Základové pasy

Od: Datum: 12.09.15 13:44 odpovědí: 6 změna: 12.09.15 20:50

Dobrý den, mněl bych několik otázek ohledně budování základových pasů "vidláckým" způsobem. Předem jenom podotknu, že to je pro otce. V projektech je psáno že základové pasy 1x0,6M 60m3 a zákl. deska 20cm 70m3. Jenže je problém s financemi ( mněl nějaké opletačky kvůli sousedům a stavbě černo a ty prohrál a musel jsi na ně vzít půjčky). Takže bych mu chtěl tak trošku vypomoct - Vybagrováni apod. bych provedl já ( minibagrem z půjčovny) a potom bych chtěl příští rok aspon ty základové pasy - Problém je cena betonu - drahý kraj a z betonárny za m3 chtějí 2500kč - což mi za C20 příjde dost - jenom at jste v obraze

Takže počítal jsem a snad by se mi podařil sehnat cement za 2kč/kg, kamenivo taky levněji ( nejbližší pískovna chce 340Kč za tunu 0/4 a za 8/16 460kč ale snad bude domluva s týpkem, který vlastní nedokončenou pískovnu a že bych si to všechno sám ponakládal, přesil a ještě mu platil nějakou symbolickou částku za tunu ) a vodu a elektřinu apod. už nepočítám

Takže bych chtěl beton vlastnoručně míchán ( přesný poměr složek betonu si zvládnu dopočítat popř. vytvořit na požadovaných 20MPa - a známý pracuje v laboratoři takže není problém si to vždy ověřit ) a prokládat to očištěnýma betonovýma kusama které bych mněl skoro zdarma (doprava ) a které jsou ze stejné nebo lepší třídy betonu nebo kameny které bych senal po okolí ( taky nějaké pevné ). Takhle jse to vlastně dělalo na vesnicích a do dnes to drží - ale hodně lidí to nedoporučuje - k tomuto bych jenom poprosil osobní názor.

A další otázka - Jakou funkcu musí plnit betonové pasy a jak se (tedy pokud) armují?

Ptám se, protože beton tu máme drahý, ale armatury apod. tu přes známého mám za hubičku takže by nebyl problém přidat hodně armatur + drátky do betonu - teda pokud by byly třeba

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.09.15 14:35

podle významu stavby se dá do pasů naházet větší kameny a tím ušetřit beton.

doplněno 12.09.15 15:30:

popište pro co vlastně je to základ, - dům, kolik pater a tak. Jsou domy 150 let staré, základy nemají a přesto stojí,

Dnes je vše hrubě předimenzované. Myslíte si že dům z hlediska statiky potřebuje cihly š. 45cm . . .

potřebuje tak 25cm.

Ohodnoceno: 0x

Od: kamil*
Datum: 12.09.15 15:27

Tak přesně o ušetření betonu do základových pasů mně jde - a co jsem pročítal internet tak často se někdo ozívá, že základy musí být opravdu spolehlivé a něco vydržet a proto tam není moudré něco takového dávat

Datum: 12.09.15 17:40

Tak je jasné, že pokuď budeš mít špatné základy, tak je to daleko horší, než blbě položená dlažba. To první už jen tak neopravíš.

Nechápu, že už nejsou peníze na základy. Přece jenom hrubá stavba stojí "pár" korun.

Datum: 12.09.15 18:08

Pokud bude základový pas v zemi není třeba armovat ale pokud bude nad úrovní terénu,pak bych taději vyarmoval!K domácímu míchání-beton z betonárky je lepší a hlavnětaktu vylité základa z mixu jsou pevnější,doma se nepodaří všechny míchačky udělat stejné a navíc asi by se to nestihlo v jednom dnu a pak se beton navzájem nespojí,respektive na spoji není ta pevnost!Ale fakt je ten že dříve se to tak dělalo a dodnes ty stavby stojí a mnohdy to nejsou jen RD ale třeba kulturáky atd!

Takže na druhou stranu-ušetřít beton - kameny a kusy betonu z bouračky - míchnout si doma s tím že se hooodně nadřeme,daleko víc než z betonárky mixem - proč ne?

Doporučuji Vám ještě jednu věc než vylijete pas betonem,nezapomeňte udělat skrze zp prostupy pro vodu,plyn, odpady a další!je to jednodušší než pak probourávat základ!

doplněno 12.09.15 22:25:

Železo se dává do betonu skrze zvýšení pevnosti v ohybu či tahu ne na tlak,takže pokud bude celý základový pas v zemi,pod ůrovní terénu-není nutno armovat.A ještě jedna věc-pokud budete bagrem-tak hlídat hloubky.a dno výkopu-rostlá zemina!pokud prohloubíte nehutnít ale dát více betonu,hrozí jiné sednutí stavby a pak praskání stavby.

Datum: 12.09.15 18:15

Nevim pro co to je, ale mě ten základ široký 60cm a hluboký jen 100cm nepřijde moc vhodný.

Raději 30cm a 150cm do hloubky.

Doma bych 60m3 míchat rozhodně nechtěl, budete to dělat měsíc, beton se nikdy tak dobře nespojí jako když to bude zalité během pár dní.

.

Zvažte i variantu na dno 60cm výkopu pasu udělat jen vrstvu cca 15-30cm betonu a na to postavit zbytek z užšího ztraceného bednění.

Od: kamil*
Datum: 12.09.15 20:50

Děkuji za odpovědi - Nějak jsem to propočítaval a kubík betonu by mně vyšel na cca +-1000 - všechno přes ty známé. Když porovnám s betonou 2580 kč/m3.Když jsem to tak počítal, tak za den by se dalo teoreticky stihnout vylét +-10M3 ( 300L míchačka ( 10 min. nahazování, 10 min míchání ).

Právě mě zajímá ta úspora kameniva a betonové suti (kvalitní) na těch 60m3 - jestli bude stačit 30-40m3 betonu. A to pořád nevím názor na to armování ( i když to je 100% pod úrovní terénu tak by jse tím dala dohnat kvalita ne? ) zda bych nedohnal kvalitu tímhle směrem. Jinak oný známý pracuje v laboratoři na betonárně takže držet "stejnou" kvalitu míchaček dle mého by nebyl problém - popř. použití nějaké chemie jako zpomalovače tuhnutí.Bavíme se jenom o základových pasech - zákl. deska by už byla z betonárny C25 ( nechápu ty cenové rozdíly - C20 2560kč a C25 2640kč )

A jak píše diesel - stavělo se tak dříve a stojí to do dnes ( jen dříve byl levnější cement )

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.