Vlhká podlaha

Od: Datum: 09.08.15 15:54 odpovědí: 8 změna: 12.08.15 18:39

Mám starší domek, izolace proti vlhkosti jsou už dávno špatné a z finančních důvodů nemohu provést žádné radikální hydroizolace. Snažím se větrat, mám většinou nábytek na nožičkách, nyní řeším podlahu v ložnici. Na beton jsem položila levné PVC a zdá se mi, že zespodu plesniví, vystupují černé fleky. Potřebuji levné, rychlé a jednoduché řešení, koberec moc ne, nedá se umývat. Děkuji.

doplněno 11.08.15 13:39:

Už mám tři odpovědi, všechni mi radíte sundat PVC protože nedýchá, nechat podlahu odkrytou, případně natřít beton barvou nebo položit řídký zátěžový koberec. Ještě se zeptám - co dřevěná prkenná podlaha na roštu, to by nešlo? Jestli by také plesnivěla. Je to drahé, ale třeba někdy v budoucnu ... Mohu nebo ne.

doplněno 11.08.15 16:44:

Ještě chci doplnit otázku. Všichni máte pravdu PVC je špatné, byl to omyl, vyhodím ho. Mám domek jako maringotku, začíná v jednom rohu obývák, uprostřed je kuchyně, na konci ložnice a pak koupelna. Pohledově jsou vlastně vidět všechny tři místnosti naráz, v obýváku je laminátová podlaha, taková dost výrazný proužek, ale je funkční a praktická. Prostě jde to. V kuchyni a ložnici mám to PVC. Potřebuji vlastně řešit dvě podlahy, kuchyňská není vlhká, ta v ložnici není mokrá nebo zalitá vodou, ale nevzduší. Domek je starý asi 80 let, ve svahu, prý na skále, hydroizolace by byly potřeba úplně všude, bohužel to není v mých možnostech. Jsem bez práce, příští rok jdu do důchodu, na vysvětlenou. Jakékoliv kopání, hrubší zásahy do domku jsou nebezpečné, protože dalších deset závad jen odhalí. Když jsem ložnici malovala a PVC pokládala, podlaha byla naprosto suchá, proto mne ta prostupující plíseň zarazila. Myslím si, že pokud zvolím jinou krytinu, snad se problém z nejhoršího vyřeší. Mrzí mne to dřevo, tato podlaha by se mi líbila, určitě bych ji nelakovala. Pokud ještě někoho něco napadne, ráda si radu přečtu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 11.08.15 11:16

Potřebuji levné, rychlé a jednoduché řešení, koberec moc ne, nedá se umývat
Já bych sundala veškeré lino, plíseň vystříkala savem a až do zimy bych chodila po betonu, max předložka k posteli. A doufala, že podlaha vyschne. Na podzim bych koupila nejlevnější zátěžový koberec, je tak řídký, že přes něj vidět Nevím, proč chcete koberec umývat?. Chce to neudusit podlahu, nábytek kus od stěn. Toto je první pomoc, abych nespávala v plísni.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.08.15 12:46

Zdravím,
rychlé řešení je sejmout PVC a nechat jen holý beton, protože v těchto teplech se podlahové betony potí (rosí), pokud nemají perfektní izolaci. Důvod je prostý - beton je studenější než okolí.
Po sejmutí PVC nystříkat např. Savem (nebo jiným prostředkem proti plísni) a nechat větrat.
Předpokládm, že holý beton se vám asi líbit nebude, takže jsou 3 možnosti
- nátěr barvou (až beton zcela vyschne, ideálně třeba na podzim, když se už topí a už je beton trochu prohřátý, protože když ho nenecháte dostatečně vyschnout, barva se vám bude loupat)
- na volno položit izolační pásy (nějaké podobné jako Ipa, ale nelepící) a na ně koberec
- položit koberec přímo na beton, ale koberec takový, aby byl kompletně umělý, aby neplesnivěl a podlaha mohla větrat

Datum: 11.08.15 13:31

Evule, Rychlé řešení je okamžitě sundat lino, levné řešení, nedat na podlahu vůbec nic, popřípadě něco hodně difuzního.

