Nefungující světlo

Od: Datum: 06.09.15 21:30 odpovědí: 4 změna: 07.09.15 05:16
Ahoj,
rád bych poprosil o radu. Přestalo mi svítit světlo na chodbě. Zkoušel jsem vyměnit žárovku a nic (žárovka v jiném světle normálně funguje). Proud v závitu na žárovku je, to jsem odzkoušel. Napadá mě tak, že chyba bude nejspíše v kontaktu, ale jak tento problém vyřešit, to nevím. Měl by někdo nějaký tip?
Díky za cenné rady
Jarda

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 06.09.15 21:34
avatar

Dobrý den, vypněte zcela proud a potom šroubovákem přitáhněte ten spodní plíšek (kontakt) v objímce. Ta žárovka bude mít asi jen málo pocínovaný "pupík" a nedosedne ke spodnímu kontaktu v objímce. Zdravím!

doplněno 06.09.15 21:45:

Ano, já jsem tím přitáhnutím myslel směr k sobě (vzhůru). Dolů by se zatlačovalo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.09.15 21:41
avatar

Já bych řekl naopak. Ten spodní plíšek je možná až moc ohnutý ve spodu objímky, tedy stačí jej jemně ohnout vzhůru. Mimochodem světlo je špatně zapojeno, pokud je napětí na objímce. Napětí mmá být právě ve spod na plíšku. Ale to nic nemění na faktu závady.

doplněno 06.09.15 21:49:

@Ben jde o to, že vetšina objímek tam šroubek na dotažení(vytažení) kovového kontaktu nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 06.09.15 23:54

Kolika vypínači lze toto světlo ovládat? Zkusil jste to jiným?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.09.15 05:16
avatar
Typické otázky laika.
Čím jste měřil ten "proud" na závitu objímky? Tužkovou zkoušečkou, tzv. fázovkou?
Závada se dá zjistit spíše použitím zkoušečky napětí. Teda takové, se kterou měříme mezi dvěma body, u světla to je středový kontakt a (většinou) závit.
Ve Vašem případě jste mohl jen zjistit, že na závitu objímky je zapojena fáze. Nevíme ale, zda je na středovém kontaktu připojený "nulák ". Pokud ten z určitého důvodu chybí, fáze moc nepomůže.
Opakuji, že napětí existuje (minimálně) mezi DVĚMA body, teda fází a nulákem, nebo fází a zemí, také mezi dvěma body jiného zdroje, třeba akumulátoru či nějakého článku, baterie.
Další možností je, že jste na závitu objímky zjistil jen indukované napětí. Fázovka svítila, ovšem přímá fáze nikde. Jen slabá indukce. Na tuto možnost zřejmě směřuje dotaz cicka...
Další možností je přerušený vodič, nízký kontakt už vzpomenuli, chybící fáze, ta samá fáze místo nuláku, a další "špeky".
Opět pomůže napěťová zkoušečka.
Ovšem spíše elektrikáři nebo někomu s vědomostmi a praxí.
Roky mi stačila na orientaci jen fázovka, se kterou se dá zjistit fáze přímá i indukovaná, i chybějící nulák. Elektrikář si poradí. Ovšem i tak jsem na potvrzení a pro bezpečnost používal zkoušečku napětí nebo v nouzi třeba jen objímku se žárovkou. A hlavně opatrnost.
Jak opravit či namontovat, zásadně neradím. Spíše jen osvětluji možnosti, příčiny, souvislosti. A jednou možností je zavolat elektrikáře , nebo osobu znalou, s kvalifikací.
Elektrika je potvora.
Nezapomínejte při zkoušení rad v tomto vlákně hlavně vypnout hlavní vypínač nebo jistič.
A potom ho zase zapnout... Už se mi stalo, že domácí kutil rozpojil a popřepojoval co se dalo a i tak nic nefungovalo. Na vypnutý jistič zapomněl.
Dejte vědět, jak a co jste měřil. A případný úspěch. Může to pomoci druhým.
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.