Nahození zdi

Od: Datum: 10.09.15 02:52 odpovědí: 11 změna: 13.09.15 16:32

Dobrý den.

Prosím poradte , jak a čím mám nahodit cihlovou zed. Chtěl bych ji nahodit jen nahrubo a doma namíchanou směsí -ne pytlovou. Nemohu nikde najít poměr surovin v maltě.

Děkuji předem za radu , mečík.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.09.15 07:00
avatar

Jestli si je chcete nahodit sám, nedělejte to! Když se člověk dívá na zedníka, vypadá to nesmírně snadno. Ale není tomu tak. On se to učil mnoho let, než udělal ten správný pohyb zápěstím, aby malta vylétla ze lžíce a zůstala na zdi. A pak, jestli jste nikdy nenahazoval, nebudete mít zeď, omítku rovnou. Raději odchytněte zedníka, který tuhle práci udělá za mnohem, mnohem kratší čas. A vy udělejte práci, která vám není cizí a vydělejte na toho zedníka. *hej* Asi se mi budete všichni, kdo umíte nahazovat, smát, ale přece jen dám historku. Kdysi jsem malovala a pod jedním místem to znělo dutě. Bouchla jsem do toho a spadlo kus zdi. Ťukala jsem a ťukala, až jsem odťukala poměrně velký kus, asi 1/4 celé zdi. To, co spadlo, to jsem rozbila kladivem, přesila, dodala písek, sádru a disperzi. S touhle směsí jsem už měla zkušenost, když jsem vyspravila všechny kouty v ložnici, kdy mezi panely bylo vidět světlo zvenku a rohy udržely. "Malta" se mi líbila. Namočila jsem zeď, na lžíci jsem nabrala maltu a stejným pohybem, odkoukaným od zedníka, jsem hodila. A prsk ho, měla jsem to všecko, odražené od zdi, v obličeji. Nakonec jsem maltu pracně na zeď dostala, to zase jo! Vzala jsem lať a hranou nahozenou část chtěla stovnat. Bylo to křivé, křivé, křivé! *plac*Když se tazatel ptá na maltu, bude takový zedník jako já tenkrát. Se vší úctou. Proto to doporučení, ať si zežene zedníka. *hi*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.09.15 21:59

Moc děkuji za radu a hlavně příběh .Musíte být veselá kopa a to se mi opravdu líbí. O tom by měla tahle služba být , vždyt strohého a studeného konverzování máme všichni dost. Nemějte mne za dobrodruha , který manželce vystěhuje parádní pokoj a jde tam dělat svoje pokusy . Špatně jsem to vysvětlil , budu se pokoušet o nahození mnou zhotovené zdi v kohu na venkovském dvoře a protože pokusů o nahození již bylo víc a často se mi po zimě můj výtvor sprašoval -drobil a opadával-právě proto se ptám , jak namíchat ten spropadený lektvar , aby na té zdi dožil nějakého roku.

Ještě jednou moc děkuji mečík.

Datum: 10.09.15 22:15

Kupte Multibat nebo Unimalt (25kg cca 60/70Kč). Přidává se pouze písek dle specifikace zdění/nahazování. Dodržte poměr a buďte bez obav.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.15 23:26
Zednici vymreli, dnes jsou uz jen melouchari,kteri videli zednika ve filmu, podle toho pak ta jejich prace vypada :(
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.15 07:35
avatar

nejdřív nahoďte špric. Špric není nic víc, než směs písku a cementu, poměr přibližně půl na půl, tady nemůžete nic pokazit.

Až špric zatvrdne, nahoďte hrubou. Hrubá se míchá z písku a hašeného vápna, písek:vápno přibližně 4:1. Že je v maltě dost vápna to poznáte tak, že do ní zapíchnete lžíci. Když zasyčí ostrým TS, je vápna málo. Proto vápno postupně přidávejte.

Na vnější povrch se v tenké vrstvě dává fajnová, někdy a někde a někým zvaná štuk. Je to pouze taková nějaká lepší hrubá, dělá se z jemnějšího písku.

