Problém se zásuvkou ze světelného okruhu

Od: Datum: 10.09.15 22:25 odpovědí: 14 změna: 12.09.15 07:36

Nechali jsme si doma z okruhu pro světla vyvést od elektrikáře jednu zásuvku v místě kde se nám hodí. Jistič na tento světelný okruh je 8A.

Ale jakmile do této zásuvky připojíme jakékoli počítačové zařízení, které používá i zemnící kolík, tak okamžitě vypadne jistič a proudový chránič pro celý dům. Ale když do ní zapojíme třeba rádio nebo elektrickou sekačku co nepoužívá zemnící kolík (tj. vidlice bez zemnícího kontaktu), tak vše funguje zcela bez problémů.

Elektrikář co to zapojoval má třicetiletou praxi, tak předpokládáme, že věděl co dělá (nyní je ale v nemocnici, tak se bohužel nemůžeme zeptat).

Netušíte, čím to může být? Nějak špatně propojen zemnící kontakt? Čím se dá přesně proměřit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.09.15 22:36
avatar

Videl bych to na unikajici proud do pe, je tam kvuli zamezeni hromadeni statickeho naboje na spinanem zdroji. Ten sam by nemel fi shazovat, ale radeji bych ho zmeril. Je mozne ze fi reaguje prilis brzy, nebo ze nejaky unik do pe nekde mate a tato zasuvka to jenom dotahne pres mez vypnuti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.15 22:55

No ono jistič 8A může být slabý na nárazové proudy ve zdroji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: charles
Datum: 10.09.15 22:59

Bylo tam připojeno třeba počítačové zařízení (malý server), které při náběhu má odběrovou špičku do 60W a zdroj má max. 300W, ale to bere až po několika minutách než naběhnou všechny služby. Na to by měl 8A jistič stačit. Jinak se na tom světelném okruhu používají vždy max. dvě světla současně a všude jsou 10W LED.

Datum: 10.09.15 23:09
avatar

od jaké firmy je chránič? setkal jsem se i s takovými které neměly rády proudové rázy, (o těch 60W si nechte zdát, to jest možná po sekundě, spínané zdroje mají velkou rázovou špičku při zapnutí díky nabíjení kondenzátorů). Ale taky bych se klonil ke špatnému filtru ve zdroji, zkoušeli jste jej i do jiné zásuvky za chráničem, případně jiný spotřebič využívající PE?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: charles
Datum: 10.09.15 23:48

Proudový chránič máme Moeller PF7-40/4/01-G Tuším, že by tento typ dokonce měl reagovat s nějakým mírným zpožděním, což nám tam kdysi doporučil schválně revizák. Jinak v každé jiné zásuvce vše funguje bez problémů. Problém je jen v té zásuvce ze světelného rozvodu.

Od: dam®
Datum: 11.09.15 01:08

Bez "megeru" ti to seriózně nikdo s prstu necucne, jenže závadu jsi popsal dost precizně, ale jen tušení, jak psal p.Stonek, nebo v se ti v rozvaděči při zapojování připletl jeden modrý kam neměl a pak vznikají občasné chaosy. Tím připletením mám na mysli, že jeden z modrých nemá být pod proudovým chráničem,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.15 07:57
avatar

Spínané zdroje tohle občas dělají (proč, to nevím). Proto se toleruje připojení zásuvek pro výpočetní techniku bez chrániče. Musí být ale zřetelně označené a neměly by se používat na nic jiného.

dam - kdyby to bylo špatným připojením nuláku, vypadával by chránič i po připojení jiných spotřebičů, nejen PC.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.15 08:08

Pravdepodobnou príčínou bude to,že svetelný okruh nieje napojený na prúdovu ochranu a dopojením tej zásuvky kde je asi zemiací kolík prepojený s nulákom a použitím niejakého spotrebiča so zemiacím kolíkom dôjde ku spojeniu PE a N a tým ku vypnutiu ochrany.Ak by bolo k dispozícii zapojenie alebo aspoň foto tej otvorenej zásuvky,tak by sa dalo lepšie uvažovať.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.15 09:14
avatar

Nechci vám do toho kecat (takhle po ránu u ranní kávy ještě dospávám), ale sám si odporujete... pokud by nebyl napojený na chránič což by nesměl být ani L, ani N, tak by těžko vypadl FI, jinak by spotřebiče II. třídy nefungovaly a vyhazovaly by hned po zapnutí, v FI je diferenciální transformátor "meřící" L1-3 a N, ne PE... taktéž tvrzení že je světlo bez FI a PE je propojený s N v zásuvce (TN-C) a po připojení spotřebiče se propojí ve spotřebiči je trochu z cesty.. On to dělá evidentně jeden konkrétní spotřebič se spínaným zdrojem .)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: charles
Datum: 11.09.15 10:24

Těch spotřebičů se spínaným zdrojem to v té zásuvce dělá více. Mám obdobných malých serverů více a ta zásuvka vyhodí každý z nich, přičemž v jiných zásuvkách jedou OK. Zkoušel jsem do ní i zapojit samostatný ATX spínaný zdroj nejvyšší třídy s certifikací 80+ Platinum a do zdroje zapojit 12V ventilátor a mini průmyslové PC Raspberry Pi a rovněž to vyhodilo.

Ale elektrický vyžínač Bosch v ní jede bezproblémů (jenže je bez toho zemnícího kolíku)...

Datum: 11.09.15 13:04

A co spotřebič s kolíkem, ale bez spínaného zdroje?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.09.15 19:58

Otvorte zásuvku a dajte sem foto,vtedy sa to vyrieši.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.15 20:11
avatar

A co myslíte, že tam uvidíte? 2 nebo 3 dráty připojené pod šroubky. Co na tom chcete řešit?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 12.09.15 07:36

Pokud vypadává i chránič, zkusil bych ho vyměnit za jiný, s charakteristikou "G" ten je zpožděný a první proudovou špičku při zapínání by měl vydržet. On spínaný zdroj má v sobě kondenzátory s velkou kapacitou, sice se nabíjejí přes "odpor" ale i tak proudový náraz tam bude. Zdroje taky obsahují odrušovací kondenzátory připojené mezi síťové pracovní vodiče a uzemněnou kostru spotřebiče. Unikající nebo nabíjecí proud konjdenzátorů tak může způsobit vybavení chrániče

doplněno 12.09.15 07:41:

Jistič by možná šel nahradit jističem s charakteristikou "C" ale musela by se změřit impedance vedení, jestli by jí vyhověl.

doplněno 12.09.15 07:47:

Jo teď vidím že G-čko máte. Ještě trochu spím...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.