Odstoupeni od koupe bytu / rezervacni smlouva

Od: Datum: 10.08.15 20:09 odpovědí: 12 změna: 11.08.15 09:18

Dobry den,

prosil bych radu, je mozne odstoupit od rezervacni smlouvy? Nemam s tim zkusenosti. Znama podepsala rezervacni smlouvu a zaplatila 90 000,- poplatek. Ted kdyz prisla smlouva, tak jsou v ni divne veci a nedari dojednat napravu, naopak tlaci na prodej (ze pravnik jede na dovolenou). Radeji bych pro podezreni odstoupil, ale je sance ziskat poplatek zpet? pripadne na koho se obratit o pomoc?

dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.15 20:28
avatar

bez podrobného prostudování předmětné smlouvy vám nikdo neporadí. právník jede na dovolenou? pak běžte za jiným. je jich určitě dost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepil
Datum: 10.08.15 20:44

myslel jsem pravnika realitky. Nema nekdo tip na nejakeho pravnika co by nestal nejak moc?

Od: taisha*
Datum: 10.08.15 21:13

Záleží z jaké lokality? Můžu doporučit jednoho dobrého z Brna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepil
Datum: 10.08.15 21:15

Praha a okoli, pripadne online cestou?

Od: taisha*
Datum: 10.08.15 20:45

Předpokládám, že ve Vašem případě kupujete byt přes realitku...Pokud je realitní kancelář solidní, rezervační poplatek by měli vrátit v plné výši. Může se Vám však stát, že Vám vyplatí jen část - to záleží, co má realitka psáno v podmínkách. V horším případě budou dělat problémy a poplatek Vám nebudou chtít vyplatit. Známá se měla před podpisem rezervační smlouvy a složením poplatku důkladně seznámit s podmínkami smlouvy a referencemi na realitku. Pokud bude dělat realitka problémy, okamžitě danou věc předejte právníkovi!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 10.08.15 21:15

Pokud bude dělat realitka problémy, okamžitě danou věc předejte právníkovi!

Může to známá předat i pěti právníkům, ale obyčejně výše rezervačního poplatku odpovídá výše provize pro RK = smuvní pokuta. Tudíž RK u storna (většinou) rezervační poplatek nevracejí. Ale přesnou formulaci má vaše známá písemně..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepil
Datum: 10.08.15 21:16

chapu a vim o tom riziku, bohuzel to udelala drive nez se poradila :/

Od: karelb*
Datum: 10.08.15 20:52

Většina lidí si pořád myslí, že rezervační smlouva je proto, aby jim už vyhlédnutou nemovitost nemohl někdo jiný "vyfouknout". Bohužel 90% rezervačních smluv je realitkami koncipována tak, aby si to už kupující nemohl rozmyslet, jinak přijde o rezervační poplatek jako smluvní pokutu. Samotná rezervační smlouva je nejproblematičtější dokument koupě nemovitostí a přitom stále velká část lidí podepíše rezervační smlouvu, složi rezervační poplatek a pak se jdou teprve s někým radit.

Bez znalosti konkrétní rezervační smlouvy nelze kvalifikovaně odpovědět, ale tipnul bych si, že s tím již moc nepůjde dělat a nikdo vám moc nepomůže. Nevím jestli to pomůže ve vaší situaci, ale pokud vůbec rezervační smlouva, tak přílohou bezpodmínečně odsouhlasený text samotné smlouvy, a další a další. Fakticky už by mělo být vše podstatné dořešeno a pak rezervačka. A textu popsáno co je kdo povinen případně dořešit, atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelb*
Datum: 10.08.15 21:43

Abych byl trochu konkrétní. Podívejte se, s kým je rezervačka uzavřena. Je 2stranná či 3stranná. Zjednodušeně, je jako smluvní strana kupující a realitka; nebo kupující, prodávající a realitka. Pak si logicky přečtěte jaké povinnosti má kupující a co se stane se zálohou - komu propadne, atd.

Pokud by to bylo jen s realitkou, tak by si neměla nechat celou zálohu, jen náklady. Je na to i několik judikátů, že zprostředkovatel si nemůže nechat celou zálohu jako smluvní pokutu, když Kupující neuzevře nějakou smlouvu s prodávajícím. Je to složité vysvětlit, ale zprostředkovatel v tom případě není účastníkem celého obchodu, tak si memůže vzít ani smluvní pokutu. Pokud propadne prodávajícímu, tak ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepil
Datum: 10.08.15 21:57

Je tam

Realitka s.r.o zastoupena panem XXX
poverena vlastnikem Firma s.r.o zastoupena na zaklade plne moci panem YYY k obstarani a kontaktu se zajemcem o koupi nemovitosti (dale jen "zprostredkovatel")

a

"zajemce"

... dale v text ...

Polovine slozeneho rezervacniho poplatku tvori odmenu zprostredkovatele za obstarani prilezitosti zajemce uzavrit prevodni smlouvu a druha polovina slouzi jako pausalni uhrada administrativnich nakladu spojenych s pripravou prevodu nemovitosti, zejmena pak s komunikaci mezi stranami, pripravou smluvni a dalsi dokumentace. Narok na odmenu vznika dnem obstarani zavazku uvedeneho v XX teto smlouvy a je splatna nejpozdeji ke dni podani navrhu na vklad vlastnickeho prava ve prospech zajemce.

XX: zavazek zprostredkovatele obstareat zajemci v rezervacni lhute prilezitost uzavrit kupni smlouvu o prevdu nemovitosti za kupni cenu, pripadne smlouvu o takove budouci smlouve

Od: jasa®
Datum: 10.08.15 22:28

Dobrý den, nejsem právník, ale podle textu, co jste vložil, to moc nadějně nevidím. Bude záležet na solidnosti realitky. Polovinu provize za obstarání příležitosti můžete odepsat rovnou, druhou - na kolik si čas společných jednání a přípravu přípravu smluv, záleží na RK.

Možná by bylo dobré, aby se někdo zkušený s Vámi podíval na podmínky kupní smlouvy a zkusil navrhnout vhodné podmínky, na kterých by se shodly obě strany. Také je dobré do kupní smlouvy vložit podmínku, že pokud obchod zmaří druhá strana (např. neproběhne přepis v katastru) budete požadovat sankci, která Vám minimálně pokryje náklady na provize realitce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 11.08.15 09:18

Po vašem dopnění uvažuji jinak. Píšete

Narok na odmenu vznika dnem obstarani zavazku uvedeneho v XX teto smlouvy a je splatna nejpozdeji ke dni podani navrhu na vklad vlastnickeho prava ve prospech zajemce.

Domáhala bych se poloviny peněz neboť při odstoupení již neproběhne zápis do katastru a to je den splatnosti odměny.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.