Problémy s kohoutky a zachodem

Od: Datum: 09.08.15 11:13 odpovědí: 21 změna: 11.08.15 12:27
Zdravím,
rád bych se zeptal na pár otázek. Přestěhovali jsme se do nového bytu a měl bych pár dotazů.
1. U umyvadla jsem byl zvyklý na 1 kohoutek (páčku). Teď mám u umyvadla klasické 2 kohoutky (viz. obrázek). Pokud se kohoutky poměrně dost neutahnou (nezavřou) tak z vývodu kape voda. Mohl by mi někdo poradit co s tím?
2. Když splachnu záchod, tak klasicky doteče do nádoby určité množství vody, ale pak bohužel ještě doteka pomalu po té trubce voda. Třeba i hodinu je to i slyšet. Zjistil jsem že je tam taková páčka na ovládání, nejspíše toho splátku. Když je ta páčka vodorovně tak nic neteče (viz. obrázek 1). Bohužel po každém splachnuti se ta páčka z vodorovné pozice posune a je tu zase stejný problém (viz. obrázek 2). Měl by někdo nápad co s tím? Popřípadě mohu nahrát i video co se tam děje. Aby záchod protekal jsem si nějak nevšiml, nebo nwm jak to zjistit.

Moc děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jnd
Datum: 09.08.15 11:22

1. Kupte si novou jednopákovou baterii cca (600,-) nebo k této staré nové kuželky (cca 2x 50,-).

2. Kupte si na WC nový napouštěcí ventil (cca 150,-).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.08.15 11:37
Není to můj byt a proto zkusím nejdříve to těsnění.
Ohledně WC. Je to úplně nový WC. Cca. měsíc starý. Myslíte že je špatný ten ventil? Po určité době to dotekani přestane. Je možné že se splacek postupně dostává do té dané hladiny?
Datum: 09.08.15 11:23
avatar

Zdravím,
ad 1) pokud musíte dotahovat silou, aby netekla voda, nejspíš je vymačkané těsnění, takže vyměnit těsnění (vypnout vodu, sundat růžice, vyšroubovat vřetena, vyměnit gumičky a obráceným postupem zase sestavit). Teoreticky by mohlo být poškozené (vymleté do vody) sedýlko ventilu, ale to je poměrně málo častá závada, takže výměna těsnění by měla postačit.
ad 2) proč se páčka pootáčí netuším, asi bych zavřel vodu ventil rozebral a hledal, kdo co, proč a jak chodí, případně jestli tam není něco ulomeného a pak se podle toho zařídil.

doplněno 09.08.15 11:26:

Popis opravy včetně obrazového návodu třeba zde

doplněno 09.08.15 12:01:

Kohoutková baterie na fotce je klasika, tj, rozteč 150mm. Česká specialita je rozteč trubek 100mm, používané především v panelákách v bytových jádrech.
Co se týká výměny těsnění nebo koupě nové baterie - výměna těsnění je investice doslova pár korun, nákup abterie je podstaně dražší. Osobně bych tak neměnil baterii - považuju to za zcela zbytečné vyhazování peněz.

doplněno 09.08.15 12:02:

Jinak výměnu těsnění v pohodě zvládne i úplný laik (a mnoho žen), nic na tom není.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 09.08.15 11:52

Až budete kupovat baterii a ventil, jděte do nějakého obchodu, kde vám prodají zároveň i klíč pro výměnu. Změřte si doma předem rozteč přívodních trubek, to je kolik centimetrů mají od sebe prostředky trubek, co jdou ze zdi, stačí vzít přibližně vršek šroubů. Jestli to nebude 15 cm, tak máte něco staršího. Ale podle fotky nemáte. Před samotnou výměnou vypněte přívod vody a zbylou z trubek nechte otevřením kohoutku vytéct. Nepodceňuju vaši inteligenci, ale zdá se mi, že s tím nemáte zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.15 12:25
Vyzkouším určitě nejspíše výměnu těsnění. Pokud to nepomůže dohodnu se s majitelem bytu ať zavolá instalatéra a vše udělá on. Nebudu se v tom zbytečně vrtat. Když to mohu mít odborně.. :-P
Jen mě více štve to WC. Proč tam doteka ta voda. Záchod snad neprotéká, dnes ještě vyzkouším.
Od: yyy
Datum: 09.08.15 13:29

