Platba nájemného rodičům

Od: Datum: 02.08.15 11:50 odpovědí: 43 změna: 07.11.15 08:10

Hezký den, mám dotaz ohledně platby rodičům za nájemné. Bydlíme s přítelem ve dvougeneračním domě mých rodičů. Rekonstruujeme si spodní patro po prarodičích 2+1 (čímž prakticky zvyšujeme cenu domu). Rodičům platíme nájemné 6,500,- Kč měsíčně. Což se mi zdá hodně a proto se Vás chci zeptat, kolik v podobném případě platíte vy?

Jinak prací prostředky, jídlo a všechno si platíme sami. Máme prakticky oddělený byt takže žijeme svým životem. V případě že je potřeba koupit uhlí nebo dřevo na otop, platíme napůl. Co vím tak platba za vodu a elektriku pro obě domácnosti je okolo 6.000,-

Děkuji za názory.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: how
Datum: 02.08.15 11:53

Voda a elektrika je 6 tis za měsíc?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.08.15 11:54
Kdo platí rekonstrukci?
Pokud ji platíte vy, otop kupujete na půl bylo by fér platit zbytek energii na půl, pokud nemáte vyšší spotřebu jinak cca pomerove, co lze odhadnout. Další nájem se mi zdá zcestny. Sice užíváte jejich nemovitost, kterou jste platit nemuseli, ale zase jste do ní investovali bez nároku zápisu podílu na KN. Nezbyde než si promluvit za co platíte 6k měsíčně, že tomu nerozumíte. Nechejte si to vysvětlit.
Ale předpokládám, že s tou částkou jste museli nejdříve souhlasit, proč?
doplněno 02.08.15 11:57: Elektřina měsíčně 1500,voda tak 800-1000 dle ceny stočného, krát dvě... Těch 6 relativně vychází,zvláště při ohřevu vody elektřinou.

Datum: 02.08.15 11:55

Nevím, jak to funguje dnes, ale kdysi se mnou chvíli bydlela dcera s manželem. Platili nájem a podíl na elektřině, plynu a vodě. Už nevím kolik to dělalo, ale když se stěhovali do svého, dala jsem jim celou tu částku, ze které jsem neutratila ani korunu. Jak jim to přišlo vhod! ;) Ještě řekněte, jak s nimi vycházíte? Nemají pocit, že zbytečně utrácíte. Pracují nebo žijí z důchodu? Tam by mohlo být jádro pudla.

Datum: 02.08.15 12:09

Rekonstrukci pratíme samozřejmě také my. Co vím. tak za celý dým se platí zálohy 4.500,- tisíce. Jinak rodiče oba pracují. Vztahy máme řekla bych asi jako každý kdo bydlí s rodiči, někdy je to lepší, někdy horší. Co se týče té částky již několikrát jsem s nimi řešila, proč je tak vysoká, ale stejně to nikam nevedlo. Argumentovat sice umím, ale v tomto případě to tak nějak nemá cenu, myslí si, že to co platíme je naprosto optimální, přestože mi nedokáží říct proč je částka tak vysoká.

Datum: 20.08.15 19:01
@babkazov
Zdravím, palec nahoru, musíte být skvělý rodič, takhle jim pomoct :)
Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.08.15 12:08

Vlastně platíte jen 3500 měsíčně - v tom je daň z nemovitosti, pojištění domu, likvidace odpadu, koncese na TV+rádio, údržba domu + zahrady. K tomu nějaký internet (asi po pevné lince). Mně to přijde jako slušná cena. Pokud s evám to nelíbí, můžete se odstěhovat. Rodiče vám jistě bránit nebudou.

Datum: 02.08.15 12:10

Co se týče pojištění a daně z nemovitosti, likvidace odpadů a dalších poplatků vše platíme napůl. Údržbu domu taktéž a zahradu máme rozdělenu také na půl. O půl zahrady se staráme my o půl rodiče, každý si pěstuje své

Datum: 02.08.15 12:13

Dobře.. a jak byste si to představovali vy do budoucna?