Pokud připlatíte, jsou možná řešení dle ceny...

Vysvětlení, jestliže je podlaha bez hydroizolace, musí se vlhkost odpařit přes podlahovou krytinu. Lino je nepropustné, takže to musí plesnivět..

doplněno 11.08.15 13:41:

Prkenou podlahu nalakujete a je opět nepropustná!

Jedině odvětrávací mezera mezi podlahou a prknem..

Datum: 11.08.15 14:23

Po vašem doplnění také něco ještě tedy dodám.
Až budete sundávat to PVC, připravte si na to pořádně silný žaludek, gumové rukavice a ideálně i gumovky (gumové boty). Měl jsem tu čest takovou akci dělat před cca 12 lety a žil jsme v představě, že to PVC jen stočím a vynesu. Po srulování 1 půl metru nejen že sem zjistil, že se rukama matlám doslova v blátě (plísni atd), ale když sem se na tu mokrou betonovou podlahu postavil, šel jsem na "hubu" protože led proti tomu není vůbec kluzký. Po vyhození PVC jsem celou podlahu (natřený beton) drbal celý den rejžákem se savem, abych se toho humusu z něj vůbec zbavil.
Prkennou podlahu? Pokud klasická prkna jako to bylo ve starých chalupách, tak to by za určitých podmínek šlo, ale na nějakou plovoučku klidně zapoměňte. Klasická prkna by musela být na dřevených polštářích (to jsou ty trámy, na které jsou přidělané prkna, oboje napuštěné nejlépe teplou fermeží, mezi prkny mezery na větrání a pod těmi polštáři (tj mezi nima a betonem) podložky z izolačního pásu (Ipy). Finanční náročnost takové podlahy by ale byla tak vysoká (dřevo je poměrně drahé), že levněji by vás vyšlo stávající beton vykopat, udělat vanu z izolačních pásů a teprve pak do té vany udělat novou betonovou podlahu. Ta už by se nepotila, protože by ten beton byl trvale suchý.
A když už jste zmínila prkennou podlahu - ještě je možnost vykopat beton, udělat pořádný zásyp (ideálně jemný štěrk, aby zásyp a materilál pod ním měl možnost trvale vysychat, pak do izolačních pásů položit polštáře a na to prkna s mezerami + viz výše. Jo a jen takovou perličku od našich předků - na zásyp se v minulosti ve starých chalupách dávalo v cca 10cm vrstvě ještě pálené vápno, které likviduje plísně a pohlcuje vlhkost, takže slouží i jako dezinfekce.

Ohodnoceno: 0x

Od: mire
Datum: 11.08.15 15:33

Všechny odpovědi vám jednohlasně doporučují co nejrychleji sundat PVC a podlahu větrat. To je nejsprávněnjší okamžité řešení. Ale dál si už musíte uvědomit, že chybějící izolaci neošvindlujete, nějaká prkenná podlaha na roštu, nátěry a podobné výmysly jsou skutečně k ničemu. Zdravé prostředí si tím nevytvoříte a budete pořád bydlet střídavě ve smradu plísní nebo Sava. Nové izolaci se nevyhnete a tak to zkousněte a udělejte si ji co nejdříve. Ať si ji taky užijete.

Od: rv
Datum: 11.08.15 17:26

Příčinou je (jak už bylo napsáno) pravděpodobně současné velmi teplé počasí. Beton zůstává chladnější, než je rosný bod a proto se na něm (nebo na linu) sráží voda ze vzduchu. Někdy je nejlepší se s tím smířit. Bez zásahu do podlahy lze zkusit odvlhčovač nebo klimatizaci.

Datum: 11.08.15 19:27

Rosný bod venkovního vzduchu je aktuálně 10 až 12 stupňů. Tak chladná ta podlaha určitě není. Problém je v chybějící izalaci.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 12.08.15 18:39

Naprostý souhlas s ra252

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.