Zapojení dvou 100W žárovek

Od: Datum: 09.09.15 18:28 odpovědí: 22 změna: 10.09.15 23:12

Zdravím.

Jaký bude výkon dvou 100 W žárovek zapojených seriově?

byde výkou obou dvou dohromady 50 W? tedy každá bude mít 25 W?

Jak dlouho takto zapojená 100 W žárovka vydrží?

Předem děkuji za vaše postřehy a výpočty

doplněno 09.09.15 19:14:

.. takže bude mít dlouho životnost, to si také myslím

A někdo kdo umí zdůvodnit mou uvahu, ve které se myslím nemýlím, že bude mít každá žárovka jen 25 W tu není?

Jednoduchou logikou k tomu dojdu, ale potřebuji matematický výpočet. Děkuji

Jsem si 100% jistý, že je to tak jak píšu, ale neumím to zdůvodnit.

Předpokládám P=U I tedy I=U /R tedy P=U U/R tedy I=100/240=0.416 R=U/I=240/0.416=577 tedy 2xR=1154 tedy I=U/R tedy I=240/1154=0.208 tedy P=U I tedy P=240*0.208=49.92 Watů na celou sestavu, zaokrouhleno 50W ( také jsem zaokrouhloval na 3 desetinné)

Potvrdí mi to někdo? nebo každý jen pá své neodůvodnitelné dohady? Že je to jinak?

Děkuji předem

doplněno 09.09.15 19:19:

Magdon: nevím kde jsi našel text

"...kontakty obyčejného spínače by to nemuseli ustát"

pobavilo mě to, ale děkuji za potvrzení doměnky, že výkon bude součtem 50W.

Jde o to, že když dám 50W žárovku tak praskne do měsíce, a já kupuji jako blázen pořád dokola ty české smejdy.

Když dám 100W 2x tak budu mít zas svých 50W světelného výkonu a snad dlouuuhou jistotu, že to neprastne. To světlo musí svítit nonstop, a nesmí přestat osvětlovat spoře, ale stále, kvůli bezpečnosti.

Děkuji tedy za potvrzení. p.s. byl moje logika výpočtu správná?

BOD pro Tebe

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.15 18:33

smysl týdle otázky mi uniká napiš co zamýšlíš?

jak zapojíš dvě žárovky na 22OV do série budou prd svítit aby svítili dobře musel bys je zapojit paralelně

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.09.15 18:39

"...kontakty obyčejného spínače by to nemuseli ustát"

*sok* Vzhledem k tomu, že obvodem díky dvojnásobnému odporu žárovek poteče poloviční proud, není důvod, proč by to neměly kontakty vydržet. Životnost žárovek se výrazně prodlouží, jejich konce se pravděpodobně nedožijete *smich* .

doplněno 09.09.15 18:47:

Nechce se mi to teď počítat, ale výkon každé z nich bude skutečně jen 25W, dohromady teda 50 W.

doplněno 09.09.15 19:58:

Fidonet - ta věta o kontaktech byla v některé z prvních odpovědí, kde kdosi milně psal, že celkový výkon bude zase 100W. Text jsem přímo okopíroval z originálu, není to můj výmysl. Proč to někdo v zápětí smazal netuším. *nevi*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.09.15 18:36

Výkon obou žárovek v sérii bude 100 W. 50 W každá. ˇBudou svítit poloviční výkonem, životnost se prodlouží. O kolik, těžko předpovědět.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.09.15 18:52

Vzhledem k tomu, že odpor vlákna žárovky velmi závisí na teplotě, jediné, co se dá spolehlivě předpovědět - budou mít extrémně dlouhý život a extrémně mizernou účinnost.

Od: rv
Datum: 09.09.15 19:35

vlákno bude mít nižší teplotu a tedy: 1/barva světla se posune k červené oblasti. 2/odpor vlákna bude o něco nižší a proto spotřeba jedné žárovky v sérii nebude 25W, ale o něco vyšší (odhaduji 30W).