Od: an*
Datum: 02.08.15 12:13

To co rodičům platíte bych nenazvala nájemným, ale vaším podílem na náklady na bydlení.

Spočítejte si náklady na bydlení za celý rok, protože spotřeba energií je v různých měsících jiná. Je třeba započítat nejen měsíční platby, ale i daň z nemovitost a popeláře, rovněž poplatky za TV, internet, to čím v zimě topíte apod. Výsledek dělte 12 a máte průměrné měsíční náklady na bydlení. Částku která Vám vyjde dělte 4 a budete vědět kolik správně má platit jedna osoba měsíčně.

To že děláte rekonstrukci ve svém děláte pro sebe, a navíc je pravděpodobné, že jednou po rodičích zdědíte celý dům. Nevidím důvod proč by rekonstrukci měli platit rodiče.

Ohodnoceno: 2x

Od: uska®
Datum: 02.08.15 12:48

1. Neinvestovala bych do cizího domu, při neshodách vás mohou rodiče vystěhovat a dům prodat. Nebyla byste první.

2. Pokud bych chtěla investovat, tak až po přepsání části nemovitosti na mne.

3. Po rozdělení nemovitosti bych nechala rozdělit elektřinu na dvě odběrná místa, to samé s vodou a samostatné topení.

4. Ostatní náklady platit dle podílu na nemovitosti nebo na polovinu.

5. 6,5 tis je moc. To bych šla raději do pronájmu a místo rekonstrukce bych si šetřila na vlastní bydlení.

P.S. Když byste chtěla být protivná, tak se zeptejte rodičů jakou částku přiznávají do daňového přiznání z pronájmu neboť 6,5 tis měsíčně nemohou dělat pro dvě osoby pouze poplatky za služby.

doplněno 02.08.15 14:24:

Inkaso za celý dům dělá 4500,- Kč. Vy platíte 6500,- Kč. Takže platíte el + vodu + televizi i rodičům + 2000,- Kč /měsíc rodiče od vás požadují nájem.

Od: an*
Datum: 02.08.15 15:01

Usko, inkaso jsou jen zálohové platby. K těm ještě později přijde složenka na doplatek. Třeba já mám na inkasu jen elektřinu a plyn. Na vodu se v našem městě platí záloha jen jednou za čtvrt roku a jednou za rok doplácíme obrovský doplatek. Platíme vodné + stočné, kdo nemá kanalizaci platí jen vodné, ale zase musí platit vyvážení septiku. Nelze podle několika složenek na inkaso soudit kolik dělají náklady za celý dům. Opravdu se musí vzít v úvahu vše co bylo zaplaceno za rok a poté to rozpočítat.

Datum: 02.08.15 12:53

Pokud vše platíte na půl, milo elektřinu, tak to není podíl na nákladech. Je to podíl na nákladech a nájem. Můžeme se na to podívat ze dvou rovim.

Když porovnám nájmy, tak je to odpovídající částka v nižší hladině.

Když vezmu v úvahu, že jsou to rodiče, tak je to částka u horní hladiny. Možná vás učí hospodařit s penězi a jak už tu bylo napsáno, dají vám pak peníze jako svatební dar. Těžko na dálku usuzovat. Mladým jsme vše rozpočítali a topíme elektřinou. Takže měsíčně platí 6.000,- a už žádné další náklady. Opravy domu už jsou v té částce.

