Kdo má zkušenosti s kotlem vulkán 22

Od: Datum: 30.08.15 11:50 odpovědí: 22 změna: 07.02.17 08:49

Prosím o recenzi na kotel vulkán 22 ,píše se v diskuzi jak by měl fungovat ale nikdo se neozývá jak mu funguje-kdo ho již odzkoušel.Loni se údajně prodalo 80 kusů ale žádná reakce od zákazníků.Letos na živitelce opět vystaven se změnou že na dřevo ne ,vymazaly v letáku fixou slovo dřevo!Jak vám to lidi teda topí?Mě se to líbí na pohled ,nebo poraďte někdo jaký kotel koupit aby byl na dřevo i na uhlí z větší násypkou-měl emisní 4-ku!Automat ať si nechaj ,velká kráva ,elektronika samej do budoucna problém,atd.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bartontomas
Datum: 14.02.16 17:45

Tak oživím diskuzi se svými zkušenostmi. My jsme tento kotel měnili za Dakon 32 rok výroby 1981. Dle výpočtu nám totiž na náš dvougenerační dům ( Dvě bytové jednotky nad sebou 3+1 cca 360m2.) stačí 20Kw. Kotel šel bezproblémů vyměnit za Dakon. Je pouze, a to je důležité,pouze na uhlí! I když jdou přidávat štěpky. Kotel od namontování jede nepřetržitě. U nás to znamená přiložit v 5 ráno a znova v 5 odpoledne. Nicméně zde je to ale... I při nastaveném kotlovém okruhu na 85°C se neskutečně rosí víko pro nakládání uhlím. Když píši neskutečně, tak to tak berte. Tolik vody jsem v Dakonu nikdy neviděl ani náhodou. Víko je jen z trojky plechu bez jakékoliv izolace. Budu se pokoušet vylepšit a dám vědět, ale je s podivem, že páni konstruktéři toto nevyhodnotili. Další problém je roštování. Pokud jste v práci cca 10 hodin jako my, tak přijedete domů, kotel sice v pohodě žhne, ale teplota je na cca čtyřiceti stupních. S tím, že násypka je do půlky plná. Takže já osobně budu dělat automatické roštování, jinak je to buď pro důchodce, nebo k hovnu. Abych jen nekritizoval, musím konstatovat, že jak při zatápění, tak při provozu se z komínu nekouří ani náhodou. Topíme Ořech 1 a občas spotřebuji naštěpkované větvičky ze zahrady. My osobně máme samotíž, nicméně plně regulovanou přes čtyřcestný ventil. Teď mne přitom napadl další maličký problém, a to, že kotel už při cca 70°C bublá. Prostě vaří v nějakém místě, kde by zřejmě stačilo dát šamot. To jen aby vás to nepřekvapilo. Dále je skvélé, že popelník je přes celý kotel, nicméně rošt je jen v první třetině, takže ostatní dvě třetiny jsou na nic. Já to řeším tak, že popel zklepávám dozadu. Je to trošku dobrodružství, protože po proroštování a otevřených dvířkách létají uhlíky po celé kotelně. Doslova z kotle vystřeluji. Výsledek tohoto psaní? Kotel má neskutečný výkon, spaliny jsou zcela neviditelné, ale někde se fakt chlapci v Euroteplu nezamysleli. A to docela kazí celkový dojem. Ono, když vám všude při otevření víka kape ta hnusná černá voda, to ještě jde, ale když nateče do násypky a zakouří, tak Vám garantuji, že smrdíte dva dny... Budu vylepšovat, i když to bych u kotle za 30tis nečekal a přidám další recenze. Tak, jak jsem to slíbil výrobci.

Ohodnoceno: 0x

Od: bartontomas
Datum: 24.03.16 23:01

Tal bych chtěl znova Všem zájemcum o tento kotel poskytnout co nejlepší informace, proto znovu přidávám. Pozitivni je ůčinnost, takže v tomto směru je absolutní spokojenost...