Do baterie nové těsnění (dejte si pozor, jsou dva druhy - větší průměr a menší, sem bude to větší), a nebo vyměnit celou kuželku- zase jsou dva druhy- zase ten s větším závitem. Ten napouštěcí vent. je úplně v pořádku, tento typ je odvozený ze starších mosazaných napouštěcích vent. Na tu ůpáčkuů nekoukejte, je to jen zajišťovací kolíček. Může být v kterékoli poloze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.15 14:02
Určitě si těsnění nejdříve vyndam a potom ho teprve koupím..
Ohledně ventilu, je divný že to je ze starých ventilů i když je záchod úplně nove kupovaný. Ta páčka pokud jsem ji dal vodorovně tak se splavek trochu pohne a voda tam přestane téct. Opravdu si myslíte že to tak je v pořádku?
Od: honzajm
Datum: 09.08.15 14:11

V těchto bateriích je těsnění dosedací plochy nejspíš rozměru 1/2" (půl "palce, může být ev. i 3/8". Na studenou vodu se používá gumové, na teplou kožené. Tuším, že v obou případech jsou baleny po 5 kusech. Těsnění je tam upevněno matkou - viz obrázek, proti protékání je tam "O" kroužek - též patrné z obrázku. Možná bude třeba vnitřek vyčistit od vodního kamene - pozor na poškození dosedací plochy těsnění. Kohoutky pak neuzavíráme kam až to jde, ale "do měkka", jen co přestane voda téci - těsnění pak vydrží bez výměny 10-15 let. Pokud nemáte zkušenosti, je lepší vzít vyndanou kuželku a poradit se přímo v prodejně instalatérů (ne v tzv. hobbymarketech - OBI, Baumax ap. - tam zrovna znalci nejsou). Nevím jak nyní, ale komplentí nová kuželka stávala cca 70 Kč. Nevím odkud jste, ale nějaké těsnění pto tyto typy baterií mám doma, dal bych vám je - používám už jiné. Jsem v Praze. Pokud jste z Prahy, mohu poradit i solidní prodejny s tímto sortimentem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.08.15 14:55
Ani jsem z Prahy. Můžete mi napsat zprávu, nebo například na email?
Od: honzajm
Datum: 09.08.15 15:12

Napsat - ale jak? Jak na email? Jsem na Chodově.

doplněno 09.08.15 15:19:

Jo ještě co se týká uzávěru na WC - tam akorát páčka - rameno (převod páka - fyzika) tlačí gumové kolečko proti otvoru, kudy natéká voda, proto natékání ve vrchnější poloze postupně slábne, je tam potřeba už velká síla páky pro úplné uzavření. Těsnící - uzavírací guma může být už stará, vymačkaná, ztvrdlá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.15 16:11
email: m.blazekk@seznam.cz
Dýštak tam vše vyřešíme
Datum: 11.08.15 08:58

Můžeš mi tam prosím napsat? :)

Datum: 09.08.15 16:01
avatar

To, co vám Honza dal na obrázku, to kupte celé 2x. Vyměňte i na tepúlé i na studené vodě. Netrapte se s těsněními, když všechno je v kuželce už vychozené.

doplněno 09.08.15 16:24:

Cesta nejmenšího odporu: Vyfoťe si stávající baterii na mobil. Ukažte prodavačce v železářství a ona vám dá správné kuželky. A taky vám vysvětlí, jak to vyměníte. Běžně jsem si tohle dělávala sama, vy to dokážete určitě také, když máte doma hasáček nebo klíč nebo alespoň sikovky. Tahle práce je na několik jednotek minut. ;)

doplněno 10.08.15 06:49:

Rony, když jsem se, víc jak před 20ti léty, nastěhovala do tohohle bytu, voda tekla z kohoutků horem dolem. Uděla jasem to přesně tak, jak jste napsal. Nakoupila jsem těsnění, uvařila si kafe a koukala, jak to vlastně funguje. Přišla jsem na to a těsněníčka vyměnila. Poměrně rychle se problém vrátil, ale já jsem už věděla a vyměnit těsnění za nová, to problém už nebyl. Byla to sranda. Po třetí nebo snad čtvrté výměně, mi prodavačka v železářství nabídla celou novou kuželku. A od té doby vím, že vychozená může být a že se oplatí ji celou vyměnit. Oplatí, protože když doma není profi nářadí, snadno se domorduje povvrch toho, co se sundává. To platí i o těsnění na pípách.:-D Když nám dali pákové baterie, kuželky jsem ze starých baterií vymontovala a teprve někdy vloni, jsem je vyhazovala. ;) "Taková jsem já, matinko."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.15 16:49
avatar

