Musí se zateplovat dům i pod úrovní terénu?

Od: Datum: 21.08.15 01:08 odpovědí: 8 změna: 23.08.15 09:00

Známý tvrdí, že se musí zateplovat i pod úrovní terénu, izolantem na zdivo, tedy stejně jako nadzemní část domu. My však máme položenou venkovní dlažbu na lepidlo. Je pravda, že zateplení musí jít nutně i pod terén? Nebo stačí zateplit dům k venkovní dlažbě?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dh
Datum: 21.08.15 01:29

Zateplit i pod tereném, ale je vhodné součesně vyřešit provětrávání nopovkou. Hlavně zateplete strop suterénu, aby nebyla studená podlaha.

Ohodnoceno: 2x

Od: tomastom
Datum: 21.08.15 02:01

Díky za reakci, ale to tedy budeme muset rozbít současnou venkovní dlažbu, co je na lepidle... :(

Od: dh
Datum: 21.08.15 02:35

Jsem názoru, že v první fázi dlažbu necháte, ale za pár let se do toho pustíte, protože to bude dělat neplechu. Hlavně zateplený dům je i náchylný k plísni. Pokud základové zdivo bude vlhké je třeba větrat, větrat, větrat a stejně bude problém. Omítka z venka odpařuje vlhkost. To zateplením zarazíte, tedy odpařuje dovnitř. Proto jsem psal o důkladném odizolování a větrání základů nopem.

Ohodnoceno: 0x

Od: vilik
Datum: 21.08.15 22:23

Pokud zateplujete, je potřeba udělat to dobře, bez tepelných mostů. Tepelné mosty mohou být tak velké, že zateplením neušetříte. Váš sokl je takový most. Zároveň se zateplují pouze takové konstrukce, kde zateplení má efekt, typicky proti vodě izolované zdi. Musí se dodržet i správně umístěný rosný bod. To vyřeší správná tloušťka izolace. Potom nehrozí žádný katastrofický scénář, který tu zmiňuje předřečník. Pokud se vás tady ujme nějaký opravdový odborník, například milancukrar, bude chtít vědět, jestli je podsklepeno, jaké je zdivo, jak jste už zateplili, jaká okna, podlahy, střecha, nejlépe vložit fotky. Hlavně neposlouchejte sousedy a lidi, co tomu nerozumí, jinak vyhodíte peníze do kanálu, i když v tomto případě má známý asi pravdu.

Datum: 21.08.15 22:36

Není nutné ,ale záleží na okolnostech!Je taková zásad zateplení by mělo sahat minimálně 30cm pod čistou v obytných místnostech (dle skladby stropu),dle školitele na zateplovací systémy!Tzn pokud je podlahy přízemí v rovině s terénem ano pak musí,mělo by jít zateplení pod terén!Pokud jde třeba o bytové domy kde je zvýšené přízemí,dole nezateplené sklepy,tak by se měl zárověn zateplit strop sklepů!Běžně se nedělá!,viz hejno panelových domů,Osobně jsem toto dělal (zaměstnanec!)jen na jedné bytovce z mnoha (zateplení stropu sklepů!)

Ohodnoceno: 2x

Od: tomastom
Datum: 22.08.15 12:31

Dům je podsklepený z podzemí jsme udělali obytnou místnost. Takže izolace musí být 30cm pod úrovní podlahy podzemní místnosti, pokud dobře chápu.

Od: vilik
Datum: 23.08.15 02:16

Najděte si někde průběh teplot v základech. Správně byste měl mít izolaci takovou, aby byl domek jakoby zvenku celý obalen. Izolace podlah je? Máte zvenku soklu nějakou ipu? Jaké máte složení stěn, atd. Aby to mělo cenu dělat. Takže, jestli chcete opravdu poradit, přečtěte si znovu, co sem máte napsat, pak se můžete dočkat rady. Wienberger například kdysi vydal příručku Navrhujeme nízkoenergetický a pasivní dům, kde u podsklepeného domu má zvenku 10 cm XPS metr do hloubky, zevnitř 6 cm EPS půl metru pod terén, to celé na zdivu 30 cm porotherm. Nebo 16 cm polyš na 24 cm zdi. Jenže nepočítá s obytným sklepem, takže ve stropu sklepa je dohromady z obou stran 14 cm polyše. Asi to už bude zastaralé, ale k nastínění složitosti a závislosti na ostatních věcech to stačí. Já projektant nejsem, ale dovedu si představit, že izolace musí odpovídat ostatnímu, jak jsem už psal. A pak, až to napíšete, vám někdo může poradit.

Datum: 23.08.15 09:00

Pokud je to možné je vždy dobré zateplovat až pod terén.Jsou ale třeba případy jako je ten Váš nebo to prostě jiné okolnosti nedovolí.

Ja jsem podobný případ řešil v loni,když jsem zateploval dům a nakonec jsem nezateplil až pod terén v určitým místech,protože dům mám podsklepený,mírně ve svahu,kdy kamenité zdivo sklepa jsem nechtěl oplácat polystyreném ale chtěl jsem at zdivo hezky vynikne.

Dříve jsem měl občas plísně,zateplil jsem pouze zdivo nad urověň sklepa plísně vymizeli.Měl jsem obavy skrze promzání zdi od zdiva sklepa.Sklep jsem zateplil,stropy.

Problémy zatím nejsou.Pokud budou lze to napravit a u Vás by to bylo zřejmě za cenu zničení dlažby.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.