Panelák, domovní telefon, zapojení?

Od: Datum: 24.08.15 17:40 odpovědí: 7 změna: 24.08.15 20:27

Dobrý den, chci se zeptat na možnost, zda to technicky jde... ale asi ne, že?

Parametry: Panelák, domovní telefon Tesla 4fp 110 26 (reproduktor a mikrofon ve sluchátku, el. zámek vchodových dveří, 2x tlačítko zvonku, reproduktor zvonku).

Dostali jsme domovní zvonek (reproduktor) a mě napadlo, zda by šlo udělat:

1) aby když se zmáčkne tlačítko dole ve vchodu aby zvonil jeden reproduktor (už je na svorkách "BZ")

2) pokud se zmáčkne tlačítko u dveří nahoře, aby zvonil ten druhý reproduktor

Na jiném fóru jsem se dočetl následující:

Funkce jednotlivých svorek v DT TESLA Stropkov 4FP 110 26 .

1 - tlačítko otvírání elektromagnetického zámku (ozn. klíčem)
2 - obvod mikrofonu
3 - společný napájecí vodič (minus)
4 - vyzvánění (u tohoto typu střídavý bzučák)
6 - obvod sluchátka
S - kontakt vidlicového přepínače (obv. nezapojen, může být použit k signalizaci
vyvěšeného mikrotelefonu) .
A a T - kontakty tlačítka s označením zvonku (obv. nezapojené)

Díky za odpověď:)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.08.15 17:51
Já to kdysi řešil jednou diodou.
Vyzvánění bylo střídavým napětím. V sérii s tlačítkem nahoře přišla jedna usměrňovací dioda.
Je rozdíl ve vyzvánění celou sinusoidou a půlvlnou. Na rozlišení to stačilo.
Jít by to mohlo. Jenom najít schéma, dráty a trochu času.
Ohodnoceno: 0x

Od: 111®
Datum: 24.08.15 17:56

Datum: 24.08.15 17:56

Aha. To sice chápu a je to zajímavý nápad rozdělení signálu diodou

Jenže tohle jde udělat u nějakého mechanického bzučáku, ale ne u reproduktoru, který hraje melodii, ne? Máme jeden s melodií zapojený právě do toho "BZ", jenže jak s tím druhým? Nejsem elektrikář...

Datum: 24.08.15 18:32

Dnešní telefony nemají vyzvánění řešené zvonkem (bzučákem). "Vyzváněcí" signál je generován ve společném zdroji, jako pevně daný akustický signál (trilek) přiváděný do reproduktorů jednotlivých telefonů příslušnými tlačítky a není proto možné jakkoliv měnit jeho tóny.

Od: 111®
Datum: 24.08.15 18:43

to není dnešní to je předpotopní..

Datum: 24.08.15 20:04
Díky magdonovi za upřesnění.
Opakuji:
Jít by to podle otázky mohlo. Jenom najít schéma, dráty a trochu času.
Ten akustický signál musí jít z jedné svorky zdroje signálu po nějakém drátě na horní tlačítko a z něj do reproduktoru a z repro na na druhou svorku zdroje signálu.
Takže najít schéma, dráty a trochu času na prozvonění a propojení.
Ovšem pokud jsou oba repro stejné a stejný zdroj, potom bude stejný zvuk z obou.
Snad jeden repro nechat u dveří a druhý bude někde jinde. Bude se dát rozlišit, odkud se zvoní.

Datum: 24.08.15 20:27

No ale já mám teď pocit, že si nerozumíme (možná tomu nerozumím jen já...).

A chápu, že ten telefon je z pravěku. Ale právě proto ten telefon určitě žádný líbivý signál (melodii) sám o sobě negeneruje. Podle mě generuje pouze stejnosměrný(?) pro vestavěný bzučák (na bázi elektromagnetu).

Ale my máme ještě krabičku (+ reproduktor), kde je zřejmě nějaký obvod, který až následně generuje tu melodii. No a teď jsme dostali další krabičku s jinou melodií. A mě právě napadlo, aby hrála jiná melodie na každý zvonek. Jinak díky za snahu:)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.