Nalisování ložiska na hřídelku válce

Od: Datum: 13.09.15 08:23 odpovědí: 13 změna: 17.09.15 21:24

Dobrý den, prosím vás potřebuji nalisovat ložiska na hoblovací válec, ale nevím si rady jak nesnázeji to provést. Stahovák mám klasický tříramenný, ale ten nyní pro naražení nových ložisek je mi na nic. A mlátit kladivem přes trubku nebo přes to staré ložisko, nevím nevím.

Děkuji za rady

Válec vypadá podobně jako na obrázkuSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.09.15 08:48

Tak na obrázku je v hřídeli vidět závitový otvor. Do toho otvoru našroubuješ závitovku. Na ložisko nasadíš trubku a přes podložku a matici na závitovce budeš ložisko natahovat na hřídel.

Stejně tak se to dá provézt s hydraulickým zvedákem kterým přes trubku budeš tlačit ložisko a celý válec musíš někde opřít. Tady je ale nebezpečí, že ložisko nebudeš tlačit v ose a při lisování se ti soustava rozskočí do boku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ok®
Datum: 13.09.15 08:56

nene, pravě že ten válec co máme je na obou stranách bez zavitů

Datum: 13.09.15 09:11

Píšete potřebuji nalisovat,co vám brání použití lisu. Nevím jaký tam je přesah,jak to jde ztuha,ale co použít truhlářské ztužidlo pokud nemáte možnost lisu. Možností je více,velká stojanová vrtačka...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ok®
Datum: 13.09.15 09:54

tak jinak,speciálně pro vás, potřebuji "narvat" ložiska.

nemám velkou stoj. vrtačku,jaký máte názor na mlácení přes trubku,děkuji

zkrátka nemám žádnou luxus vybavenou dílnu,chápete *nevi*

Od: jamal
Datum: 13.09.15 10:03

Jestliže chcete nalisovat ložiska na osazení na válci, kupte si smirkové plátno zrnitosti tak 360, utrhněte asi 1 cm proužek a přepásáním a po celé délce průměru pro ložisko přeleštěte jednu a pak otočením druhou stranu plochy. Ložisko má být lehce nalisováno, nikoliv narváno.

Při nalisovávání použijte trubku s průměrem na vnitřní kroužek ložiska. Za vnější kroužek si kuličkama ve vybroušených plochách uděláte důlky a pak je to kravál jako blázen.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 13.09.15 10:12

Zdravím, tak dosedací plocha pro ložisko musí být čistá, ale zbytečně to nebruste!, znehodnotíte ji. Stačí hrubá strana třeba houbičky na nádobí, trochu WD spreje na ní a čistit. Trocha mastnoty usnadní montáž (lisování), tak hřídel trochu stříkněte. Hřídel (válec) před operací dejte do mrazáku a ložisko trochu ohřejte (pokud je zapouzdřené, tak ne moc, jinak vyteče mazivo a už to nenamažete)! Výrobce ložisek SKF k tomuto dává docela přesné pokyny, viz SKF:-montáž, návod. Lisovat zásadně za kroužek, který právě ukládám do uložení, tj. chci to dostat na hřídel, tak za vnitřní, jinak to zničíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.15 10:18
avatar

