Vodní zdroj - znečištění po dešti

Od: Datum: 19.08.15 19:39 odpovědí: 7 změna: 20.08.15 20:27

Zdravím,mám problém s vodou,kterou bereme od sousedů z přepadní jímky už mnoho let.Po deštích je špinavá a nedá se vní ani koupat natož vařit.Začalo to loni na podzim kdy JZD nakupilo zetlelou trávu a hnůj na místo, přez které vede právě pramen vody co se používá pro naší spotřebu.Brali i vzorek vody protože je tmavá jako kafe ale nikdo nám nedal vědět co stím a výsledky také nevíme.Nikdo se už nehlásí k zodpovědnosti a svalují vinu na jiné.Opět pršelo a teče špinavá voda.Dá se něco dělat na V. úřadě když nejsme majitelé té přepadní jímky ani pozemku? Díky za radu

doplněno 20.08.15 12:20:

A nepomohl by třeba nějaký filtr, aby netekla voda špinavá?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.08.15 19:47

Ahoj Svíčko. Poněkud málo informací. Co to je za ,,jímku,,? Jak vlastně řešíte dodávku vody třeba v zimních měsících? Obec nemá svůj vodovod? To tam žijete trvale? Voda pochází z povrchových zdrojů? Přitéká k tomu polnímu hnojišti z míst nad ním? Něco ještě dodej. Takhle je to obtížné. Ahoj.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: svicka*
Datum: 19.08.15 21:30

Je to přepadní jímka podle úřadu to není studna, jelikož je to jen obetonovaný pramen a není evidován protože je to před rokem 1955.Voda teče stále i v zimě a je to velice dobrý zdroj vody po mnoho let snad více než 100 let a nevysychl ani letos.Nikdy nebyli problémy se špinavou vodou ale jak tam nakupily ten hnůj a trávu tak se to vsakuje do hloubky.Obec má vodovod ale již 27 let voda byla dobrá tak proč mít obecní když tam je chlór a kdoví co ještě.Je sice lepší než maj města nebo okolní vesnice ale proč nemít tu co máme tolik let.

Od: uska®
Datum: 19.08.15 22:18

Nejste majitele jímky, nejste majitelé pozemku, jen máte výhodu odběru vody za kterou asi neplatíte. Pochybuji, že s tím úřady budou něco dělat, když máte možnost se řádně připojit na veřejný vodovod.

Rozbor vody si můžete nechat udělat sami. Základní rozbor stojí 700,- Kč, podrobnější 1000,- Kč. A pak se rozhodnete k čemu se dá voda použít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelb*
Datum: 19.08.15 22:53

To, že tam JZD nakupilo trávu a hnůj je obecně problém znečištění životního prostředí a můžete se obrátit na příslušný referát životního prostředí. Ale to, že vy tu vodu používáte i k vaření asi nikdo nevyřeší. Obec obecně není povinna nikomu zajistit zdroj pitné vody, navíc má obecní vodovod. Další varianta je vlastní studna. Povrchová voda obecně není charakterizována jako pitná voda pokud není uznána jako zdroj pitné vody (pak má ochranné pásmo, atd.).

V tomto případě by se muselo jednat skutečně o významné znečištění které poškozuje životní prostředí, nikoliv jenom to, že voda je kalná a nedá se pít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.15 12:27
avatar

Filtr je možné použít, ale je nutné vědět co přesně voda obsahuje.

Čistě mechanický filtr Vám odstraní pevné látky, ale nikoliv další znečištění (chemické látky, bakterie atd).

Vše je otázko peněz...Teoreticky lze i z močůvky udělat pitnou vodu, ale cenově se více vyplatí si nechat každý den vozit pitnou vodu z města taxíkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.15 18:49

Ahoj Svíčko. Situace je blbá, ale zase máte výhodu v tom, proti jiným v podobné situaci, že máte možnost se napojit na ten místní veřejný asi obecní vodovod. Berte to tak, že ta výhoda, brát ,,pitnou,, vodu prostě skončila. Bylo to dlouho a zadarmo. Napojte se na ten vodovod a tuhle vodu používejte třeba ke hnojení. Berte to pořád jako výhodu. Platit zřejmě budete pouze vodné. Co by za tohle jiný dal.

Karelb se asi mýlí. Ti Jezeďáci si tam třeba můžou přechodně zřizovat polní hnojiště. Když tam nejsou poblíž nějaké studny, ničemu to nevadí. I když to hodně dlouho neudělali. Jen ,,Svíčkovic,, rodině začala jiná, nová etapa v užívání polní vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 20.08.15 20:27

Pitnou vodu z toho udělá reverzní osmóza. Teď existuje víc firem, které ji dodávají za rozumnou cenu - třeba mangala.cz . Je to ale jenom pro vodu na pití a vaření (voda z toho teče pomalu) a je-li voda v jímce dost znečištěná, stejně bych předřadil nějaký větší pískový filtr.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.