Datum: 02.08.15 16:15

Okamžitě přepsat půl domu na vás, neinvestujte do cizího a pokud mi chcete oponovat, že rodiče nejsou cizí, věřte mi, jsou a nedej bože pokud máte sourozence. Hádky v naši (manželově) rodině se vlečou od r. 1981, toho roku jsme zrekonstruovali dům jeho dědy, děda měl samostatný pokoj a wc, vařila jsem mu, zemřel a dům v dědictví přešel na otce manžela, co by se asi mohlo stát, že? Odstěhovali jsme se a tchán tu bydlel (tchýně bydlela o 100m dál v domě svých rodičů), my jezdili na chalupu, makali od nevidim do nevidim a vráželi sem peníze. Těsně před smrtí tchána ho manžel zlomil a on nám chalupu přepsal, naštěstí, jelikož si neumíte představit jak ho matka a sestra v dědickém řízení okradla a není konec, zemřela matka. Kamarádky dcera vložila 800 000 do rekonstrukce patra domu, za dva roky se rodiče rozvedli, dům byl otce, matka se vystěhovala a kamarádky rodinu vystěhoval na ulici, dovedl si novou ženu s moc chytrým a chtivým synem. Platíte nuájem, za co? Energie si platíte, pak přispějte na daˇn z nemovitostí. A vůbec, nikdy bych toto neudělala, jsem poučená a raděj bych stavěla svoje bydlení.

Ohodnoceno: 5x

Datum: 02.08.15 21:43

Ahoj. Když jsem byl po škole a začal si vydělávat, tak jsem našim dával kus výdělku. Sice z malého málo, ale něco jo. Když jsme se vzali, tak jsme mohli bydlet v dvougerneračním domku u rodičů. Bez nájmu. Jen jsme přispívali půlku na uhlí a pomáhal jsem z děláním dřeva na zimu. A půlku zálohy na elektriku. V domě jsme byli staří dva a my dva plus později narozená dcerka. Voda šla z vlastní studny. Nakonec jsme odešli, ale to byl už jiný příběh.

Třeba vám ty vybíraný prachy, vaši ukládají na nějaký účet. Jako mamka mě ten můj příspěvek. To byl rok 1981 od vojny do konce roku 1982. Relativně levnější doba s menšími výdělky.

Datum: 03.08.15 18:40

Jasně vyjádřit majetkové vztahy, rodiče, nerodiče.Jinak bych platil smluvený nájem, pokud je dohoda taková a není jiné řešení ale investovat do cizího (ať už kohokoli) je dost nejisté.

Od: ema7®
Datum: 05.08.15 18:13

6500.-kč je celkem odpovídající částka za celoroční náklady bydlení ve 2+1 v dvougen. domě pro dva lidi.Doporučuji vést domovní knihu i s účty,kde se uvádějí všechny výdaje za dům a zahradu. Tak zpětně lehce zjistíte skutečné náklady na 1 osobu za rok. Investice do rekonstrukce je Vaše rozhodnutí,rodiče Vám nemusí přispívat, ukládejte si určitě všechny účty za materiál a práci, kde bude i vaše jméno. Majetkoprávní poměry se snažte vyřešit za života Vašich rodičů, ev. závětí uloženou u notáře. Bez závěti zdědíte ze zákona, NEMÁTE-LI SOUROZENCE, minimálně 1/4 nemovitosti.Dědická daň státu se v 1.linii neplatí, jen poplatky notáři.

Od: ivan55851
Datum: 18.08.15 15:46

Já mám pdoobnou situaci. Rekonstruovali jsme patro rodiného domu a vzniklo nám velké 2+1. Dům je rodičů, měsíčně platíme 3000 Kč za služby. Něco koupím já, něco rodiče. Nic na mě není přepsáno, znám své rodiče i sestru a vůbec se nebojím investovat do jejich domu.

Za to, co dali oni mě, bych jim měl koupit celý nový dům! Rozumím i těm, kteří by to z vlastní zkušenosti neudělali. Nevyřešený majetek v rodině dělá peklo!

Od: mee
Datum: 18.08.15 19:23

Rodiče asi budou dost hamižní.Nechat si od vlastních dětí platit nájem 6500 za měsíc,když společně bydlíte ve vlastním domě a nplatíte nikomu žádný podnájem?NA to bych bych žaludek tedy neměl.Lidí jsou holt různí.

doplněno 18.08.15 19:40:

Jde jen o to,jestli peníze chtějí opravdu pro sebe nebo Vám chtějí z toho našetřit.Ale když se staví,tak šetřit asi není kde

