Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chtěla jsem po lékárnici denaturalizovaný alkohol, očekávala jsem litr tak za 60Kč a dostala jsem asi dvě decky lihu za 90Kč. Pokud vím, tak denaturalizovaný alkohol nepodléhá spotřební dani a je za babku. Pletu se? Opraví mě někdo? Vyvede z omylu? Uvede do problematiky? Připadám si docela mimo.
Líh pro vyluhování (extrakci) bylin musí obsahovat vodu - minimálně 40%, protože většina obsahových látek je rozpustná pouze ve vodě, ne v lihu. Ve vašem případě bych použil vodku a zvolil bych poměr 1 váhový díl nakrájeného kořene a 9 dílů alkoholu. Pokud žijete např. na jižní Moravě, doporučil bych vám místo kostivalu Užanku lékařskou (kořen). Neobsahuje sliz a je mnohem účinnější než kostival.
Dovolím si podat tazatelce i jiným profesionální odpověď na téma etylalkohol.
.Líh,či etylalkohol se dnes vyrábí jednak syntetickou cestou z etylenu .Tento alkohol je 100% ní.Obsahuje minimální množství vody i jiných příměsí.Je tedy absolutní.Samozřejmě lze použít i na pití bez jakéhokoliv nebezpečí,ale asi nebude běžně k dispozici na trhu.K použití do alkoholických nápojů je líh kvasný.Dodává se jako 95-6% ní.Tedy alkohol čistý.Může obsahovat až 0,2 % příměsí.Ten se dá koupit v lékárně.V pálenicích se vyrábí líh ovocný,je v koncentraci do 80 % a běžně obsahuje řadu příměsí,esterů,kyselin a metylalkoholu do 1%
Pro účely přísady do autopaliva je tu ještě etylalkohol,jehož původ může být různý,i jeho čistota je asi nestandartní.Motor si vše přebere,Na konzumaci se určitě nehodí.
Všechny alkoholy mají stanovenu i tržní cenu,tu nikdo ze zákazníků neovlivní.
Denaturací se znemožňuje pití těchto alkoholů.K denaturaci se používá,benzin,benzen,aceton i jiné,vesměs páchnoucí chemické látky.
JABRAKA
Denaturovaný (neboli technický) líh koupíte v drogerii či prodejně barvy laky. Je to líh na pálení či čištění.
V lékárně koupíte pouze čistý líh. Lékárna dokonce nesmí denaturovaný líh prodávat, protože ho nesmíte požívat nebo použít na jiné lékařské účely, různé masti, nakládání bylinek atd. Je to fakticky potravinářský líh.
Lékárnice vám to měla říct, že je to čistý líh.
Jabraka to popsal přesně, jen to zjednoduším. V lékárně koupíte drahý líh čistý, vhodný pro kosmetiku a potravinářství. V drogerii koupíte levný líh pro technické účely, úmyslně znehodnocený (denaturovaný) nějakou napoživatelnou příměsí. Denaturovaný líh se pro Váš účel rozhodně nehodí (může způsobit i zdravotní problémy).
Doplnil bych Magdona:Líh,denaturovaný benzinem lze použít pro výrobu léčebných přípravků na kůži,dejme tomu na koňskou mast.Také na čištění okolí ran desinfekčním roztokem s tímto lihem upraveným.
Paradoxně,i když bych takto radit neměl,pokud nalejeme líh s benzinem do misky a zapálíme,po vyhoření benzinu plamen zmodrá a líh už nebude denaturovaný.
JABRAKA
No a kde a/nebo pod jakým názvem seženu takový líh, který je nepoživatelný ale lze ho nandat do koňské masti nebo do kostivalu a natírat to na nohu, použít s tím kostivalem nebo do jiných bylin jak radí někdo výše jiné byliny. Tohle je pro mě otázka za milion, na kterou hledám odpověď.?
Zdravím,
takový líh, jak píšete (nepoživatelný, ale vhodný do mastí) prostě není - buď je líh lékárenský (čistý) vhodný do mastí apod. a nebo je líh denaturovaný vhodný na technické použití
A když už to tady někdo výše napsal - na výrobu mastí a pod by nejspíš opravdu měl být lékárenský líh s příměsí 40% vody, protože když sem kdysi dostal recepturu na výrobu propolisové tinktury svépomocí, tak tak taky byl požadavek na 60% líh a kamarád včelař na to používal 60% vodku (pokud byla k sehnání).
Jabraka: lépe je alkohol s benzinem (bývá to 2%) nalít do vroucí vody a páry zapálit, benzinové páry hoří žlutobílým plamenem, jakmile plamen zmodrá, je benzin skoro veškšrý spálený a zbytky se nechají odstranit filtrací přes živočišné uhlí. Ale i tak zůstávají stopy benzinu a nehodí se k déledlobému pití. Benzin napadá jaterní tkáň a způsobuje rozklad buněk, sekundárně napadá žlučník a slinivku břišní
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.