Trvalý pobyt bez souhlasu majitele

Od: Datum: 10.09.15 09:40 odpovědí: 3 změna: 10.09.15 16:26

Dobrý den, dcera bydlí v nájemním bytě a majitelka nesouhlasí s jejím trvalým pobytem. Může se i přesto v tomto bytě přihlásit k trvalému pobytu bez vědomí majitelky? Musí předložit její souhlas? Nájemní smlouva je na jeden rok. Děkuji předem za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 10.09.15 09:42
avatar

Dobrý den, podle NOZ to může udělat i bez souhlasu majitele bytu. Ovšem, ten zase nemá povinnost prodloužit náj, smlouvu a trvalý pobyt může i zrušit. A když víte, že se mu to nelíbí, tak to vztahy nezlepší - to je jasné. Zdravím!

doplněno 10.09.15 16:12:

kovis - mám zcela jinou zkušenost. Souhlas majitele byl tvrdě vyžadován (pokud nebyl na náj. smlouvě ověřený podpis). Možná to není o OZ nebo NOZ, ale dříve měl majitel větší možnost, jak o tom rozhodovat. Dnes už tu možnost nemá, tak je více sporů a neprodlužování náj. smluv. Nyní je již návrh, že se za vyvolání správního řízení na zrušení trvalého pobytu bude platit (od roku 2016). Takže, zase to bude pro majitele o něco nepříjemnější (když už nájemce nerespektuje jeho přání). On ten "pouhý evidenční údaj" dokáže znepříjemnit život, což si mnohdy nájemce neuvědomuje.

doplněno 10.09.15 16:32:

kovis - rozumím. Rozdíl je v tom, že Vy jste nájemce, ale já majitel - názor nesjednotíme.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.09.15 13:15

To není otázka nového OZ. Ani podle starého OZ nebyl problém přihlásit se k trvalému pobytu, pokud jste disponoval řádnou nájemní (nikoliv podnájemní) smlouvou. Žádný další souhlas majitele nebyl, a ani není potřeba.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.09.15 16:26

Ano, také jsem se setkal s problémy při přihlašování tvalého pobytu během platnosti minulého OZ. Tento problém se vyřešil v okamžiku, kdy byl povolán nadřízený daného pracovníka s tím, aby ukázal, na základě jaké předpisu nemohou trvalý pobyt přihlásit s dovětkem, že stejný dotaz bude vznesen na úřadě jim nadřízeném. Ověřený podpis, ani souhlas nebyl ve výsledku požadován. Nemyslím si, že by v této věci měl dříve majitel více prostoru rozhodovat.

Jinak osobně považuji existenci trvalého pobytu za zbytečnou buzeraci. Něco takového by nemělo v civilizované zemi vůbec existovat (a v mnohých civilizovaných zemích nic takového pochopitelně neexistuje). U nás ovšem - namísto toho, aby byly činěny kroky k jeho zrušení, objevují se snahy opačné - zrušení možnosti pobytu na úřadě (protože pak postrádá institut trvalého pobytu smysl, souhlasím) a znovuzavedení určité formy přechodného pobytu (nemám teď po ruce informace, v jakém stavu legislativního procesu je tato nová blbost).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.