Zdravím,
nehledejte v tom vědu. Vybavenou dílnu nepotřebujete, stačí vám jakýkoli zdroj tepla (např. elektrický vařič, plynový hořák apod.) a kleště (v nouzi stačí i kombinačky, ale sikovky jsou lepší). Vylepšit postup můžete, pokud máte volno v mrazáku.
Abyste měl představu - přesah pro nalisování ložiska se dělá v lícovací soustavě na "k6", což je cca 0,01mm, takže rozdíl průměrů hřídele (+0,01mm) a díry ložiska (0.00mm) je zcela minimální.
Ložisko mírně nahřejte na vařiči, případně vnitřní kroužek plynovým hořákem. Mírně nahřát znamená na nějakých cca 60-70°C, rpstě na teplotu, že ho neudržíte v ruce. Pokud máte místo v mrazáku, dejte hřídel na hodinu do mrazáku zchladit, pokud ne, nevadí. Ohřáte ložisko vezměte do kleští (v nouzi lze i do lněného či bavlněného hadru - ne do hadru s příměsí uměliny, to byste se spálil) a navlékněte ho na hřídel na potřebné místo jako korálek na šňůrku. Je potřeba pracovat celkem rychle, při malém rozdílu teplot k přenosu tepla mezi součástkami dochází poměrně rychle.
Pokud máte ložisko uzavřené - zavíčkované (tj. s trvalou tukovou náplní), ložisko nahřívejte jen velmi mírně (aby vám nevytekla náplň tuku), spíše nechte zmrazit pořádně tu hřídel (tj do mrazáku třeba na celý den, aby byla co nejstudenější).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ok®
Datum: 13.09.15 10:22

děkuji za rady, zkusím

Datum: 13.09.15 10:27

Jak vidíš, tak možností máš hromadu.

Pokud máš v okolí nějakého kutila, tak za ním zajdi a třeba ti s tím pomůže.

Hřídel určitě neobrušuj. Ložisko tam určitě bylo i dříve a průměr je tedy správný.

Já mám doma po domácku vyráběnou štípačku na dřevo a tu můžu použit i jako lis na montáž a demontáž ložisek.

Pokud to tam budeš mlátit kladivem, tak možná roztlučeš druhý konec hřídele.

Ložiska se vždycky natahují a nebo nalisují. Kladivem je možné ložiska srazit portože použité a opotřebované ložisko už nepoužiješ.

Pokud máš stahovák, tak si k němu můžeš vyrobit delší packy (co dosáhnou až na zadní plochu hoblovacího válce. Pak vyrobíč trubku podle vnitřního kroužku ložiska a z jedné strany uzavřenou. No a dotáhováním šroubu stahováku bude ložisko posouvat po hřídeli až na své místo.

To že průměr na který natahuju ložisko musí být namazaný vazelinou je jasný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.15 10:28

hřídel dejte do mrazáku na pořádné schlazeni,a ložisko pak ohřejte,ale koukněte jaké tam dáváte,pokud zapouzdřené tak nikdy nezahřívat,vyteče vám vazelína a je k ničemu,musel by jste jej odvéčkovat a zapouzdřit.Nějaké extra rvaní nebo broušení je nesmysl protože po ohřátí vam pak vzniknou vule a vybrace.pokud sepořádně podchládí hřídel a ložisko ohřeje na 50c jde to rukou nasadit,když není už poškozeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ok®
Datum: 13.09.15 13:57

Hotovo, ložiska jsou na válci

Malinko kladívečko,malinko jsem hídelku přebrousil tím brusným jemným hranolkem, stříkl předtím nějakým sprejem asi konkor nebo co to bylo

Datum: 14.09.15 19:27

tyhle věci se nebrousí páč pokud se udělá vule a ta vzniká po ohřátí ložiska dojde k vybraci či poškození ložiska,kor u takového vysokootáčkového stroje,,hřídel schladím ložisko nahřeju fenem a přes trubku musí jít narazit,pokud někdo předtím už hřídel neponičil

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jamal
Datum: 17.09.15 21:24

360 smirkovým papírem vůli jen tak neuděláte. Když je ložisko narváno v větším přesahem, je to mnohem horší. Co se týká ohřítí a roztažnosti, tak se to děje současně s hřídelí, která má více materiálu a tím i větší roztažnost. Nemůže se tedy stát, že by se ložisko uvolnilo teplem. A strojaři moc věcí nenarážejí kladivem...

Ohřátí ložiska fénem nedělá s roztažností vůbec nic. Zkuste mikrometr a uvidíte !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.