Přeplatky za energie

Od: Datum: 05.08.15 16:43 odpovědí: 9 změna: 06.08.15 20:16

Dobrý den, mám problém s bývalou nájemnicí bytu. Pronajímala jsem jí byt dva roky. Vše bylo v pořádku až do doby, kdy odešla z bytu. Poslala jsem jí vyúčtování za energie (teplo, voda, elektrika) Přeplatek činí 3015 kč .(vše je na mé jméno) Nájemnice platila zálohy na účet. Jenže nájemnice platila zálohy na energie 1800 kč ale skutečné zálohy na energie jsou . ( teplo a voda 1 600 měsíční zálohy, E on 600 kč plus odpad 500 ročně a poplatek správci 100 kč měsíčně) Přeplatek jsem si nechala , protože nájemnice neplatila odpad ani poplatek správci. A takhle jsem jí vše okopírovala, spočítala a poslala písemně. Jenže dv měsíce poté, mi přišel dopis od jejího právníha, že se jedná o neoprávněné obohacování, nájemnice nená ve smlouvě napsáno ani odpad ani správci poplatek . (ve smlouvě je přesně uvedeno.) Náklady spojené s užíváním bytu (eletřina, voda, teplo)atd. Tudíž jí musím navrátit veškeré přeplatky , jinak to budou řešit soudně! Dá se nějak bránit proti takovému jednání? Nebo jak dál postupovat? Prosím poraďte. .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 05.08.15 17:16
avatar

Dobrý den, nájemnice Vám platila zálohy dle náj. smlouvy, resp. to, co tam máte uvedeno.

Ale, např. platba do FO nebo poplatek správci není její věc, tak to hradí majitel bytu. Nelze to chtít po nájemci. Pokud bylo placeno v souladu se smlouvou a vznikl přeplatek, tak měl být po předložení vyúčtování také vrácen - tedy, to je to, čeho se nyní bývalá nájemnice dožaduje právní cestou. A zřejmě se dožaduje oprávněně, protože tu náj. smlouvu viděl právník a rozpoznal nárok. Já tu náj. smlouvu neznám a z Vašeho popisu to je zmatečné. Zatím to není částka závratná, ale časem se může navýšit o výlohy za právníka, soud či až exekuci. Jinak, Vy máte také možnost nechat vše posoudit právníkem, kterého si zaplatíte. Ten Vám to řekne (po přečtení náj. smlouvy) přesně. Zdravím!

doplněno 05.08.15 18:45:

eivlis - nájemce by měl platit zálohy za to, co on spotřebovává. Majitel zase nemůže požadovat platbu za své majetkové povinnosti (FO nebo poplatek správci). Jinak souhlasím.

doplněno 06.08.15 06:59:

nika - přidáváte další informace a z těch je jasné, že problém není pouze jeden. Toho právníka (advokáta) jsem Vám již navrhnul i já - ale, je to služba placená a výsledek nezaručený.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.08.15 18:29
avatar
Osobně si myslím, že pokud dotyčná platí zálohu na elektřinu, vodu, plyn, peníze pro vás za pronájem a k tomu platí i fond oprav, tak morální nárok na preplatek má, ale myslím si, že před zákonem přijde preplatek vam a to z pozice majitelky bytu.Z vašeho psaní nevím jakou máte smlouvu a co do detailů ona vše platí a jak je smlouva nastavena.Než jsem utekla do svýho, tak jsem byla taky v podnájmu, ale preplatky jsem nikdy neresila..
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.08.15 18:53
avatar
Souhlasím s váma a opravdu záleží na tom jak je postavena smlouva a co a jak je v ní napsano..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nika*
Datum: 05.08.15 19:56

fond oprav jsem ji vůbec nepočítala, a služby správce platí najemce bytu, který služby správce využívá, tak mi to bylo řečeno na bytovém družstvu!

Od: nika*
Datum: 05.08.15 20:02

Odpad je stanoven zákonem na osobu jedno, zda jsem v pronájmu, nebo ve svém. Podle mne to patří do užívání bytu. Jako nájemce, jsem byla vždy povinna platit odpad, i když přímo nebyl uveden ve smlouvě!

Datum: 06.08.15 05:21
avatar

U nás poplatek za odpad odvádí bytové družstvo za počet osob hlášených v bytech.

Pokud by měla poplatek za odpad "ze zákona" hradit nájemnice, pak na MÚ

(ale možná jej i u Vás hradí družstvo najednou za všechny).

Přeplatky nájemnice si nemůžete ponechat na úhradu služeb, jež jste s ní nesjednala.

Nemůžete sem vložit nájemní smlouvu se znečitelněnými os. údaji?

PS:

Pokud i při nižších platbách vznikl přeplatek, je podle mne je jedno, jaké jsou "skutečné zálohy"...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nika*
Datum: 06.08.15 06:54

Dobrý den , poplatky za odpad se u nas hradí na Mú. SMlouvu jsem s ní uzavřela v roce 2013 přes RK. a v roce 2014 jí jen prodloužia, Její právník napadl i smlouvu, že je neplatná , jsou špatné paragrafy. Nájemnice odešla z bytu bez výpovědí ze dne na den. Předávací protokol se řešil až po měsíci s její právničkou! Nevím, zda si najmout na tohle raději právníka, jsem z toho bezradná. Protože takové jednání se mi nelíbí. Sama mě nekontaktovala jen přes právníky, Doposud nezaslala ani číslo účtu, kam přeplatky ,nebo kauci zaplatit hned vyhrožuje soudy.

Datum: 06.08.15 18:30
avatar

Mohla byste sem dát text té smlouvy (nebo ji ofotit a znečitelnit osobní údaje)?

Smlouvy uzavřené podle původního Obč.Z platí i po 1. lednu 2014.

(To, že se změnila čísla paragrafů, nemá vliv na platnost smlouvy.)

Neplatná mohou být jenom ustanovení, která NOZ vypustil, nikoliv smlouva jako celek. Neplatil by např. zákaz zřízení trvalého povbytu nebo zákaz chování domácího "mazlíčka", ale nájemní smlouva by platila dál.

_____

Číslo účtu byste měla najít ve výpisu z účtu, na který nájemkyně platila (u plateb bývá účet, z něhož platba přišla). Případně byste jí přeplatek mohla zaslat složenkou (útržek dobře uchovat!)...

Pokud nájemnice odešla bez výpovědi, a pokud jste neuzavřely dohodu o ukončení nájmu k datu, kdy byt opustila, Vám podle mne ještě dluží nájemné za výpovědní dobu...

___

Ale bez textu smlouvy se těžko odpovídá...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nika*
Datum: 06.08.15 20:16

dobrý večer, zítra ji semka vložím. Děkuji

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.