Řezání na stolní okružní pile

Od: Datum: 28.08.15 08:29 odpovědí: 21 změna: 03.09.15 14:00

Dobrý den,

koupil jsem si stolní okružní pilu Zipper ZI - FKS250

http://www.peddy.cz/stolove-p…toucova-pila-zipper-zi-fks250

motor 2,2kW. Vím, že od toho nemohu očekávat zázraky, ale při řezání silnějšího materiálu (cca 60mm) se mi zdá, že pila materiál spíše pálí. Výkonově se mi zdá motor docela dobrý.

Nemůže to být způsobeno nevhodným kotoučem? Já se v kotoučích moc nevyznám. Má takové ty vidiové hroty. Ale dělá to na mě dojem, jako by pila měla malý šrank.

Můžete mi , prosím, někdo poradit jaký kotouč používat, popř. odkaz na vhodný typ kotouče?

Díky

doplněno 28.08.15 08:40:

Ještě chci doplnit, že nejhorší je to při podélném řezání. Třeba když potřebuji podélně rozříznout la 60x40mm. Na to asi bude třeba jiný kotouč než na příčné řezání, že?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pawŽ
Datum: 28.08.15 09:15
Kotouc na podelne i pricne rezani je stejny. Prece nebude stolar kvuli koazdemu rezu menit kotouc. Zalezi, co tam mate. Jestli ten z prodeje, tak to muze byt opravdu sunt. Jak se projevuje to paleni? Cernymi kruhy na rezu dreva nebo dusenim motoru? Kdovi jak je ten kotouc ostry.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.15 09:23

Kotouč by měl být ostrý. Pila je nová. Pálení se projevuje černými kruhy na řezu. Při řezání je to cítit i vidět jak se z toho trošičku kouří. Ale jak jsem již uvedl. Pálení se projevuje víceméně při podélném řezání.

Dočetl jsem se na Pilaně, že jsou různé kotouče. Existuje kotouč pro příčné a zároveň podélné řezání měkkého a tvrdého dřeva.

Měl jsem na mysli právě tu alternativu co píšete, že k tomu dali nějaký šunt kotouč,takže kdybych pořídil nějaký lepší, situace by se zlepšila.

Datum: 28.08.15 11:18
avatar

Kotouc na podelne i pricne rezani je stejny

Pokud tomuto věříte, tak se hluboce mýlite. Kotouče pro podélné řezy používají zejména rozmítací a sámovací pily, mají méně zubů a větší vyklízecí mezery, Naopak zkracovací pily používají kotouče pro příčný řez.


Ohodnoceno: 0x
 
Od: pawŽ
Datum: 28.08.15 12:10
Ja se nehadam. Ale ukazte mi stolarskou dilnu, kde maji 1 cirkulu a podle kazdeho rezu meni pilu. Samo, kdyz je rezani vice tak se vymena vyplati.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.15 12:24

Ano, ale jsou i univerzální pily. Ale jsou také zvláštní na podélné a zvláštní na příčné řezání.

Datum: 28.08.15 18:44
avatar

Možná Vás to překvapí, ale je běžnou praxí kotouče přehazovat. Ne snad na každý řez, ale technologicky vzato je první operací rozmítání - tedy podélné řezy. Takže pokud mám řezat třeba nákližky, nebo prostě připravovat řezivo, nahodím kotouč na podél, často i sundám vozík z pily aby nepřekážel a prostě řežu - ne jeden řez, ale prostě celou zakázku. Po vyhoblování čistého profilu nahodím kotouč na příčné dřevo, nahodím vozík s příčným pravítkem a prostě vykracuji potřebné délky. Běžná truhlářská praxe.

Pravda , truhláři, kteří zpracovávají pouze aglomeráty tuto praxi nepoužívají, stejně tak když jde o opižlání jedné laky, to se kotouč nepřehazuje, ale kdybyste měl příčným kotoučem ožužlávat paletu hranolů, tak věřte, že byste ještě rád hledal, kde je ten podélný kotouč... *smich*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: 111Ž
Datum: 28.08.15 09:19

šraňk by měl být alespoň na 3/4 zubu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.15 09:20
avatar

Kupte si kotouč na dřevo,ten stávající s hroty z TK plátků se na řezání dřeva skutečně nehodí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: trtr
Datum: 28.08.15 11:27

Zdravím, ano, existují různé druhy kotoučů. Klasické plechové, HSS a karbidové. Potom jsou kotouče na příčné a podélné řezání a kotouče pro řezání palivového dříví. Na např. Pilanamarketu nabízejí u různé variantu ozubení lišící se úhlem zubu. Nejlepší by bylo je oslovit ( http://www.pilanamarket.cz/clanky/kontakty-2/) nebo využít poradny: http://www.pilanamarket.cz/clanky/nastrojova-poradna/ .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.15 12:56

Tak když nad tím ještě přemýšlím, tak jsem si to asi zapříčinil sám svojí blbostí.

