Nájem a energie

Od: Datum: 15.08.15 08:44 odpovědí: 8 změna: 19.08.15 09:25
avatar

Dcera bude studovat v Brně. Má v úmyslu spolu s několika kamarádkami najmout si byt. Při prohlídce nabídek bytů jsem

zjistil zvláštní věc. Značné rozdíly v nájmech a poplatcích (energie) u přibližně stejných bytů. Byt 2+1 může být za

10000 +2000 ale také 7000+5000. Samozřejmě, jednou za rok se musí provést vyůčtování a přeplatky vrátit. Jestliže jsou v bytu 2 lidé, tak částka 5000 Kč je vlastně nesmyslná. Sám bydlím v rodinném domku a pro 4 osoby je záloha 4000 Kč naprosto dostatečná. Rád bych věděl, co je smyslem této taktiky. Předem díky za vysvětlení.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 15.08.15 08:55
avatar

Je to jasné - nájem 7000 a daň z nájmu, náklady na energie atd jsou náklady - tj. nedaní je, jsou to částky pro majitele k rekonstrukci, energiím atd. Takže taková "malá domů" - ve smlouvě máte napsáno "záloha na energie", ale vyúčtování a případný přeplatek se k vám nedostanou.

Počítejte s částkou celkovou, na jednotlivé položky kašlete...to vás z 99% nezajímá - to by musel mít pronajímatel opravdu blbou smlouvu..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 15.08.15 08:55

no tak nájemné je odstupňováno podle lokalit, jako v každém větším městě, pak záleží na majiteli, soukromník nebo obec, a pak na vytápění a podobně. Jié to bude při topení elektrikou a jiné při topení radiátory a ještě jiné při centrálním vytápění a sluýby a energie a voda a tak..no a to vyúčtování si dejte do smlouvy, jinak byste ho také nemusel dostat, a nejlépe vlastní měřiče...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.15 09:28
avatar

Já se na to ptala, když jsem si hledala pronájem. Bylo mi řečeno, že je to z důvodu, že se majitel bojí případného nedoplatku na energiích, proto jsou zálohy tak vysoké - aby se vešel do případného hýření např. vodou. Ve smyslu že raději bude vracet nějakou částku, než ji z nájemníka vymáhat.

Což na jednu stranu chápu, ale nešla bych do toho. Ale na druhou stranu jsme pak se spolubydlícími vybíraly mezi bytem za 8000 + 2500 a za 6500 + 4000 - tak to pak je samozřejmě důvod brát ten, kde jsou energie vyšší

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.15 13:34
avatar

To , že majitel si účtuje raději vyšší zálohy, aby nemusel vymáhat nedoplatky, to chápu. Je však otázka, jak se tento majitel

zachová, když si nastaví hodně vysoké zálohy. Při vyúčtování záloh (ze zákona jednou ročně) např. zjistíte, že máte u majitele mnohatisícové přeplatky. Bude majitel ochoten tyto přeplatky vrátit? Nebo jste již s tím, že tyto zálohy jsou vlastně již součástí nájmu smířená, a neřešíte to?

Datum: 15.08.15 13:41
avatar

Zálohy jsou součástí nájmu v ojedinělých případech (když nejde změřit vlastní spotřeba), a i když to tak někde dělají, já to neuznávám a o přeplatky se hlásím (nedoplatek jsem zatím neměla). V mém prvním pronájmu byla ve smlouvě částka celková, vyžádala jsem si, aby byly v dodatku smlouvy upřesněny částky za vlastní nájem a za služby. Tušila jsem boudu od majitelky, že se bude cukat, takže se vždy na to ptám raději dopředu, resp. ujistím se, že pronajímatel přeplatky vrací.

Ono je bohužel pravda, že dostat přeplatek z majitele bývá snadnější, než nedoplatek od nájemníka. Takže to také chápu, ale do takového pronájmu bych nešla - prostě nevydělávám tolik, abych si u někoho mohla spořit dva tisíce měsíčně.

doplněno 15.08.15 13:49:

Jestli vybíráte mezi byty za 10 000 + 2 000 a 7 000 + 5 000, tak je to jasné - jděte tam, kde jsou vyšší spotřeby. Pokud je koncová částka stejná, není co řešit. A hlavně, ty 2 000 jsou pro dvě osoby dost nereálné, my měly ve 2,5 lidech (jedna ze spolubydlících je tu málo) spotřebu za 2 400,- první měsíc, jen za vodu. Teď už šetříme a je to méně. Pak se přidá neefektivní vytápění, vaření, krutá zima, neustále zapnuté počítače a rázem se holky nevejdou.

S majitelem bych se také určitě dohodla dopředu, jestli provede vyúčtování a eventuální vrácení přeplatku. A sledovala bych reakci, jakmile se rozmýšlí nebo ho Váš dotaz překvapí, tak je na místě obezřetnost. Ale jinak bych se nebála.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmtpmd
Datum: 15.08.15 23:03
Za ústřední topení a horkovod zaplatíte podstatně míň než za topení primotopem a elektrickým bojlerem. Na druhý případ vám nemusí ani těch 5000 stačit.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: redyssen
Datum: 19.08.15 08:06

Já když jsem studoval v Brně, tak jsem bydlel na dvou bytech. V obou případech jsme měli rozpočítáno, kolik každý měsíčně platí. Nikdy nám nic nevraceli, ani jsme nikdy nic nedopláceli. Ani jsme se o to nějak nezajímali.

Záleží na tom, jak je postavena smlouva.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.15 09:25
avatar

Moravane, sdělím Vám, jak to dělám já v několika bytech, které jen správcuji. (aby nebyla závist)

Nájem je jasný, třeba 8000Kč. K tomu je nutné energie. U některých bytů převádím elektriku a plyn na nájemníka. Vodu počítám 250Kč na osobu. Vyúčtování vody dělám 2x ročně. Během druhého pololetí upravím zálohu na vodu. Již se mi stalo, že nájemník přestal platit za elektriku a plyn. Dluh šel za ním, ale já musel zařídit zpět měřidla. To se hradilo z kauce.

Jiný byt, nájem stejný, elektrika a plyn na nájemníka. Dálkové topení, teplá voda studená, je 1500Kč na osobu, + 500Kč za další osobu. Zde je problém, že se vyúčtování dělá 1x ročně, v lednu. Když skončí nájem v první polovině roku, vázne mu vrácení kauce do dalšího roku. Ale vyúčtování se musí udělat.

Stačí takto?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.