Zapojeni bojleru

Od: Datum: 24.08.15 01:18 odpovědí: 21 změna: 26.08.15 09:42

Zdravim, mame doma bojler Drazice 120 litru zapojen na tarif D 45. Topeni cely dum elektrokotlem 20 hodin nizky tarif. A na bojler mame 8 hodin nizky tarif. Obcas se nam stalo, ze nam uz nevysla voda na koupani, protoze jsme pres den treba vypotrebovali vic vody na uklid atd. Tak me napadlo, jestli se muze a jestli to vubec jde technicky zapojit ten bojler na tech 20 hodin na kterych jde elektrokotel? Ten ma 12 KW. A jeste by me zajimalo jak to pak bude se spotrebou energie a jestli uz nehrozi vypotrebovani teple vody. Diky Martin

doplněno 24.08.15 01:26:

00:00-08:25; 09:25-12:00; 12:58-16:30; 17:30-19:15; 20:13-24:00 spinaci casy na elektrokotel

00:30-06:30; 20:20-22:22; spinaci casy na bojler

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.08.15 07:53

Jde všechno, ale pro bojler máte samostatný impulz, který vám reguluje oněh 8 hodin. Ale jak jsem napsal jde vše, ale v rozporu s podmínkami dodavatele energie a pak jste v problému, když vám to zjistí.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.08.15 08:10

Přepoj si to na těch 20 hodin. Je to sice v rozporu s podmínkama, ale nikomu nic nekradeš. Domu ti stejně nikdo bez rozhodnutí soudu nemůže, takže to ani nikdo nemůže zjistit, jak napojený bojler máš.

Těch 8 hodin je tam pouze o tom, že dodavatel el. energie má větší možnost regulovat zatížení sítě. Ale ten tvůj 2kw bojler nikoho nevytrhne a stejně pokuď by docházelo k přetížení sítě či naopak by byl malý odběr, tak vypne či zapne i 20h tarif.

doplněno 24.08.15 09:19:

honzajs122> Ano v nízkém tarifu jede celý barák, ale o jede i ve vysokém tarifu po dobu cca 4h denně. Takže to není řešení.

Je možné dát do zásuvky obyčejný časovač a dle spínání noční denní ho nastavit. Ale není to 100% a někdy se může stát, že bojler bude nahřívat i ve vysokém tarifu.

Proto nejlepší řešení je, přepojit bojler přímo na stykač 20h.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.08.15 09:34

Andelek, to máte absolutní pravdu. Zásuvky "jedou" samozřejmě i ve vysokém tarifu a pokud nebude uděláno adekvátní připojení toho bojleru, tak bude samozřejmě nahřívat jak se mu zachce. Tedy v případě nutnosti a bez ohledu na tarif. Prostě když se vypotřebuje teplá voda, sepne se. Tedy opravdu není řešením, zapojit ho do zásuvky, ale udělat odbornou instalaci toho bojleru. Já tomu nerozumím, nejsem elektrikář, ale mám to tak doma.

doplněno 24.08.15 09:41:

A také by mne zajímalo, kdo rozhodl o tom, že ten bojler tazatele, má jet na nízký tarif pouze osm hodin. A proč by za to měl být popotahován, když mu byl uznán ten D45 - 20 hod. nízký tarif. Já si myslím, že to špatně zapojil ten elektrikář. Asi tam byl původně jiný tarif, tedy na těch osm hodin a pak se zvyšoval, tak jsem to měla já také. A ten elektrikář u tazatele prostě zapoměl ten bojler připojit do oběhu. Ve smlouvě není ani zmínka o možnosti, že by se nízký tarif nevztahoval na nějaké spotřebiče v domě.

Od: honzajs122
Datum: 24.08.15 08:36

Pokud mě hlava neplete, tak v nízkém tarifu jede celý barák. takže stačí bojler připojit do "zásuvky". Teda k němu natáhnout normální přívod, mimo spínaný stykač ...120l bojler potřebuje pro nahřátí čas kolem dvou hodin ...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.08.15 09:28

Mám přesně ten samý tarif, D45 a samozřejmě také bojler. Jeho provoz je stejný, tedy spíná se pouze v nízkém tarifu, a voda se dohřeje, když je sepnut HDO spínač. Asi to elektrikář nějak opoměl při instalaci. Je mi divné, že máte jiný tarif pouze na ten bojler, když Vám byl přiznán nízký tarif na dvacet hodin, je to o kompletní elektrické dodávce. Tak to mám teda já a nemyslím si, že bych byla vyjímkou.

