Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Fotovoltaický panel a boiler

Od: julek1 odpovědí: 10 změna:

Dobry den, napadla mne taková myšlenka. Když bych koupil obyčejný panel a ten přímo napojil na těleso bojleru pro příležitostný dohrev vody? ovládání by bylo jen vypínačem spojeno/odpojeno. Co se bude dit s panelem na slunci bez odběru? Diky na nápady

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x
avatar blesk1616
S panelem se nestane nic. Hlavně je potřeba mít tolik panelů, aby dali napájecí napětí bojleru.
doplněno 23.08.15 10:18: Tak já doufám, že to udělá profesionálně, tedy hardwarem, co je pro tuto činnost nezbytný... Pokud si to chce udělat sám jako hobby, tak minimálně udělat termostat.
doplněno 23.08.15 10:37: S jedním panelem to jde taky, pokud by to byl nějaký kolem 200Wp, kde se cena pohybuje kolem 3 000kč. Teď jde o to že máte bojler, ten má 1-2kW těleso. Za 8 hodin nahřeje vodu, to jest 16kW. Panel dá při dobrých podmínkách sotva kolem 1kW. Takže dáte 3 000kč za panel a ten za den ušetří na bojleru 4kč... A to se bavíme o letním počasí. V zimě to bude průměrně kolem 200W. Takže se to vrátí za hodně dlouho... Jde o to jestli to má mít fakt využití, kde to při jednom panelu nemá cenu nebo o hobby, hlavně že to funguje.
repkin*

A v případě, pokud zapomene vypnout a bojler se přehřeje?

julek1
hodnocení

Uvazoval jsem jeden panel, prostě dá jen to co dá do standardního tělesa 230V. Boiler ma svuj termostat a byl by zapojen jen na panel, ne na noční proud

No, řekl bych, že cena panelu bude asi dvojnásobná.

 

opredat
hodnocení

0x

No jednim panelem to nevytrhnete, ale hlavne pozor! Bojler je stavený na střídave napeti, ale FV panel dava stejnosmerne napeti = specou se Vam kontakty termostatu a pokud nezabere pojistovak, tak mate o srandu postarano. Da se to, IMHO je to v soucasne dobe asi neefektivnejsi vyuziti FV v domacnosti, ale ma to sve ale ...

repkin*

Jednim panelem ale nedate tech 230V popř. jestli je tam nějaký transformátor, tak nevím, kolik má na vývodu (přívodu) pro tu ohřívací patronu ... resp. spirálu + navíc jak zde bylo zmíněno AC/DC.

 

rv*
hodnocení

0x

K tomu, aby FV panel(y) dodával maximálně možný výkon, potřebujete přizpůsobovat odpor zátěže. Snad jediný osvědčený systém je od Oplockého.

oplocky.cz/...

Při přímém napojení panelu na spirálu lze vhodnou volbou spirály (jejího odporu) dosáhnou max. výkon pouze při některém osvitu, jinak část výkonu nevyužijete. Dále standardní termostat na střídavý proud není vhodný na rozpínání stejnosměrného - natáhne se oblouk a kontakty uhoří. Můžete to řešit "inverzním"termostatem, jakmile je boiler nahřátý, termostat zkratuje panely (panely jsou proudový zdroj, zkrat ničemu nevadí). Dále u mokré spirály hrozí při stejnosměrném napájení elektrochemická koroze, která sníží její životnost.

takjan*

Myslím, že Dražice dělají dvousystémový bojler AC-DC. Jinak těch pár W je nesmysl.

Jj, Dražice dělaji fotovoltaiku.

dzd-fv.cz/...

 

adbed*
hodnocení

0x

A co tím chcete získat? Pokud jde o pokusy, vzměte sirku a uvařte na ní hrnec vody, až se vám to povede, pusťte se do toho.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]