Montáž oken - s páskami nebo jen vypěnění?

Od: Datum: 11.08.15 12:01 odpovědí: 10 změna: 12.08.15 23:41
avatar

Ahoj,

dnes tu byl technik na vyměření oken, je te ovýměna ve starém cihlovém bytě z 50. let, dům má komplet zateplenou fasádu. Technik mi nabízel dva druhy montáže, resp utěsnění:

1) jen vypěnění PU pěnou

2) překrytí pu pěny parozábranou, ze strany fasády se utěsní "bobtnající" páskou.

Jelikož je to starší dům a je tu celkem vlhko, tak doporučuje tu variantu s parozábranou. Prý ta pěna může díky vlhkosti degradovat, vyšlo by to o cca. 5000Kč víc na celý byt.

Co si o tom myslíte? Má to smysl, nebo chce ze mne jen vytáhnout peníze?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.08.15 13:36
avatar

ČSN nařizuje pásky, netahá z Vás peníze, páč vám odborně radí. Spousta lidí je nedá, páč tomu nerozumí.

Zevniř parotěsná, zvenku difuzní páska je nutnost.

doplněno 12.08.15 18:47:

Z některých odpovědí a rad je mi smutno. Ale i hloupost lze nějak zdůvodnit..

Ohodnoceno: 4x
 
Od: to
Datum: 11.08.15 20:59
Zdravím. V současnosti žádná norma nutnost použiti parozábrany neřeší. Ve vašem případě aby parozábrna byla funkční, musí se po demontáži provést vystěrkovaní nebo vyomítaní otvoru. To znamená min. jednu noc bez oken. Z venkovní strany k připojení k fasádě se použije komprimační páska. Pokud firma neudělá tento postup vyhodili jste peníze a parozábrana je nefunkční Toto všechno se dá řešit použitím PEU pěny WELFOAM která je certifikovaná jako parozábrana. V té to problematice mámé dlouhodobé zkušenosti, zejména v Rakousku kde je toto řešeno státní nornou a vyžadováno na 90ti% staveb, kde je prováděna namátková kontrola stavební policí
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.15 21:07
avatar

Já to nechal v baráčku z 30 let,kde jsou dvě nosná zdi vyplněné škvárou,udělat pěnou. Je to pět let a ještě jsem neměl čas to začistit zvenčí omítkou,ale není problém

Ohodnoceno: 0x
 
Od: to
Datum: 11.08.15 21:36
Na toto pozor. Není to správně. Po pěti letech je pěna na tolik degradovaná že může dojít k tzv. jevu studených rohů, kdy dochází k nadměrné kondezaci v oblasti spodního pantu křídla a následnému plesnivění (k tomuto dochází zejména v zimě). Doporučuji proškrábnutí až na "zdravou pěnu", doplnit novou a zapravit.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuk
Datum: 12.08.15 13:32

Od 1. 5. 2014 vešla v platnost nová prováděcí norma ČSN 74 6077 Okna a vnější dveře – požadavky na zabudování. Účelem této normy bylo vnést na česky trh jasná pravidla pro navrhování, provádění a kontrolu zabudování otvorových výplní do stavby. Takže montáž oken (zejména připojovací spáry) předepisuje tato norma.

Dle analýzy všech dostupných informací od dodavatele PUR pěn Wellfoam bylo zjištěno, že tento materiál neodpovídá požadavkům normy ČSN 74 6077 a ani požadavkům normy ČSN 73 05 40-2. Nemůže být tedy nabízen jako jediný těsnicí a uzavírací materiál dle platných norem. Dodavatel se tedy evidentně snaží záměrně uvádět zákazníky v omyl. ČKLOP se zásadně distancuje od těchto obchodních praktik a zároveň apeluje na všechny své členy, aby byli maximálně obezřetní, pokud přijdou do styku s těmito nabídkami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 12.08.15 14:21

Pokud nejste v nouzi a chcete mít klid v duši, tak pásky dejte. Sám mám doma mnoho plastových oken jen zapěněných a nikdy jsem neměl sebemenší problém. Před 3 lety jsem měnil (tehdy) 12 let staré plasťáky a pěna po obvodu byla jako nová - starší "vlhký" dům. Žádná degradace se nekonala. Mnohem důležitější je správné zaměření a zapravení - aby mezera nebyla zbytečně velká, bylo pečlivě všude vypěněno a pečlivě zapraveno. Ideálně z venku zateplit ostění, aby desky překrývaly mezeru a ideálně použít u rámu lišty. Ale je to drbačka, takže ne každý montážník je toho kvalitně schopen. Aby nedošlo k omylu, nikoho nenabádám ať na pásky kašle. Píšu jen moje vlastní zkušenosti. Kdybych stavěl dům, tak skoro určitě bych si je tam dal. Ale jen pro klid duše. Když někdo říká, že zakrytá pěna degraduje např. vlhkostí, měl by umět také zodpovědět, zda správně páskou zatěsněná spára takto vydrží na "věky" nebo časem také degraduje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.15 16:44
avatar

Prý ta pěna může degradovat-ANO může ale UV zářením a ne vlhkem!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pit
Datum: 12.08.15 16:47

ale vlhká pěna nemá tak dobré tepelně technické vlastnosti, takže tímto rovněž degraduje

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ho
Datum: 12.08.15 16:59

Bobtnající pásky a jiné podobné věci jsou nesmysl. Mezi fasádou a rámem okna utěsněte spáru po montáži silikonem (třeba sanitárním). Pokud máte mokré zdi, k motáži použijte studniční pěnu. Je to pěna, která odolá vlhku a cena je velmi podobná jako běžná PU. Resp. v tam malém množství (vaše okna) to je zanedbatelné. Řeště hlavně správný rozměr oken, kvalitu plastu, montáž parapetů - pánové jsou zvyklí vše "lepit" PU pěnou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 12.08.15 23:41

Pán je znalec, normy beztak vymysleli škodolibí výrobci, aby měli kšeft. Takže běžím nakoupit studniční pěnu a tubu silikonu, abych měl zásobičku, přeci jsem koupil dražší okna, tak nebudu utrácet zbytečně navíc. To je jak ve vtipu, že spadl dům, vápno, voda, písek se hájí, tvrdí, že za to nemohou, ale cement už vůbec ne, ten tam nebyl!

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.