Jak zapojit elektrický sporák

Od: Datum: 10.09.15 14:38 odpovědí: 16 změna: 14.09.15 01:21
Zdravím chtěl jsem se zeptat,jestli
někdo nevíte jak zapojit sporák chtěl bych ho zapojit na 230 v,prosím co k tomu potřebuji atd.jestli nějaký jistič atd.Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.09.15 15:02

NO buď tomu rozumíš, nebo se v tom nehrabej. Předpokládám, z nejasných obrázků, že más sporák jako já 400/240V s možnosti zapojení na oba.

Potřebuješ 3 žilový kabel, kdo by to čekal, a někam kam ho zapojíš. S koncovkou do zásuvky. Já zvolil nový přívod až do jističe a mám tam 20A. Zase není jasné jaký máš výkon spirál atd.

Ono nejde o to kolik dáš na tento jistič, ale kolik máš na celem domě/ bytě. Ono v bytě 1x25A Ti takový jistič s ostatními spotřebiči pěkně povyhazuje obvody. Ale to se naučíš, nepouštět vše do kupy, nebo změnit jistič ( tedy jištění ) na vyšší hodnotu, nebo na 3x240/400, ale to je dle situace.

Podle obrázku lepší odpověď nevykouzlím :)

Ohodnoceno: 4x

Od: peter*
Datum: 10.09.15 16:09
Prosím té,Fidonet můžeš mi poslat nejake "polopaticke" schema, 3zilovy kabel mám,ale nevím jak ho zapojit na sporák,jestli nemám koupit nějaký zvlášť jistič a kolik A?Díky a sorry za otravné otázky.
Datum: 10.09.15 16:39

Ale to se naučíš, nepouštět vše do kupy, nebo změnit jistič ( tedy jištění ) na vyšší hodnotu, nebo na 3x240/400, ale to je dle situace.

Tady si to někdo představuje jako Hurvínek válku... změnit jistič se musí z nějakého důvodu z ohledem na průřez vodičů, ne kvůli tomu, aby nevypadával jistič.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.09.15 15:15

Kdyby se sporák mohl připojovat vidlicí do zásuvky, tak sporák už bude mít ti vidlici na přívodní šňůře osazenou.

Protože je tam svorkovnice, tak se sporák připojuje kabelem přes nějaký výkonový vypínač (abys mohl celý sporák vypnout jedním vypínačem). Kabel od toho výkonového vypínače musí vést samostatně až do domovního rozvaděče, kde je jistič pouze pro sporák.

Takto se to dělalo už před desítkami let.

Pokud si to chceš zapojit sám tak je to tvoje riziko, ale než to zapneš, tak zavolej elektrikáře ať to po tobě aspoň zkontroluje.

Ty jako obyčejný člověk bez elektrotechnického vzdělání nemůžeš dělat nic, kromě zastrčení vidlice spotřebiče do zásuvky.

Na všechny ostatní práce s elektrikou jsou třeba odborníci.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 10.09.15 16:02

mitře Colombo, KDYBY to byl spotřebič na 220 V ,měl by vidlici, ale protože to má volby zda bude mít 220 nebo 400V tak by tam museli dát vidlic několik. Nic nebrání mít vidlici na 400V stejně jako na 220V. Výkonový vypínač? Jsi dobrá LAMA, tohle není míchačka betonu , ale obyčejný trapný spotřebič, jen s několika vnořenými spirálami o výkonech menších než mikrovlnná trouba nebo rychlovarná konvice. Nikde jsem nepsal o tom, že to má mít 1.5 drát, takže pokud bude mít lanko třeba 3x 2.5 a jištěno 16A tak co tomu brání to mít na vhodné zásuvce? HE? Doporučil jsem samostatný přívod. A stačí vypnutí jističem, když se bude něco montovat ( ve vypnutém stavu, tedy bez odběru - logicky)

.

Ty máš taky před mikrovnkou výkonový vypínač? bavíme se o domácím spotřebiči, ne o výkonném sporáku pro závodní jídelnu.