Od: alisa
Datum: 19.08.15 21:58

Nevím proč rodiče vyžadují třínásobek, prostě 6500,- je nápadně moc. Jediným vysvětlením by bylo, že ti to šetří (mohlo by se ti to po příp. rozvodu hodit)

Od: petrka
Datum: 20.08.15 18:52

Při bydlení u rodičů by mělo být samozřejmé celkové náklady na bydlení dělit na půl. Jestliže platíte tolik peněz, jednoduše vás rodiče dojí a vy ještě opravujete něco, co není vaše. Pokud vám mohu poradit, tak se na opravu velmi rychle vykašlete a potichu si najděte vlastní bydlení. Je lépe odejít středem než se dohádat apak aby vás podivní rodičové ještě vyhodili.

Bydlel u mě syn a poctivě jsme rozpočítávali jen náklady. Ovšem jiná věc u dnešních mladých je, že nehledí na spotřebu vody atd.

Mě dělalo neskutečný problém jejich sprchování každý den pořes 30 minut tekoucí teplá voda z karmy. Měsíčně pak byly platby za plyn 5200 + elektřina. Tak to pak trošku hádka byla a nakonec se syn uraženě odtěhoval. Bydlí ve svém a jak ten hlídá spotřebu plynu je až zarážející !

Suma sumárum platit 6500 je blbost, když platíte i jiné věci.

Od: ufik
Datum: 02.11.15 23:33

Dobrý den, placení 6000kč za bydlení v 2+1 pro 2 osoby není nijak drahé,ikdyž jde o bydlení v domě rodičů. Uvědomte si,že nájmy 1+1 v paneláku jsou kolem 8 tis a vůbec nic tam vám nepatří,kdežto dům po rodičích jednou zdědíte a tudíž si budujete budoucí majetek, tak proč se cukáte rodičům hradit minimum,když jste byt ani dům nemuseli kupovat a platíte pouze minimální bydlení. Buďte jim vděční místo chrtění a lakomství.

Datum: 05.11.15 19:33

Tak 8000kč na jednopokojový byt je divné..já mám 2+1 a platím 5000kč se vším- pochopitelně plus telefon /má věc/a internet...

Datum: 03.11.15 11:58

Teda já jen žasnu, jak se některým nezdá placení nájmu rodičům. Rodiče mají povinnost se starat o děti po dobu jejich studia, do doby než se postaví na své nohy. Nikde není psáno, že jsou povinni jim poté zajišťovat bydlení. Pokud se příklad Agnes od rodičů odstěhuje, tak ti mohou byt pronajmout cizím lidem - zajisté za podstatně vyšší cenu. Pochopitelně jiná cena nájmu bude za byt v RD v Praze, Brně,...a pod a jiná za byt na nějaké vesničce.

Dům je majetkem rodičů a nutit je do přepsání na dítě- děti za jejich života je teda nechutné. Ono bylo dost případů, že rodiče dům v dobré víře přepsali na potomka, ten si potom našel partnera a rodiče skončili na dlažbě.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.11.15 12:28

Já tleskám vašim rodičům za to,že vás nutí být za sebe zodpovědní a neumetají vám cestičku.Vždyť se můžete odtěhovat. A také by mě zajímalo, zda máte sourozence a kde bydlí oni.

Od: pepa*
Datum: 03.11.15 19:15

Jestli tleskáte za to, že po svém dítěti chtějí nájemné, tak jste na palici. Píšu nájemné, nikoli úhradu za energie.

Datum: 04.11.15 14:43

Vážený pepo, jen příklad z praxe. Mladí měli u nás 4+1 za 6 000,- komplet se vším a na údržbě baráku neudělali vůbec nic. Zdálo se jim to moc a pořád remcali kolik toho musí platit. Sehnali nový byt 2+1 za 10.000,- nájem. Takže jme byli opravdu vydřiduši. Zkuste si spočítat mimo jiné i pojištění baráku, údržbu kotle, údržbu bojleru, údržbu odtokových kanálů okolo baráku, odizolování terasy, opravy odpadu, fasády atd. Nikdo vám to nebude dělat zdarma.

