Jak uzemnit rozvaděče rms?

Od: Datum: 06.09.15 13:14 odpovědí: 7 změna: 08.09.15 22:33

Potřeboval bych radu, známý staví dvojdomek, teda spíš bydlení pro něho a v části domu pro jedo matku...to jen pro upřesnění situace. Hlavní rozvaděč je s jedním dvousazbovým elektroměrem a do domu vede cyky 4x10. ...momentálně ale řešíme jak uzemnit dva bytové rozvaděče a jaký použít průřez vodiče cy(žz). Ve schematu je uvedeno 25mm ale to se mi zdá nějak moc, nebo tam opravdu musí být tak silný vodič? Dále to uzemnění vede od drátu ze země do jednoho rozvaděče a pak zase do druhého a pak zase do země. Nestačilo by natáhnout to do jednoho, z toho do druhého a hotovo?

Přikládám schema:Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.09.15 14:12
avatar

Není to populární odpověď, ale zde není podstatné o by stačilo či nestačilo, podstatné je co je v projektu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.09.15 14:40
avatar

Přesně tak, navíc, proč takový průřez a proč z ne z jednoho do druhého - vše vychází z místních podmínek sítě a vlastností uzemnění, druhá věc je, že zkratový proud v blízkosti transformátoru v řádu několika kA umí divy .) uvolní se vám náhodou svorka z 1. RV do druhého, a co pak?

doplněno 06.09.15 14:46:

Jinak, cena 25mm2 CY vodiče se pohybuje okolo 60-80kč/m , což mi nepřijde tak strašné aby bylo nutné hledat kde ušetřit

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.15 21:24

Obvykle se ochranné pospojení dělá průřezem stejným nebo o řád nižším, než je přívod do domu. Projektant buď měl velký důvod k použití jiného, nebo spíš je to nějaká chyba, možná popisoval navyklým způsobem. Argumentace zkratovým proudem je trochu zvláštní, ten přece nemůže být vyšší, než kolik dovolí přívod do domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.15 22:08

To je podivné. V objektu má být jen jeden hop. Při úderu blesku bude rodíl napětí mezi rozvaděči. CY 25 kvůli možné indukci od bleku a ne zkratu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zbynek1
Datum: 07.09.15 11:19

No ono je to tak, že když dělali tu základní desku tak tam ty body uzemnění které jsou na výkrese vůbec nedělali a ten co šéfoval té stavební partě mu tvrdí, že se to běžně chytá v místě tam na rohách jak je sveden hrpomosvod. že prý se to tak dělá mu povídal. Budu rád za každý váš názor kdo tomu trochu rozumí, aby jsme neudělali nějakou chybu.děkuji

Datum: 07.09.15 22:03

To je chyba, že se stavební parta nedržela projektu, to si s nimi jistě tvůj známý vyřídí finančně. Ale starší a staré domy taky nemají základový zemnič a tam se skutečně pospojení při opravách a rekonstrukcích připojuje na hromosvod a v tvém případě asi taky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.15 22:33
avatar

Větu "Ono se to tak dělá." jsem už asi tisíckrát slyšel. Měl říci "Takto to děláme".

Hromosvod nikdy nesmím zaměnit za HOP (pospojení nesmíte připojit na hromosvod - vývod). Jsou to dva různé nezaměnitelné vývody, aby jste si blesk nezavlekl do domu. Nedodrželi projekt a je to chyba.

Pospojení mezi rozváděči je na nic. Vyrovnáte sice potenciál mezi nimi, ale vy potřebujete srovnat potenciál se zemí. K průřezu nic nebudu dodávat. Neznám protokol o vnějších vlivech a tak je nutné se držet co nevrhnul projektant.

Prostě to pěkně spackali a pokud chytnete poctivého revizáka, tak máte problém.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.