Ale: Jsou tu veliká ale. A není jich málo. Takže 1) Izolace komor je absolutně nedostačující, myslím tím izolaci proti pevné části víka. Zkusím dokoupit ještě jednu izolační desku, která se tam v pohodě vejde, ale pro výrobce je to né mínus, ale ostuda.

Dále musím konstatovat, že i když kotel udržuji na 95°C tak se neskutečně rosí přikládací víko... No za ´mne osobně by se za celé víko měl jít výrobce stydět... Protože Dakon o deset tisíc levnější ho má litinové. Ostuda Fy. Euroteplo.

Takže veliké mínus.

Stejně jako za přední dveře a popelník. Přední dveřš u popelníku jsou až k zemi, takže popel se při otevření sype ven, a popelník je totálně na h... protože se rošty nacházejí v jeho první třetině, takže při jednom proroštování je pod roštem plno, a popelník je nutno buď otočit, nebo shrnout... No za tu cenu je to neskutečná BÍDA:

Abych jen nekritizoval, kotel hoří nádherně, čistit stačí jednou za měsíc a spotřeba zatím vypadá solidní.

Ale za mě osobně, momentálně při všech nedostatcích bych klidně volil Dakon... A to ne jen proto, že dokáže spalovat i dřevo, což je u rodinných domů hodně podstatné, ale taky proto, že je o třetinu levnější.

Pánové v Euroteplu mají ještě hodně vylepšovat...

Od: ondrapeths
Datum: 23.10.16 09:33
Ahoj, taky jsem tento kotel zakoupil. Zarazilo mne, ze topenar musel upravovat prirubu a nechat na ni varit zavit, aby sel kotel pripojit. Pri prvnim zatopeni byl ocistec, aby kotel chytil..od te doby jede porad..s rosenim vika souhlasim, neskutecne vody, ktera steka do sachty! Popelnik je fakt nizky, temer po kazdem prorostovani se musi vysypat, az prohori, co do nej napada, vepredu preplneno, vzadu prazdno..a ponevadz dvirka jsou uplne u podlahy, musi se porad zametat, aby sly zavrit. Navod ke kotli zpracovanej dost sporadicky. Timto asi negativa vycerpany. Kotel fakt vydrzi nalozenej pres 12h, muj rekord je 16h a to jsem mel klapku do komina otevrenou, ma velkou nasypnou sachtu, v soucasnosti jiz zaviram kominovou(spalinovou)klapku-dle navodu ma mit takto kotel vetsi ucinnost, cehoz jsem si nevsim, ma jen vic popela. Spotrebu mam cca 3-4 uhlaky denne pri teplote 60-70 st, s kotlem vytapim stary RD PENB G skoro 600m3 a nadherne teplo-mame nove topeni, celkem 22 kW 6radiatoru 2kW+2x4kW+2zebriky, kotel bez problemu utahne. Kotel ma na stitku emisni tridu 4, ackoliv na internetu se pise 4a5. Uhli Orech1 micham se drevenymi pilinami, bez problemu. Rad uvitam jakekoliv rady a zkusenosti s timto kotlem, pripadne upravy kotle proti roseni vika..