Datum: 04.11.15 14:58

Na palici bych byla, kdybych do smrti dotovala svoje děti, takže by se nikdy nebyly schopny postavit se na vlastní nohy. Co pak, až tu staří nebudou? Kdo bude ,,děti"" dotovat?

Datum: 05.11.15 18:25

O jakém dotování píšete? Něco mi uniklo? Tady byl dotaz na nájemné po dětech. Ne úhradu za vodu, elektřinu atd.

Datum: 04.11.15 19:59

Pepo, vy zajisté postavíte dvougenerační dům a vezmete si k sobě své rodiče... a zadarmo je necháte bydlet v půlce nemovitosti.

Jako ty rodiče si museli jistou dobu asi dost utáhnout opasky, aby dům postavili, postarali se o děti, atd. Nyní by měli dotovat děti, kteří si již vydělávají? Jako zajisté je nájem pro děti nižší, než by dostali od cizích lidí.

Datum: 05.11.15 18:24

Mám dvougenerační dům. Rodiče si hradí pouze spotřebované energie. A ještě u mě bydlel můj syn se svou přítelkyní a podělili jsme se o úhradu energií. Nic víc. I když jsem bydlel v druhém domě, i tak jsem se podělil se synem o energie.

Záměrně jsem psal o úhradě energií. Nikoliv o nájemném. Kdo chce nájemné po svých dětech, je u mě magor.

Datum: 06.11.15 00:20

Magor jste asi sám. Příklad z praxe. Otec se rozhodl přepsat byt na svého syna. Dosud syn platil jen úhradu energií. Po přepsání bytu naúčtoval otci trojnásobek toho co dříve platil on. Ano je to o vztazích a také o penězích. Kde berete tu jistotu, že děti vás nevykopnou. Z okolí mám naopak jinou zkušenost.

Datum: 06.11.15 07:32

Jistotu mám, protože je dům můj. A jak bylo již tady napsáno, je to o vztazích. Všichni melou jen o penězích. Chtít po dětech nájemné je prostě úchylné. Jednou se ten váš mamon zvrtne a budete se divit.

Datum: 06.11.15 08:03

Pepo, já mám daleko se svámi hádat, ale o čím mamonu mluvíte. Mamonu dětí nebo rodičů, kteří třeba nemají až zas tak velký příjem a vědí, že by si měli naspořit nějakou částku na horší časy, na stáří? Až budou v důchodu a klekne jim pračka, televize, lednička. A koukají, jak mladí nesmyslně pustí korunu za pizzu, za hospůdku, za hadříky. Za všechno, co sice k životu asi patří a dělá ho hezkým, ale staří si to nedovolí a raději nakoupí u vietnamců. .

Datum: 06.11.15 05:37

Fajn, buďte rád, že si to můžete dovolit, rodiče tazatelky třeba ne. Každý má právo na názor, podle vás jsou rodiče co po pracujících dětech chtějí nájemné magoři. Dle mého je to OK.

Datum: 03.11.15 18:43

Nějak mám dojem, že celá otázka není o částce, ale o vzájemných vztazích.

Datum: 06.11.15 07:15

Upřímně řečeno - osobně si nedokážu představit, že bych po své dceři požadoval nájemné, pokud by u mě bydlela. Ale líbil se mi zase přístup některého přispěvovatele, že sice jakési nájemné vybíral, ale tuto částku spořil pro dítě.

Když se ale nad tím zamyslím - zjevně vám současný stav nevyhovuje. Nevím, zda je problém přímo v tom nájemném nebo to skřípe někde jinde. Téměř jistě to bude s přibývajícími lety skřípat ještě více. Pokud počítám, tak platíte nějaké nájemné, k tomu se dělíte na půl o veškeré ostatní náklady a ještě investujete jistě tisíce měsíčně do rekonstrukce. Když to sečtu dohromady - proč vlastně nebydlíte sami někde jinde?

