Určení vlhkosti dřeva

Od: Datum: 10.09.15 13:00 odpovědí: 27 změna: 11.09.15 09:02

Dobrý den, prosím o laskavou pomoc. Přišla mi dodávka podlahových prken. Zdají se mi nedostatečně suchá, ale nemám možnost si to změřit. Je zde někdo, kdo má vlhkoměr a byl by ochoten jednorázově mi pomoci? Přijít a změřit či zapůjčit a poučit? Prkna leží v městě Nymburku. Já neležím skoro vůbec, stále pobíhám - hlavně po Praze, Poděbradech a okolí. S nadějí vaše vděčná Egret.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: trtr
Datum: 10.09.15 13:09

Zdravím, dá se koupit za cca 300,-Kč? Nedávno byl v LIDLU, tak to tam projděte, třeba nějaký zbyl a je ve výprodeji.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 18:05

Děkuji za odpověď a přeji hezký den. E.

Od: paw®
Datum: 10.09.15 15:55

Co z toho chcete delat? podlahu v dome, v obytnem prostoru? Vrele doporucuju uskladnit prkna v dane mistnosti a nechat je alspon 2 mesice, aby si srovnaly vlhkost s domem. Pak to tolik nepracuje.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 18:03

Velmi děkuji za radu, chtěla jsem je nechat tak 14 dní až 3 týdny...bude to podlaha v obytné místnosti -borovice (obyčejná, evropská).

Datum: 10.09.15 18:27
avatar

Bez vlhkoměru to opravdu nezměříš. Podle čeho usuzuješ, že jsou vlhký? Na co je budeš dávat? Na beton? Jaká je jeho vlhkost a vůbec vlhkost vzduchu v místnosti kde budou?

Jinak, pokud jsou podlahovky vysušený, tak v místnosti kde je 20°C a vlhkost vzduchu 60% se vlhkost dřeva ustálí na +- 12%.

Nejlepší, co můžeš udělat, je proložit podlahovky v místnosti kde budou stejně, jako prkna v hráních. Čím déle tam budou, tím lépe. Dva tři týdny je zoufale málo. Alespoň tři měsíce, klidně půl roku, neublíží celý rok.

Málokdo má na to čas a tak pokládá podlahu hned po tom co má dřevo a většinou to dopadne neslavně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 18:34

Podklad je: svařená ipa, beton, hranoly, na kterých budou prkna upevněna. Podloží suché. Místnost celkově suchá.Dík za váš popud E.

Datum: 10.09.15 18:51
avatar

Tak pokud máš podezření, že ty podlahovky mají přes 12% vlhkosti, tak to prolož v místnosti a pokládej na jaře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 19:28

Ach jo, tak na vánoce žádný noce - měla to být ložnice... A co se stane, když ta prkna pracují? Popraská to? Bude to přibité na 7 trámech vzdálených 65 cm. Jsou 2,8 x 20 x 5m :( a dalo práci je v té šíři a déli sehnat...

Datum: 10.09.15 20:07
avatar

No, nepotěším tě. Čím širší prkno, tím hůř. A šířka 20 cm je už opravdu hodně. To se nedivím, že to byla potíž sehnat.

Hlavně se může stát, že se to seschne a pak bude mezi prknama škvíra. Může se stát, že se dřevo seschne až o 10%. To tedy v tvém případě nehrozí, ale i kdyby se prkno seschlo jen o 1% šířky, což není mnoho, máš to hnedle 2 mm škvíru v každým spoji. A nikdo ti nezaručí, že se to neseschne třeba ještě více. Navíc u takhle širokých prken je takřka jistý, že skoro ve všech je střed, který se normálně ze všeho vyřezává a končí bez milosti v kamnech. Přes ten střed se to prkno bude hodně prohýbat, záleží, jak to je udělaný a jestli tedy se bude zvedat prostředek každýho prkna a nebo kraje každýho prkna. S pravděpodobností hraničící s jistotou to je dělaný jak to padlo pod ruku, takže nějaký prkna budou levačkou nahoru, jiný pravačkou a každý se bude ohýbat jinak. Navíc to v tom prostředku snadněji praská.

Já bych věděl, co udělat s tím ohýbáním a případným praskáním, ale nebudeš to chtít slyšet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.15 20:28

Podlahu bych položil co nejdříve, dokuď jsou prkna rovná a do hranolů kotvil vruty s torx hlavou (6mm), hlavy zapustil do materiálu. Pokud se prkna seschnou a vzniknou spáry, které se Vám nebudou chtít tmelit, podlahu celkem snadno rozeberete a opět sesadíte, pak můžete hlavy vrutů přetmelit. Nechat fošny uložené volně někde na hromádce=téměř jistě se tvarově deformují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 20:32

No s tímhle kroucením mi to napadlo jako logické, ale říkala jsem si, že jsem hloupá ženská. Jo a jsou to prkna pero drážka. Jsem si říkala, že se vzájemně budou držet ale je fakr, že se můžou zkoušet na prostředcích vyboulit, jak píše pan kolega výše.