Datum: 25.10.16 09:28
Jeste jedna podstatna zalezitost-diky konstrukci spodni casti nastava jedna nestastna vec-po prorostovani se musi popel opravdu ihned vybrat, ponevadz jak je videt z posledni fotky, tak popadany popel zcela nekompromisne znemozni privod vzduchu skrze spodni dvirka, resp.pomerne dost zamezi! Cili regulator tahu ackoliv je nastaven na 70, nedokaze spravne regulovat, ponevadz mnozstvi vzduchu po prorostovani je diky popelu zatracene nizsi..ani sikma striska tomu nepomuze, popel nema kam spadnout, neni totiz prostor, kam by padal, popel neni voda...rekl bych tedy, ze kotel je naprosto v pohode, ale bolest s rosenim vika a hlavne rostovani a nutnost okamziteho nutneho procisteni cesty pro proudeni primarniho vzduchu jsou dve obrovske chyby a nedostatky tohoto jinak skveleho kotle, pritom jen stacilo behem kpnstrukce zapojit vice hlavu a navysit kotel cca o 10-20 cm tak, aby spodni dvirka byly mmin 15 cm od urovne podlahy..mohl by byt vetsi popelnik a hlavne by popel propadaval niz a neucpaval cestu pro privod vzduchu, cimz prestava fungovat spravne termostaticky regulator..v navodu se pise, ze nedostatecny prisun vzduchu muze vest k nebezpecnemu uniku spalin..tak by tam melo byt take napsano, po kazdem prorostovani je nutno uvolnit cestu pro prisun vzduchu, bohuzel z duvodu nedomyslene konstrukce..rekl bych, ze tohle je neskutecne velka konstrukcni chyba, po kazdem rostovani proklinam konstruktera, proc nemuze byttato vec s popelem resena funkcne..
doplněno 25.10.16 09:37: Obrovska skvrna a bolest tohphle jinak pomwrne skveleho kotle, ale dost zasadni! Chlap to proste udela, ale chlap je v praci a tehotna zena se tezko bude ohybat a cistit cestu pro privod vzduchu a nasledne zametat okolo dvirek aby sly zavrit! Tahle zalezitost mne tak stve, ze jen a pouze diky tomu bych kotel nedoporucil nikomu dalsimu!

Od: tom6v
Datum: 24.01.17 19:28

Jen potvrzuji zkušenosti nade mnou. A ještě doplním. Dodali jsme izolaci nad spalovacím prostorem. To je velké mínus výrobce, ale on to zjevně nečte. Popelník, to je katastrofa. Dlouhý přes celý kotel, ale využitý z jedné třetiny, když prohrkáte a chcete otočit, tak jiskry létají po pul kotelny, a vybrat popel za ním, to nejde, protože padají uhlíky na ruce. Dvířka těsně nad zemí, a rantl u nich, to je dílo. Jinak kotel se musí čistit každý měsíc, jinak ztrácí rapidně účinnost. No a horní víko, to je tedy fakt dílo. pán co to vymýšlel, topí zjevně plynem. Kotel je pouze na uhlí, a víko je tak obrovské, že tam můžete přikládat bagrem, ale... Tím pádem také nechytí potřebný opačný tah a při otevření kouří a kouří. Podotýkám, že do komínu vše otvírám, a víko pomaloučku, polehoučku, příjemné hlavně ráno, když spěcháte do práce. No po demontáží 30 let starého Dakonu máme kotelnu najednou jako peklo. Abych to momentálně uzavřel, bohužel znova už bych si ho nekoupil, i když čistý funguje skvěle... Bohužel tolik konstrukčních nedostatků ho degraduje někam k ceně 22tisíc víc ani korunu...