Nic ve zlým, ale vás bych jako řemeslník chtěl mít jako zákazníka - místo investice nějakých 15 - 20Kč za 5ks těsnění a 15 minut práce (s rezervou) vyměnit celé kuželky za cca 100 - 200 Kč (podle typu baterie) + 15 minut práce (opět s rezervou), tomu říkám kšeft - za výměnu těsnění bych si mohl říct i s materiálem tak max. 50,-Kč, za výměnu kuželek (protože včetně marže na kuželkách) tak 300,-Kč. Mmch. ještě jsem za svůj život neviděl vyběhanou (vychozenou) kuželku tak, aby byla nutná její výměna z důvodu vychození.
Jen si tak říkám, jaký jsem to trouba, jak by se dalo vydělávat na neznalosti zákazníků, když by člověk nechtěl být solidní a férový. Z celkem nedávné minulosti - volala mi paní "teče mi vodovodní baterie, je už stará, asi budu muset koupit novou", takže se stavím a podívám se, co je to za baterii a pak koupíme novou. Po příjezdu na místo jsem dotáhl převlečnou matici na připojení baterie a bylo po tečení:-D Když došlo na placení a já řekl "copak si můžu říct za dotažení jedné matice, dejte mi 50,- na benzin" tak paní koukala hodně překvapeně, protože na tohle není od řemeslníků zvyklá. Jenže já nepotřebuju jednorázově "nahrabat", já potřebuju, aby se mi zákazníci vraceli. Takže u té paní už mám nasmlouvané všemožné opravy na hodně dlouho dopředu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kuzelka
Datum: 10.08.15 10:21

Kuželky stály za houbec a pěkně se sekaly. Myslím ty co měly čtyřhran. Ty s "tisícihranem" byly lepší. Musel jsem je vybrat z roháčků a dát do baterií.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.15 09:03

Ronyx jak říkáš. Zkusím ze začátku koupit nové těsnění a uvidím zda problém bude stále stejný, pak to budu řešit dál. Ale jako první asi zkusit tedy vyměnit těsnění. :)

Datum: 11.08.15 09:13

Ještě co si myslíš o tom WC? :(

doplněno 11.08.15 09:16:

Voda se klasicky dopustí do nádoby a poté co se dopustí, tak pak pomalu chrčí a přitéká nová. Jak zjistím že záchod protéka?

Odjel jsem teď na 2 dny pryč, tak jsem vypnul přitékání vody do mísy a až přijedu tak zjistím zda se voda pohla (zmizela).

Nevím co s tím WC mám dělat.

 

Datum: 11.08.15 09:30
avatar

K wc. Pokud je to wc (přesněji vnitřnosti) nové, tak tam rozhodně nebude nic na výměnu (to by musela být hodně velká smůla na špatný kus z výroby), buď je tam nečistota v tom ventilu nebo to chce přeseřídit plovák (výšku hladiny napuštěné nádrže snížit nebo zvýšit, to se takhle odhadnout nedá, to se musí zkusit). Takže ventil opatrně rozebrat (pamatovat si, jak tam byly vnitřnosti naskládané!), prohlédnout a případně vyčistit. Pokud se to nezlepší, pak laborovat s plovákem (s výškou hladiny, kdy má ventil uzavřít).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.15 10:30

Ano je to úplně nově kupované WC. Zkusím to tedy rozebrat (snad takový lajk nebudu). :D Myslím si že je možné že je špatně seřízený ten plovák a záchod si pak postupně dopouští hladinu. Jen nevím proč to nedopustí hned, ale dopouští to pomalu.

Od: honzajm
Datum: 11.08.15 12:01

Nedopustí to najednou, protože k uzavírání přívodu dochází postupně, jak se zvyšuje hladina, tím pádem plovák stoupá, a pákovým převodem dochází k postupnému zvyšování tlaku těsnící-uzavírací gumičky na přívodní otvor. Taková je konstrukce těchto uzávěrů. Pokud byste chtěl plné napouštění a poté okamžité uzavření, musel byste použít jiný uzávěr, který využívá k uzavírání v nastavené hladině tlaku vody v přívodním potrubí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.15 12:27
Aha rozumím. :) Takže je to takhle správně? Nebo by to mělo přitékat jinak? Teče to třeba i hodinu. Shválně to zkusím změřit. Bojím se aby mi neprotékal záchod a voda se stále nepřitékala. Jak jsem psal nahoře: "Odjel jsem teď na 2 dny pryč, tak jsem vypnul přitékání vody do mísy a až přijedu tak zjistím zda se voda pohla (zmizela)." Nějaký jiné rady? :) Jinak Honzo napíšete mi prosím na ten email? Děkuji

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.