Soused - musí si opravit plot?

Od: Datum: 25.08.15 10:39 odpovědí: 11 změna: 04.09.15 11:35

Dobrý den, soused na chalupě má kamennou zeď = plot, který se rozpadá a části balvanů padají na naši zahradu, další se ke spadnutí chystají. Je to životu nepezpečné. Navíc překážejí a ničí nám zahradu. Dále přímo na kraji jeho pozemku má stovky stromků = plevel, který tu zeď taky ničí. Navíc nám dělají stín, spoustu listí... Dá se s tím něco dělat? Je jeho povinností to dát do pořádku? Díky za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 25.08.15 11:24
avatar

Zdravím.Ano,je to jeho povinnost.Upozorněte ho na stávající situaci ústně a posléze písemně.Pokud nebude reflektovat,oznamte celou situaci stavebnímu úřadu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.08.15 13:17
avatar
Doplním oporu v Obč. Zákoníku
§ 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
§ 1026
Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
To je k listí a stínu.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.08.15 13:38

jenže k hejkalovi,který vybraljen něco -Občanský zákoník jinde říká,že

Rozhrady

§ 1024

(1) Má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné.
(2) Společnou zeď může každý užívat na své straně až do poloviny její tloušťky a zřídit v ní výklenky tam, kde na druhé straně nejsou. Nesmí však učinit nic, co zeď ohrozí nebo co sousedovi překáží v užívání jeho části.

Podle tohoto je plot společný - každý má půlku. a tak se buď dohodnout nebo musí určit soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.15 17:40

Ten § 1024 snad neplatí, když jsem sám na svoje náklady postavil na hranici pozemku plot?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.08.15 04:26
avatar
Jmhad
Jak se zatváříš, když v potu tváře postavíš vlastnoručně zeď z drahého materiálu a tvůj soused ve smyslu "Má se za to... užívat na své straně až do poloviny její tloušťky a zřídit v ní výklenky" ti ji na mnoha místech ze své strany nabourá, udělá výklenky, které budou při dešti zamakat, mráz zeď potrhá, atd. atd. a potom ti řekne:
Však je společná... a praská to na tvé straně...
Z (nejen) tohoto § žijí právníci.
Mnohý dokáže vysvětlit znění zákona po svém,
odlišně od ostatních.
Opět připomenu §§ 1011, 1012
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.08.15 06:56
avatar

jmhad, špatně si vykládáte příslušný paragraf.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.08.15 07:52

A říká ten §, že to platí i před účinností OZ zpětně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: astik
Datum: 03.09.15 23:06

Díky za odpovědi, ale zákony v Čechách jsou na ...! Soused nemusí nic a nám max. můžou úřady část, která nás ohrožuje strhnout a oplotit to, takže nám tím ukradnou kus pozemku a soused bude vysmátej. V tomhle státě se už dočista všichni zbláznili!

Datum: 04.09.15 04:18
avatar
Tak mne nějak napadlo, zda mezi blázny je možné zařadit i Vás?
Poprvé proto, že píšete - VŠICHNI v tomhle státě, - předpokládám, že na rozdíl ode mne v tom státě žijete a vlastníte...
Podruhé proto, jak rychle dokážete hodit flintu do žita, zahodit svá práva, svou hrdost.
Nestojí Vám za to se s případnou zvůlí nějakého úředníka popasovat, opřít se o platné zákony, fakta?
...a nám max. můžou úřady část, která nás ohrožuje strhnout a oplotit to...
Pokud úřad tak rozhodne, tak to bude muset udělat (strhnout a oplotit) Váš soused. A věřte, že pokud vytrváte, budete si dělat také fotodokumentaci stavu při každé změně, ať už k lepšímu nebo horšímu, navážete čilý a častý písemný ruch se stavebním a obecním úřadem, nedáte sousedovi ani úředníkům spát, dojde jim trpělivost a nápravy se dočkáte.
...Ukradnou kus pozemku...
Ten kus pozemku chybí dnes právě Vám, nemůžete ho přece řádně užívat. Dnes se soused směje. Až bude MUSET podle rozhodnutí úřadů ve smyslu zákona plot strhnout/opravit a jeho pozůstatky z Vašeho pozemku odstranit, a na svém pozemku postavit/zřídit jinou rozhradu, případně také zmenšit stínění Vašeho pozemku na míru obvyklou, přejde smích na Vaši stranu.
Máte vědomosti o rozměrech Vašeho pozemku, dokážete si uhlídat, aby Vám z něho soused neubral? Proč by měl být nový plot na Váš úkor? Který úřad/úředník rozhodne o krácení Vašeho majetku?
Nepíšete nic o jednání se sousedem a o jeho reakci. Vyzvěte ho ústně,když se bude šprajcovat, tak písemně s kopií na ObÚ a SÚ, k nápravě současného stavu. Zákon stojí za Vámi.
Zkuste se ale napřed dohodnout o případné spolupráci, pomoci z Vaší strany. Nezhoršíte si vztahy.
Vaším dotazem jste začali cestu k lepším zítřkům. Je jen na Vás, jak dlouho po té cestě půjdete. Pár buchet na cestu jsme Vám tady na poradně dali.
Já stále říkám: Měj se tak, jak si zasloužíš!
Je i přísloví o koláčích bez práce...
Každá sranda něco stojí.
Držíme Vám palce. A dejte vědět, kam jste zatím došli...
Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 04.09.15 10:25

Jen bdělým náleží práva. Když se zbláznili všichni, tedy i VY.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 04.09.15 11:35
avatar

Co se týká zdi (plotu), řekl bych, že ji opravit nemusí. Ale musí (měl by) zajistit, aby nikoho venku neohrožovala a nepadaly její zbytky k vám; tzn. třeba ji ubourat a nechat jen jako podezdívku, nebo ji zlikvidovat úplně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.