Datum: 06.11.15 08:41

Víte, my všichni víme prd, jak to v té domácnosti chodí, jaké mají příjmy rodiče, jakým způsobem za jaké peníze pořídili dům.. O finanční gramotnosti dětí, byť dospelých, se dá často dosti pochybovat, dokud nejsou plně zodpovědní za veškeré své platby. Autorka otázky jednou píše, že CO VÍ, je platba za elektriku pro obě domácnosti okolo 6 tis a v druhém příspěvku mluví o zálohách 4 a půl.. CO VÍ.

Kamarádky maminka měla dvě zaměstnání, dřela jako kůň, aby mohla na hypotéku pořídit dům a časem ještě k tomu byt. Do bytu později šla dcera, která až přijde čas, nemovitosti beztak zdědí aniž by se o jejich pořízení jakkoliv zasloužila, takže mamince platí také nájem, byť cca o dva ticíce nižší, než by platili cizí nájemníci a přijde mi to naprosto v pořádku a JÍ také. Tatínek druhé kamarádky, pronajímá byty v domě. Celý dům musel nechat opravit a každou jednotku vybavit kuchyňskou linkou, vybavit koupelny atd.. také mu platila nájem, byť nižší než by platili cizí lidé a také se jí to zdálo v pořádku..

Takže aniž bychom znali podrobnosti okolo, lze těžko soudit. Tazatelka píše, že rekonstruují spodní patro a zvyšují tím cenu domu - je také možné, že časem, pokud ho zdědí, tak domu svého. Toto si musí vyjasnit s rodiči a sednou si nad reálnými čísly, položit konkrétní otáku a na ní chtít konkrétní odpověď.

Datum: 06.11.15 13:30

Já znám velmi podobný případ. Manželský pár (oba v ID) jediný syn - vše mezi nimi klapalo dokud si syn nenašel partnerku.

Rodiče či spíš matka zdědila nějaké peníze a nastal první problém, snaše se nelíbilo, že se nepodělila se synem. Z toho si postavili malý bungalov a do jejich starého domu se nastěhoval syn s manželkou a 2 dětmi. Rodičům platí 5 tis. nájemné, platí si veškeré poplatky - dům však zůstal napsán na rodiče (bojí se, kdyby potřebovali nějakou léčbu, co by si museli platit aby na to měli)...a opět zle. Snaše se to nelíbí, chce aby dům přepsali na ně, všade si stěžuje, že musí platit nájem, pomlouvá je, skoušela to přes vnoučata, ...atd. Vůbec nebere, že kdyby byl dům pronajat cizím lidem, dostanou rodiče min 3x tak vysoké nájemné. Nyní jsou nešťastný všichni.

Prostě leckdy se ty vztahy zkazí po příchodu nového partnera.

Datum: 06.11.15 13:37

A jejich syn je taky v ID, že nechá to doho kafrat od manželku?

Datum: 07.11.15 08:10

Syn v ID není, ale když každou chvíli slyší od manželky, jak jsou jeho rodiče hrozní, že si berou nájem,..., jak je hrozný že oni maj starý auto, zatímco rodiče si museli postavit novej barák (přeci mohli jít do garzonky),... - asi to není nic příjemného. Pokud chtějí rodiče s něčím pomoci, tak slyší že jim taky nepomáhaj, tak proč by on měl jet pomoci rodičům - prostě ona to bydlení za pomoc nepovažuje. Přitom se jedná o RD v Praze, kde za 5 tis. není k pronájmu ani garzonka :(.

Prostě zkažené vztahy kvůli majetku. :(

Od: uska®
Datum: 06.11.15 14:00

tigra - proč jsou všichni nešťastni?. Mě se to zdá v pořádku, že mladí platí nájem pokud rodiče financují údržbu a opravy domu.

Od: marekl
Datum: 06.11.15 19:44

Podle mě záleží na konkrétní situaci. Mám bohužel příklad mých prarodičů, kde vztahy narušila přítelkyně vnuka.

