Napětí dolní nitě u šicího stroje

Od: Datum: 20.08.15 18:19 odpovědí: 7 změna: 21.08.15 16:45

Dobrý den,

dostala jsem starý šicí stroj Veritas 8014/40, kde chybělo cívkové pouzdro, a já si ho objednávala. Mezitím jsem si půjčila jiné od příbuzné, která má Veritas 8014/39, a vše mi šlo v pohodě. Když dorazilo moje nové, zjistila jsem, že napětí je moc velké, proto jsem napětí uvolnila, jenže když jsem poté dala to pozdro do stroje a vytáhla dolní nit nahoru, ta nit táhla, šlo to těžko, přitom když to pouzdro jen držím v ruce a mám tam dolní cívku, nit jde krásně. S vypůjčeným pouzdrem se mi to nestávalo. Problém jsem dočasně vyřešila tím, že jsem víc napnula nit horní, jenže ji teď musím mít skoro na maximum. Všimla jsem si také menšího rozdílu mezi novým a vypůjčeným pouzdrem - v tom novém je vzadu taková pružinka navíc, je to snad důvod, proč mi to blbne? Ráda bych měla napětí obou nití menší.

Děkuji za jakékoli rady (snad jsem to vysvětlila dobře, jsem náctiletá a s šitím začínám :) )


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.08.15 19:27
avatar

Cívku vložíte do pouzdra-člunku a nit vytáhnete přes takový jako zářez, který je pérkem a má na sobě zapuštěný štoubeček. Když uchopíte vyčnívající nit a člunek volně visí, měl by držet. Jakmile cuknete nahoru a dolu, člunek by měl popojet dolů. Právě tím zapuštěným šroubečkem, stačí na to nehet prstu, přítlak pérka seřídíte. Seřídíte i podle síly nitě. Svrchní nit seřídíte podle spodní.

doplněno 21.08.15 09:53:

Aháá, pak, až tu nit protáhnete až nahoru, pak ji popotahujte a točte pomalu ručním kolečkem. Nit musí klouzat volně ikdyž se vytahuje jen rukou. Mi tohle, co popisujete, dělává stroj, když člunek je zasazený nepřesně.

Humbucker, děkuji za pochvalu. ;)

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 20.08.15 19:42

Ahoj Babi. Ty by jsi mohla vzdělávat Hadrpichny. Takhle jsem to viděl dělat tenkrát tu svoji pichnu. Vyzkoušel jsem si to u sousedky. Má to také tak. Slečna to šikovně popsala. Měla by dostat taky ohodnocení, jako jsem dal tobě. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolina2399
Datum: 20.08.15 20:27

Děkuji za ochotu, ale tohle jsem už udělala. Jak jsem psala, v tomhle ohledu to mám seřízené dobře, problém nastává, až když dám člunek do šicího stroje a nit protáhnu nahoru a mám jakoby připraveno na šití. Až v tomhle momentě mi ta dolní nit táhne a drhne, stehy jsou na rubu takové "nedotažené"... :( Samotný člunek mám seřízený dobře.

Datum: 20.08.15 21:13

Ahoj Karolínko. Hodně dobře si prohlídni všechna místa na člunku a cívce. Jestli tam není v tom prostupu nitě nějaká drsnost. Jestli ty součástky sedí na svém místě jak mají. Jestli není držák cívky nějak šejdrem a pak se to nevzpřičuje? Bože, co jsem to spáchal za slovo?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karolina2399
Datum: 21.08.15 13:38

Tak se mi to konečně povedlo! :) Podle vašich rad jsem člunek pořádně zkoumala, zkoušela co nejlépe zasadit do stoje a tehdy mi to došlo. Nakonec byl problém opravdu v té pružince v člunku. Předtím jsem tam totiž dala dolní cívku volně a člunek seřídila, jenže když jsem ten člunek poté dala do stroje, ta dolní cívka na tu pružinku ve člunku zatlačila, a proto ta nit byla potom víc napnutá a šla víc těžce. Povolila jsem tedy napětí na člunku ještě víc (na první pohled až přehnaně moc, ale když to dám do stroje a protáhnu nit nahoru, jde to krásně). Jelikož v tom starém vypůjčeném člunku ta pružinka nebyla, tak mi to až doteď nedošlo. :)
Ještě jednou vám děkuji za ochotu a za rady! :) :D

Datum: 21.08.15 15:03
avatar

Hurááá, vítězství ducha nad hmotou! Jsem nesmírně ráda, že se to povedlo! *smich* Mně dovedou rozohnit dvě věci úplně doběla. Stroj, když nešije jak má a strojek na psa, když nestříhá. Jinak jsem dost odolná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolina2399
Datum: 21.08.15 16:45

Děkuji, taky jsem ráda. ;) Jinak psa sice nemám, ale to s tím strojem naprosto chápu! *smich*:-D

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.