Kam vylít olej z řízků

Od: Datum: 23.08.15 13:00 odpovědí: 28 změna: 17.05.16 10:53

Občas potřebuji zlikvidovat olej z pánve po smažení. Nechci to lít do výlevky. A záchod tím hrozně zapatlám. Známá ho prý vylívá do díry v hlíně na zahradě. Jak se to má správně ekologicky?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.08.15 13:10
avatar

Správně ekologicky? Nalít do pouzite pet láhve a do sběrného dvoru.

Ono spousta lidí to nalévá i na kompost, ale nemyslím že by to bylo ekologické. A do WC nikdy, ucpává to odpady!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.08.15 13:19
avatar

já zbytky oleje na pánvi řádně rozvařím s nějakým "jarem" - a normálně vyleju - tuk by se měl rozložit .

doplněno 24.08.15 08:37:

andelck -

"jar", jako každý detergent, olej degraduje, je ekologicky schválený a k mytí nádobí se používá běžně - čím myjete nádobí Vy? Navíc olej , nebo tuk používám minimálně, asi jako Vy, takže stačí pánev vytřít papírovým ubrouskem, to ano.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.08.15 17:55

Prakticky tohle je ta nejhorší možnost. Nejen ,že se všechen olej dostane do čističky(jar olej určitě nerozloží), tak ještě přidáš tenzidy, které také v čističce způsobují problémy.

Jinak já olej prakticky nikam nemusím vypouštět, protože když už něco trochu smažím, tak na pár kapkách oleje. Věci ,které se vysloveně smaží dělám v troubě lechce potřené olejem. (hranolky, řízek...)

doplněno 24.08.15 09:06:

Znovu opakuji, že jar olej nerozloží. To nemá za úkol a ani to nedělá. Laicky řečeno způsobí to, že olej se rozpustí ve vodě. Ale stále tam je. Nerozloží se, nezmizí.

Proto ,než vylévat směs jaru a oleje do odpadu, je už lepší tam lít olej samotný. I samotný jar čističce nepomáhá, ale v normálním množství si s tím poradí. Kdyby se ale dostalo do čističky větší množství, tak by to byl tehnologický problém.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 23.08.15 13:25

Zbytky oleje stačí slévat do vhodné uzavíratelné nádoby, kterou potom přijmou ve kterémkoli sběrném dvoře. Další variantou je odnést použitý olej na benzínovou pumpu a nalít ho do nádoby určené ke sběru použitého motorového oleje. V nouzové situaci lze také uzavřenou nádobu s olejem vyhodit jednoduše do netříděného odpadu. Není to sice úplně nejekologičtější, ale je to pořád lepší, než vylít olej do kanalizace.
Majitelé malých zahrádek s kompostem můžou zbytky oleje vylít jednoduše sem. Neplatí to ale pro klasické uzavřené kompostéry a také pro velké množství oleje z fritovacího hrnce. Ten je lepší zlikvidovat některým z výše popsaných způsobů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.08.15 13:50
avatar

Lidičky-pokud jste z JH budu od Vás odebírat! Tento filtruji přes papírovou kuchyňskou utěrku a papírový ftr na překapávanou kávumleju do kanistru až je plný-jde do nádrže autíčka,tento ředěný naftou.Ovšem ve svém někdejším jsem jej používal čistý,epřepálený rovnou z láhve do nádrže bez nafty.

