Zapojení vypínače č.6+6 k rozvodům v paneláku

Od: Datum: 07.09.15 14:37 odpovědí: 4 změna: 07.09.15 16:45

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s drobnou úpravou elektroinstalace. Na chodbě chci přidělat druhý vypínač, který bude fungovat jako schodišťový... podle schémata mám vše zapojeno, jen mi chybí to hlavní a to je připojení k obvodu... a tady jsem narazil, vypínač je totiž pro mě zapojený takovým způsobem, který jsem ještě neviděl! v podstatě jde o jeden obvod ve složení: světvo wc + světlo chodba + světlo kuchyň... Potřeboval bych vědět, jestli se domnívám správně a červený drát je L-fáze a modrý je "nulák"?

... pokud ano,musím spojit oba nuláky a na ně napojit ještě ten, který mi jde do světla?

... L zůstává na stejné pozici jako je teď, nebo příjde na "vrchol" trojúhelníku?

Děkuju moc za pomoc!

doplněno 07.09.15 14:54:

doplnění schémat...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.09.15 15:37
avatar

Zda je červený fáze nebo není vám zde závazně neřekne nikdo - to je třeba proměřit nebo alespoň vyzkoušet doutnavkovou zkoušečkou. Tento vypínač vám nějak záhadně fungoval? (v tomto zapojení je totiž prakticky nefunkční).

To schéma které jste si přidal vám řekne naprosto vše co potřebujete vědět, pokud to ani tak nezvládáte předejte to raději někomu zainteresovanějšímu - jedná se o primitivní zapojení. Přívod fáze přijde na vrchol jednoho přepínače, zespoda povedou dva dráty k druhému vypínači dospod, a z vrcholu druhého se jde již ke světlu.

Jinak, ten vás poslední nákres je naprostá blbost - pokud tedy nemá ten vypínač fungovat jako "total stop" na vypnutí bytového jističe

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jirkavyhnalek
Datum: 07.09.15 16:09

Děkuji za okamžitou odpověď, nejsem žádný elektrikář, pár obvodů jsem už zplácal, ale tento vypínač mě fakt dostal... je to focené hned jak jsem sundal kryt. pravdou je, že před tím fungoval ten vypínač jako ovládání fotobuňky (pohybového čidla)...

Datum: 07.09.15 16:21
avatar

*sok* Bohajeho, kdo to spáchal? Velice pravděpodobně (nikoliv jistě) je modrý přívod a odchod (k dalšímu světlu) ostré fáze, červený vlevo bude odchod vypínané fáze ke světlu. Kde má konec ten druhý červený není na fotce vidět, ale nulák to asi nebude. Bez ohledu na nesmyslné barvy ale stejně tyto kabely pro schodišťové vypínače použít nelze (málo vodičů), takže až Vám to bude elektrikář předělávat, ať použije správné kabely (včetně barev).

Fiser22 - doplnil bych "totalstop" na jedno použití s efektem zábavného ohňostroje. *smich*

doplněno 07.09.15 16:23:

Jo, tak pokud to sloužilo k něčemu jinému, než rozsvěcení světla, může to být (možná) i správně. Ovšem pro Váš účel je to nepoužitelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirkavyhnalek
Datum: 07.09.15 16:45
Nehodlam s toho použít nic jiného, než fázi a nulak...jinak mám to mám cele udělané na novo...
doplněno 07.09.15 16:50: Když už jsme to začali, není tady nějaký elektrikář který by měl čas po šesté hodině a je z okolí Teplic nad Bečvou?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.