Zpevnění základů při rekonstrukci

Od: Datum: 05.10.15 10:40 odpovědí: 8 změna: 07.10.15 08:15

Dobrý den prosím o radu, s přítelem budeme rekonstruovat starší domek po prarodičích. Dům je obyvatelný a není žádný problém, je však pouze přízemní a chceme využít i velké podkroví a tedy zpevnit základy. Při odkopání části hlíny jsme zjistili, že je dům cca 30 - 40 cm hluboko a cca 100 cm nad. Nezámrzný bod by měl být v hloubce cca 80 - 90 cm. Nyní tedy řešíme, zda máme dům zpevnit podkopáním základů (beton, ztracené bednení, ...) což je pro nás finančně i časově přijatelnější nebo dům celý shodit a udělat komplet nové základy a mít 100% jistotu.

Prosím o radu a taky zda má někdo podobné zkušenosti. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vilik
Datum: 05.10.15 11:26

Než odpoví někdo znalejší, koukněte na netu po zpevňování základů. Je to proveditelné, i když pracné. Ale myslím, že návštěvou statika na kontrolu celého domu včetně zdiva a střechy nezkazíte nic. Třeba zpevnění nebude vůbec nutné. Možná ale, podle celkového stavu a ceny za přestavbu a rekonstrukci včetně hydro a tepelných izolací, vody, odpadů, topení a elektřiny za podobné peníze budete mít menší lépe řešenou novostavbu. Ale zase při postupných opravách můžete už v části bydlet. Tohle bych asi opravdu nechal posoudit odborníkem a dobře promyslel.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 05.10.15 12:04

Zdravím

Zpevněním základů nic nezkazíte, lze dokonce nejen do hloubky ale velice dobré pevnosti dosáhnete i "rozšířením do šířky" čili nemusí se vždy chodit pod základ, toto doporučují statikové v některých případech, kdy je například požadováno zvýšit únosnost kvůli patru apod.

Pokud je dům v dobrém stavu, tzn. ve zdech nejsou centimetrové trhliny, zdivo se nerozestupuje, nikde nesedá čili evidentně na těch základech co stojí to "funguje" po desetiletí dobře a jestliže jde pouze o vybudování podkroví čili nebudete dům "zvedat" pak bych se základy nedělal nic, případně jen "rozšířil" (ale spíš jen pro ten pocit) a nahoře bych udělal pouze dřevěnou podlahu (není-li tam ovšem už nyní betonový potěr, pokud ano nechal bych ho) a při běžném zatížení tzn. jestli nebudete užívat podkroví jako "skladiště" těžkých materiálů, nebude problém.

Chcete-li něco víc, tzn. domek hodláte zvedat, nadezdívat patro pak konzultujte se statikem to ostatně můžete vždy.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.10.15 12:29
avatar

Můžete popřemýšle o zpevnění piloty. Po 2m vykopat 60x60cm do nezámrzné hloubky (více je lépe), železo, beton. Tak postupně obejít celý dům. Uděláte to svépomocí a kromě práce vás to finančně nezničí. U prarodičů provedeno před cca 25 lety, půdní nádstavba, místo tašek plechová střecha a dodnes se neprojevil sebemenší problém.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.10.15 15:44
avatar

Váš barák stojí více jak 100 let a žádný problém. Určitě máte silné zdi. Kdo Vám "poradil" že se musí základy zpevnit?

Minulý týden se řešilo podobné, závěr byl, nic nepodbetonovávat. Kolik tun ztěžkne barák po rekonstrukci?

časově přijatelnější nebo dům celý shodit a udělat komplet nové základy
Bez místního šetření Vám to nikdo zodpovědně nesdělí.

Ze zkušenosti, bych nic nebetonoval a bude to OK.

doplněno 05.10.15 18:07:

----------

nikab po doplnění.

Zkuste se kouknout, popřípadě poptat sousedů v okolí, zdali oni zpevňovali základy. Osobně neznám nikoho, kdo by preventivně zpevnil základy. Snad jen když praská dům, ujíždí terén, ale u Vás bych tipoval na zbytečnost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nikab*
Datum: 05.10.15 17:50

Domek je plně v pořádku, žádné praskliny, vlhkost nic. Jen chceme využít i to podkroví, o 1 metr zvednout a dále bude sloužit pouze jako ložnice a dětšké pokoje, žádná větší zátěž. Sešlo se nám několik názorů, proto se snažíme zjistit více info a děkuji za vaše rady.

Datum: 05.10.15 17:57

Ahoj Nikabe. Přiklonil bych se k vyjádření JANBa a Milana. I bez prohlídky se mi to (podbetonování), jeví jako zbytečné. Nějaká fotka by více napověděla, jestli tam nemáš nějaké ALE.

doplněno 05.10.15 18:07:

Dobře, doplním. Některé domky nemají ztužovací betonové věnce. Mezi patrem a přízemín se většinou dělají, ale pod pozednicí, pod krovem to u staršího domku asi nemusí být. Udělal bych si sondu někde, kde to jde. Někde v úrovni stropu, pod podlahou patra nebo pod tou pozednicí. Měl by být nejspíš v kuse kolem dokola domku.

Možná by se spíš hodilo, provést stažení domku táhly, než něco podbetonovávat. To se dělá pod podlahou patra, nebo těsně pod stropem přízemí. Když je do stropu vysoko, dá se to zakrýt podhledem. Nebo zamáznout pod omítku pod fabionem zase v dolní místnosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.10.15 18:11
avatar

Já musím souhlasit s kolegou ohledně věnce. Taky je spousta rad, že se musí udělat věnec, jinak pak praská nástavba, ujíždí krov atd.

Ale principoelně se věnec přilepí k poslednímu řádku cihel. Při vadě stavby pak ujede věnec i s prvním řádkem cihel, takže je to k ničemu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 08:15

Asi se fakt vyplatí ten statik - stojí pár tisíc, ale to dodělávání základů přijde určitě na víc.

Mám přes sto let starej barák na základech ze skládaného kamene 40cm hluboko, před 50 lety na to bývalý majitel přistavěl celé patro. Drobné praskliny jsou, ale máme pískové podloží a mají je ve vsi i baráky bez patra.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.