Asfaltová šindel na pergolu

Od: Datum: 10.08.15 14:26 odpovědí: 15 změna: 12.08.15 14:30

Dobrý den,

Prosím o radu, s přítelkyní máme zájem na střechu pergoly dát asfaltový šindel(bylo nám doporučeno), střechu pergoly jsme dělali s prken svépomoci(žádné palubky nebo něco podobného), i přesto, že jsme se hodně snažily, tak zůstaly mezi prkny menší mezery...a moje otázka je, jestli je zapotřebí dát ještě nějaké krytí, než tam dám šindel? Nebo můžu rovnou na prkna přibíjet? Tchán říkál, že se jakoby asfaltová šindel rozteče a přichytí se díky slunku na dřevo, tak mi jde o to, jestli něco "neproteče" mezerou apod. Zkušenosti bohužel nemám, díky za rady a tipy. Mějte se

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.15 14:27

Mám to úplně stejné. Přitloukl jsem šindel hned na prkna. Čtyři roky, a nikde nic neteče.

Ohodnoceno: 2x

Od: jendad
Datum: 10.08.15 14:50

Nic nepoteče . Ale je duležitý jakou rozteč máte mezi trámy na které jste přibyl prkna . Prkna vysychají a kroutí se. Já jsem dělal rozteč cca 60cm a je to v pohodě. Ale kdo má větší okolo 1m , tam by mohl být problém s vyboulením prken. Ne nadarmo američani dělají fošnvé domky s touto roztečí trámku.

Ohodnoceno: 0x

Od: luck90
Datum: 10.08.15 15:09

Děkuji, bohužel to, ted nedokážu přesně říct, ale bude se to hodně blížit k 1 metru...a je pravda, že měsíc už pergola stojí a v těch úmorných vedrech, už jde vidět, že prkna na kraji se kroutí a z pergoly se ozývá tzv. praskání, ale dřevo bylo 2 roky schované, takže věřím, že už to nebude dlouho pokračovat...takže, žádná osb deska nebo něco takového není třeba :)?

Datum: 10.08.15 15:26

Pokud máte pochybnosti tak můžete pod šindel podbít běžnou lepenku a máte klid. Pokud dělám pergoly tak na prkna ji dávám, na palubky a OSB desky ne.

Od: ctenar
Datum: 11.08.15 03:15

Pod sindele se dava asfaltovy papir. Na sindele ta strecha uz moc neni. Mas maly sklon. Podivej se, jaky minimalni sklon doporucuje vyrobce sindeli.

Delal jsi tu pergolu podle nejakych planu? Mas tam pekne hranoly, ale s tim rozestupem 1m bych se docela bal po tom chodit. Navic jsem zvedavy, jak se to prohne, az na tom bude sedet 3 mesice zmrzly snih.

Datum: 11.08.15 09:01

Ani tenhle sklon nebude stačit? Já myslel, že je to dostačující...jinak pergola je sestavena svépomoci, bez plánu apod... jen fantazie a obrazky z internetu. A děkuji za pochvalu k hranolům, opracovány taky svépomoci...(hold peníze byly potřeba někde jinde na baráku) :)...

Datum: 11.08.15 09:54

Co jsi delal s tema hranolama? Myslel jsem, ze jsi to jen zbrousil a natrel.

Na amatera-zacatecnika bez planu ta pergola neni spatna.

Asi tam nemas zadne spoje hranol-hranol, ale vse je sroubovane a nebo vruty do dreva? Co ty kratke spojky v rozich - jak ty jsou pripojene?

Nejvice mi asi vadi ten spoj u sipky. Ten hranol pres vnitrek pergoly by mel na te stojce lezet, ne na ni viset. Tak to nema skoro zadnou silu.:( Vzadu mas ten modry hranol pritom spravne - lezi na te zadni, nejvyssi stojce.

