Tloušťka vrtáku

Od: Datum: 07.08.15 09:30 odpovědí: 24 změna: 14.08.15 14:03
Kdyz se vrta dira do zdi na hmozdinku jakou silu vrtaku použít?Stejnou s hmozdinkou nebo je to jinak?
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.08.15 09:34

Nelze říci jednoznačně.

U plynosilikátových cihel stačí přímo jedna velikost dle hmoždinky..vrták většinou "neujíždí" a díra je přesná.

U cihel co se "drolí" začněte raději menším vrtákem..potom zkuste hmoždinku zda půjde do zdi, a když ne..použijte vrták větší.

Ohodnoceno: 3x

Od: ben®
Datum: 07.08.15 09:40

Dobrý den, záleží na tom, jestli navrtáte cihlu nebo spáru. Já používám vrták o průměru hmoždinky (jejího těla bez zoubků). Pokud se otvor (hlavně ve spáře) "rozhodí", tak tam ještě zarazím dřevěné třísky nebo špejle (možno i zasádrovat). Hlavně si hlídejte hloubku toho vrtu - po vyvrtání si délku změřte špejlí a přiložte k hmoždince pro kontrolu. Delší otvor nevadí, ale kratší dost naštve. Zdravím!

doplněno 07.08.15 11:30:

Možná to bereme moc vědecky - zkrátka, menší otvor se převrtá a větší se utěsní. Já varuji před malou hloubkou vrtu, protože když potom již zaražená hmoždinka "čučí" ven, tak je to problém. Ovšem, dá se vyřešit ostrým nožem.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.08.15 09:44

Tak na niektorých je to napísané aký priemer vrtáku je potrebné použiť,ja väčšinou zmerám priemer hmoždinky,no nie ten u vrchu kde ide skrutka lebo je väčší ako ostatok drieku.Hmoždinka by sa mala dáť natlcť s malým odporom,ani nie voľne,ani nasilu.

Datum: 07.08.15 09:44

Tak za první se budeme bavit o průměru vrtáku.

Samo že když vrtáš díru pro hmoždimku 8 tak použiješ vrták o průměru 8mm. Toto je základní pravidlo.

Pak taky hodně záleží, do jakého materiálu vrtáš. V plné pálené cihle vznikne po vrtání díra, jako je průměr vrtáku. V nějakém měkém siporexu necháš chvíli vrták točit a z díry už je šišatá díra a hmoždimka už se tam může protáčet.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.08.15 10:31

Záleží také na tom, čím vrtáte. Si změřte posuvkou hrot vrtáku do SDS sklíčidla. Bude širší než udávaný průměr!

Datum: 07.08.15 10:39

"Bude širší než udávaný průměr!"

Nebude.

doplněno 07.08.15 11:45:

"...průměr byl o cca 0,1-0,15mm větší..."

Ale no tak! Bavíme se o příklepovém vrtání pro hmoždinky do zdi, ne o přesném vrtání někde ve strojařině. Takováhle tolerance ve stavebnictví rozhodně roli nehraje. Nehledě na to, že se při vrtání betonu sebelepší vrták o těch 0,1 mm ošoupe docela brzo. Tazatel se určitě neptal, jestli má na 8 mm hmoždinku použít vrták 7,9 mm, nebo 8 mm, či snad dokonce 8,1 mm.

Datum: 07.08.15 11:16

Teď jsem to měřil také a to u zánovních vrtáků 10 a 12mm a průměr byl o cca 0,1-0,15mm větší (sada od Makity) a ověřil jsem si to v praxi. Otvorem v pásovině (plocháči) po vrtáku do kovu tl.12mm vrták stejného průměru ovšem do zdiva s SDS uchycením neprostrčíte ani náhodou...tudíž jím uděláte díru větší.

Cením si Vaší snahy dokázat opak.

doplněno 07.08.15 11:31:

Je možné, že se jedná o "specialitu" výrobce, který pro Makitu vrtáky vyrábí.

