Jak ošetřit venko. spodní tmelenou část oken?

Od: Datum: 23.08.15 12:20 odpovědí: 5 změna: 24.08.15 10:09

Před třemi roky jsem natřel dřevěná okna (nadoporučení) Princ Coloru německou barvou koupenou tamtéž . Následující rok barva na spodní zatmelené části okna oprýskala. Již jsem nátěr vloni opakoval, ale opět barva oprýskala. Uvítal bych radu jak lépe a hlavně čím ošetřit zmíněné části oken. Máte někdo vlastní zkušenost?

flodur.

doplněno 23.08.15 13:35:

Prosím o radu jak a čím ošetřit? viz výše a přikládám foto. O výměně bohužel zatím neuvažuji!

Děkuji flodur.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jow
Datum: 23.08.15 12:39

Jsem názoru, že se nevyplatí renovace starých dřevěných. Výměnou za plast získáte o mnoho více užitných vlastností

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.08.15 12:44

O jaký okna se jedná? Pokud to jsou nějaký zdvojený, tak tam by asi opravdu stálo za úvahu jestli si nepořídit nová okna. Je otázka jestli dřevěný a nebo plastový. Oboje má svý pro a proti.

Pokud se jedná o špaleťáky, tak ty bych se snažil zachránit. Sebelepší nové okno nesahá špaleťákům ani po kotníky.

Třeba u dřevěných eurooken se používá hliníková okapnička, takže spodní část okna je chráněna kovem.

Datum: 23.08.15 16:01

Zdravím,
podle fotky barva nedrží na podkladu - důvodů proč je možných více
- nevhodná barva
- voda (vlhkost) pod nátěrem
- na nezaschlý tmel (předpokládám, že okno je tmeleno klasickým sklenářkým kytem, tj. mastným tmelem) je nanesena vodouředitelná barva
atd.
Pro lepší posouzení důvodu vzniku závady by bylo dobré uvést přesně typ barvy, kterou bylo natíráno.

Datum: 24.08.15 09:01

Pro upřesnění uvádím druh použité barvy: MIPALUX ALKYDLACK je kvalitní alkydový lak na bázi syntetické pryskyřice k lakování kovů i dřeva v interiérech i exteriérech.

Datum: 24.08.15 10:09

K barvě se vyjadřovat nebudu, neznám ji. Ale zcela upřímně, já na tyhle zahraniční "zázraky" neskáču, držím se staré klasiky - fermežových barev, dnes už bohužel pouze v provedení Unibal, kterou si ale upravuju podle starého natěračského receptu přídavkem tepentýnového oleje, aby tak rychle nekřídovatěla (Unibal O2025 je totiž spíš základová barva a má tudíž málo lakové složky).
Stejně je ale nutnou podmínkou pro dokonalý nátěr pečlivá příprava podkladu, což podle vaší fotky nejspíš nebylo dodrženo, protože když se podíváte na rub odloupnuté barvy, tak na něm je nalepená buď špína (asi prach), případně zdegradovaný tmel. Takže obrousit, očistit (oškrábat) povrch tmelu až na pevnou část - bílou (pokud tmel pevně drží v rámu okna), pak tmel s nejbližším okolím natřít zředěnou fermeží, nechat vyschnout a až pak vrchní nátěr (2 vrstvy).
Tolik orientačně základní postup.
Osobně bych se ale řídil tím, jak bude vypadat podklad (dřevo a tmel) po odstranění barvy a možná (podle stavu) bych zvolil sice podstatně pracnější, ale 100% kvalitnější - kompletní odstranění barvy, odsekání tmelu (tj. komplet vysklení křídla), vyčistění drážky ve dřevě, napuštění křídla, nové zatmelení skla (včetně podtmelení skla!) a pak 1-2 vrstvy základovky a 1-2 vrstvy vrchní barvy. Mám odzkoušeno, že při pečlivém provedení renovace tímto způsobem si nemusím min. 10 let okna vůbec všimnout a pak jenom obnovuju vrchní nátěr (spíš kvůli vzhledu než kvůli ztrátě funkčnosti nátěru).

Ohodnoceno: 4x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.