Z pily jsem totiž odstranil rozpěrný klín. Potřeboval jsem totiž provést drážku v materiálu (ponorný řez) a ten klín by mi vadil, poněvadž je vyšší než kotouč.

Ale nepřišlo mi, že by se materiál za pilovým kotoučem nějak svíral.

Samozřejmě jsem si vědom otázky bezpečnosti práce, tak mě prosím ušetřete kázání o tom.

Díky

Datum: 28.08.15 18:18
avatar

Tak s pravděpodobností hraničící s jistotou tvrdím, že za vše může špatný kotouč. On nebude špatnej, že by se musel vyhodit, ale prostě vše chce svý.

Jistě to mᚠnějakou jemnozubku, která na podélný řezání opravdu není a projevuje se to opravdu tím pálením a těžkým posunem do řezu.

Vyjímečně se dá jedno prkno uříznout nevhodným kotoučem, když je člověk línej si ho přehodit, ale musí se počítat s tím, že řez nebude ideální, nadřu se a celkově to stojí za starou bačkoru.

K takovým to pilám se dává jakýsi univerzální kotouč, kterým se sice dá něco jakž takž uříznout, ale jak sám vidíš, ani zdaleka to není ono.

Takže si prohlídni kotouče na podélné a příčné řezání a od každýho si jeden kup. Pokud by jsi řezal více a často, což ovšem u tohoto stroje nepředpokládám, tak si kup od každýho typu dva kotouče.

http://www.pilanamarket.cz/pi…-kotouce-2/sk-pilove-kotouce/

Vůbec se neboj vidiových kotoučů. Pravda, klasický kotouče řežou trochu lehčeji, což je dáno geometrií zubů, ale podstatně dříve se ztupí. Vidiový kotouč má kvalitnější řez, hlavně u příčného řezu. Když si ho prohlédneš, zjistíš, že vlastně nemá žádný šrank. To není chyba, ony ty plátky jsou silnější než samotné tělo kotouče a to dělá ten šrank.

Co se týká přehazování kotoučů, naprosto běžně se to dělá. V truhlárnách navíc bývají často dvě, či tři pily, jedna na hrubší práci, a další na jemnou. Ale i tak se často stává, že se musí pila přehodit. Ale u moderních pil to je minutová záležitost. Žádný velký klíče a trn do hřídele, stačí čtyřka imbus a ruka.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.08.15 10:11

Díky za cenné rady. Kontaktoval jsem poradce z Pilany, sdělil mu parametry pilového kotouče a na co to potřebuji a doporučil mi toto.

http://www.pilanamarket.cz/pi…-8x30-5337-40-wz-fz-h-pilana/

Vím, že to není vyloženě podletvé rady, protože to není kotouč jen na podélné řezy, ale snad to bude fungovat.

Datum: 31.08.15 10:24
avatar

Jo, ten kotouč vypadá dobře. Ovšem stejně je potřeba brát do úvahy, že motor 2.2kW je dost slabota a při podélném řezu netlačit mocna pilu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 31.08.15 13:03

Zdravím, to je takový malý Hanibal hybrid, ale řezat by to mělo fest.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.15 06:35

Tak mi dnes přišel ten pilový koutouč. Hned jsem namontoval a vyzkoušel.

To je úplně jiná píseň. Super.

Datum: 02.09.15 19:16
avatar

Bezvadný.

Jen se zeptám, jak vypadá z tohoto kotouče příčný řez?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 02.09.15 21:54

Příčný řez je taky výbornej. Ten origo kotouč při řezání příčně trochu roztřepil hrany. Tenhle to nedělá. Řez je krásně hladký.

Datum: 02.09.15 22:07
avatar

Tak to je super. Hlavně a slouží k naprosté spokojenosti.

Bacha na prsty, pila si ráda bere pravou ruku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.15 11:06

Tak ten origo kotouč byl tupý jako prase !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.15 14:00

To ne. Byl úplně novej.

Ale schválně ho nechám posoudit nějakýmu brusiči kotoučů. Případně nabrousit a vyzkouším.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.