Datum: 24.01.17 20:47

Pomohlo přidání izolace nad spalovacím prostorem? Já jsem dával na celé víko vatu, nepozoroval jsem změnu. Dneska jsem při čištění uvažoval, že zkusím přidat ještě šamotovou desku na tu stávající. Podařilo se někomu zbavit se černé vody? Naučil jsem se díky plechu vloženému hned do první komory regulovat(snížit) výkon kotle o polovinu, je to dobré, když nemrzlo, poloviční spotřeba a topení někde na 60 stupních, teď v mrazech je to ale bezpředmětné. Nevím, mé zkušenosti jsou spíše rozpačité...čistím každý druhý,max.třetí den..nikdy jsem z kotle nedostal více jak 80st, a to už musí být po vyčištění a hodně dřeva po zátopu...topím ořech Bílina. V současnosti vymýšlím výrobu automatického roštování z motorku stěrače a relé, resp.defacto jen to tam napojit mechanicky..roštování je alfou a omegou topení v tomhole kotli..musí se roštovat často a skoro co po dvou hodinách, to je prostě neskutečná bída..Do starých kachlových kamen nasypu dva uhláky a vypadá mi z uhlí prášek..do Vulkánu nasypu uhlí a musím roštovat, takže struska..pokud se nezaroštuje, přes popel nejde vzduch, teplota klesne dolů..čili kotel netopí, ale už jen při 40 stupních vyrábí saze ..večer v jedenáct jdu roštovat, ráno vstávám ve čtyři a jdu roštovat v kotli,na kterém je 40 a v baráku zima! A toho popela..chjo..kotel už je od rosící se vody v šachtě celej černej, protože ta voda prostě stéká! Při každém otevření víka! Do šachty zpět..z těsnící šňůry a ven z kotle..paráda..nedejbože se o kotel z boku opřít, to nevyperete. Budete někdo nějak kotel vylepšovat? Uvítám každou radu, můžu případně přidat fotky vnitřku, jak snížit výkon kotle, protože nevím, jak vám, ale když je venku nula, tak když topím na plnej výkon na 60, mám horko..moje zkušenost teď v mrazech-kotel vytopí..ale neskutečně se zanese během dvou dní..problém je že v noci se neroštuje a pak to jen doutná, když se ucpe rošt prohořelou struskou..jaký máte ke kotli komín? Výška a průměr? Já mám průměr 160 výška 8 a budu zvedat a ještě zvyšovat tah ventilátorem, ale pochybuji, že to jakkoli pomůže..spíš to automatické roštování...protože kdo má vstávat do studeného baráku.. Víceméně topím na zavřenou komínovou klapku, jak je to doporučeno výrobcem, to funguje, spotřeba se mi ale i přesto zdá vysoká...spálím 5-6 uhláků uhlí denně a věčně s kotlem bojuju, čistím, snažím se vymáčknout víc jak 70..což nelze, když stále do šachty stéká ta hnusná černá voda...čímž se samozřejmě kotel opět zasere! Už jsem přemýšlel nad nějakou odtokovou trubičkou na tu vodu z vysrážené páry, aby ta voda odtekla mimo šachtu..

.prostě tohle nedávám a zatraceně lituji, že jsem nekoupil kotel jiný, prověřený a funkční, nějakej OPOP nebo Dakon, Viadrus..zlákala mne 4ka třída a 24 hodin bez přiložení...no...nevím..čtyřka..po tom, co mi zateče voda z víka tak se z komína valí černej dým, komín čistím 1xza 14 dní, kotel každý druhý třetí den...a 24h bez přiložení:::Tak 16hmax...a s potřebou roštovat co dvě hodiny...! Šlápnutí vedle s Vulkánem, přemejšlím, že na příští sezonu kotel daruji někomu, nejlépe zkušebnímu ústavu či konstruktérovi od Dakonu.. a koupím nový kotel, funkční..vyhozených 30tis...

Datum: 26.01.17 16:28

Izolace pomohla jen v tom, že není horní víko rozpálené jako vařič. Jinak my bezpodminečně čistíme každý měsíc. Včera proběhlo čištění i za šamotovými deskami. Tedy vyndat je ven, byl porod. Je asi u výrobce problém udělat ve spodní části otvor na zastrčení háčku. Za šamotovými deskami je už koroze, barva se odloupla v obrovských plátech. Ještě jsme na tuto zimu páskem slabé silikonové gumy ucpali tu nesmyslnou škvíru nad dvířky. To pomohlo v regulaci přívodu vzduchu a nebrání to otvírání klapky. Když už to zminuji, konstrukter by zasloužil nejméně nakopat. Regulátor dopředu se nejen plete, ale má i ,, mrtvou pozici", kdy má problém klapku vůbec utáhnout. Je to prvotní pootevření, takže už se nám v něm rozlomil takovy nesmyslný odlitek, bez kterého je rázem na nic. Ještě, že jsme měli doma ještě jeden regulátor a z něho to vzali. Do spalovacího prostoru nad tu přihloupě děrovanou desku jsme taky dali izolaci, nechali jen díru v místě, kde se vrchem přisává vzduch a trochu se přikládací komora přestala rosit. Jinak jsem zklamaný, jako asi všichni... Vymýšlíme to roštování, pokud mne ale bude dál štvát, pošlu ho do světa za odvoz... S těmi vyhozenými penězmi souhlasím.

