Co je to maringotka?

Od: Datum: 13.09.15 21:16 odpovědí: 14 změna: 15.09.15 07:15

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat na to jak je definována "maringotka". Mám nestavební pozemek na který bych potřeboval umístit nějaký malý příbytek. Původně jsem uvažoval o mobilním domku (mobilheimu), ale stavební úřad mi to ihned shodil ze stolu. Přemýšlel jsem tedy o maringotce nebo větším karavanu. Problém obojího byl ten, že nabídka nebyla příliš dobrá. Většinou se jednalo o kusy bez technického průkazu, ceny byly celkem vysoké, technický stav neuspokojivý a většinou stovky km daleko. Velmi mě inspiroval tento článek, který je o maringotce postavené na míru. Jelikož se má bytová situace velmi zhoršovala, rozhodl jsem se, že se pustím do stavby vlastní maringotky. Na stavební úřad jsem poslal email, jestli si na předmětný pozemek mohu umístit maringotku. Samozřejmě jsem neuvedl, že za účelem bydlení. Bylo mi odpovězeno, že maringotka není stavba a že je nezajímá. Maringotce jsem vytvořil ocelový podvozek s ocelovými koly z nějakého zemědělského stroje co jsem našel ve stodole. Chci říci, že to kola má (asi jako v tom článku) ale jízdy by to bylo schopno jen stěží. Celé toto dílo potřebuji dokončit do zimy, jinak nemám kde bydlet (přípojka vody se zásuvkou a přípojka vody s kohoutkem je na hranici pozemku, odpadní vody asi budu muset řešit chemickým wc a nádrží na odpadní vodu pro karavany - vylévat bych to musel do kanalizace u kamaráda na druhém konci města). Pustil jsem se do toho trochu na rychlo z důvodu, že mě do toho natlačily okolnosti. Nyní ale začínám mít velkou obavu z návštěvy stavebního úřadu. Co si o tom po legislativní stránce prosím myslíte? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 13.09.15 21:38

Mě by zajímalo, proč úřad shodil mobilheim jak to odůvodnil podle stav. řádu.

Ohodnoceno: 0x

Od: home
Datum: 13.09.15 21:46

Mobilní dům je výrobek plnící funkci stavby. Připojením k sítím se stává nemobilním.

Od: dam®
Datum: 13.09.15 22:11

Přes veškeré asociace patřící k "pevnému bydlení" , se mi nepozdává vaše tvrzení, stále se jedná o nezpevněnou konstrukci, pouze zaparkovanou, připojení na servisní síť je na majiteli a mám zato. že obec ani nemá páku jak být proti, pokud uživatel používá vlastní pozemek. Myslím si, že nepotřebuje ani povolení, a navíc si myslím, že to není ani lehká stavební konstrukce, tak proč se ptát, nebo oznamovat...Třeba se zde najde odkaz jenž dá najevo jak jednat.

Od: buss®
Datum: 13.09.15 23:18

Uveďte co na to stavební řád...

Od: uska®
Datum: 13.09.15 23:42
Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.09.15 09:02

Mne by spíš zajímalo, na jakém základě dospěl stavební úřad k závěru, že je nějaký rozdíl mezi mobilním domem a maringotkou. Chápu, že na tohle se ptát na SÚ asi nepůjdete. Spíš je otázkou, zda své stanovisko, že maringotka není stavba, dají na papíře. Ona to tedy stavba není, stejně jako mobilní dům by ale měla spadat do kategorie výrobek plnící funkci stavby. Aspoň dle mého laického názoru.

Datum: 14.09.15 10:54

Někde jsem četl, že je rozhodující zda má výrobek technický průkaz. Jinde jsem četl, že je rozhodující zda se vyrábí na pozemku nebo v hale a na pozemek je dopraven.

Co jsem tak pochopil, tak pro náš stavební úřad je rozhodující zda bude výrobek využíván k bydlení a vyžadovat tak přípojení k sítím či nikoli. Mluvil jsem o tom se známým, který chtěl také mobilní dům u stejného úřadu. Řekli mu ne, protože by musel mít nadzemní přípojky. Tak jim řekl, že bude mít elektřinu ze solárů a vodu nosit v kanystrech. No už ani nevím jak to dopadlo.