Od: paw®
Datum: 10.09.15 23:03
Hubasi ve vsi ucte pises kraviny. S Jenykem naprosto souhlasim, desky nechat srovnat vlhkost a nejlepe rozrezat. Vkladani per nebo delat zrovna perodrazku vyjde nastejno, neb to beztak musi jit pres masinu 2x. Takze hotovy profil je levnejsi. Sroubovani, rozebirani a skladani je tak na chatu. Jeste se daji akceptovat kolarske hrebiky, zapustit a pretmelit, ale priznat srouby... Leda tsk do dilny. Kdyz se desky spravne ulozi a prolozi, krouceni nebude, ale i ta bran potrebune fistrona. Proklady na sebe a skladaf spravnou stranou.
jinak rpo tazatelku. Prostor megi tramy vyplnit pri delani podlshy mineralni vatou.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 20:31

Tak teda povídej. Dala jsem si panáka...

Datum: 10.09.15 20:50
avatar

Rozřezat na poloviční šířku. Samozřejmě vyfrézovat pero i drážku. V konečným výsledku toho asi budeš mít málo, neb z jedný podlahovky široký 20 cm uděláš dvě, který budou mít dohromady šířku něco mezi 18 cm a 19 cm. Takže případný sesychání zdaleka nebude tak vidět, spára bude max. do 1 mm. Probýbání podlahovek takřka žádný. Ono tam nějaký bude, ale minimální.

Takhle úzký podlahovky můžeš klidně přibít jako klasickou palubku do péra. To u ty široký bych moc nedoporučoval, ty by se museli přibít skrz a to už je vidět. O nějakým šroubování skrz podlahovky ani neuvažuj. Není větší obludárium, než šroubování.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 21:15

Teď ses odhalil, Jack the Ripper. Víš co úsilí mě stálo sehant těch 20? Ono je to tak, že v ostatních místnostech jsou stará prkna podobných rozměrů. Nechtěla jsem moderní podlahu, aby to nebilo do oči byjící. )

Datum: 10.09.15 21:31
avatar

Tak tam musíš dát tyhle široký prkna a modlit se. Tak ty starý prkna taky jsou různě ohnutá viď? S těmito to dopadne stejně, časem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.15 20:39

Změřte si vlhkost dřeva resp. prken, řádně si připravte tuto metodu.. Pozor na případné zapálení dřeva v mikrovlnce či v troubě, tedy zvolte si i místo raději někde mimo obytnou místnost, už kvůli smradu.. Příslušnou váhu prken si zpracujte do pravidelných třísek, aby se vešly např. na talíř mikrovlnky - viz postup a foto..

http://vytapeni.tzb-info.cz/9…it-vlhkost-a-vyhrevnost-dreva

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 21:10

Bože, to dávalo dohromady 6 přírodotechniků (7 včetně Noskieviče) - já jsem jedna (1) humanistka :((( Obávám se, že po praktickém experimentování s popsanou teorií by už podlaha i okolní prostor včetně experimentátorky existoval jen v duchovní rovině.

doplněno 10.09.15 21:24:

Někdo v diskuzi pod návodem doporučuje normální troubu. To by mohlo být schůdné, s tím normálně umím

Datum: 10.09.15 21:20

Nejdříve si sežeňte ten vlhkoměr popř. vzorek vezměte někam do truhlárny, pravděpodobně jej tam budou mít. Půlit 20cm šířku by byla velká škoda! (Z ekonomických důvodů je vždy výhodnější frézovat 2x drážku a pero vkládat) U takové šířky se byť jedinému šroubu na středu prkna nevyhnete. Mít fošny 20cm je krása...9 cm je tak na chatu v roce 85 :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 21:27

A jste spíš pro šrouby nebo hřebíky. Myslela jsem 2 hřebíky (asi 7 cm dlouhé). Žádná krása, já vím. Krásné by byly šrouby mosazné, případně s kytičkama