Od: buss®
Datum: 08.08.15 09:05

Pak se naskýtá otázka, v jaké toleranci se vrtáky vyrábí ..., jaké jsou třídy, když chceme něco přesně, určitě jsou, neznačí ve v h? Takže sledovat při prodeji, ví-li to prodejce.

Datum: 07.08.15 12:17

vidím otázku od začátečníka a proto vám radím : Vrtejte nadvakrát. Nejdříve co nejmenším vidiákem a na co nejnižší otáčky díru předvrtejte a teprve potom ji provrtejte definitivně na potřebný průměr.

Vrtání s velkým vrtákem chce trochu cviku. Když cvik nemáte, vrták vám sjede a díru budete mít vedle.

Datum: 07.08.15 15:11

Nevím jaké máte hmoždinka ale na platě - výlisku s hmoždinkami- je vždy velikost -PRŮMĚR vrtáku!Navíc když nevíte,tak kupujte toto u odborníků-poradí správný vrut do správné hmoždinky a také i vrták-"tloušťku".

Hubasi-to jkste asi měl nějaké kazové od větráků za pár kaček a ne originál!

Jinak-pokud byste totiž měl pravdu,tak by toto museli dělat i výrobci hmoždinek všeho druhu-hmoždinku 8mm o skutečném průměru 8,15mm !

Datum: 07.08.15 15:38

Sada vrtáků byla zakoupena u autorizovaného prodejce Makita v kufříku vč. loga společně s dalším nářadím téže značky. Nejde o přesnost samotného příklepového vrtání, ale pouze o zkušenost z praxe, kdy bych si značně ulehčil práci, pokud by vrták 12mm SDS+ prošel otvorem v kovu vyvrtaným průměrem taktéž 12mm. Neprošel. Pokud Vám ano, jste vítěz :D

Datum: 07.08.15 16:20

No vidíte. To mně naopak vidiový vrták SDS 6 mm prošel při vrtání díry na hmoždinku velmi hladce ocelovou plynovou rourou (bez předvrtání), ani jsem to nepostřehl (jen to začalo syčet *ee* ).

Datum: 07.08.15 17:33

Pro odborníky, komentátory a diskutéry TADY od odborníků výrobců: http://www.ceskykutil.cz/mate…mozdinka-skoro-pro-kazdou-zed

Montážní údaje, doporučené průměry apod. jsou uvedeny na obalu každé krabičky i na hmoždince.

Datum: 07.08.15 18:01
Vy jste se,pánové,pořádně rozepsali.Já totiz tvrdim,ze by mel být vrtak o kousek menší.Myslim si,kdyz tam pak klepnu hmozdinku tak bude lépe drzet.Manzel tvrdí,ze může. byt dira i vetsi,ze se sroubem hmozdinka roztahne.Tak nevim...
Datum: 07.08.15 18:12

"...by mel být vrtak o kousek menší..."

Co to je "o kousek"? Ono zase tak moc možností (co se týká vidiáků) není. Takže na nejpoužívanější hmoždinku 8 mm budete vrtat díru 6 mm? Na hmoždinku 12 mm díru 10 mm? (Pokud vím, nic mezi tím se běžně nevyskytuje, ale třeba se pletu). Tam tu hmoždinku nenacpete ani kladivem.

Datum: 07.08.15 18:15

Myslím si, že bys alespoň občas měla dát na manžela.

Datum: 07.08.15 18:21
Jak občas .Pořád na něj dám . Ale co kdyby...
Datum: 07.08.15 19:25
Jak zde již zaznělo, o jaký kousek by měl být vrták menší? Až to vymyslíš, jdi ho koupit a nediv se, že ho neseženeš. On se prostě nedělá.
Třeba mezi 8 a 10 těžko seženeš něco jinýho.
Když se ti zdá 10 moc, tak do 8 nezatlučeš 10 hmozdinku.
A nějaký desetinky milimetru bych u vidiáku vůbec neřešil.

