Absence revize hasicího přistr. a pojišťovna

Od: Datum: 12.08.15 09:38 odpovědí: 5 změna: 14.08.15 11:30

Poradte prosím - mám v rodinném domě (novostavba) hasicí přístroj, ale nemám/nedělám každý rok jeho revizi. V případě požáru mi pojišťovna může říct, že když nemám revizi, mi nic neproplatí? A nemám ani hlásič požáru. Docela by mě zajímalo, jaká je pravděpodobnosti, že se na tomhle pojišťovna vykroutí z placení.

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.08.15 09:40

Bez hlásiče požáru se už dnes dům nezkolauduje a hasičák musí mít revizi, jinak nic nedostane v případě požáru...raději nepomyslet

také záleží na velikosti domu ,někdy jeden hlásič nestačí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chrestysek
Datum: 12.08.15 10:01

Ale zkolauduje. U známého rok kolaudace cca 2013 to vůbec nekontrolovali (nemel v dobe kolaudace ani hasicak ani hlasic).

A to ty doklady s revizí mají firmy, co revize provádí, povinnost schovávat? Nebo jak prokážu revizi, když mi doklady o ní v baráku shoří?

Od: scv®
Datum: 14.08.15 11:14
avatar

Ano, občas se stává, že si někdo hasičák jen půjčí, nechá si na něj napsat revizní zprávu a po kolaudaci ho vrátí, případně ho tam vůbec nedá s tím, že zprávu hasičům doloží dodatečně. Někdy jim to stačí a kolaudace proběhne normálně, i když hasičák na vlastní oči vůbec neviděli. V případě požáru je to pak ale odpovědnost vlastníka/provozovatele a úplně chybějící hasičák nebo třeba i hlásič požáru bez baterie může být docela problém - pojišťovna se bude snažit najít cokoliv, co jim ušetří peníze..

Nad tím uchováváním dokladů jsem chvíli přemýšlel a musím říct, že si momentálně vůbec neuvědomuji, že bych to někde zahlédl. Nicméně revize a rev. zprávy na hasicí přístroje platí jen 1 rok a minimálně po tuto dobu by je snad všechny firmy měly mít uschované. Já osobně kopie revizních zpráv uchovávám v papírové podobě spolu s účetními doklady, tzn. 10 let. A navíc jsou v databázi počítačového programu, se kterým pracuji, kde jsou také minimálně těch 10 let nazpět. Jak to ale vypadá u firem/techniků, kteří zprávy vypisují ručně na připravený formulář a žádnou elektronickou evidenci nevedou, to opravdu netuším.

Pokud ale hasicí přístroj shoří i se všemi papíry, těžko se něco prokazuje, jak vlastníkovi, tak pojišťovně. Mám dojem, že za posledních cca 5 let si někdo kvůli pojistné události přišel pro kopii zprávy jen jednou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 12.08.15 09:55
avatar

Více pohledů:

1) Dům shořel, vč. papírů. Koupil jsem před časem nový přístroj, který je nyní v popelu a nejde na něm přečíst nálepka. Co mi můžete dokázat? Já jsem splnil vše. Pokud nemáte v pojistných podmínkách něco jako "musí prokázat, že byl certifikovaný přístroj s revizí..)

2) Záleží jak se k případnému požáru postaví Hasiči-bez revize mohou požadovat část peněz za jejich práci...Jako je tomu u komínů...tam bez revize je 100% nákladů na zdolání požáru

3) OZ § 415 - Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí.

4) - dotaz z webu... :Musí být prosím periodické revize u RD dle ČSN? nebo to je povinné jen u provozoven? Jak to je pak případně při plnění pojistky při nějakém požáru atd.

odpověď: (Zákon č. 40/2009 Sb. Trestní zákoník) - Trestní zákoník - § 273

Obecné ohrožení z nedbalosti

(1) Kdo z nedbalosti způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že zapříčiní požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání, nebo

kdo z nedbalosti takové obecné nebezpečí zvýší nebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví,

b) spáchá-li takový čin proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, nebo

c) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt, nebo

b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 2 písm. b) škodu velkého rozsahu nebo těžkou újmu na zdraví.

(4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 2 písm. b) smrt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: scv®
Datum: 14.08.15 11:30
avatar

Od nabytí účinnosti předpisu 23/2008 Sb., tj. od 1.7.2008, je hasicí přístroj v novostavbách RD + hlásič(e) požáru povinností. Když to dále vezmeme podle předpisů, tak dle vyhl. 246/2001 Sb. je povinností hasicí přístroj nechat zkontrolovat nejméně 1x ročně, případně i v kratším intervalu - např. při pochybách o provozuschopnosti či po každém použití. Toť předpisy, praxe samozřejmě funguje trochu jinak - přístroje pořizované ke kolaudaci RD dále už většinou nikdo nekontroluje, někdy je úspěch i to, pokud alespoň zůstanou v domě. Hlásiče bývají bez nebo s vybitou baterií atd. Pokud dojde k požáru, tak se spolehněte, že pojišťovna vyzkouší co bude moci, aby se z toho částečně či i úplně vyvlékla. Chybějící hasicí přístroj či hlásič + požár, který vznikl od otevřeného krbu a příliš blízko skladovaného topiva by jim jako důvod bohatě stačil. Jak by to vypadalo pouze s chybějící revizí, to si netroufnu odhadovat. Záleží asi trochu na štěstí - někdo zkolauduje RD i bez hasičáku, někdo ne. V některých případech se možná pojišťovna spokojí s tím, že v domě hasicí přístroj byl, v jiných se může shánět i po revizi..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.