Zkrácení betonového septiku

Od: Datum: 07.09.15 10:34 odpovědí: 18 změna: 07.09.15 14:16

Zdravím, musíme řešit akutně zkrácení betonového septiku. Píšu betonového ,ale jde o stavbu z cihel, izolace z IPA a betonové omítky. Potřebujeme septik zkrátit (ochranné pásmo vodovodního řadu), lze to vůbec? Postavit uvnitř septiku stěnu a po stabilizaci odbourat část o kterou je potřeba zkrátit? Pokud to lze takto provést poprosím o rady jak. Nákup nového septiku prosím vynechte .

doplněno 07.09.15 13:34:

Žádný stavař, který by poradil konkrétně?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 07.09.15 10:38
avatar

Dobrý den. Nejideálnější stav je zakoupit plastovou nádobu na míru - septik vykopat, vyvést, napojit do plastové jímky/septiku a okolí zasypat. Do budoucna se pak může využít jako nádrž na dešťovou vodu.

doplněno 07.09.15 10:48:

No ona ta provizorní oprava může být dost velký průšvih... jak chcete..

Tak si představte tu samou práci - vyvést, odkopat, dozdít stěnu, nová kompletní izolace (nemůžete jen tak "napojit" na starou) - a všichni v okolí budou mít zamořenou půdu...případně studny...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.09.15 10:40

Jak jsem uvedla NÁKUP nového (plast, beton, sklolaminát) nepřipadá v úvahu.

Od: ben®
Datum: 07.09.15 10:46
avatar

Dobrý den, sice moc nevím, jestli si tím nějak pomůžete, ale mělo by to jít.

Vyčerpat septik, postavit z cihel tu přepážku, zaizolovat, odbourat zbytek septiku a zahrnout ten "zůstatek" zeminou. Až pak začít septik používat, resp.

by mohl být zase plný, aby nebyl tlak na nezajištěnou přepážku. Ovšem, bude to pracné a zřejmě i drahé (pokud to nebude dělat kutil). Zdravím!

doplněno 07.09.15 11:38:

timsla - tak, to bych té firmě řekl, ať to okolo mé jímky vykopou ručně (a ještě opatrně).

Přeci nebudete bourat jímku kvůli tomu, že někdo chce použít bagr. Jinak, ať Vám někdo z té firmy dokáže, co tam bylo dříve (jímka nebo vodovod) a jestli nebyla v té době jiná norma.

doplněno 07.09.15 11:55:

Rozumím Vaší obavě, ale celé to považuji za "buzeraci" od té firmy. Pokud nevede ten vodovod pod Vaší jímkou, ale někde vedle, tak by stačilo snížit hladinu obsahu jímky a kopat ručně. Tedy, ručně pouze v úseku okolo jímky - jinde jim snad v bagrování nic nebrání.

Je to jen o dohodě, resp. dobré vůli vyhovět. Navíc si myslím, že ta firma má povinnost také vše potom uvést do původního stavu. Tak jim řekněte, že když Vám odbourají jímku, že ji potom zase chcete dostavět - ale, to už je jen rada humornější. Zkrátka, nenechte se "buzerovat".

doplněno 07.09.15 12:26:

Snad už pouze tolik - zatím jsem se setkal s tím, že ve VaK snad pracují pouze nepříjemní lidé.

Patrně se tam nějak koncentrují nebo je to firma proklétá. Na náčrtku vidím i HUP, tak se to stejně bude kopat ručně. Raději toho bagristu na ten HUP (a plynovou přípojku) včas upozorněte.

Myslím, že trubka umístěná půl metru od jímky by se mohla opravit i bez bagru (a "šprajců" od VaK).

Ale, stejně si připravte tel. číslo na plynaře (nebo i hasiče).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.09.15 11:49

Ono my bychom museli asi prokázat kdy byla postavena jímka a to asi neprokážeme, nemáme žádné dokumenty..zeptat se na stavebním úřadě? Je taky možné, že je to černá stavba.

Datum: 07.09.15 12:13

Přišel nám oficiální "papír" z VAKu, dokonce s příkazem , že musíme odstranit jímku. Mistr, který byl namístě byl docela nepříjemný. Ono klidně by jim to manžel odkopal sám..aby nemusel rušit jímku. Jenže ono opravdu vzdálenost mezi tím potrubím a jímkou je asi 50 cm..

Od: viera
Datum: 07.09.15 11:03

Nakoľko možno tiež budem potrebovať skrátiť žumpu, uvažovala som urobiť deliacu stenu z roxorov a potom vložiť jazernú fóliu v zodpovedjúdom tvare a pripevniť ... neviem či je to technicky možné?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 07.09.15 11:12
avatar

Uvědomte si prosím tlak vody nebo zeminy - jednou je to prázdné, jednou plné - ten tlak se při plném septiku se zeminou srovná, ale když to vyvezou, zemina zavalí septik.