Ohodnoceno: 2x

Od: 111®
Datum: 24.08.15 11:24

co na tom není jasné? sazba D45 je sazba topná, nikoliv ohřev TUV, ten patří do sazby D25 proto spíná tak jak to spíná..

doplněno 24.08.15 11:33:

takže to není o tom, že to elektrikář sparsil, on to zapojil dobře

Datum: 24.08.15 12:42

Tak muzu tedy nechat zapojit bojler na D45? Nebudu mit problemy? A jde mi hlavne o spotrebu at me ta varianta nezrujnuje. Diky Martin

Datum: 24.08.15 13:32

kolik počitadel má elektroměr? mohl by mít klidně 3, pak se to pozná bez problémů že neohříváš vodu..

je dobré vědět http://www.vmtechnik.cz/image…ded/File/navod-elektromer.pdf

doplněno 24.08.15 13:36:

nakonec stačí kouknout do faktury jaké sazby ti vykazují...jestli jen D45 nebo i D25 a máš jasno...

doplněno 24.08.15 13:56:

spotřeba bojleru je dána a nebude jiná na žádné sazbě...možná vyjde o něco levněji...ale proč se nezeptáš dodavatele energie?

Datum: 24.08.15 18:02

Já si teda opravdu myslím, že nemůžete mít žádný problém. A pokud ano, tak by mne velice zajímaly důvody. Když jsem já šla žádat o D45, tak byly revizorem vypsány všechny spotřebiče, které užívám, teda mimo varnou konvici a třeba mixer, nebo tak, to je samozřejmé. Ale ty velké ano. Trouba, sporák, bojler, a tak dál.

Datum: 24.08.15 18:06

udělat si můžete co chcete, ale jak někdo zjistí, že je to jinak, než v revizní zprávě, třeba při zahoření, nedostanete korunu...

Datum: 24.08.15 16:01

No není mi jasné to, že třeba mně se bojler NIKDY nesepne mimo tu levnější sazbu, takže já mám bojler také na sazbu D45. A ve fakturách jsem nikdy neměla dvě sazby. Tedy jak Vy říkáte, D45 topnou a D25 na ohřev vody. Jednoduše mám vysoký a nízký tarif. Tak mi to vysvětlete. A nenapsala jsem, že by to elektrikář zprasil, ale že na to třeba zapomněl.

Datum: 24.08.15 16:11

v tom případě pokud je jedna sazba tak je to dáno spínacím kódem pro topení a jiným pro ohřev, proto se to spíná jinak, ono to dálkové ovládání umí přijímat různé kódy a má několik kontaktů pro sepnutí.jiný pro topení a jiný pro ohřev. Jinak obecně platí, že pokud přepně na nízký tarif elektroměr, ta je ten tarif v celém bytě, tedy i na zásuvkách atd.prostě co momentálně je v provozu jede na NT, s tím výrazem jsem se nevyjádřil přesně.. pardon..

Datum: 24.08.15 20:02

Jedna rada krásnější než druhá. Jasně jsem to popsal v prvním příspěvku, ale trocha teorie.

Pokud je sazna D45 jdiu z energozávodu 3 impulzy

Pro první relé na sepnutí elektroměru

Pro druhé relé na sepnutí přímotopu

Třetí pro sepnutí bojleru.

První a druhý impulz je na 20 hodin a třetí impulz je na 8 hodin a na něj se připojuje bojler a kopíruje sazbu D25 v nočních hodinách. Na vyúčování je samozřejmě sazba jen D45.

Tazatel to má správně zapojené a @suzymon to má zprasené. Tím nechci říci, že takto to není ve většině baráčků. Jsou tu pouze dvě možnosti. Elektrikář tomu nerozumí a zapojí to náhodně (většinou instalatéři bojlerů - krása je poslouchat, když řeří problém PE verzus PEN) a druhá možnost je, že se najde ten kdo tomu rozumí a protekčně to zapojí na 20hodin či si to udělá majitel sám.

