Čerpadlo mi vyhazuje pojistky, jistič

Od: Datum: 14.08.15 08:27 odpovědí: 31 změna: 14.08.15 21:08

Dobrý den,

chci se zeptat, nedávno jsem si koupil ponorné čerpadlo do studny. Studna je cca. 10 m hluboká. Na čerpadlo napojená hadice, která je vyvedena ven do sudu. Při zapojení do elektrického vedení mi studna po chvíli vyhodí pojistky nebo jistič, teď nevím (černá pojistka ve skříni) a vyhodí elektriku v celém baráku. Někdy ovšem čerpadlo běží bez poruchy třeba hodinu, jindy vypadne po pár minutách, někdy ihned. Měl jsem tam i elektrikáře, a ten říkal, že v elektrice to není a že to bude v tom čerpadle, že to nezvládne vytáhnout. V parametrech ovšem je, že čerpadlo by to zvládnout mělo. Čerpadlo je napojené na prodlužce a to je zapojené v klasické zásuvce. Prodlužka je OK.

Jedná se o toto čerpadlo:

https://www.alza.cz/einhell-p…-niro-primex-d2167930.htm?o=9

Doplňující informace:
Technické parametry:
Napájení: 230V, 50Hz
Příkon: 1 100 W
Max. průtok: 16 000l/h
Dopravní výška max: 9,5m
Sací hloubka max: 7m
Max. velikost částic: 35mm
Rozměry:
150 x 150 x 370 mm

Parametry a specifikace

Dopravní výška

950 cm

Max. velikost pevných částic

35 mm

Průtok

16 000 l/h

Příkon

1 100 W

Prosím o rady a děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 14.08.15 08:35

Na jističi může být příliš velký odběr - více spotřebičů. Zkuste zásuvku s jističem 16A.

Prodlužka může být na slabé spotřebiče - takové tenké kabílky od bauhausu za akční cenu - nezvládne daný proud.

Čerpadlo je na 7 m hloubky - máte studnu 10m - tj. čerpadlo se snaží, ale nemá dostatek síly.

Začal bych jinou zásuvkou, jinou prodlužkou... a pak jiným čerpadlem

doplněno 14.08.15 08:51:

Sací výška 7 m znamená, že pokud natahujete vodu, může vytlačit do výšky 7 metrů- při ponoření do 5 metrů hlouby vám tedy zbude ještě 2 metry na bečku... ale víc už je problém - spálíte si čerpadlo...

a s tím jističem... máte to popsáno na každém jističi..

Ohodnoceno: 2x

Od: filipsimek
Datum: 14.08.15 08:42

děkuji za odpověď, ale je tam psáno na 9,5 m, nikoliv 7 m. 7 metrů je myšleno, že se může ponořit do 7 metrové hloubky a ne že vytáhne do výšky jen 7 m. Tedy jestli správně chápu. Prodlužku používám i na vysavač při luxování auta. Myslím, že to je docela kvalitní prodlužka. Co myslíte zásuvkas jističem 16A? Nejsem elektrikář Zkoušel jsem prodlužku zapojit i dovnitř domu, ne tedy přes zásvku venku. děkuji

Datum: 14.08.15 08:59

rozumím, zásadní problém v je tedy v tom, že sací výška je 7 metrů, já právě myslel, že těch 9,5 m je výška kterou to čerpadlo je schopno vyčerpat vodu do výšky. Pak mám ještě 10 m hadici k tomu sudu od ústí studny. Co tedy znamená těch 9,5 m? Ona studna je tedy jen cca 7,5 m hluboká k hladině, pak cca 1 m ponořím, mám to na lanu, takže to není až ke dnu. Moc děkuji za odpověďi.

Datum: 14.08.15 09:15

Údajům uvedeným u čerpadla nějak nerozumím. Sací výška (zde hloubka) 7,5m. Asi jsem chyběl ve škole, když jsme brali čerpadla, ale žiju v domnění, že uvedený parametr udává maximální výškový rozdíl mezi hladinou a čerpadlem. Což u kalového čerpadla, které je ponořeno pod hladinou je vždy 0. Tolik k údajům a jejich věrohodnosti. Pokud jsem na omylu, prosím někoho o vysvětlení. Jinak souhlas, to čerpadlo je pro uvedené dispozice slabé.

