Jak řešit nebezpečí opaření ve sprše?

Od: Datum: 13.09.15 11:42 odpovědí: 14 změna: 14.09.15 17:35
Přátelé, potřebuji poradit, jak vyřešit nebezpečí opaření ve sprše - kvůli dětem. Teď mám kohoutkovou baterii, ale od kotle je daleko, takže náběh teplé vody je až po cca 20 vteřinách, a to velmi prudký. Navíc se každý kohoutek ovládá na jinou stranu. Pro děti dost nebezpečné. Ohledně pákovek mám taky obavu - známý se takto fest opařil, když jí nechtíc otočil tělem. Nabízí se tedy termostatická - a teď dotazy:
1. je vhodná i pro mou situaci, kdy je dost daleko ke kotli, nebude se tam nějak přetlačovat voda?
2. neexistuje něco jako páková baterie s pojistkou?
Díky všem předem za rady.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.09.15 11:44
avatar

Pokud nepřekročíš teplotu 60 stC v kotli,nemusíš se opaření obávat.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.09.15 11:58

60°C je už dostatečná teplota pro opaření malého dítěte.Stačí několik vteřin. Nejvyšší teplotu bych proto volil 40-50°C.

doplněno 13.09.15 12:31:

Teplota 60°C na výstupu je opravdu pro děti moc. *modla*

Při 50 °C vznikají popáleniny po 5 minutách u dospělého i u dítěte,

při 54 °C (tuto teplotu je možno vzhledem k dalším normovým a předpisovým údajům ztotožnil s teplotou 55 °C) vznikají popáleniny po 35 s u dospělého a po 10 s u dítěte, -

při 60 °C vznikají popáleniny po 5 s u dospělého a po 1 s u dítěte. Z udávaných teplot lze vydedukovat, že za teplotu, při které nehrozí okamžité nebezpečí popálení můžeme považovat teplotu TUV 55 °C, ale není to v žádném případě teplota 60 °C. Společná odběrová místa SV a TUV měla by být vybavena termostatickou směšovací baterií s možností nastavení rozsahu směšování vody pro uživatele (dospělí, děti a pod.) a s blokováním např. do 40 °C.
Zdroj: http://www.tzb-info.cz/1596-l…hranu-stale-nejsou-definovana

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.15 11:48
avatar
Z principu by termostatická baterie měla pustit horkou vodu a ve chvíli kdy překročí nastavenou hranici začne pridavat víc studené.
Mám ve sprše termostatickou, ale funguje nějak divně, ale je podomitkova takže raději neřeším a používám ji jako obyčejnou.
V kotli ohrivam vodu pouze na 45C,takze o opareni nemůžu mluvit. Na sprchování se musí redit se studenou, takže teplota stačí a ohřev je ekonomictejsi. Jen do vany se hodí teplejší.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.15 12:16
avatar

Zdravím,
termostatická baterie není určená k reagulaci přítoku vody rázem, ale k udržování nastavené teploty. takže pokud vám rázově přiteče horká voda, než si to baterie přebere a srovná teplotu na potřebnou stějně to nějaký čas (v řádu sekund) trvá. Termostatická baterie je vhodná tam, kde je trvale v dosahu teplá i studená voda, což je v případech, kdy je teplá tzv. se zpátečkou (s cirkulací). Pak při puštění baterie dojde k přítoku současně jak studené, tak i teplé vody a baterii si ji srovná podle nastavení. Což nepředpokládám, že máte a sekat a předělávat kvůli tomu rozvod teplé vody e vám asi taky nebude chtít.
Jako řešení vidím prostě dětem ukázat (naučit je), že nejdřív se pouští studená voda, pak slabě teplá a rukou se zkouší, kdy teplota puštěné vody začne stoupat. pak se teplá přidá a až když je teplota voda požadovaná, teprve se leze do sprchy.
Metodou pokus - omyl se to učili generace v minulosti, naučí se to i vaše děti. Max než se to naučí, tak se párkrát leknou horké vody (voda nějakých 60°C teplá jen neopaří).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.09.15 12:18
avatar