Od: ondrejpeths
Datum: 27.01.17 20:02

Zdravím, nevím, zda je nutno čistit až za šamotem, až tak dalece jsem neuvažoval. Nesmyslnou škvíru nad dvířky jsem ucpal také, resp.jen dal plech, viz.foto v dalších příspěvcích..regulátor mi již odešel také..dotaz, on ten paskvil někde přisává vzduch horem? Kde? Když teda nepočítám možnost, že to přisává přes již zničené těsnění, protože černá voda ho již totálně zdevastovala a odlepuje se od víka ..viz.další fota..mám několikero otázek..jak se topí s turbolátorem? To jsem již dávno vzdal a ten plech vyhodil vedle kotle, poněvadž s ním se mi kotel zanášel ještě víc než teď..zajímalo by mne, jak páni konstruktéři přemýšleli, když do poslední komory na spod kotle umístili ten ,,špunt,, s očkem , který se musí chytit dodaným háčkem..poněvadž pokud je kotel zanešen..jako že je..tak ten špunt nejde krz stěny vytáhnout! Je úplně nadoraz..když oškrábete stěny od sazí, tak pro změnu nemůžete najít to očko aby jste ho zahákli, poběvadž již máte na dně saze..skvělý nápad..jak se vyndává izolační deska nad spalovacvím prostorem, se ani raději nezmiňuji..poněvadž se musí nadzvednout lehce šroubovákem a je tak na knop, že je tost pracné desku vyndat.. nepochopil jsem, k čemu byla v té desce dírka..asi proto, aby se v tom místě přesně časem rozlomila, jako se to stalo mě a aby bylo nutno udělat další z mnnoha nekonečných úprav - toto jsem vyřešil plechem, provrtáním a sešroubováním a navařením matky, za kterou desku vyndávám a funguje to konečně jak má, viz další fota...aspoň jedna věc..docházím k přesvědčení, že celý kotel si bude muset člověk upravit sám, aby začal fungovat, i když některé konstrukční vady jsou tak velké, že je asi nelze odstranit..již mně napadlo, že bych kotel prodal cestářům, aby ho mohli využít na výrobu dehtu :)..nepochopil jsem také šrouby a matky na roztápěcí klapce! Zkoušel někdo při čištění tuto klapku sundat a šrouby povolit? Děs...takže šrouby letěly přes plot..a od té doby..světe div se, najednou to funguje, klapka se zavře i bez šroubů a podrží jí izolační deska nad ní, aby nevypadla.. a při každém čištění mám klapku venku během pěti vteřin, nemusím totiž deset minut povolovat šrouby, které jsou zanesené od sazí a nejdou bez prostříknutí WD40 a pauzou na cigáro povolit..popel řeším tak, že jsem na starý pohrabáč navařil plech šířky popelníku a při každém proroštování se musí popel shrábnout dozadu...až je popelník plný, vynese se. Což je brzo..a opět..vyndat popelník a nutnost precizního zametení u dveří, aby šly dveře zavřít!

Poslední týden praktikuji stav, kdy přijdu z práce, během porovozu(!) odšroubuji křídlové matky a zvednu zadní část víka, sundám roztápěcí klapku, pod níž se nachází ten debilní špunt.. vyndám špunt, oškrábu stěny a smetu smetákem drobet sazí, dírou po špuntu smetu bordel do popelníku, nandám špunt, komínovou klapku(bez zbytečných šroubků) a nandám upravenou izolační desku, zašroubuji víko..pak otevřu komínovou klapku, routápěcí klapku..časem přikládací šachtu a stejně to začne kouřit..a opakuje se to, co při každém přikládání...počkat až přestane kouřit,steče černá voda..oškrábat hnus dehtu..atd atd..kdo má Vulkán 22, jistě tuto část už zná..