Datum: 07.08.15 21:48

Řešit desetinky na vidiovém vrtáku je blbost. Důležitější je do vyvrtaného materiálu zvolit správnou hmoždinku a vhodný vrut. V betonu či plné cihle drží skoro všechno, ale do porobetonu či duté cihly apod. je nutné už vybrat správně, jinak nebude držet a možná se nepodaří ani zašroubovat. Pak už je úpně jedno, jestli je vyvrtaná díra o půl milimetru větší či menší.

Datum: 08.08.15 08:28

Opakovanou zkušenost mám takovou, že do OPUKY není vidiový vrták s SDS+ stopkou na menší průměry otvorů vhodný a používám raději vrtáky do železa. Otvor je přesnější a celkově "čistší", je to dáno geometrií břitu. Jinak s Vámi souhlasím.

Datum: 07.08.15 23:15

Ahoj Gabčo i zůčastnění pánové. Já bych tu už jen doplnil něco malého, pro případ, když se třeba i ta hmoždinka ve zdi trochu vykloktá a vpadává i s vrutem. Kámoš mě navedl na to, použít Tavnou pistoli. To je taková ta, co se používá na lepení při aranžování. Taví se v ní plastová tyčka a tou taveninou se omatlá ta věc-chcete-li hmoždinka a to i zevnitř. A pak se to celé zastrčí do otvoru a nechá chvíli vychladnout a tím stvrdnout. Šrouby do toho pak jdou normálně šroubovat. Někdo s tím lepí i boty. Mívají to v železářstvích za asi 120 Kč. A o několika velikostech.

doplněno 08.08.15 20:55:

Ahoj. Je možné, že někdo dělá i chybu v tom, že tu klasickou hmoždinku před použítím neprořízne nožem. A ještě se hodí, použít správný šroub o správném průměru těla. Ty žluté křížáky mají svý těla slabý a závity ostré a tak hmoždinku nerozvírají, ale prořezávají. Ale, tohle se snad obecně ví?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.08.15 14:21

Záleží také na hmoždinkách. Já jsem zakoupil v Německu takovou krabici hmoždinek různých průměrů, které jsou však o trochu menší než vyvrtaný otvor příslušným vrtákem. Vrtal jsem do betonového panelu otvor průměr 8 mm a nakonec jsem tam musel narvat hmoždinku 10 mm, aby to drželo. Naše hmoždinky mají taková 2 křidélka, které hmoždinku přidrží v otvoru, aby se neprotáčela, než ji začne vrut roztahovat. Pro ně je možno použít vrták stejného průměru.

Od: juras
Datum: 14.08.15 13:39

Vraťme se k tomu, že jsme ve stavebnictví, tedy centrmetr na zdi není žádná míra. Podle toho se vyrábí i hmoždinky. Ty jsou funkční i dírách o cca 0,3mm menších (u běžných hmoždinek pr. 8-12mm) a až o 1mm větších. Nejdůležitější je vědět v čem má ta hmoždinka držet a hmoždinku podle toho koupit. Vrut by samozřejmě měl mít kuželový tvar, ale na to jaksi všichni zapomněli, proto se dávaj rovný s křížovou hlavou, který nejsou optimální. Do hmoždinky tedy co nejsilnější vrut, na který je stavěná a vrut lehce mazat třeba mýdlem, indulonou atd.

Datum: 14.08.15 14:03

Kuželový tvar vrutu je pozůstatek dob dávno minulých, kdy hlavním důvodem byla pevnost takového vrutu-nepřekroutil se při utahování. S nástupem pevnějších materiálů nemá dle mého tento tvar opodstatnění. Nevýhodou naopak bylo to, že povolením o např. půl otáčky byl vrut v otvoru takřka úplně volný. Mnoho lidí nesprávně kombinuje délku hmoždinky s délkou vrutu. Vrut kupují krátký-neprojde skrz celou hmoždinku a tu následně na konci "nezauzluje".

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.