Sklon: vyděl zelenou delku modrou (meris ten vnitrni stranovy trojuhelnik) a vyjde ti sklon. Pak se schvalne podivej na stranky nejakeho vyrobce/prodejce sindelu na minimalni sklon. Podle me jsi v lepsim pripade na hraně.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.08.15 14:23
=Asi tam nemas zadne spoje hranol-hranol= ...takové spojení jsem udělal jen na ty největší trámy 5 ti metrové.., že jsem vysekal do dřeva prostor a hranol se tzv. zasekl o další trám. ...jinak pospojované je to jak šrouby, tak i vruty do dřeva(snažil jsem se dost "prošpikovat" aby to pořádně drželo), na šikmo ze spodu šrouby a poté ještě spojeno dlouhým vrutem, který jsem tam musel dobouchatČervená šipka - vím, že to není ono, ale bohužel mi nevycházely délky trámu které jsem potřeboval, takže jsem musel dost dobře počítat, chtěl jsem to dát nahoru, ale už to dělalo 30cm a už to nevycházelo :D (ale je to přichyceno jak k horním trámům tak i vrtutama k té menší stojce), dřevo bylo dovezeno od tchána, bylo neopracované - takže pěkná dřina(totéž prkna)Krátké spojky, 4x šrouby, dva dole a dva nahoře, přivrtané k trámu...Jinak děkuji za radu jak vypočítat sklon, doufám že to bude alespoň nějaké normální číslo, když se to stavělo tak jsem si říkal, že sklon je dostačující teda:(
Od: jendad
Datum: 11.08.15 14:47

Mám sklon na přístřešku 18cm na délce 100cm . Naprosto bezproblému a bez podkladového pásu . Nedoporučuje se dávat obyčejný térpapír , ale se skleněnou vložkou .

http://www.iko.cz/documents/faq.xml?lang=cz

Datum: 12.08.15 07:29

dřevo bylo dovezeno od tchána, bylo neopracované - takže pěkná dřina
Co jsi s nima tedy delal. Hnal jsi je pres pilu, pres hoblovacku nebo vibracni brusku? Nebo jsi to delal rucne bez elektrickych nastroju?*sok*

Pokud nechces/neumis delat spoje hranolu, tak se prodavaji zelezne konektory.

Low Slope roofing - tvoje strecha je 1,98" in 12". :(

Opravdu je tech 66cm az pod ten horni hranol?

doplněno 12.08.15 07:35:

Napada me dat tam bud asfaltovy pas nataveny hořákem (tedy spojem s podkladem po celem svem povrchu naproti typickemu pritluceni hrebiky po okrajich u lepenky.

Dalsi moznost je dat plech (vlnity, ruzne tvarovany - treba i do tvaru sindelu, atd. - variant se delaji urcite desitky).

Datum: 12.08.15 14:30
Ano pila, hobl a pote vibrační bruska...vse doma na zahrade, proto nam pergola trvala pres mesic(asi 5 vikendu)... Jinak ma to 66 cm, ono se to nezdá, ale pergola je v celku velka a vysoka... Jinak ten sklon je teda na pytel.. Ja pocital 66/400 a pak jsem to vynasobil 100... Takze spatne ;-D... Diky moc za rady ale musim neco fakt najit..plech bych nerad... Sindel je hezci... ;)
Datum: 11.08.15 16:06

Zelená délka 66cm, modrá délka 400cm, vypočítal jsem 16,5 stupně sklon... takže zas tak strašné by to být nemuselo ne:)?

Datum: 12.08.15 05:55

vypočítal jsem 16,5 stupně sklon

To jsme to museli pocitat nejak jinak: tg α = 66/400

α = arctg(66/400) = 9,4°

IKO doporucuje instalaci od 15°. *nevi*

Od: mp
Datum: 11.08.15 11:21

Nám taková pergola s asfaltovým šindelem (tenkrát hrdě nazývaný Bonnský šindel) vydržela skoro 20 let (1994-2013). Ke konci už začala trochu protékat. A to bylo ještě tenkrát dost neodborně (ale draze - devadesátá léta) uděláno. Sklon vypadá dost malý, ale nakonec je to jen zahradní přístřešek, tak bych se toho nebál.

Datum: 11.08.15 12:15

V Kanade na barakach meni ty sindele tak po 15 letech (podle kvality materialu a prace 5-30 let, pricemz tech asi 15 je prumer).

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.