Datum: 09.09.15 19:40

zaprvé budou mít jinou barvu svitu - jinak nažhavené vlákno než u 1x50W, a druhá věc - proč nekoupíte například halogen nebo LED? to že neustále praskají bude mít svůj důvod - například nedostatečný odvod tepla?

Od: buss®
Datum: 09.09.15 19:58

Jde o nějaký výkon, nebo příkon? Odpor vyšší, příkon poloviční.

Datum: 10.09.15 06:57

myslím zrovna toto není ten správný způsob šetření. Tak zapojený lustr vám bude svítit světlem jak za dušičky.

Ale když už tu teoretizujeme, tak věc domysleme do konce. Je jasné, že když zapojíte dvě žárovky za sebe, pak jimi poteče poloviční proud. Stejně se na nich rozdělí i napětí sítě, na každou žárovku připadne půlka.

Poloviční napětí vynásobené polovičním proudem dá čtvrtinový výkon. 100/4=25 W.

Každá z oněch 100 W žárovek bude svítit výkonem 25 W. Tady snad ani není co počítat.

Datum: 10.09.15 07:52
Spoře ale nepřetržitě...
Záleží na množství světla, které je potřeba na bezpečnostní osvětlení.
Vlákno žárovky dostává proudové nárazy sem - tam podle frekvence střídavého napětí. Je pravda, že rozžhavené nestíhá vychladnout.
Co takhle zařadit do obvodu příslušnou usměrňovací diodu a žhavit vlákno jenom jednou půlvlnou? Zatížení vlákna klesne, životnost se prodlouží. Mírné chvění- kolísání intenzity světla v rytmu střídy u bezpečnostního osvětlení by nemuselo vadit.
Kdysi dávno (před diaky , triaky a pod.) jsem reguloval svit žárovky pomocí kondenzátorů zařazených do série s žárovkou. Různým zapojením kombinací kondenzátorů o kap. 1 a 2 a 4 Mikrofarady / 250 V jsem ve více stupních mohl regulovat skokem svit běžných žárovek od 25 do 200 W.

Od: host
Datum: 10.09.15 08:29

Napětí na obou žárovkách se rozdělí v poměru jejich odporů. Jestliže jsou žárovky stejné, bude na každé z nich poloviční napětí. Až sem je to jasné.

Odpor každé žárovky ale nebude stejný jako při plném napětí, protože jejich odpor se s teplotou způsobenou průchodem proudu mění. Jiný odpor je za studena a jiný při jmenovitém napětí a tudíž proudu i výkonu.

Dál je vhodnější udělat jednoduché měření - zapojit obě žárovky do série a změřit protékající proud - oběma žárovkama poteče stejný. Z tohoto proudu se pak dá počítat dál.

Ve škole by učitele napadlo nechat udělat žáky graf závislosti proudu žárovkou jako nelineárním prvkem na napětí. Pokud je to učitel teoretik, bude měřit teplotu vlákna žárovky pyrometrem (ve šklolách jsou nejen staří učitelé ale i staré osvědčené měřáky) a pak počítat odpor vlákna žárovky při změřené teplotě, ale to už je odbočka od původní otázky.

Pro tazatele: zkuste si jednoduše vypočítat odpor žárovky ze jmenovitého výkonu (u vás 100 W) a napětí (230 V) a porovnat ho s odporem nepřipojené, studené žárovky. Uvidíte znatelný rozdíl. A to mezi tím je nelineární. U ohmického odporu by byl lineární, ale u topných tělísek, žárovek a dalších podobných elementů se odpor mění s teplotou nelineárně.

