Rozvod topení v mědi - zvládnu to sám?

Od: Datum: 20.08.15 09:17 odpovědí: 12 změna: 22.08.15 11:54

Mel bych dotaz. Mam stary domek, kde toprni bylo na krb. Chtel bych dat ustredni topeni s automatickym kotlem Dakon. Rozvod bych chtel v pajene medi. Byl jsem za par topenari a ti mi sdelili, ze cas na to nemaji na dlouhe mesice dopredu, protoze radeji delaji lisovane. Je mi jasne, ze je to casove lepsi, ale myslim si, ze o dost drazsi.Pry pajene si zvladnu sam. Koukam 2 mesice na ruzna videa apod a nevypada to slozite. Jen me zajimaji chyby, kterym se vyvarovat a nevim, kde pobrat ty zaklady toho. Knihy apod skoro o tom nejsou a moc se o tom nepise. Vedel by nekdo o necem a popripade poradil? Dekuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.08.15 09:22

Jaké chyby můžete nadělat? Jen špatně zapojit trubky, správně nevyvážit otopný systém, špatně očistíte trubky a nesletujete správně spoje.

Každá práce je jednoduchá, pokud jí umíte, znáte. Operace srdce je taky jednoduchá.

Pokud jste trošku manuelně zručný, zvládnete to lehce. Pokud uděláte chybu, nu což, i mistr tesař se utne. Vše lze opravit.

Ale ten pocit, udělal jsem si to sám a topí to.

Držím Vám palce.

Ohodnoceno: 2x

Od: honzik*
Datum: 20.08.15 09:43

jde to dobře zvládnout, pokud je člověk manuálně zručný. Před lety jsem potřeboval částečně předělat svůj rozvod v mědi. Je důležité mít správný materiál a potřebné příslušenství. Kromě plynové pájky (tehdy jsme koupili v Bauhausu), bombičky jsem měl z čundrování (ke kempingovému vařiči). Dále jsem měl už jen kartáček, brusnou houbičku, pastu a cín. To je myslím vše. Tvarovku i konec trubky pečlivě očistit - obrousit, namazat pastu, strčit do sebe, ohřát a pak přiložit cín, který se krásně rozteče a zateče všude, pokud je to správně. Není na tom nic složitého a jsem sám důkazem, ale je velice dobré si to zkusit nejdřív na pár spojích nanečisto.

Za důležité pokládám toto:

1/ Udělat to tak, jak se to má udělat správně, nesnažit se ušetřit, protože to si může dovolit jen někdo, kdo už s tím má zkušenosti. Doufám, že výše uvedený postup si dobře pamatuju, ale už 10 let mi to slouží.

2/ osobně bych nešel do trubek ve zdi nebo podlaze. Byl jsem svědkem, jak dopadne a co způsobí netěsný spoj v podlaze pod novou dlažbou.

3/ pokud se dodatečně přidává nebo opravuje spoj na trubce, ve které byla již voda, tak se to dělá hodně blbě. Velice blbě se to ohřívá a unikající zbytky vody mohou způsobit špatný spoj. 100x lepší je udělat kvalitní spoj napoprvé, na sucho, na 100%.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 20.08.15 09:57

Ohledne zrucnosti, tak delam rekonstrukci toho domu uplne ve vsem a zatim jsem zvladl vse. Myslim si, ze se zrucnosti nemam problem. Elektrina, odpad, vodu, zednicinu, aj., tak jsem delal sam a funguje to, jak ma. Rekneme, ze jsem jeden z tech, co se parkrat podiva pod ruce a zvladne to taky. Ale tohoto se bojim, jelikoz jsem pochytil par zakladu, ale neni to vse, abych s cistym svedomim do toho sel, jelikoz to neni nejlevnejsi akce. Nehodlam na nicem setrit, kdyz to bude potreba a bude to plnit svuj ucel. Spise nevim jake prumery od kotle az k samotnym radiatorum. Kazdopadne to chci do zdi zadelat. Takze vse vysekat, namontovat, nechat to mesic bezet kvuli pripadnym opravam a pak to zadelat. Dale se bojim, jak muzou a nemuzou stupacky byt. Jedine co budu mit, tak je samotne osazeni a zprovozneni kotle vcetne ventilu, bojleru apod. Ale ne samotny rozvod

Od: topic
Datum: 20.08.15 10:16

To znamená buď to nastudovat nebo zaplatit. Hodně je na TZB info. Světosti trubek jdou spočítat nebo odhadnout, většinou se odhaduje. Příliš malá = hluk, můžou se časem "prošoupat" kolínka. Příliš velká = drahé, víc vody v systému.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.08.15 09:50

Pokud dodržíte základní věci tak to není až tak složité. Najít správný postup (manuály od výrobce), pár spojů nanečisto a není problém.

Spíš neudělat chybu v samotném systému - vedení potrubí, světlost trubek, vyspádování (odvzdušnšní - vzduchové pytle), možnost dilatace trubek, správné zapojení atd.

Armatury doporučuju kvalitní (heimeier atd.)

Datum: 20.08.15 11:14

Tak rozhodně je pájení CU méně náročné než svařování PPR. U CU máte dost času na přípravu správných úhlů, délek, jednoduchou možnost opravy, atd...

Bez problémů to zvládnete.

Datum: 20.08.15 11:57

Dekuji za podporu. Spise bych se chtel zeptat, zda nevadi, ze privod domu je tvoren cerpadlem ze studny. To by vadit nemelo, jelikoz za kotlem je cerpadlo obehove nebo se pletu? Dale by me zajimalo jestli by nebylo od veci dat pred kazdou vetvi v patre radeji ventil. Vim, ze radiator ma ventil v sobe na imbusovy klic, ale nekdy je mozne, ze bude potreba uzavrit okruh pro pripadne opraby do budoucna, nez jen uzavrit radiator

Datum: 20.08.15 12:07

Nechápu spojení studny a topení, co by mělo být za problém?

Určitě je vhodné dát na každou větev kohout. To se určitě časem vyplatí, třeba v případě, že budete muset "dovažovat" systém.

Datum: 20.08.15 12:20

Dekuji za odpoved. Zjistil jsem, ze se paji tzv. Metodou mekkeho pajeni. Alendocetl jsem se, ze jsou jeste tvrdosti cu trubek. Je pravda, ze smerem do vysky a k radiatoru se prumer musi zmensovat z duvodu lepsiho a kvalitnejsiho neboli jistejsiho ohrati radiatoru ve vyssim patre, protoze teplo jde vzdy nahoru?

Datum: 20.08.15 12:25

Průměr potrubí směrem k topnému tělesu se zmenšuje, a směrem po stoupačce do vyšších pater logicky také, ale je to trochu složitější. Vyladit hydraulicky menší topnou soustavu většinou nebývá tak velký problém..a na rozvod ÚT se používají v běžném RD cca 2-3 dimenze Cu potrubí. U větších soustav je to poněkud složitější.

U RD lze dimenze i odhadnout, u velké soustavy to již běžně nebývá možné a je potřeba DN potrubí a nastavení armatur spočítat. To se určitě učit nebudete..

Datum: 22.08.15 11:54
Obavam se, ze do budoucna, kdyz budu potrebovat nastavivat UT za radiatorrm v patre dal, aby to nebyl problem. Nevite, zda je mozne nekde se tyto zaklady naucit, zjistit apod.? Kazdy se to preci musel nekde naucit. Dekuji
Datum: 20.08.15 12:28

Topení a voda jsou dva nezávislé systémy.

Voda do topení je lepší měkká, tj. ideálně dešťovka nachytaná ke konci delšího deště.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.