Kopaná studna

Od: Datum: 04.08.15 19:15 odpovědí: 8 změna: 09.08.15 11:37

Dobrý den mám kopanou studnu je cca asi jen 2 hluboká a hladina vody je teď jen 40 cm jinak je asi kolem 1 metru na chod domacnosti to stačí já se ptám když tu studnu prohloubim myslite že se voda klesne prohloubením nebo hladina zustane a bude hlubší? nebo jak to zjistit

díky:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.08.15 19:23
avatar
Těžko říct..
Můžete přemýšlet jak chcete, ale tohle Vám musí říct hydrogeolog na základě zkušební sondy v těsné blízkosti studny.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 04.08.15 19:28
avatar

Dobrý den, píšete, že standard je asi hladina jednoho metru a na chod domácnosti to vystačí. To vypadá na slušný pramen, resp. přítok a za normálních okolnosti s tím ani netřeba nic dělat. Jenže, nyní je všude velké sucho, tak není nejvhodnější čas na posouzení stavu pramene. Já bych si počkal do podzimu - nebo to raději neřešil, abych nepřišel o vodu špatným rozhodnutím. Zdravím!

P.S. Já mám normální hladinu ve studni asi 50 cm, přítok ze tří pramenů a zahradní čerpadlo ji "nevycucne". Ovšem, nyní si ani neškrtnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 19:51
avatar

Tak to je dobře umístěná studna na dobrém pozemku. Podzemní voda je poměrne blízko k povrchu až by to mohlo být nepříjemné například by mohla vzlínat do zdí staveb. My máme asi 3,70 m hlubokou kopanou studnu a máme v ní od 70 - 250 cm vody. Bydlíme nedaleko řeky a ještě se nám nestalo, že by jsme neměli ve studně vodu, protože hladina podzemní vody zatím vždy byla výš než dno studny. Názory, že pokud se studna prohloubí příjdete o vodu je nesmyslná. Rozhodně ne v závislosti na prohloubení studny. Každý pozemek má určitou svoji hladinu podzenmí vody závislou na lokalitě, podnebí počasí atd. Kdyby jste vedle této studny vykopal další zjistíte, že by v ní byla hladina stejně vysoká, jako u té první. Ono proutkaření je tak trochu lanaření, protože ať vyhloubíte dostatečně hlubokou díru kdekoliv, vždycky do ní nateče podzemní voda. Tady záleží jen na druhu zeminy v okolí studny, jak rychle bude voda z okolí schopná prosáknout do studny. Nejpomaleji v jilovitých půdách naopak nejrychleji v písčitých. Ale nakonec naměříte stejnou hladinu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.08.15 20:54

Ahoj. Nenech se mýlit Solenzo.Žádná studna není stejná, jako není stejné podloží v zemi. Někde jsou třeba písky, někde skála. V té skále můžou být různé praskliny. Říká se jim poruchy. Ty zase můžou být různě propojené. Jedna ti vodu přivede a ta další ji posílá zase dál. To pak dělá tu výšku hladiny. A taky vydatnost pramene. Třeba mě, se prohloubením, vytvořením bandasu zvětšila zásoba vody. Studna je sice vrchovatá vodou, ale když jsou podmínky dobré, tak je denní přísun vody tak 30 cm, je to dobré. Když je sucho, tak po spoždění, po třech měsících je to jen 5 cm. Ještě, že udělali kolem nový vodovodní řád.

A proutkaři by měli pracovat se zvodnělými a suchými poruchami. Obě se jim ukazují stejně. Obě se ukázaly třeba při vrtu odlišně. Jedna zaprášila a u druhé byl prach z vrtu vlhký. Nejdříve si udělej nějaké měření přítoku za různých podmínek. Jaro, léto, delší dobu deštivo.

doplněno 06.08.15 18:32:

Ještě doplním. Proutkař mi při jeho návštěvě, ještě před vybráním zcela zasypané díry, ze které se později zjevila mělká studna popsal, kudy by asi přesně měl pramen vést. Vyrubali jsme ve skále 2 metry a přítok vody se nezlepšil. Ta voda do té studny, jakoby jen mokvala. Pak to ještě upřesnil, že by měl vést ze druhé hodiny na devátou a asi 1.5m hlouběji. Pak tam opodál navrtávala firma díry pro opěrnou zeď u potoka. Tak jsem je ukecal, aby mi ten metr provrtli. Převrtali to o 260 cm průměrem 15cm. Ale, nic se stejně k lepšímu nezměnilo.

Zvláštní bylo, že urputně urubaný kus skály měl na všech svých površích takové modrozelené výkvěty. Když pak ten šutr nějaký čas ležel na vzduchu, tak se pak jen rozpadl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 06.08.15 17:36

jak píšete " prosáknout z okolí do studny" to nevypadá na podzemní pramen.

ať vyhloubíte dostatečně hlubokou díru kdekoliv, vždycky do ní nateče podzemní voda - to bych právě řekla, že bude voda povrchová.

podzemní voda, v 4 m hluboké studni, bude spíše voda, která tam přitéká nějakou puklinou, poruchou mezi vrstvami, voda spíše povrchová z nějakého okolního zásobníku. Už pár let je sušší počasí a tyto studny ( i jiné provrchové zdroje ) prostě vysychají, jak se to tom den ode dne víc a víc přesvědčuji telefonáty a maily do firmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.15 17:24

Pokud chcete mít větší zásobu vody, tak studnu prohlubte. Hladina vody se nehne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.15 17:45
avatar
Nesouhlasím s lojzou. Nepozná podloží, jeho tvrzení je sporné.
Žádná studna není stejná, jako není stejné podloží v zemi. Někde jsou třeba písky, někde skála. V té skále můžou být různé praskliny. Říká se jim poruchy. Ty zase můžou být různě propojené. Jedna ti vodu přivede a ta další ji posílá zase dál...
Tolik pravdy jsem použil od humbuckera
Stačí pár (desítek) cm prohloubit a voda vezme do zaječích nějakou prasklinou. Studnaři by mohli vyprávět. A kolikrát opětovné zabetonování už nepomůže...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.15 11:37

Ve skále bych studnu také neprohluboval. Když ale vím, že hladina spodní vody je stabilní, tak bych se prohloubení nebál.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.