V některých opravách se nevyplatí šetřit - zamoříte-li okolí, může to mít právní následky dluhy na dalších x let.

doplněno 07.09.15 11:40:

ta reakce byla na roxory - zeď je zeď a je svázaná - ta drží...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.09.15 11:37

A jak to, že se to doteď nesvalilo (opravdu nejsem odborník ve statice se nevyznám proto du pro radu sem)?

Datum: 07.09.15 11:23
avatar

Možná něco nechápu...Ale jakí ochranné pásmo vodovodního řadu? Jaká je DN vodovodu?

Pokud jde o stávající septik (jako že evidentně ano), tak jak je možné, že TEĎ vadí že je v ochranném pásmu vodovodu? Předtím tam vodovod nebyl? Potom by to ale nebyla Vaše věc, ale věc zřizovatele vodovodu.

doplněno 07.09.15 11:46:

Ano, vím jaké je OP vodovodu..

Ale předchozí majitel to neměl zkolaudované?

Ochranné pásmo je jdna věc (zpravidla je na něm trváno u nadzemních staveb a ne u podzemních). Nicméně vodovod lze téměř jistě opravit i pokud se septik zkracovat nebude. Je to jen o vůli domluvit se. Je také otázka, zda by nevyšlo levněji v daném (krátkém) úseku přeložit potrubí vodovodu. Jaký je odstup mezi jímkou a vodovodem? A jaký je druh poškození (trhlina, díra?).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.09.15 11:34

Jedná se vlastně o jímku (voda z koupelny a kuchyně). Jímku tam stavěli původní obyvatelé. Vedle jímky vede vodovodní řád, na kterém byla zjištěna porucha a odbagrování zeminy a zjištění přesného místa závady brání "náše" jímka.Ochranné nebo bezpečnostní pásmo je 1,5m od vodovodního řadu.

Datum: 07.09.15 12:08

Zde můj neumělý nákres:

Šrafované místo je oblast, kde by měla být závada (neví se jaká, asi prasklina).My jsme nyní odstaveni ,řád je zastaven a jsme provizorně připojení přec PVC hadici.Řád je původní z 50-tých let (?).Odstup mezi řádem a jímkou je cca 50 cm.

Od: paw®
Datum: 07.09.15 12:14

ja se jenom chchi zeptat, jestli kdyz neni mozne to odbagrovat, jestli jde diru vzkopat rucne a rad opravit. To kopani zaplatite/udelate vy a nemusite sahat na septik.

Jinak holt septik riznout (kdo vi, koik je tam armatury), odbagrovat tu cast u radu, postavit primerene armovanou a provazanou zed a udelat izolaci (asi svarovana folie).

doplněno 07.09.15 14:00:

@timsla

Primerene armovana a zed je treba zasalovat to, dat dovnitr kari sit a vylit betonem. Nebo ztracene bedneni s ocelovou vyztuzi. na ta zed musi unest jak zeminu, tak vodu, kdyz zemina nebude.

To rpovazani jsem myslel s bocnima zdma, aby se zed nevyvratila. Patrne bocni zdi navrtat a vlozit roxor (12 mm) aby zdi byly svazane. Nevim rozmery a vasi zrucnost, ale salovani muze byt levnejsi jak ztracene bedneni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.09.15 12:45

Pokud by Vám to nevadilo vysvětlit toto: " postavit primerene armovanou a provazanou zed" co to přesně je?

Datum: 07.09.15 12:22
avatar

Takže přeložka vodovodu by byla cca 6m dlouhá (pokud je po levé straně místo).

To by vyšla rozhodně levněji ta přeložka, než předělávat jímku, plus výkop, plus oprava vodovodu.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 07.09.15 12:43

Tam je chodník a jde o řád (hrubá trubka) takže o tom rozhoduje asi VAK?

Datum: 07.09.15 14:16
avatar

Ano, ČEVAK s tím musí souhlasit. Ale 6m přeložky je záležitost cca 20-30tis Kč. To by se vyplatilo jim dát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.09.15 12:59

já bych nejprve skočil na stavební úřad a zjistil jak to stou jímkou ve skutečnosti je.

pokud tam je načerno, tak až potom bych asi řešil její zkrácení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 07.09.15 13:48
avatar

Dobrý den, tak, teď nevím, jestli si tím svým doplněním u otázky z nás děláte legraci nebo naše odpovědi ani nečtete. Řekl bych, že konkrétních odpovědí bylo dost. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.