Datum: 10.09.15 10:45

Prečítal som si tu všetky názory,postup výpočtu.Pri jednej 100 W žiarovke pri napätí 240 V vychádza prúd na 0,416 A.Pri zapojení do série sa napätie siete nemení,no na rovnaké žiarovky sa rozdelí rovnako po 120 V.Ďalej tu bol uvádzaný 2-krát odpor,čiže aj dvakrát prúd a ten bol tuna vypočítaný na 0,416 A na žiarovku.Ak si tieto rovnaké číselne hodnoty dáme do výpočtu na sériu,tak príkon jednej žiarovky +príkon druhej žiarovky nám dá celkový príkon série. P= P1+P2.Takže P=U1.I + U2.I.Po dosadení P=120×0.416 + 120×0.416,čiže pozaokruhlení P=50+50. P=100 W.Tak mne vyšlo,že celá séria bude mať odber 100 W.Podľa mňa zakladateľ vo výpočte spravil chybu,keď započítal 2-krát odpor R pri napäti 240 V a neuvedomil si že odpor sa na žiarovkách vo sérii znížil,keďže sa napätie tiež znižilo na polovicu na každú žiarovku.Ak sa mýlim,tak sa snáď nájde tu na poradni elektronik,čo to podloží zákonmi elektromagnetizmu.

doplněno 10.09.15 12:09:

Keďže mi to nedalo,aby som sa dozvedel správnu odpoveď,tak som spravil zapojenie a zmeral.Môja úvaha bola nesprávná a k správnej odpovedi sa najbližšie priblížil prispievatel RV ktorý napísal,že odber bude trochu vyšší ako 25 W u jednej žiarovky.Na fotke je zapojenie s dvomi 40W žiarovkami a spotreba je 26,6 W pre obe žiarovky.Týmto naprávam svoju chybnú úvahu.

Datum: 10.09.15 10:55

"...Podľa mňa zakladateľ vo výpočte spravil chybu,keď započítal 2-krát odpor... "

"...neuvedomil si, že odpor sa na žiarovkách vo sérii znížil..."
Když zapojím 2 žárovky do série, rozhodně se mi jejich celkový odpor nesníží, ale naopak sečte. Takže ve výpočtu je to správně.

*sok* Co s tím má společného elektromagnetismus?

Datum: 10.09.15 11:06

Tak pre porovnanie si vypočítajte podľa jeho výpočtov odpor pri 240 V a pri 120 V. Tam mi jeho výpočet nepasuje.

Datum: 10.09.15 12:36

ufff. Bože můj to je ale někdy dřina tady. Vždyť je přece úplně fuk, jestli berete základ 220 nebo 240 nebo 120. Dvě úplně stejné za sebe zapojené žárovky budou svítit čtvrtinovým výkonem při jakémkoliv síťovém napětí.

Datum: 10.09.15 12:40

Ano, je to dřina. Někdo tu neví, co je to žárovka. A že odpor vlákna není konstanta.

doplněno 10.09.15 13:30:

Jako že světelný výkon bude čtvrtinový?

Datum: 10.09.15 13:08

haha. *smich*

Vidím reakci opravdového mistra elektrotechniky. Ale já jsem tehdá na rozdíl od vás ve škole nechyběl. Nám třeba povídali, že v případě žárovek působí vlivů rovnou několik. Jeden je nárůst odporu vlákna vlivem teploty, druhý je pokles odporu vlákna vlivem tepelné roztažnosti, další faktor je změna světelné propustnosti skla a plynu v žárovce vlivem změny teploty, další věc je že světelný tok není přímo úměrný elektrickému příkonu, no a pak je ještě několik dalších vlivů, které končí kdesi v hlubinách atomové fyziky. Jestli si myslíte že víte proč žárovka vlastně svítí, tak si to klidně myslete dál.

A douška na závěr. Pane mistr, zapište si za uši : v případě našeho tazatele je úplně fuk jaký je výkon žárovek, jaké je napětí v síti i jaká je změna odporu vlákna vlivem teploty. Žárovky mu budou svítit čtvrtinovým výkonem.

