Oprava vlastního plotu

Od: Datum: 20.08.15 21:38 odpovědí: 6 změna: 21.08.15 05:05

Asi před 2 lety jsme koupili oplocený pozemek a na něm postavili dům. Na zahradě za domem stojí náš plot, který je ovšem ve velmi špatném stavu. Plot je obyčejný, z pletiva, pletivo je upevněno na sloupcích, které jsou také ve velmi špatném stavu.

Máme velmi nepříjemnou sousedku, která na nás sprostě pokřikuje, před vlastním malým synem nás oslovuje sprostými výrazy a my ani nevíme proč, nic jsme jí neudělali. Paní je velmi problémová u všech sousedů.

Chtěli jsme náš plot opravit tím způsobem, že dáme nové sloupky a uděláme plot dřevěný, nebo třeba betonový z prefabrikátů- prostě nějaký, aby nebyl zcela průhledný, nemáme zájem na sousedku vidět a ani nechceme, aby viděla ona k nám. Problém je v tom, že sousedka nám stavbu nového plotu nechce povolit. Nevíme, jak máme dále postupovat-plot se opravit musí, a chceme , aby byl nový, když máme novostavbu. Dá se souhlas ( či vlastně nesouhlas) sousedky nějak obejít? Vůbec nechápeme, o co jí jde . Máme pocit, že nám ho nechce povolit jenom proto, aby nás naštvala..Můžeme se nějak bránit a docílit toho, že si nový plot postavíme? Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jdw
Datum: 20.08.15 21:48

Proč máte pocit, že potřebujete souhlas sousedky - plot je váš a stojí na vašem pozemku. Oznamte úřadu, že plot je v havarijním stavu a budete ho opravovat. Domluvte se s úřadem na parametrech plotu nového.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: marie61*
Datum: 20.08.15 22:05

No právě jde o to, že oprava plotu jako takového je možná i bez povolení sousedky, ale dle stavebního úřadu-pokud se mění i sloupky, tak se nejedná o opravu, ale stavbu nového plotu a k tomu je nutný souhlas souseda. Zvlášť, když by se měla změnit chrakteristika plotu- nebyl by z pletiva, ale pokud možno neprůhledný , betonový, nebo poloprůhledný ze dřeva, výška plotu by se zachovala jako plot stávající...ale hlavně, abychom na ni neviděli, nestojíme o to.

Od: jdw
Datum: 20.08.15 22:24

Stavební úřad obesílá účastastníky, ne stavebník. Stavební úřad není povinnen se řídit názorem (blábolem) souseda. Spíše než brečení zde, je třeba zahájit stavební řízení na jehož konci jistě bude nový plot a třeba i s odvolacím řízením u nadřízeného SÚ.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: uska®
Datum: 20.08.15 22:13

Pro umístění i realizaci jakéhokoli oplocení včetně toho, které přesahuje 1,8 m, případně oplocení na hranici pozemku s veřejným prostranstvím nebo s veřejnou pozemní komunikací, stačí dnes pouze územní souhlas (potřebujete souhlas sousedů), případně územní rozhodnutí (nepotřebujete souhlas sousedů) o umístění stavby. Charakter a vzhled oplocení je víceméně jen na stavebníkovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.15 22:17
avatar
Jak tomu ctu posledni dobou , tak mit barak jsem sousedama je vetsim peklo nez bydlet v panelaku. Pani to oplacejte a taktez na ji budte hnusni , nenechte se.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.15 05:05
avatar
Jen dotaz:
Jste si zcela jistí, že je to Váš plot?
Kdyby totiž byl prokazatelně souseda, máte navrch...
Jak se do lesa volá...
§ 1026 OZ
Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.
Potom můžete Vy "požadovat opravu nebo obnovení rozhrady" od souseda, tomu se to nebude líbit, navrhněte mu tedy, že plot postavíte Vy na vlastní náklady. Pokud se dohodnete, a podpíšete dohodu, dosáhnete ten samý účel (nový plot) za stejné peníze, a nevyhrotíte vztahy...
Rozhodnutí stav. úřadu proti vůli sousedky = její prohra. Ta by Vám teprve začala dělat peklo.
Když nemůžeš nepřítele porazit, spoj se s ním.
Dále:
Nevnikají na Váś pozemek sousedova zvířata?
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o VNIKÁNÍ ZVÍŘAT.
§ 1027
Na návrh souseda a po zjištění stanoviska stavebního úřadu může soud uložit vlastníkovi pozemku povinnost pozemek oplotit, je-li to potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků.
Požádejte ho, aby zaměřil vnikání zvířat. Třeba i oplocením. A pokud budou zvířata vnímat dále a soused nic dělat, navrhněte opět výstavbu plotu Vy. Jako výše.
doplněno 21.08.15 05:26: Oprava
Zamezil, vnikat
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.