Jinak stolní ,či fritovací olej když se vyleje na zahrádce není to ekologická havárie jako byste vylili motorovy,převodový či jiné minerální oleje (i oleje co prodejci označují jako syntetické obsahují minerální bázi)!je to plně přírodní -rostlinný olej.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martas*
Datum: 23.08.15 13:54

Pokud oleje není hodně, dá se pánev jednoduše vytřít obyčejným ubrouskem nebo něčím levnějším co trochu saje (např. toal. papír). Nasáklý ubrousek pak stačí vyhodit do koše (nebo dát do samostratného igelitového sáčku a ten pak do koše).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.15 13:58

Olej vyliju do mikrotenového sáčku, zbytek z pánve ještě setřu stěrkou a vytřu pap. ubrouskem.Zavážu a hodím do popelnice, ve spalovně si s tím poradí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.09.15 00:59

A kolik z toho se dostane až do té spalovny? Sáček se roztrhne dost možná už v popelnici, a pokud nevyteče otvory v ní, tak potom někde ve svozovém voze. Nehledě na to, že vozit všechno do spalovny je jen o málo lepší než na skládku. "Nejekologičtější" je znovupoužití nebo recyklace jednotlivých surovin. Ona si bohužel asi většina lidí myslí, že když z toho je teplo, tak je to dobře. Když se ale třeba ten olej použije samostatně na palivo, nebo plast na výrobu dalšího plastu atd., tak se ušetří ještě mnohem větší množství energie než tím spálením, nehledě na svinstvo z toho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.15 14:11
avatar

V baráku mám na okně ve sklepě, hned za dveřmi, velkou láhev od vody 16 l, a tam jde všechen olej z pánviček. Stěrkou vše vytřu a pánev umyju. Žádný tuk do ČOV již nepouštím. Z těch mnoha domácností by se tam v oleji a sádle mohli za chvíli koupat. Stačí, když mají prilém s čistícími kapesníčky - ubrousky pro mimina, které se nerozloží a namotávají na česla, nebo jak se tomu říká.

V paneláku asi trochu problém, kde je málo místa. Až bude flaška plná, půjde do sběrného dvora.

Malé množství tuku v druhé domácnosti jde na kompost, a kompostů mám vždy několik - větší zahrada.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: olej
Datum: 23.08.15 15:22

Do žrádla slepicím, do kotle prolít uhlí, přefiltrovat a mazat řeťez u pily smícháno s jiným olejem. Řepkový ne. Ten zanáší.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.08.15 16:30
avatar

Hledala jsem, už jednou taková debata o oleji proběhla, ale nemohu najít. Tam měl někdo dobrý nápad, slít vychládlý olej z pánve do kelímklu od jogurtu a do popelnice. Dělávám to tak. :)Ale čím jsem starší, tím méně smažím. Čas od času ano, ale klasický trojobal opravdu velice málo. Raději s tím masem udělám něco jiného se zeleninou nebo tak. A pak s rýží, těstovinami, občas s knedlíkem, ale brambory také mnohem méně, než dříve.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.15 16:34
avatar

Zdravím,
ekologicky? Co chcete ekologicky řešit na čistě přírodním oleji (na smažení a fritování se používá pokud vím dnes hlavně řepkový nebo slunečnicový)? Když ho nalejete třeba na záhonek, tak max budete mít trochu mastnější hlínu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.05.16 22:30
avatar

No, právě. A k čemu je mastná hlína?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.15 19:27
avatar
Vsak to je eko olej
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.15 09:54
avatar

Řízky nesmažím každý den, ale stane se. A také jsem nad tím problémem dumala. Slévat do petky je zdlouhavé a protivné, tak jsem to vyřešila tak, že olej prostě vyleju do normálního odpadkového koše, kde mám ten sáček na odpadky. Většinou tam už něco je a ten olej se prostě vsákne do toho. Přece ho není litr. Když tam nic nemám a potřebuji zbylou trochu oleje vylít, tak natrhám nějaké ty kuchyňské utěrky a vyleju to na ně. Ale pokud se jedná o výměnu oleje ve friťáku, tak tam už je to horší, protože tam toho oleje je přes dva litry a i více, záleží na objemu friťáku. Tak ten já vyleju do kompostu. Ale friťák skoro nepoužívám a kdybych bydlela v paneláku, tak bych ho určitě do té petky slila. Jinou možnost v tomto případě nevidím. Ale Vy píšete jenom o pánvi, takže tam nehrozí taková spousta oleje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 24.08.15 11:43