Datum: 10.09.15 14:51

Děkuji všem. Většina potvrdila, že se nemýlím, a že bude výkon 2x25, možná 2x30. To je důležité. Poprosil bych zda by borec s obrázkem zapojil dvě žárovky s napětím 240V ( udaj na žárovce) a 100W do sítě ( kolik tak máme? 235V? :) ) a odečet konečný výkon ve watech.

Opravdu mi nejde o to jak svítí, kolik osvětlí, pouze o to zda mají výkon cca 50W, tedy sežerou cca 1.2 KWh/den a hlavně vydrží extremně dlouho. Zatím mohu potvrdit, že mají malý tepelný výkon, což snad povede k delší životnosti.

Figurkovi BOD a díky všem, kdo použil logiku ( někteří použili jen laickou logiku a dojmy bez praxe z elektrotechniky)

Pokud má tedy možnost změřit přístrojem výkon dvou 100W v síti ocením to. děkuji

A děkuji za dlouhou diskuzi, která mi osvětlila další náhledy ( roztažnost atd).

Od: host
Datum: 10.09.15 16:14

slavco31: buď tak laskavý, prosím, a změř ve tvém zapojení proud protékající obvodem a napiš ho sem, abychom mohli pokračovat s konkretním údajem. Nazvěme ho třeba Iž jako proud tekoucí žárovkou.

Celkový výkon obou žárovek v tomto obvodu bude daný síťovým napětím U a proudem Iž. Můžeme napsat, že P=U.Iž a dosadit si za U síťové napětí 230V~ a za Iž to, co někdo ochotně změří.

Pokud někdo nevěří, že se napětí na dvou stejných žárovkách dělí na dva stejné díly, tak si to napětí může změřit a zjistí, že na jedné žárovce je napětí Už=U/2. Výkon na jedné žárovce bude tedy poloviční. Kdo to chce počítat, může si udělat kontrolu.

A pak už nebudou žádné dohady, jestli to je 25W, 30W nebo kolik. Fakta, pánové. Experiment, změřit.

Ještě poznámka: vyjdeme-li z měření, které provedl Slavco31 (pochvala Slavčovi) se dvěma 40 W žárovkami v sérii, kde P=26,6W při síťovém napětí 230 V, vyjde velikost proudu Iž=26,6/230=0,116 A a logickou úvahou, že každá žárovka má výkon 26,6/2=13,3 W.

doplněno 10.09.15 16:51:

ra252, rv i fiser22 mají správnou připomínku k nelinearitě odporu v závislosti na napětí a tím i teplotě a také k posunu k červené části spektra, takže se viditelné světlo částečně mění v neviditelné tepelné infračervené záření a tak místo světla bude ze dvou žárovek v podstatě infražárovka vhodná spíš do líhně kuřat.

Datum: 10.09.15 18:33

Teorie a praxe se asi liší. Tady jsou fakta. Obrázky byly sejmuty při sériovém zapojení 2 ks 100 W žárovek.

doplněno 10.09.15 18:34:

Pořadí je Volty, Ampéry, Watty

doplněno 10.09.15 20:13:

@ra252: Já jen, že výkon každé žárovky v sérii nebude 25 ani 50 W, jak teoretici vypočetli, ale cca 30 W, jak bylo naměřeno (72,1 : 2).

doplněno 10.09.15 20:38:

Pardon: Odhadovali.

Datum: 10.09.15 18:42

Teorie a praxe se shodují.

doplněno 10.09.15 20:22:

Teoretici nic nevypočetli, protože neznali závislost odporu na proudu konkrétního vlákna. Jen odhadovali.

doplněno 10.09.15 21:23:

Mimochodem - 36W.

Jen pro doplnění - odpor vlákna uhlíkového používaného v prvních žárovkách s teplotou klesá.

Datum: 10.09.15 23:12
Kimba : takze 72w na 2 seriove 100w zarovky?
Datum: 10.09.15 18:36

Tyto dva obrázky ukazují hodnoty při zapojení pouze 1 ks 100 W žárovky (sice ukazuje 106,5, ale to je zřejmě v toleranci). Pořadí A, W.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.