Tlak vody v kotli

Od: Datum: 21.08.15 19:41 odpovědí: 9 změna: 23.08.15 09:45

Dobrý den,

máme plynový kombinovaný kotel Aiston a klesl nám tlak vody na 0,80 baru a to je prý málo. Prosím o radu jak a čím zvýším tlak a kolik je ideální tlak? Mockrát děkuji za odpověd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.15 20:05
avatar

V návodu máte parametry, na kolik má být tlakován. Tlakuje se obyčejnou pumpou - hustilkou s příslušnou koncovkou, na expanzní nádobě na kotli toto najdete, - pokud nemáte na rozvodu topné vody ještě další větší expanzní nádobu...o který typ kotle se jedná?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelb*
Datum: 21.08.15 21:00

Myslíte tlak vody v topném okruhu? Ten samozřejmě musíte doplnit vodou.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: gumid
Datum: 21.08.15 23:13

ať vás ani nenapadne zvyšovat tlak vody dofoukáním expanzomatu (expanzky). Zničíte ji. Expanzomat se fouká jen, když v něm netlačí voda na membránu (nemá tlak vody).

Tlak vody v sytému se dopouští ventilem na kotli (někde u přívodní armatury se studenou vodou, takový mini kohoutek zespodu kotle na vodní armatuře). Ideální je 1,2 - 1,6max Bar.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 22.08.15 09:18

Správný a ideální tlak, nelze jednoznačně a paušálně stanovit pro každý systém topení. Tento tlak je dán výškou vodního sloupce v topném systému ( jak vysoko dosahuje voda od měřícího tlakoměru do nejvyššího bodu topení - na 1m převýšení = 0,1 bar.) + cca 0,3, bar. Důležité je i správné množství vody v topení.Nejlépe tolik, aby při správném tlaku v topení byl expanzomat cca z poloviny jeho objemu zaplněna vodou a z poloviny vzduchem. Při takto nastaveném tlaku v topném systému je zaručena spolehlivá funkčnost i jeho minimální tlakové namáhání.

1,2 - 1,6 baru,( měřeno u kotle), jak uvádí výše, by bylo vhodné pro převýšení vodního sloupce 12-16 m, to je budovu nejméně 3 až 4 podlažní.

Hezký víkend -miro

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kotel
Datum: 22.08.15 14:15

Ovšem kotel ve sklepě, pouze přízemí tak 1,5 metrů, doporučený tlak 0,15 plus 0,2 až 0,3 pochopitelně měřeno bez vody. No a kotel nepojede, vyžaduje nejméně 0,8. Jistě mohu vodou přetlakovat, ale pak funkce expanzomatu je fuč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 22.08.15 19:37

Ano v případě plynového kotle musí být tlak v souladu s návodem na kotel. Pokud by byl tlak nižší, tak nezažehne plamen. Nechápu důvod měření tlaku bez vody. Kotli je jedno zada je tlak bez vody a nebo s vodou. Při správném tlaku otevře plyn do hořáku a započne ohřívání.

-miro

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kotel
Datum: 22.08.15 22:00

Tak já zase nechápu, že někdo nechápe. Pokud chci expanzi natlakovat na správný tlak, nebo jen na tlak který chci mít, tak se tlakuje na prázdno, nebo se za ní dává uzavírací soustava která ovšem v provozu nesmí být uzavřena. Je rozdíl mít v soustavě vodu a dokonce na tlakováno.

Lépe řečeno přetlak. I v prázdné expanzi je tlak jedna atm

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 23.08.15 09:45

Ze školy víme, že Tlak v kapalinách i v plynech se šíří všemi směry rovnoměrně. Pokud hovoříme o správném tlaku v topné soustavě, tak mám jde především o to aby tento tlak byl správný při správném naplnění systému vodou. Tento tlak má za účel hlavně dvě funkce:

1. Hlavně . aby byla voda vytlačena do nejvyššího místa topení - aby byl systém zcela zaplněn vodou po nejvyšší místo + oněch 0,3 až 0,5 bar. aby byla vytvořena rezerva vody v systému, vzhledem ke změnám objemu vody v závislosti na její teplotě.

2. Přetlak v systému zamezuje zavzdušňování v případě i jinak neznatelných netěsností.

Chcete-li tak za 3. Náplň vzduchu v systému má hlavně za úkol absorbovat změny objemu kapalné náplně v topení vlivem její teploty tak, aby nedocházelo k větším změnám tlaku.

Zdravím -miro

doplněno 23.08.15 10:03:

Tlak v topení má ještě jednu funkci a to: Aby při narušení funkčnosti topení z důvodů poklesu tlaku, nedošlo k spuštění kotle, zejména kotlů na plyn případně na kapalná paliva .

doplněno 23.08.15 10:24:

Ještě k tomu přetlaku 1 atm. v prázdné expanzce.

Ta se tlakuje výrobcem,zřejmě proto, aby při použití byl tlak již předpřipraven a tak zaručena funkčnost topení bez jakékoliv úpravy tlaku. Předpřipravený tlak 1 atm. znamená, že při namontování a doplnění náležitého množstvím vody , bude voda vytlačena do výšky max. 10m. Tedy , že expanzku lze s tímto tlakem použít v topném systému , jehož nejvýše umístěný radiátor topení může být max. o 10 m výše než je expanzka.

-miro

Ohodnoceno: 1x
 
Od: isteron
Datum: 22.08.15 09:37

Ales : názov by mal byť Ariston

Na našom to dopĺňa automaticky elektronika, ešte pred zapnutím horáka. Máme 4 radiátory a boiler, nastavený je na 1,2 bar.

http://eariston.aristonservis.sk/index.php?action=apk

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.