Datum: 27.01.17 20:03

Nádhera..

Datum: 27.01.17 20:05

Datum: 27.01.17 20:06

Datum: 27.01.17 20:22

Jak je z přiložených fotek snad vidět, tak to srážení na víku kotle dělá pěknou paseku s celým kotlem..těsnění v háji..černomodrý kotel také nic moc..teče to fakt všude, i když se snažíte otírat v rukavicích, ten černej hnus je všude..i v šachtě..což způsobuje zase zanášení..

Jsou vidět i nesmyslně posazené spodní dvířka..zaslepený nesmyslný přísun dalšího vzduchu..mnou již opravená izolační deska pro možnost snadné demontáže..zničené těsnění nad přikládací šachtou díky kondenzaci vody..

Celá tahle zpočátku hezká parodie kotle stojí bez pár stovek 30 000..a má 4.emisní stupeň, čili po namontování již nemáte šanci dosáhnout na dotaci a výměnu..(nutno teda dodat, že komín mám čistý jak alabastr a kouří se z něj jen při přikládání a při teplotě pod 50st..což je pokaždé, když se včas nezaroštuje..)..takže to vidím na odvoz na skládku za cenu šrotu nebo jako dar za odvoz jakožto monstrum na výrobu černé vody na bázi dehtu a koupi starého kotle s emisní třídou nižší a následnou montáží již dotovaného automatu...achjo! Veliké díky posílám do Eurotepla a přeji mnoho úspěchů v dalším vývoji zdrojů tepla a téru..kde se stala sakra chyba..víko první průšvih, inovace spalovací komory druhý průšvih, spodní dveře třetí průšvih..součtem těchto tří fatálních průšvihů dostanete nefunkční sr.čku za cca 30tis..ommlouvám se, že to musím takhle napsat, ale lituji, že jsem nedal na doporučení topenáře, nekoupil starší a prověřený Dakon či Viadrus za 12tis nebo nové Haas Sohnky s výměníkem za stejnou cenu jako tohle modré peklo...

Datum: 27.01.17 21:17

Abych ale jen nehanil..právě jsem byl přiložit a zjistil jsem, že jak je to těsnění nasáklé tou černou vodou, tak při otevření víka to vydává takové hezké ,,žbluňk,,*ua*

Datum: 27.01.17 22:36

Co zkusit na spodní stranu víka přichytit nehořlavou izolační desku např. "grenamat" + plochým vrtákem do dřeva v ní vytvořit nasávací otvory dle originálu... Tím zvýšíte vnitřní povrchovou teplotu dvířek, což by mělo pomoci s kondenzací...

Datum: 28.01.17 06:47

Dnes nafotim některé naše drobné úpravy, jinak takhle hodně se nám nerosí. To už bych asi nedal. Dehet tam ale je. S čištěním stejné zkušenosti, jako popis výše. Šroubky jsme dali nerez a zatím fungují.

Datum: 28.01.17 07:55

Tak ještě popelník z Dakonu... No a až uděláme to víko, Bude to DAKON...

Jo a ten dopředu trčící termoregulátor je taky dílo...

Datum: 28.01.17 07:39

Tak i já nějaké fotky.

1) upráva mezery u klapky. Slabá guma proto, aby se mohla volně pohybovat.

2) Ve víku nad děrovaným plechem namontována izolační deska ze spalovacího prostoru starého Dakonu. Drobné úpravy a šla tam. Jen jsme udělali otvor pro to přisávání vzduchu, které stejně moc nefunguje.

Nd spalovací prostor jsme pak nad tu desku, co nejde vyndat... přidali Desku izolační vaty z pece. Funguje a horní víko už nejsou kamna.

Stejně chci zkusit použít z Dakonu i celé víko. Je to litina a hlavně má menší přikladací klapku, tak to snad nebude při přikládání tak hulit...

doplněno 28.01.17 07:42:

Tak mi nejdou nahrát fotky, budu koumat.

