Podlahové vytápění kotlem na tuhá paliva

Od: Datum: 08.09.15 20:11 odpovědí: 10 změna: 18.10.15 10:42

Ahoj rádcové,

Poslední dobou řeším vše okolo domu, který se chystám stavět. Vytápění je samozřejmě jedna z důležitých částí. Proto se ptám: Jakou zkušenost máte s podlahovým vytápěním s kotlem na tuhá paliva(ideálně uhlí, dřevo).
Na kolik Vás vyšla instalace? Nepočítám-li samotné rozvody v podlaze, ale pouze kotel, akumulační nádobu... zkrátka na kolik taková kotelna vyjde?

Ať srovnávám jak srovnávám, tak uhlí je prostě pořád nejlevnější. ANO, není to "ekologické" a ani moc pohodlé, i když kotle jsou dneska automatické a je potřeba kolem nich minimálně běhat... Peletky nechci ani za nic. Tenhle boom mě už přešel. Někdo je s tím spokojený a nedá na ně dopustit, ale já mám názor svůj a prostě to nechci (i když nepopírám, že je to taky dobrý způsob vytápění)

Díky všem za VĚCNÉ rady :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.09.15 20:25

Zásadní problém bych viděl v tom, že u kotlů na tuhá paliva je nutné dodržet minimální teplotu vody např. na 60°C (např. v případě některých Viadrusů-při nižší teplotě hrozí nízkoteplotní koroze, rosení výměníku) a 60°C je na podlahové topení hodně. Jinak s Vámi souhlasím. V případě tuhých paliv je uhlí v poměru cena/výkon/pracnost nejzajímavější.

doplněno 08.09.15 22:48:

U kotlů s automatickým přikládáním nebude kotel většinu času provozován v optimálním režimu (jmenovitém výkonu)-tedy účinnost je nižší. U akumulační nádrže může sice v takovém režimu pracovat (zde vpodstatě postrádá automatické přikládání význam), ale jsou zde následné tepelné ztráty uku nádrže, které má-li pokrýt tepelné ztráty domu až na tři dny, nelze opomenout! Vše má své pro / proti.

Ohodnoceno: 2x

Od: paw®
Datum: 09.09.15 13:13
Hubasi, od vyrovnani teplot je v okruhu akunwdoba, ktera navic muze slouzit i jako bojler. Navic jeji tepelne ztraty jsou porad v objektu. Pravda, vytapi se takto hlavne kotelna, ale ani ta neni za kopcem.
Jinak ohledne TC a domu bez kominu. Nikdo nevi, jaka bude situace za par let a tak aby se jeste nestavely dodatecne vsude kominy. Tot muj nazor.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.09.15 20:46

Jako první si musíte rozmyslet jakou tepelnou ztrátu chcete od nově staveného domu.

Jestli má vůbec význam dělat takovouto kotelnu a nepořídit tepelné čerpadlo.

Od: jendad
Datum: 08.09.15 21:08

Přesně jak píše @requied. U nového domus e dostanete bezproblému u 100m2 obytné plochy k tepelné ztrátě 5kw. A to počítejte venkovní teplotu -15°c. Okolo 0°bude podstatně méně. Takže kotel jedině s aku nádrží a budete zatápět jednou za 2 až 3 dny.

Datum: 08.09.15 21:38

S tou ku nádrží bych počítal, a zarápět jednou za 2 dny? Paráda ne? Nehledě na to, jak levné by to bylo topení :) ALe jde mi spíš i o to, na kolik by tahle sranda přišla :)

Datum: 08.09.15 21:37

Tepelné čerpadlo? Absolutně nenávratná investice pro velikost domu, který chci stavět. Jo, líbilo by se mi, ale nedám 300 000tisíc za to, co se mi absolutně nevrátí :)

Datum: 08.09.15 22:11

není tepelné čerpadlo jako tepelné čerpadlo...ano můžete koupit TČ za 300 000,- ale taky klidně vzduch/voda 9kW za 30 000,- a to jsou pak hned jiné počty.

Navíc nemusí být komín, takže místo něj si do systému zařadíte "pár" solárních kolekotrů a máte celoročně teplou vodu skoro zdarma + jako bonus zdarma přitápení v meziobdobí...

Datum: 09.09.15 07:22

Ano, to máte pravdu,ale vzhledem k tomu, že jsem mluvil s opravdovími odborníky z oboru, né s obchodními zástupci, kteří vám až na vyjímky budou vehementně vychvalovat skělý produkt a návratnost... 1. Nechci mít doma něco, co je slyšet, a TČ vzduch-voda prostě slyšet je. Navíc: v nízkých teplotách je nižší účinnost, vzduch-voda má i vyšší spotřebu a mají kratší životnost...

Datum: 09.09.15 15:41

U podlahového topení bývá problém s tím,že mívá značné tepelné ztráty.Bývá to způsobeno nedostatečnou tepelnou izolací pod trubkami.Topíme tak zvaně krtkům.Pod trubkami musí být nejméně 20 cm polystyrenu,nebo alikvotní vrstva jiného izolačního materiálu.

JABRAKA

Od: karel2
Datum: 18.10.15 10:42

A co takhle zateplit barák i 60-80 c?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.