.

p.s. kolik pak jsi takových spotřebičů zapojil? Já dal jen názor jak to může být.

p.s.s. k čemu je potřeba vypnout jedním vypínačem celý spotřebič? K ničemu. U dobře zapojeného sporáku se to snad vypíná jističem ( nebo vytažením zásuvky )

Ty máš doma pračku na výkonový vypínač?

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.09.15 16:18

Dejte sem typ sporáku; jinak můžeme radit každý ze svého hlediska; rozporuplné odpovědi a přesto mohou být všechny dobré...ono záleží na sporáku...

fidonet, kolik může mít takový běžný sporák příkon? to lze porovnávat s MW troubou, kde většina z nich má příkon do 2 000W? A jaký příkon má běžný elektrický sporák? Většinou je to tak skoro čtyři až pět rychlovarných konvic, zkuste je najednou připojit na jeden zásuvkový obvod, byť se 16A jističem...

doplněno 10.09.15 16:24:

Ještě jednou, typ sporáku? Pak je možno radit konkrétně...

doplněno 10.09.15 16:30:

Dle navržených schémat je to zapojení druhé v pořadí -pro 230V AC - spojeny svorky 1-2-3 fáze (hnědá př. černá) pak 4-5 nulový vodič (modrý) a PE ochranný vodič (žlutozelený)

Od: peter*
Datum: 10.09.15 16:55
Je to nejaky typ Le Maistre Juno,byl to dar,je tam stitek 5,80kw.
doplněno 10.09.15 17:05: A nonek diky za odpoved, prosim te bude stacit ta 16A pojistka,nebo mam koupit silnejsi nebo jeste neco k tomu?Je jasny,ze to nebudu poustet vsechno najednou,diky.
Od: aaaa
Datum: 10.09.15 17:36

...zavolej si hasíče předem. Až Ti budou svítit dráty ve zdi, tak nebudeš potřebovat ani svítit. Když tomu nerozumíš, tak se do toho nevrtej. Ty jističe tam jsou asi daný proto, že to tak má být. Ty k tomu nejsi ani způsobilý ani o tom nic nevíš. Ale komu není rady, tomu není pomoci. *andel*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.09.15 20:09

Na jednofázové přpojení tohoto sporáku (aby se dal zapnout komplet) byste potřeboval samostatný jistič 25 A a samostatný přívod k samostatné zásuvce (ovšem těžko budete shánět zásuvku, která takový proud dlouhodobě vydrží). To byste ale musel mít hlavní jistič (před elektroměrem) aspoň 32 A (což asi nemáte). Hodnoty jističe nelze jen tak podle libosti zvyšovat. Jejich hodnota je daná tím, co snese vedení a co Vám dovolí dodavatel elektřiny. Připojení přes slabší jističe lze samozřejmě provést, ale nebude možné zapínat všechno najednou.

Na tom horním obrázku je to druhé zapojení zhora.

Od: dam®
Datum: 10.09.15 21:18

Všeobecně, jednofázově budeš zapojovat dle druhé instrukce na návodu, jenže, cirka 6 kW děleno 240 Volty ti řekne jaký jistič bys měl mít na daném obvodu a ten ti nebude jistě korespondovat s hl. jističem na baráku/ kaskáda/, či bytě a to už se nebavím o takové "zbytečnosti", jako o průřezu přívodních drátů k vlastnímu sporáku, který by měl mít aspoň 4mm a navíc by měl mít i vlastní vypínač v dosahu sporáku.