Metodou pokus - omyl se to učili generace v minulosti, naučí se to i vaše děti.
No v dnešní době... katastrofa.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.09.15 12:27
avatar

Extol dělá baterie s kartuší Sedal s nastavitelnou termopojistkou. Mám ji na dřezové, ale tam jsem ji zatím nepoužil. Buď celá baterie https://www.eva.cz/zbozi/3026…l-83105-opera-150mm-sprchova/ nebo pokud se trefíte 40mm průměrem kartuše, tak je i samostatná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: h75®
Datum: 13.09.15 12:35
A netušíte, jak ten zámek u této baterie funguje? Je to něco uvnitř kartuše, nebo jen nejaky omezovací mechanismus zabraňující otočení naplno na teplou? To by mně právě kvůli nutnosti odtáčet kvůli tè dálce od kotle vadilo.
Datum: 13.09.15 12:38
avatar

Pod pákou se na kartuši na tisícihranu nastaví omezení otočení páky. Na obrázku to je vidět dobře https://www.eva.cz/zbozi/6584…h-baterii-opera-imeria-83050/

Jinou možnost nevidím, pak už jen děti upozornit a naučit je to, jak se tu píše :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.09.15 12:36
avatar

Po technické stránce poradit neumím, ale napadá mne otázka:

Kolik je dětem let? Nebylo by možné je naučit, jak správně pouštět vodu?

Ohodnoceno: 4x
 
Od: h75®
Datum: 13.09.15 14:02
Díky všem za odpovědi. Nejjednodušší asi bude snížit teplotu na kotli + instruktáž
Datum: 13.09.15 20:48
avatar

Používám Ventil termostatický směšovací - na výstupu ze solárního ohřívače vody, v letošním létě se teplota TUV pohybovala při menším odběru až kolem 85 - 90 st C, napojeno na PPR trubky, kde doporučená teplota vody je cca 57st C; pdle průměru šroubení vyberte potřebný průměr a máte po problému...u nás funguje bez problémů už čtvrtým rokem; nastavíte si požadovanou teplotu pro celý rozvod, když ho napojíte hned za kotel; pokud v budoucnu budete potřebovat teplejší vodu, nebude problém po přestavení směšovacího ventilu...

http://www.regulus.cz/cz/term…icke-smesovaci-ventily-pro-tv

tady, nebo od jiných výrobců...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarin*
Datum: 14.09.15 09:17

máme cca 12 let průtokový ohřev vody - turbokotlem junkers. Již cca 3 roky s ním provozuji temostatickou baterii oras. Funguje naprosto špičkově a voda z ní teče prakticky, jako kdybychom měli bojler. Slyšel jsem, že některé termostatické baterie levnější? mají údajně pomalejší reakci. Dále můj kotel má modulaci výkonu, takže se dokáže s termostatickou baterií "poprat".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dahol*
Datum: 14.09.15 16:57

vyberte si nějakou termostatickou sprchovou baterii. Změnu teploty vody upraví do vteřiny. Vybíral bych ze značek Oras, Kludi, Grohe, Hansgrohe: http://www.sanita.cz/sortimen…prchove-termostaticke-baterie

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.15 17:35

H75 - Nejideálnější a nejúspornější metoda, kterou zajisté sám oceníte je, že provedete pouze 2 základní věci :

1. Místo kohoutkové baterie si koupíte baterii pákovou( cca 700,-Kč), na které jde ihned rozpoznat, jaká teplota voda je nejideálnější..

2. Na bojleru snižte teplotu vody cca 45 - 50 C a máte vystaráno. Vyzkoušejte různé teploty s dětmi a uvidíte, že to tak je. Naučte je, aby páka v základní poloze byla vždy kolmo dolů..

Ostatní už přijde samo... a všude v rodině bude klid a ještě ušetříte jak na baterii, tak i na kubických metrech ..

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.