Ale být vámi, pak přece jen zedníka zavolám, protože není zrovna snadné nahodit zeď tak, aby omítka byla pěkně svisle a rovně. K takové práci mistři zedníci začátečníky nepouštějí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: trtr
Datum: 10.09.15 08:40

Zdravím, teď to dělám a špric jsem si udělal, protože ve stavebninách ho normálně neberou (vyrábí jak Cemix, tak Profi). Rada zněla vzít betonový potěr (jemný) a udělat to z něj. Trochu nevěříčně jsem šel domů, vzal starý potěr Maltop 0-1.2 mm (2 roky doma) a na každé dvě poctivé lžíce dal cca jednu normální lžíci cementu (jednak protože více vody= více cementu a také kvůli stáří-stejně jsem dělal test tvrdnutí). Udělal v kbelíku bláto (až to teklo asi jako krupička střední konzistence) a pustil se do práce. Poklad samo sebou čistý, napenetrovaný, kdy do penetrace jsem dal trochu lepidla (např. Duvilax). Ze začátku nic moc (jako zedník amatér), ale potom už to celkem šlo a chytil jsem grif jak na to. :), Zcela profesionální to nebylo, ale funkční ano. Tři dny jsem to rosil a teď je to tvrdé jak kámen. Protože jsem nahazoval betonový základ, tak jsem ho mohl skrýt úplně, ale zdi se nahazují namátkou ze 60-80 % (kvůli tomu, že při 100% náhozu to uzavřete a je problém; další možná poradí blíže).

P.S.: Venku, kde jde o nouzovku to klidně zkuste, ale uvnitř to nezkoušejte, nebudete lahodit oku. Hodně zdaru. :),

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.09.15 23:45

Ahoj. Tak my jsme to mastili 1:3:9. Cement : vápno : písek. A samozřejmě na ten cementový Špryc. Zatím to všechno drží už asi 25 let. A to i na stropě. A to si ze mě mladýho(tenkrát) dělal kámoš zedník srandu, že dokážu v 60ti litrové míchačce umíchnout 3 druhy malty. Vadná byla míchačka. Blbej sklon a malé otáčky. Parchant říkal, že jsem genitální.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.15 07:18
avatar

Tož, Humbuku, "Jak maš talent, tak se něubraniš, synku." ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.15 13:54
avatar

A z jakých cihel?pokud je to klasika-CP či CDM (cihla plná nebo cihla děrovaná metrického formátu) tak není třeba postřik (špryc)Pokud jsou to cihly s větší plochou (příčkovky či jiné od Heluz a Porotherm) nebo CP na kand, pak je lepší postřik-běžně jsme před padla při vyymytí míchačky tento odpad použili a našprycovali kus nově vyzděné stěny.Jinak na postřik stačí jen více naředěná malta ,standartního poměru,ne jen písek a cement a voda.Jinak omítání ,jak tu padlo není jen o pohybu rukou ,ale spíše o tom jak je "mastná " malta,planá -málo vápna (nebo taky jen cementová) nedrží a je lepší natahovat,tím spíše pro laika!Standartní poměr bývá 3:4:5 ( vápno:cement:písek-zdicí) na omítky ubrat cement případně přidat vápno.Jinak pokud nebyla směs,tak jen od oka!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.15 10:33

Dobrý den.

Všem , kteří se podíleli a chtěli pomoci v mých nesnázích , moc a moc děkuji. Ono to není jenom o tom vědět a chtít říct , ale je v tom také trochu toho člověčenství , které se nám čím dál tím víc vytrácí.

Zedničina je hotová , není to ani až moc ošklivé , tak jenom aby to drželo min.těch 25.let. Moje maličkost se toho už nedožije , ale aby si vzpomněli.

Krásné dny příští přeje MEČÍK.

Datum: 13.09.15 16:32
avatar

Bezva, bezva. Mečíku, jste šikovný chlap! ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.