Al kontra ocel poradíte...?

Od: Datum: 30.08.15 15:01 odpovědí: 8 změna: 01.09.15 00:05

Strojaři, chemici, kutilové...poradíte? Marně se snažím o demontáž představce jízdního kola z vidlice. Představec je Al, vidlice ocel. Po demontáži hlavového šroubu s představcem, který by se měl volně otáčet a jít volně vytáhnout, s ním nelze pohnout a nejde ani zespodu vyrazit silou /použil jsem trubku a kladivo/. Nepomáhá ani WD-40 nebo W5. Oba kovy/Al+ocel/ jsou doslova srostlé. Domnívám se, že jde o t.zv. hliníkový mor /možná jsem použil špatný název/. Děkuji za radu co s tím, pokud někdo ví!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.08.15 15:13

Už jsi někdy tento spoj demontoval?

Co já vím, tak do trubky vidlice (ocelové) je vsunutá trubka představce (taky ocelová) a společně jsou spojeny maticí s kuželem na povrchu. Takže dotahováním matice se roztahuje trubka představce a vytvoří pevný spoj s trubkou vidlice.

Toto spojení se uvolňuje tak, že povolíš dlouhý šroub, který dotahuje tu kuželovou matici asi o dvě otáčky a potom do šroubu přes něco (hliník nebo špalík tvrdého dřeva) udeříš.

Tu kuželovou matici musíš vyrazit z vnitřní trubky, protože jinak to nerozmontuješ.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.08.15 15:24

Tak tolik toho o kole opravdu vím:) Otázka zní co se "srostlými" 2 druhy kovu /Al+ocel/. Představec je hliníkový a vidlice ocelová. Při dlouhodobém styku hliníku s ocelí dochází k chemické reakci, myslím, že se to nazývá hliníkový mor, pokud se nepletu. Ale tak jsem to taky popsal.

Datum: 30.08.15 15:31

Tak viděl jsem hodně,ale toto ne .Jak dlouho nebylyrozebírány on díly nebo jak dlouho leželi ve vodě?Ještě nikdky se nastalo ,že jsem po povolení šroubu a jeho zaklepnutí daný spoj nerozebral.

Vyšroubujte ten šroub na maximum,a řádně na něj udeřte a pak představec sám sjede do vidloce na doraz a taky půjde vyjmout

Datum: 30.08.15 15:32

ale v otázce čtu, že je demontován dlouhý šroub a představec, co ta kuželová matka, je volná? spadlá do vidlice? postupujte dle rady @colombo!

Datum: 30.08.15 16:00

Pánové zřejmě nepochopili, že to, co vám radí, jste už udělal. Hliníkový představec zřejmě opravdu "zarostl" do ocelové vidlice, to se často stává např. u hliníkových šroubů v oceli nebo naopak u ocelových v hliníku. Hliník má totiž zhruba 2x větší roztažnost než ocel a navíc při dlouhodobém styku s ocelí dochází i ke zmiňované chemické reakci. Pokud nepomáhá ani "zázračný" WD-40, mohlo by ještě pomoci silné nahřátí "spoje". To však může být spíše kontraproduktivní, protože hliníkový představec je uvnitř ocelové vidlice. V poslední řadě asi nezbude než řezat a tím vidlici i představec odepsat.

Datum: 30.08.15 16:10

sám sobě sám?

vždyť víte, jak na to...

Datum: 30.08.15 16:23

Jak radí colombo. Demontovaný šroub se pokus zašroubovat zpátky, nech vůli a bouchni. O žádný hliníkový mor nejde *ee*, všechny spoje jsou jen ocelové, představcem šroub jen volně prochází.

Datum: 01.09.15 00:05

Já jsem tedy úplně nepochopil, o co jde. Ale každopádně do šroubu by se nemělo moc mlátit, a tím spíš čím víc je vyšroubovaný, jinak půjdou závity do háje. Ještě je možnost to uvolnit údery naopak shora dovnitř.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.