Datum: 14.08.15 09:21

to právě to co jsem myslel že sací výška je, tedy rozdíl hladiny a čerpadla ponořeného do vody. Tedy pokud je čepadlo v hloubce 1 m pod hladinou, tak je to 1 m (sací výšky). Při hloubce 7,5 m k hladině + 1 m hloubky ve vodě, jsem myslel, že 9,5 m-8,5 m je 1 m, který by měl zbávat jako rezerva. Ale pokud je tedy sací výška myšlena celková výška, kterou čerpadlo je schopno vysát nahoru, tak jsem přemýšlel špatně. Když už jsme u toho, co by jste mi doporučili za čerpadlo? Problém je, že odtvor je malý, tedy nelze protáhnout větší zařízení. Studna je ze skruží zpevněná. děkuji

Od: isteron
Datum: 14.08.15 09:25

Ja mám záhradné čerpadlo Elko, sacia hĺbka 7 m, niekedy mi tepelná poistka vypne motor, keď sa ochladí, samo sa zapne a pokračuje v čerpaní. Keď je chladnejšie počasie, vydrží čerpať nepretržite aj 2 - 3 hod. Ale nevyhodí poistky, len tepelná poistka vypne motor, a po ochladení sa samo zapne. Ale musím dávať pozor na to, aby sa mi hadica neskrútila, aj záhradná, aby nemala voda odpor pri vytekaní.

Vo vašom prípade máte napísané v parametroch : sacia hĺbka max 7 m. Myslím, že tam bude nedostatočný výkon. Mimochodom moje Elko má výkon 1 300W.

Nasávanie max 7 m, potom výtlak 9,5 m.

Ohodnoceno: 0x

Od: rv
Datum: 14.08.15 09:33

Nejprve si ujasněte, co vám čerpadlo vyhodí. Jestli jistič, nebo chránič. Parametry čerpadla jsou snad jasné. Sací hloubkou se myslí, jak hluboko může být toto ponorné čerpadlo ponořeno. A dopravní výška je maximální rozdíl hladiny ve studni a místa, kam čerpáte.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.08.15 09:50

Díky za objasnění pro mne záhadného pojmu sací hloubka ponorného čerpadla.

Abychom se dobrali možných příčin vyhazování: Chtělo by to vědět jednak v jaké hloubce ve studně je čerpadlo, a jednak jak kolísá hladina, ale znovu opakuji, pro vyčerpání dané studny do dna je to čerpadlo nevhodně zvolené. Jednou možnou příčinou je nedostatečná dopravní výška čerpadla (tedy malý výkon - slabé čerpadlo). A ta druhá je v elektrice. To, že to občas čerpá dlouho a občas vyletí hned může být zapříčiněno i vadným nebo nevhodným jističem. Může vybavit tepelná ochrana proti dlouhodobému přetížení.

Datum: 14.08.15 09:58

čerpadlo je max, do 1 m pod hladinou. Voda nekolísá, studna je dostatečně doplňována, bydlíme u Vltavy, takže zdroj je silný. Voda se nikdy nevyčerpá. V tom nevidím problém.

Datum: 14.08.15 10:20

tak mám tedy pravdu s tou sací a dopravní výškou

Datum: 14.08.15 09:35

Sdělte, prosím, velikost jističe, který vypadne. Kolik je tam napsáno, že snese Ampérů.

Dejte kabel do jiné zásuvky, přesněji do jiného jističe.

Pak se vyloučí problém s vedením proudu od čerpadla k jističi.

Datum: 14.08.15 09:55

ok, kouknu na jističe. Jak píšu, v elektřice se nevyznám. Je to černý jistič (jako ostatní pojistky), není tedy u něj psáno na co je, u ostatních to je, je jakoby samostatně ale ve stejné skříni. Všechny pojistky zůstanou zapnuté (včetně pojistek zásuvky), jen tento vypadne (tedy pojistky samotné nevypadnou) jen tento chánič? Ta dopravní vzdálenost se myslí včetně hadice do sudu? Tedy kdybych měl hadici 15 m (plazící se po trávě), tak to se k tomu musí přičíst? děkuji

Od: 111®
Datum: 14.08.15 10:36

je dobré vědět přesně co vypadne, jestli jistič nebo chránič...není to totéž...