Zjednodušená korespondence s úřednicí na úřadě:

Otázka: Mohu na výše uvedený pozemek umístit starší maringotku za účelem uložení nářadí? Jako "sklad". Pokud ano, musí splňovat nějaká kritéria - např. technický průkaz a SPZ?

Odpověď: Maringotka na kolech není stavba a tudíž stavební úřad nezajímá...

Přikládám schématický obrázek. To co je zvýrazněné nyní realizuji a není to nijak povoleno od úředníků. Vše ostatní je poctivě povoleno a zrealizováno.

Datum: 14.09.15 15:32
Elektriku bych tahl v zemi ne prodluzovakem.Pokud maringotka nebude jezdit posilnici nemusi mit TP ani SPZ, urad Vam napsal, ze maringotka ho nezajima, takze v ramci ni si muzete udelat cokoliv. Ohledne odpadu mne napada jimka, kterou by jste pravidelne vyvazel, jako se to delalo drive.To by neslo? Vodu v Kg zateplit aby nezamrzala. Maringotku budete take asi muset zateplit, minimalne podlahu urcite. V podstate stejne jako maringotku by jste tam mohl umistit mobilheim s tim, ze nebude pevne spojen s pripojkami (bude napojen stejne jako maringotka).

Od: uska®
Datum: 14.09.15 15:43

repkine - pěkně motáte hlavu tazateli, přečtěte si uvedený odkaz, výcuc z něho ...

Stavebník tak osazuje mobilní dům na pozemek
na základě pravomocného územního rozhodnutí
, nebo účinné veřejnoprávní
smlouvy územní rozhodnutí nahrazující, popř. na základě územního
souhlasu,...
Více zde: http://mobilni-domy8.webnode.…ebni-povoleni-platne-od-2014/

Tazatel má výhodu svého st. úřadu, že jej maringotka nezajímá. Jiné st. úřady mají opačný názor, vyžadují souhlas s umístěním. A je jedno jaké přípojky tam budou a nebo nebudou.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 14.09.15 16:47
Jedu na mobilu pres data, wifi tu ted nemam, takze si odkaz neprectu protoze se mi stranka nenacte, kazdopadne o mobilni domy se poslednich par mesicu take zajimam a legislativa je neurcita a nejasna a tak ohledne MH existuji tri varianty chovani uradu 1) je nam to jedno, delejte si co chcete 2) pokud budete splnovat..., tak je nam to jedno 3) ne a pres to nejede vlak. Alespon takhle mi to reklo nekolik lidi,kteri MH skutecne maji (narozdil od tech,co tu o nich pisou zarucene prave informace). Bohuzel kazdy pes jina ves, takze jedine 100% reseni je najit si pozemek tam, kde MH schvali a je to bez problemu.
doplněno 14.09.15 17:00: Aby se to nekoho nedotklo, tak samozrejme jsem tim nemel v umyslu nekoho urazit nybrz upozornit na tuto skutecnost, ktera se tu na poradne zacina stavat pravidlem.
doplněno 14.09.15 17:24: Tak uz se mi to nacetlo z vetsi casti ma pravdu ska z mensi ja v predposledni prispevku podle toho co se tam pise. Takze dekuji usce za doplneni a nove informace, az budu na wifi prectu to poradne znovu,postahuji vyhlasky a prostuduji poradne a pak se pudu na urad ptat konkretne.Co jsme se zatim bavili, tak by MH nemel byt problem.
doplněno 15.09.15 20:18:

Tak ohledně povolení MH co jsem našel, tak mi to přijde, srozumitelněji vysvětlené tady: http://www.bezpovoleni.cz/legislativa/

Datum: 14.09.15 20:36

Děkuji za kvalitní odkaz (ze kterého neplyne nic moc pozitivního).

Nicméně se chci zeptat na toto:

To co má technický průkaz není stavba (tedy karavany, maringotky a jiné obytné přívěsy) a stavební úřad do toho nemá co kecat.