Datum: 10.09.15 21:41

Nejdříve zjistěte vlhkost, ať je předem jasné, bude-li podlaha "pracovat" popř. po nějaké době rozebírat a sesazovat nebo NE. 7cm hřebík...má-li jít skrz 5cm je žalostně málo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 10.09.15 21:45

zdravím

myslím že vrut lépe drží ale i hřebíky lze, dříve se to dělalo běžně vezměte si třeba takové "chaty, chalupy, je to určitý styl", vůbec to nemusí být "škaredé" záleží jak se to udělá, jak pak povrchově ošetří (lazury, mořidla, oleje, nátěry atd. atd.) Lidé jsou dnes tak trochu ve "schizofrenní situaci" chtěli by "přírodní materiály" ale "strojovou přesnost" ale vždyť ´v tom je právě krása přírodních věcí, nejsou přesné, nejsou bez trhlin mají praskliny, jsou "nedokonalé", chcete-li to mít "dokonalé" pak si kupte jakoukoliv "plastovou napodobeninu" a budete to mít "super bez kazu naleštěné bezchybné ovšem také "umělé"

doplněno 10.09.15 21:56:

Desky bych nechal "aklimatizovat" a pak normálně pěkně položit, kotvit dle potřeby, taktéž se dají díry pro šrouby předvrtat tak, aby hlava šroubu byla "zapuštěna" pod úroveň desky, ze směsi hoblin a lepidla se vytvoří tmel , nebo se užije jiná vhodná k tomu určená hmota a místo nad šroubem se "zaretušuje" udělá vám to každý šikovný řemeslník nebo stolař, anebo ponechají-li se šrouby "přiznané" pak "vhodně" rozvrhnout, podlaha bude ve výsledku jako "celek" a tak se na ni později bude také každý dívat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.15 21:57

Diskuse bez příkladů a praxe je někdy ošemetná. Dělal jsem sám synovi podlahu v letech 2005-06, kanadská borovice, šířka 18 cm, tl. 25 nebo 28 mm, při koupi suchá, zabalená ve foliích, ale jak dlouho to bylo v pootevřené hale nevím... Doma jsem to uskladnil u radiátoru ve verandě,. nechal ještě cca 3 měsíce a pak provedl pokládku a řádně stahoval.., poté dvousložkový lak. Dnešní stav - viz foto, rozebírat, číslovat a znovu pokládat, mne už asi ani nenapadne.. a syna už tuplem asi ne., čímž nechci zrazovat. Ale podlaha je to hezká, jen kdyby si jí syn více vážil.. ale to jsou ti dnešní mladí.. Celkem jsem takto položil cca 60 m2. ve 4 místnostech. Jinak všude jsou jen a jen skryté vruty, asi 5,5 cm do pera šikmo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 10.09.15 21:50
avatar

Takhle široký prkna jsou sice hezký, to je fakt. Ale je na úvaze, jestli problémy z toho vzniklý, stojí za tu nádheru. Uznávám, že šířka pod 10 cm je málo, ale 20 cm je zase sakra moc. Ideál je tak 14 cm, ale ořezávat 20 na 14 je zvěrstvo.

Osobně bych to přibíjel kolářskejma 70.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.15 22:11

Na baráku mám podlahu z palubek 40mm, místy šířka až 45cm a to je teprve "prkno" :D Ideální kotvení 20cm šíře je dle mého názoru kombinace hřebíku do pera a vrutu na střed.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: egret*
Datum: 10.09.15 23:03

Tohle je skvělá diskuze. Moc všem děkuju. Všelijaké nerovnosti a nepřesnosti mi nevadí, naopak. Ta stará prkna rozhodně nejsou všechna stejně široká, půl cm sem či tam nehrálo roli, a jak jsou hezká. Šrouby či hřebíky je pochopitelně nutné geometricky rozrvrhnout, nevadí mi, když budou vidět. A povrchová úprava? Nejraději bych je nejdřív pořádně zaneřádila, aby tak nesvílila (ta prkna). Bude to ale nějaký olej nebo vosk, lakovat rozhodně nechci. Zespoda to chci pojistit červostopem. Mám ten modrý, snad to nevadí.

Od: janm*
Datum: 11.09.15 09:02

Jj., červostop také užívám, měl by být plně dostačující navíc není klasifikován jako přímo "toxický" byť pochopitelně tam kde přijde do styku s pokožkou se má plocha opatřit vhodným nátěrem, což ze spod desek jistě nehrozí. Jinak to kotvení může být přiznané ale také jak jsem psal lze udělat do desky vrtákem většího průměru "záhlubeň" takže hlava vrutu se "skryje do desky" čili pod její horní "rovinu" a vzniklý "důlek v desce s viditelnou ale zanořenou hlavou vrutu " se může zatmelit tak, že to po finální úpravě v celku nebude v podstatě "patrné", čili maximum kotvení bude asi do pera a drážky (nepřiznané) a vruty přez vrch na střed desky můžete "skrýt" budete-li chtít, to už záleží jak se vám to bude líbit.

A pokud chcete aby podlaha tak "nesvítila" pak je možno užít řadu barevných mořidel a i jiných věcí dnes je toho na trhu dost, dosáhnete takového odstínu jaký chcete...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.