Datum: 14.08.15 10:41

no pojistky samotné to nejsou. Vypdne proud v celém baráku. Jak poznám jistič a chránič?

Datum: 14.08.15 10:51

vypadne to až před elektroměrem? chránič má na sobě zkušební tlačítko, to jistič nemá...

Datum: 14.08.15 10:57

elektroměr je venku, tedy skříň je uvnitř. Tím pádem za. Je tam černé tlačítko vedle té páčky, která vypadává. To tlačítko ale nezlobí. Obě, talčítko a ta černá páčka jsou na pravé straně od jističů.

Datum: 14.08.15 11:10

no tak vypadáví-li ten s tím tlačítkem tak je to chránič, což napovídá tomu, že někde uniká proud kam nemá, možná do vody...

mimochodem nejlépe je vyfotit a označit a hodit sem

Datum: 14.08.15 11:11

máte nějaké doporučení jaké čerpadlo koupit? Našel jsem si něco:

http://www.garland.cz/e-obcho…domaci-vodarna-filtr-460.html

Datum: 14.08.15 11:12

trochu jsem se toho bál, ale že by nové čerpadlo propouštělo vodu do elektro?

Datum: 14.08.15 11:33

voda do elektro téci nemusí, stačí špatná izolace v čerpadle a elektrika proleze do vody přes obal...je-li nové=reklamovat

Datum: 14.08.15 11:35

já ho ale zkoušel ponořit jen do sudu a tam běží ok, takže opravdu možná ta hloubka...

Datum: 14.08.15 11:36

nicméně vyfotím skříň a pošlu. dík

Datum: 14.08.15 17:54
Od: rv
Datum: 14.08.15 18:18

Asi jste chtěl dát detail toho vpravo nahoře (proudový chránič) a ne toho vlevo dole (zvonkové trafo). Jestli vypadává proudový chránič, nezbývá než vyměnit čerpadlo (přestože je funkční).

Datum: 14.08.15 17:53

tak tady jsou fotky

Datum: 14.08.15 18:22

fakt vám vypadává zvonkové trafo? a co na něm vypadne ;)

doplněno 14.08.15 18:58:

chápu, ale dal jste nám sem dva detaily zvonkového trafa místo onoho jističe (chrániče)

Datum: 14.08.15 18:55

ten jistič úplně napravo nahoře (černý) vedle toho čtverce

Datum: 14.08.15 18:57

i s tím "čtvercem" je to jeden kus a jedná se o proudový chránič, nikoli jistič. Pokud vybaví proudový chránič, znamená to, že čerpadlo nebylo přetížené, ale že se elektrický proud dostal kam nemá (do vody), takže někde bude poškozená izolace. Čerpadlo reklamovat, případně zkontrolovat prodlužovačku, jestli někde není poškozená.

Datum: 14.08.15 20:05

děkuji, to mi říkal i ten elektrikář, že se tam dostává voda. Teda říkal to jako jednu z možností. To je pech, jak je to možné, že hned od začátku je to takto poškozené? To je jedno, zkusím to nějak vymyslet co s tím, jestli mi to vemou nazpět. Nicméně moc děkuji

Datum: 14.08.15 09:59

Když tam byl elektrikář,tak měl změřit izolační stav čerpadla a kolik bere proudu.

Datum: 14.08.15 21:08

Na jeden chránič máte posazený všechny jističe. Jak píšete, tak někdy běží hodinu a jindy za chvíli vypadne. Nemusí to být vadným čerpadlem, ale na chrániči se vám sčítají reziduální proudy a při takovémto počtu jističů může být čerpadlo právě ta kapka na vybavení chrániče. Jedná se podle normy o 15mA. Pro přesné určení závady je potředná osobní prohlídka. Možná vám reklamaci neuznají. Elektrikář měl proměřit jednotlivé obvody a únikový proud čerpadla.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.