To co je mobilní pomocí vlastního podvozku nebo pomocí jeřábu a podvalníku je považováno za výrobek plnící funkci stavby dle par. 2 odst. 3 a par. 90 st. zákona. Takže se to vztahuje např. i na toto, na všechny klasické mobilheimy a maringotky. Nebo-li vše co nepatří k silničnímu zákonu. Podle této dedukce ale je potřeba posuzovat i každý starší karavan, který již nemá technický průkaz. V nabídce jich je celkem dost a vsadil bych se, že povolení nemá ani jeden.

Mně s. úřad řekl, že ho maringotka nezajímá (sice jsem uvedl, že nebude obytná, na druhou stranu jsem uvedl, že nebude mít TP ani SPZ). V tom případě si tam mmohu umístit maringotku na nářadí, jestli do ní přivedu zahradní hadici a prodlužovačku je přece každému fuk. To je manipulace za elektroměrem a vodoměrem. Pokud by někdo ze sousedů dokazoval, že tam bydlím, tak ať - přece není zakázáno abych přespal ve vlastní boudě na vlastním pozemku.

Záměrně jsem proto otázku nazval: Co je to maringotka? Je nějak definována? Až se budeme dohadovat jestli je to maringotka nebo něco jiného.

---------

Ano kabel mohu hodit do výkopu. Bylo to myšleno zjednodušeně pro názornost. Jako, že v případě návštěvy úředníka vytáhnu kabel ze zásuvky a vycvaknu hadici z rychlospojky a řeknu, že to k přípojkám připojené nemám. K přípojkám mám připojen pozemek. Ano jímka je také možností, jen si nejsem jist jestli by se to opět obešlo bez s. úřadu. Navíc to potřebuji dokončit co nejrychleji s minimem financí. Dle info od sousedů je u nás vývoz jímky extrémně předražen.

Od: dam®
Datum: 14.09.15 15:58

Mám na pozemku unimobuňku a nemám žádný problém, kdybych si tam dovezl kontejner určený pro přepravu zboží a vyrobil z něj prostor pro bydlení, tak nikdo ani nehlesne. Tak, do prčic, proč nějaký člobrda zaměstnaný SÚ se chová jako nabob a přes něj "vlak nejede". I když..., existuje okolnost, proč né, jenže se o tom nesmí debatovat veřejně.

Datum: 14.09.15 20:45

Tak to jste na tom z mého pohledu jako 99% obyvatel ČR. Mám nespočet známých co mají rozmístěné unimobuňky, garáže, přístřešky, maringotky, kůlny a různé boudy bez jediného papíru. Fungují tak spoustu let a nikoho to nepálí. Je mi pouze 21 let a tak jsem toho zatím moc nepostavil. Poprvé jsem zařizoval umístění buňky na naší zahradě asi před 5 lety. Vše bez povolení. Vše by bylo ok, až do chvíle než na nás začali útočit sousedi a vyhrožovali, že nám to nahlásí jako černou stavbu. Z obavy jsem se šel informovat na úřad, kde mi potvrdili, takto teda ne a že to ani nelze dopovolit, protože část zahrady na které to stálo nebyla vedena jako zahrada ale jako trvalý travní porost. No bylo s tím plno starostí, což mě trochu vyškolilo. Poté jsem dělal již na svém celkem nedávno právě oplocení, přípojku vody a elektřiny a to vše na základě předešlé zkušenosti pouze se všemi povoleními. I přesto se našlo několik zvědavců a závistivců, kteří se dle úřednice byly informovat zda je vše legální. Takže na to vše mám docela smůlu. Rozhodnutí pro stavbu maringotky bez povolení padlo na základě nutnosti řešit bytovou situaci a na základě výše zmíněných "černých" stavbiček všude po zahradách.

Datum: 15.09.15 07:15
Potom bych o mobilhaimu asi neuvazoval, pokud chces dat co nejmene penez, mobilhaimy zacinaji nejlevnejsi a v nejhorsim stavu od 50.000,- aby se v nich dalo vegetit pres zimu tak minimalne 50.000,- dalsi investice.
doplněno 15.09.15 20:24:

http://www.zivotbeznakladu.cz…mobilnim-dome-ziji-celorocne/

to vypadá slušně

doplněno 27.09.15 12:25:

zajimave napady třeba tady http://www.facebook.com/groups/1626348404246875/

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.