Tak už přestaňte věštit z křiš´tálové koule a uznejte fakta.

doplněno 24.08.15 22:51:

Tak ještě trochu osvěty. Z popisu od @dam bych jako pracovník ČEZU nic nepoznal. Jedinou šancí jak něco zjistit je použití elektroměru, který dokáže odečíst spotřebu v čase. Na jedné větvi mám takovýto chytrý elektroměr, který mapuje spotřebu během dne, dokáže určit ve kterých hodinách a dnech jsou špičky apod. Z analýzi těchto dat pak mohu odhadnout co se děje a to jen v době kdy mi nejede elektrokotel, to je tak v období 5 měsíců. Když vezmu, že odběr v těchto měsících dělá maximálně 1/3 odběru a cenově to dělá asi 600,-/měsíc. Nejde o černý odběr, tak nemohou nikoho zapadnout za černý odběr, ale pozměnění zapojení. Tam je půda pro právníky. Mohu něco zjistit jen po dobu letní sezóny, kdy jsou dovolené a nedostatek lidí. Když si to shrnete, tak takovýto malý finanční efekt se nevyplatí vůbec nasadit lidi. Kdo by je zaplatil.

Od: uska®
Datum: 24.08.15 21:31

Na novostavbě jsem měla elektrikáře, který tomu rozumí (dle Mapela) a mám zapojen bojler na 20ti hodinový nízký tarif. Proto mám bojler jen 50 litrů a dohřívá se mi vždy v nízkém tarifu.

V minulém domku jsem měla u bojleru (nahříval jen v noci i u sazdy D45d) dlouhou šňůru se zástrčkou a když chyběla voda, tak jsem šňůru od bojleru strčila v nízkém tarifu do normální zásuvky. Byla to taková první pomoc.

Pro tazatele - nikdo vám to kontrolovat nebude. Pokud si necháte bojler zapojit na 20ti hodinovou levnou sazbu, tak snižte teplotu na bojleru. Není třeba nahřívat na vysokou teplotu, budete mít nižší ztráty při chládnutí vody. Budete mít vody dostatek.

doplněno 24.08.15 22:22:

dame - distributor není ořezávátko, to je fakt, ale nepozná nic, jelikož účtuje jednu sazbu na celý dům a to D45d. U elekroměru jsou jen dvě čísla = nízký tarif + vysoký tarif. Tak z čeho by to distibutor poznal jestli ve dne topím, nahřívám vodu nebo peču buchty?

Od: dam®
Datum: 24.08.15 22:42

Usko Ahoj, u maloodběratelů se upřímě jedná o prkotinu, souhlasím s Tebou, jenže existuje spotřeba průběžná za x let nazpátek a ta nemusí "ladit" se spotřebou současnou, protože máš druhý tarif určený jen např. na přímotopy a bojler na vodu, no a když se ti potencionálně zvýší spotřeba u tohoto tarifu, /třeba v letě/, tak existuje v programu určitý limit, který upozorní na nesrovnalost v odběru oproti zvyklostem. Česky řečeno, můžeš žrát, ale nesmíš u toho mlaskat.

Od: dam®
Datum: 24.08.15 21:36

El. chlap to dokáže zapojit aniž by se zapotil, návod nedám. Ale distributor taky není žádné ořezávátko aby si nevšiml zvýšeného odběru u jiném sazby od původního průměru oproti dalšímu tarifu.

doplněno 24.08.15 21:46:

Standartně, dané sazbou a podmínkama pro instalaci - ohřev TUV, přímotop má mít vastní samostatné el. vedení s pevným, vypínatelným přívodem (bez zásuvky), spínatelný přes stykač, jestli si to někdo "domazlí", tak je to jen na jeho triku.

Datum: 25.08.15 02:19

Ted mam nastaveno na cca 60 stupnu, kdyz to prepojim na 20ti hodinovy tarif tak mam nastavit na kolik vodu?

Od: uska®
Datum: 25.08.15 22:29

Martino - na takovou otázku vám nemůže nikdo odpovědět. nevíme kolik osob máte v domácnosti, zda myjete nádobí ve dřezu nebo v myčce, jak máte velký bojler atd. Vyzkoušíte si to sama. Ale 60 st. není nic moc.