Otec vpodstatě svépomocí postavil menší objekt ke svému domu, kde zřídil takové jakoby dvě "garsonky" - je to jedna velká místnost, kde je kuchyňský kout, zároveň i ložnice a pak malá místnost jako koupelna. Druhý byt totéž. Původně bylo zamýšleno, že se tato byty pronajmou, a otec s mamkou si tak zároveň přilepší k důchodu. V té době se osamostatňoval první vnuk s přítelkyní (syn mojí sestry), takže jim naši dovolili se zatím nastěhovat do jednoho toho bytu. Později se osamostnil i druhý syn s přítelkyní, s tím, že šli bydlet do druhého bytu.

Původně probíhalo dokonce jakési "dotování" energií a různých darů v podobě potravin, obědů a podobně vzhledem k tomu, že jeden z vnuků dlouho nemohl najít práci. To se však brzy změnilo, a posléze bylo s oběma dohodnuto, že budou přispívat - platit si energie, vodu a topení (uhlí, které sami ztopí). Nájem jako takový ne.

Situace v domě je taková, že hlavní slovo tam má mamka a i když otec často má jiný názor, nakonec je stejně po jejím. To bohužel dosti nahrává probíhající situaci.

Mladí si chodí přes týden do práce, ale některé dny mívají volno. Víkendy mají většinou volné, kde se věnují svým koníčkům.

Prarodičům však doma prakticky s ničím nepomůžou, údržbu a práce na zahradě včetně třeba trhání ovoce z výšek obstarává stále otec, i když by nemusel. Mladí mají navíc každý své auto, takže u domu rodičů se nyní nachází 4 auta. Jeden z vnuků sice občas prarodičům něco přiveze, jedná-li se o větší nákup, ale jinak se nic nemění. Prarodiče nikdy sami auto neměli, takže například zejména nákupy stále obstarávají pěšky. Osobně mi to přijde absurdní, otec s tím taky nesouhlasí, bohužel matka je na straně "mladých" a argumentuje tím, že "toho mladí mají přes tejden taky dost a my je tím nebudeme zatěžovat", přestože je vidět, že ji samu některé práce již zmáhají a mohli by se na nich podílet mladí. Přítelkyně mladšího z vnuků si navíc s rodiči moc "nesedla" a přestože bydlí vlastně v cizím, nebrání jí to být na ně často i přidrzlá. Mladí nepomohou ani s domácím zvířectvem, pokud je však zabijačka, hotovým produktem nepohrdnou a berou jej.

Další věc jsou samotné příjmy všech zúčastněných. Matka s otcem jsou v důchodu, měsíčně dají dohromady asi 18 000 Kč. Daří se jim vyžít, ale je vidět, že by jim nějaká koruna navíc bodla.

Přítelkyně staršího z vnuků vydělává kolem 20 000 za měsíc, starší vnuk asi taky kolem dvaceti.

U přítelkyně mladšího z vnuků je to taky tak, mladší vnuk vydělává kolem 18 000 Kč. Finanční nouzí tedy netrpí, a kdyby bylo podle otce, nějaký nájem by si řekl. Vždyť ten by dostal, když by byty pronajal, dost možná ještě větší!

Vše ale opět brzdí matka tím, "že mladí přeci mají spoustu svých výdajů a my po nich přece nemůžeme nic chtít". Mladí si tedy de facto bydlí zadarmo, vyjma těch energií a podobně. Pokud jde o údržbu na jejich části objektu, tak když se něco porouchá (většího) tak to platí většinou rodiče. U sebe doma vlastně taky.

Mně osobně ani sestře situace nepřijde ideální, ale když se svěříme rodičům s návrhem, otec je na stejné notě jako my, ale matka se na nás oboří "že proti mladým zase něco máme". Tak nevím, co vím jistě, je to, že pokud dům se sestrou zdědíme a mladí tam budou chtít bydlet, zavedeme tam jinej pořádek.

Vše je zatím vedeno jako SJM matky a otce.

Za sebe bych to řešil tak, že bych dal mladým na vybranou - buď nám s něčím budou pravidelně pomáhat a budeme mít z jejich pobytu užitek, a když by nechtěli, tak bych se s nima dohodl na finanční kompenzaci.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.