Datum: 28.01.17 07:47

Datum: 30.01.17 19:33

No s víkem už jsem poměrně zoufalej, nevím, co s ním. Je fakt, že kotel mám venku, což ideální není, protože si přisává ledový vzduch..momentálně se mi osvědčuje každý den drobet kotel pročistit během provozu, promést obě komory..v současnosti pracuji na automatickém roštování, až budu mít hotovo, natočím a pošlu odkaz na youtube. Koukám, že nejsem jedinej, koho tento kotel trápí, je to poměrně hodně smutné, že za tu cenu to tolik blbne..

Datum: 04.02.17 10:25

Přikládám odkaz na video na ytb na automatické roštování.

Od té doby se kotel poměrně zlepšil, propadává roštem jen popílek, kotel vydrží hořet cca 12 hodin bez jakéhokoliv zásahu, potom je potřeba shrnout hráblem dozadu popel v popelníku. konečně je i ráno teplo a radiátory teplý. Motorek je ze zadních stěračů z felicie-i s převodovkou, roštování řídí asynchronní časové relé CRM 2H od Elka. Momentálně mám nastaveno cca 4-5 pohybů/2 min..nechci totiž hejbat celým roštěm za delší období, hlavně kvůli namáhání převodovky-kolečka jsou z plastu.. tak jsem zvolil variantu častějšího roštování, kdy se rošt jen lehce otřepe, což má za následek propadávání popílku, je i míň strusky a uhlí líp shoří..a co je pro mně důležitý-kotel se přestal tolik zanášet sazemi.

Datum: 04.02.17 11:10
Vse je samozrejme reseno pres zalozni zdroj, v pripade vypadku elektriny rostovani funguje dal s tim, ze na rostovani mam externi baterii, cerpadlo a napajeni rozvadece je reseno UPS

Datum: 07.02.17 08:49

Takže zkušenosti po pár dnech používání automatického roštování jsou takové, že klesla spotřeba paliva a to dost, doma je tepleji, teplota nekolísá. Musel jsem samozřejmě opravit termostatický regulátor tahu, teprv teď přivírá a otevírá tak, jak má - byl volný v závitu, nešel dotáhnout ani o závit přetáhnout a neudržel dvířka a vždycky se tudíž pootočil. To vyřešilo pár kapek modrého Loctite na zajištění závitů. prodloužil jsem chod roštu, v současnosti mám na výběr ze tří poloh, v jakém rozmezí chci roštovat, buď se rošt jen lehce otřese, v prostřední poloze se otáčí už válce drobet, v krajní poloze s roštem motorek poměrně už rumpluje. Momentálně používám zlatou střední cestu a hraju si s časama, přemýšlím, že nechám roštování spínat trubkovým termostatem, který umístím na zpátečku, ještě uvidím, to už se spíš jen tak doladí..

každopádně-kotel opravdu bez obsluhy cca 12 hodin, jen tam manželka šla jednou shrnout popel hrablem dozadu popelníku a zkontrolovat. Po zavření mezery ve dvířkách a nastavení teploty na cca 55stupňů, když se už roštuje samo a vzduch se reguluje tak, jak má, konečně přestalo být s kotlem tolik práce. Při otevření jsem koukal, že v komorách je už jen drobet sazí, což smetu vždy smetákem na dno a vyberu to asi jednou za týden. Čištění řeším se žhavými uhlíky na dně roštu, nenechávám úplně vyhasnout, je vyčištěno během 10ti minut, plus ještě roura do komína, klapku vyndat a zandat..pokud ještě nečistím komín, zabere ta procedura v současnosti cca 15minut/týdně.

Budu ještě zkoumat, protože v kotli topím bez toho prohnutého plechu, jehož funkci jsem nepobral a topím taky bez turbulátoru. Protože kotel se děsně zanášel..zkusím postupně vracet, myslím, že díky tomu roštování by se mohlo ukázat, jestli ty dva díly budou k něčemu. Pokud by někoho zajímalo, jak spáchat to roštování, rád poskytnu návod, i schema zapojení časování.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.