Datum: 25.08.15 08:54

Tak dobře, já se hádat nebudu, neboť to není můj obor. Já mohu psát pouze o vlastní zkušenosti. Tak teda byl můj elektrikář dobromil, jiné vysvětlení už nevidím. Ale že mi bojler sepne pouze v NT, to vím s naprostou jistotou, protože se mi stalo, že mi kdysi u elektrického kotle spadlo čidlo a kotel se vyřadil z provozu. Tím pádem přestala svítit ta červená kontrolka, co mám v pokoji na termostatu a ani se nerozsvítila kontrolka na samotném kotli, pod tím HDO, když se sepnul nízký tarif. Než se to opravilo, tak jsem se řídila právě kontrolkou na bojleru. Ta se rozsvítila, když HDO sepnul a dohříval ubranou vodu. Tenkrát jsem to specielně pozorovala, protože to byl pro mne jediný způsob, jak zjistit, jestli se HDO skutečně sepnulo v danou hodinu. Své spínací časy mám samozřejmě vypsané na tabulce a tím jsem se řídila a v danou chvíli jsem stála u bojleru a čekala kdy se sepne. Vždy se sepnul přesně v určenou dobu. Samozřejmě, že nehřál celou tu dobu, pouze dohřál co bylo třeba a pak světýlko zhaslo. Ale nikdy se bojler nesepnul a nespíná v jiné době, i kdybych odebrala všechnu teplou vodu. A jestli jsem to konečně pochopila, tak by se bojler nemohl sepnout v jinou hodinu, než by dostal impuls, tedy by nahříval pouze v těch osmi hodinách, které odpovídají tarifu D25. Takže já nyní zpětně v duchu děkuji svému elektrikáři, protože to podle Vás tenkrát zprasil. Nikdy by mne nad tím nenapadlo uvažovat, kdyby tady nebyla vyslovena tato otázka.

doplněno 26.08.15 08:21:

Podmínky jsem si pečlivě přečetla, důkladně jsem si přečetla zprávu o výchozí revizi pro ČEZ - instalované elektrické zařízení, který je velice podrobný. Dokonce i počet elektrických zásuvek v domě. Elektrický bojler je samozřejmě zmiňován - jistící prvek CY 4mm čtvereční. Distribuční sazba je D45d. Nikde jsem nenašla ani zmínku o tom, že bych měla na el. bojleru jiný tarif. Doslovně je ve smlouvě napsáno : Dvoutarifový produkt pro elektrické vytápění, kombinovatelný s distribuční sazbou s operativním řízením doby platnosti nízkého tarifu po dobu 20 hodin. Kdyby tomu bylo tak jak říkáte, musela bych někde najít, že mi přidělili třítarifový produkt. Nenašla jsem to ani na žádném vyúčtování, kde by to zákonitě muselo být zřetelně vypsáno. Pokud se jedná o spotřebič, na který se vztahuje jiný tarif, tedy jak Vy píšete D25, je vyloučeno, aby nebyla jeho spotřeba na faktuře vyúčtována samosatně. Takže se podle mne mýlíte. Já jsem zcela určitě úmyslně nic nefalšovala, neboť tomu vůbec nerozumím a tudíž nevím, jak bych to mohla zfalšovat.

doplněno 27.08.15 07:48:

Ahoj Andelek. Tak teď teprve jsem asi správně pochopila systém. Dobře jsi to vysvětlil. Takže jestliže mi elektrikář ten bojler zapojil nějak jinak, nemohla jsem o tom vědět. Teď jsem schválně šla udělat zkoušku. Momentálně mám ještě čtvrt hodiny levný tarif, bojler nenahříval, protože jsem teplou neodpouštěla. Odpustila jsem ji a bojler se okamžitě sepnul a dohřívá. To by tedy neměl, pokud by se měl spínat pouze v těch osmi hodinách NT. a pak teprve by měl dohřát odebranou vodu, nebo by měl dohřívat i během dne, ale za vyšší tarif.

Datum: 25.08.15 21:33

Čistě teoreticky. Přečtěte si podminky pro jednotlivé tarify. D45d. Pro přiznání:Topení-20h NT. Bojler-8h NT. (A to neřeším procenta z výkonu). Nic víc, nic míň. Takže nesplňujete podmínky odběru ale podepsali jste smlouvu. Čili podvod. Ověřte si na ELEKTRIKA.CZ.

Datum: 26.08.15 09:42

Dovolím si k tomu také něco napsat. Sazbu máš D45D. To znamená, že máš 2 tarifový produkt elektřiny.

V tvém případě platíš 20hodin za elektřinu méně a 4h více. Dle připojovacích podmínek k NN musí být akumulační ohřev TUV blokován pod dobu 16H (8hodin nahřívá) a přímotopné topení po dobu 4h (20hodin topí) .

Tady máš podmínky pro připojení do el. sítě, kde je přesně nakresleno zapojení.

http://www.cezdistribuce.cz/e…vacipodminky_20110401_web.pdf

Představ si, že v případě tepelného čerpadla má dokonce odběratel dle tebe sazby "4". Protože bojler mu hřeje 8h, přímotop 20h , tepelné čerpadlo 22h. 2h má vysoký tarif.

Vše se děje pomocí HDO(hromadné dálkové ovládání) díky povelům. Takové musí být zapojení

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.