Zapojení světla v předsíni

Od: Datum: 15.08.15 16:20 odpovědí: 12 změna: 16.08.15 13:23

Ahoj,

potřeboval bych poradit se zapojením svítidla v předsíni - 2 vypínače, každý na jednom konci předsíně, jedno světlo. Koupil jsem WAGO svorky, ale nevím jak jimi v elektroinstalační krabici vodiče propojit. Na přiložené fotografii jsem popsal k čemu jednotlivé kabely vedou. Předem děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.08.15 16:53
avatar
Není za co. Zásadně neradím způsobem - černý zprava spoj s hnědým zleva.
Jen všeobecně.
Potřebujete 2 schodišťové PŘEPÍNAČE. Ne vypínače.
Podle obrázku jsou "dráty" natahané v správném množství.
Zavolejte kamaráda se zkušenostmi a vědomostmi, při jednom pivu či kávě to stihne zapojit funkčně a správně.
I když to může být připravené správně, není to pro laika.
Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 15.08.15 17:02
avatar

Jěšte by to chtělo fotky, jak jsou zapojené přepínače. Pak to dáme lehce dokupy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 15.08.15 17:22
2 ks scbodistovych prepinacu, razeni c. 5. No a pak si vyhledej schema zapojeni. A nebo to sver kamaradovi, ktery to uz delal. Neni to nic skoziteho, ale napoprve podle rad z internetu to taky muze zabijet.
doplněno 16.08.15 11:35: Jj, uklep sem se. Je to c. 6.
no, pokud je monopolista a nikdo zkuseny neni v okoli, tak si to sloz nanecisto na stole. 2 kusy dratu, vypinace uz mas, misto krabice wago svorky. Chybi ti jen svetlo. Zapoj podle schematu, ozkousej a pak aplikuj v predsini. Hlavne zelenozluty na kostru, modry je pracovni "0". Dalsi barvy jsou vicemene jedno. Zelenozluty se nesmi preznacit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.15 18:13

No s 5 by si moc nepomohl to je pokud se nepletu dvojvypínač na dvě světla.Potřebujete 2x č.6 a už se to tu párkrát řešilo s pěkným schématem je to tady a jestli to nepochopíte tak opravdu elektrikáře:)

https://www.poradte.cz/elektr…boli-prepinac-schodistak.html

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dam®
Datum: 15.08.15 18:25

Paw se asi uklep, ty přepínače jsou číslo 6.mají tři šroubky, jeden samostatný, nebo mají namalované kolečko se šipkou dovnitř a dva vedle sebe./podle výrobce/. Bylo by dobré je aspoň popsat nebo, líp, vyfotit je, protože do jednoho přepínače jdeš fází z rozvaděče a z druhého odcházíš do světla, to jsou ty samostatné šroubky. Zbylé dva šroubky propojíš mezi přepínači, tak musíš dodržet barvy ať se ti to neplete. Dále spojíš modrý s modrým, /ten příje na těleso tam kde je závit žárovky nebo označení N/, zelenožluté taky spojíš samostatně,/ to je kostra, uzemění, v případě, že máš těleso z plastu, tak se nezapojuje/. Fázi, která ti odchází z /tj. z samostatného šroubku,(kolečko se šipkou dovnitř)/ přepínače připojíš na "L" nebo na objímku žárovky tam, kde je středový kontakt..Dělá se to proto, aby tě při její eventuální výměně nepokopalo.

Fakt je, že pro znalého je to práce na deset minut i s cigaretou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.15 20:49

Trošku jsem to doplnil, jak to asi přijde. Za předpokladu, že máš kabely natažené správně tak, jak popisuješ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.15 08:11
avatar

Obrázek je krásný a dalo by se říci, že i správně propojený, ale předpokladem je správné zapojení přepínačů. Opravdu má vstup přepínače na hnědém a výstup z druhého taky na hnědém, nebo je to náhodně. Podle otázky se v tom tazatel nevyzná a nikdo neví kdo a jak to zapojil. Tady jednoznačně souhlasím s Hejkalem. Rady zde uvedené mohou být spíše ke škodě.

doplněno 16.08.15 11:33:

Ono je opravdu těžké sehnat schopného elektrikáře, ale stále se divím proč se v otázce neuvede, zda někdo není ochotný se v té a té obci pomoci s elektroinstalací. Určitě by se někdo našel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.15 00:24
avatar

Tak nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pat
Datum: 16.08.15 10:08

Nejdříve vysvětlení - bydlíme v malé obci, kde je jediný elektrikář. Svého "monopolu" poměrně zneužívá a odmítá zakázky, jejichž rozsah není pro něj dostatečně finančně zajímavý. To je tento případ. Kamaráda z oboru elektro nemám - kdybych měl, nepsal bych sem do poradny. Proto se snažím zapojit to sám. Nakreslené zapojení na fotografii mi připadá logické. Přepínače ještě nainstalované nemám - jsou pouze natahané kabely. Vyfotil jsem instlační krabici pro jeden přepínač. Foto přepínače rovněž přikládám. Podle kódového označení se jedná o přepínač s řazením 6. Uvítal bych, kdybyste mi poradili i se zapojením přepínače.

Od: pat
Datum: 16.08.15 10:10

Další foto přepínače s kódem označení. A dále foto objímky pro svítidlo.

Datum: 16.08.15 11:08
avatar

Ono není uplně jednoduché odpovědět - musíme přepokládat že máš zapojené správně všeechny kabely apod. ale pokud ano tak u přepínače Hnědý nahoru (na ten jeden šroubek, ty dva budou dole) u prvního vypínače bude ten hnědý přívod a u druhého to bude zase hnědý nahoře jako odvod ke světlu a dole je to celkem jedno černý vlevo (pokud ho dáš u prvního doleva u druhého ho dej doprava) a šedý vpravo (zase pokud ho dáš u prvního vpravo dej ho u druhého vlevo)

zapojení objímky jednoduché zelenožlutý na ten plýšek na ten velký šroub nahoře a MODRÝ NA ZÁVIT ! (kvůli měnění žárovky, aby nebyl na závitu proud) a na spodní plíšek hnědy.

Jinak opravdu je lepší pozvat si elektrikáře - elektrika je sranda než se něco nestane.

doplněno 16.08.15 11:53:

Bylo by lepší kdyby jste napsal odkud jste .. a třeba je tu nějaký elekrikář z okolí co vám přijede pomoci - pro elektrikáře ze zkoušečkou je to 5 minut - pro vás asi hodin a těžko říct jestli to zvládnete správně ;).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pat
Datum: 16.08.15 13:23

Vyřešeno. Díky všem.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.