Datum: 10.09.15 22:52
5kw je soucet kdyz pojedou vsechny spiraly a trouba. Bezne zapnes 2 spiraly. Tedy 3.4 kw. Nato staci16A jistic a tedy i rozvody ktere tam mas. Ja mam zaplou i troubu a jistic nevyleti. Miluji tady ty odborniky teoretiky. Jenom laik napise ze na 5kw potrebujes 25A. Prave pak bys vyhorel kdyz bys mel puvodni draty. Na 5kw je 20A s 2.5 cu je az dost. Ale jak si myslim, nikdy asi napojedes na vsem najednou. Velke spiraly maji1.70 mala 1.2 a trouba ma nahore 0.8 To se naucis. Dokonce jsem zlistil ze to mam jistene 16 A jisticem. Ono je to naopak. Cim mensi jistic, tim vyssi ochrana
doplněno 10.09.15 23:02: 25A ma vetsina bytu. Pak by nikdo nemohl mit odber 5 kw. Protoze by podle vas vyhorel. Nikdo v byte bezne nemate 4 vodice. Ale kazdy mate odber nad 5 kw. Rychlovana kónvice a mikrovlnka, k tomu trouba, vysavac, mrazak nejake svetlo nebo primotop a stejne to pojistky nevyrazi. Laicke nazory jsou fain.
doplněno 11.09.15 06:04: Neni co ošalit. Když jedu max na 3 spiralach tedy na 3kw udrži to 16 A jistic. A jede to uz7 let. Nic se neprehriva. Jen opravdu nemohu pustit v zime vse co mam zapojene jinak tvyleti hlavni 25 jistic. Ale ja topim primotopama a vse je na elektriku. Takze kdyz se jde varit vypne se topeni nebo bojler. Je to uz zvyk.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.09.15 07:45

fidonet - U nás v domě má většina bytů hlavní jistič 20 A (nikoliv 25 A), někde dokonce jen 16 A. Pár bytů, u nichž se počítalo s větším příkonem má připojení 3fázově. On ten jistič nějaký čas vydrží přetížení i dvojnásobné, ale po čase se tu objevují dotazy typu: "vypadává mi hlavní jistič při zapnutí vysavače, dřív to nedělalo. Čím to je?". Je to právě dlouhodobým přetěžováním jističe a jeho "vyhřátím". To, že pojede komplet celý sporák sice není pravděpodobné, ale nemožné taky ne. Počítat by se s tím mělo. Proč by měl každý s odběrem nad 5 kW vyhořet? Pokud má instalaci provedenou podle předpisů a správně jištěnou, nic se nestane. Jenže tazatel uvažuje o zvýšení hodnoty jističů bez další úpravy rozvodů. To už nebezpečné být může (ale nemusí, neznáme stav jeho rozvodů).

Datum: 11.09.15 13:57

magdon: jasný, pravě že nevyhoří. Já měl celý byt na 15A ( starý jistič), nyní mám 25A v kuchyni 20A na vše, a to jedou i přimotopy a celý rozvod v starem cca 40 let hliníku. Zasada, vše podle předpisu, a vždy při jakémkoli nestandartním chovaní čehokoli, hned opravit. ( Horké vidlice, jiskření zásuvek, blikání světla - naučit celou rodinu to hned nahlásit a ty pak hned vše opravit - pak nevyhoříš - tedy doufejme AMEN )

ale jasný že máš také pravdu. Já hlásám, že univerzalní pravda neexistuje. každý máme tu svou, jen některé jsou víc pravdivější, nebo reálnější, krom těch co jsou uplně na hlavu

Datum: 14.09.15 01:21

@fidonet zde vystupuje jako odborník a tak předpokládám, že je osoba znalá. Potom psát, že na 20A použiji 2,5Cu na pevné rozvody je dosti opovážlivé a na člověka s vyhláškou 50 nezodpovědné, když neznám ani stav konkrétní elektroinstalace. A vlastně nevyhořím já, ale někdo jiný, tak o nic vlastně nejde.

Datum: 10.09.15 23:36

Ahoj. Já bych se přiklonil k názoru Fidoneta. Jedný známý jsem to v paneláku taky klemoval na jednu fázi. A jde jí to. S jištěním 16A.

Od: dam®
Datum: 11.09.15 01:33

Chlapi Ahoj ! To o čem píšete je fajn a opravdu to funguje, neodpustím si poznámku, jistič vydrží nadproudy dlouhodobě určitý čas,/ZÁLEŽÍ NA PROUDOVÝCH NÁRAZECH/, pak příjde zákonitě brzké a časté vypínání jističe z obyčejné "jeho" únavy. Bez nabádání, fyziku ještě nikdo neošálil, ani Čech, ani nějaký kámoš od vedle, jen proto, že mu to funguje. Suma - pár dnů ANO, ale pouze pár dnů, né měsíců a snad né let. Zvyk, že funguje provizorka,,,,,,

doplněno 11.09.15 01:43:

Normy se zpracovávají a dávají do života díky přátelům, kteří radí a netušíc mohou i zabít.

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.