Dělám to také tak, vylévám do odpadkového koše, akorát dbám na to, aby to nebylo do prázdného pytle. Nejlepší je, pokud je v koši stelivo z kočičího záchůdku, do toho se to hezky vsákne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.16 22:32
avatar

Ale víte, že olej do kompostu nepatří?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.15 17:45

Nejlepší je tento olej ekologicky spálit :o))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.16 07:45
avatar

mě se to týká tak litr za rok. Smažíme málo, takže není skoro co řešit. Pokud něco je, tak se to sleje do skleničky a při každém zatápění dám panáka oleje na dřevo, které zapaluju. Určitě je to menší svinstvo než PEPO, které se používá, pač to smrdí a čoudí nehorázně, ale z oleje nejde viditelného nic. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.15 18:25
avatar

Veškerý olej z kuchyně leju do 5l plastového barelu a pak ho využijeme na chalupě. Slepicím okoupeme nohy proti vápence, natřeme starý plot nebo vrata. Už mi ho dává i sousedka a stále je ho málo.

doplněno 25.08.15 21:34:

I ten z auta má mimo slepic stejné využití.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 25.08.15 20:43
avatar
Liduš Vaše likvidace je stejně dobrá jako moje v autě-*palec* a bodík! Poslouží ještě jednou a ještě pomůže ušetřit peníze tím že se použije 2x !
Ohodnoceno: 1x
 
Od: mp*
Datum: 26.08.15 00:22

Správně ekologicky je to tak, že Vám to odveze specializovaná firma, a ještě za to platí ( v současné době to trochu kleslo, ale za použitý olej jsem dostával i 10 kč za litr, v současné době 5 kč, i to potěší). Dnes je nový zákon o biologických odpadech, a mám dojem, že si s tím musí poradit obec, tam se ptejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.15 13:18

Docela by mě zajímalo, kolik toho oleje takto vyprodukujete, aby mělo smysl to řešit. Mě osobně tam většinou zbude trochu na dně (pokud vůbec), a to se lehce otře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikurzf
Datum: 12.09.15 20:28

V některých městech jsou k dispozici takové zelené popelnice, které jsou právě určeny na tyto použité oleje, tak stačí je někam slít a když tam máte cestu, tak zanést tam. Už jsou tyto popelnice i u nás, a to jsme docela malé město, ve větších bude ta četnost jistě lepší.

A jinak, když není, tak asi opravdu dát nějak do komunálního odpadu a do popelnice. Ekologické to tedy není, ale jak píší ostatní, pořád lépe než to vylívat do kanalizace, tam je to ještě horší a hlavní nápory prý bývají (pochopitelně) okolo vánočních svátků.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: fik
Datum: 12.09.15 20:33

Střádat to a pak to prodat někomu kdo má starýho diesela. Starý dieselový motory to schroupou bez problému,ty nový by to už zcela určitě odrovnalo

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.09.15 22:28
avatar

Fíku -však jsem toto psal !Starý P405 na toto palivo lítal jak čert,jen ho bylo málo tak většinou to byl jen nepřefrtitovaný,čistý,litý do nádrže rovnou před krámem!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.16 07:37
avatar

Většina rad je bezvadných. Když ale smažím málo, to znamená, že mám za měsíc cca 2 dcl oleje nebo sádla?! :-D Nic nesbírám. Naliju do kelímku od jogurtu, není ho ani do poloviny, a s odpadky vynesu do popelnice.


doplněno 17.05.16 10:53:

Sebodko, na ty boty, to je nápad! Akorát že by mě milovali všichni psi v okolí. *haha*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.05.16 10:07

Chacha, Babčo. Ač nás je doma 6 plus pes, tak nám oleje zbývá taky minimum. A s tím zbytkem to dělám stejně jako Ty. Jo a když to stihnu, tak tím olejem máznu dětem boty místo krému na boty. Krásně se rozstírá a leskne *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.