Jak opravit mechanismus na ventilaci u oken

Od: Datum: 01.08.15 17:11 odpovědí: 13 změna: 04.08.15 10:41

Dobrý den,

nastěhovala jsem se do bytu kde jsou ještě dřevěná okna s takovou páčkou na otevírání ventilačky, ta ale nefunguje, jdou otevírat jen "úplně". Snažila jsem se hledat na internetu, ale nic jsem nenašla, určitě to půjde nějak opravit kdybych aspoň věděla na jakém principu to má vlastně fungovat :( nevěděl by si někdo rady, nemá někdo zkušenost?

viz.foto

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.08.15 17:53

Dobrý den, na tu fotku jste zapomněla nebo Vám nejde vložit (musí být JPG). Zdravím!

doplněno 01.08.15 17:57:

https://www.poradte.cz/faq/#3

doplněno 04.08.15 06:34:

ati - je-li někdo nejhodnější (a ještě si kvůli radě rozebral vlastní okno), tak by měl být i oceněn.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.08.15 18:07
Pokud si pamatuji, tak u mych oken se dala klika nahoru, zvedla se packa na prostrednim pantu a okno se vyklopilo.
U starsich oken byla paka na spodnim okraji okna a ta se preklapela. Poloha vodorovna nebo svisla.
doplněno 01.08.15 18:43: Pri preklopeni by se mely prestavit panty. Jak postranni, tak i pod kridlem okna. Na techto oknech byla myslim obycejna klicka a ta musela byt pri preklapeni paky v otevrene poloze.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.08.15 20:16
Velice mlhavě si pamatuji něco po podobného. Klikou otočit, bohužel už si nepamatuji kam a jak a na vyklápěčku ještě dole zaverglovat takovým bazmekem.

Od: ati
Datum: 01.08.15 18:28
Datum: 01.08.15 18:32

nějak se mi tam ta fotka neuložila, tak snad teď se tady ukáže, s tou páčkou hýbat jde ale nic to nedělá, pořád se otvírá jen celé okno..

Datum: 01.08.15 19:38

Tak velmi, velmi mlhavě si na takovou páčku pamatuji, co kdybyste zkusila pro účel vyklopení "větračky" pohnout s tou páčkou jen do poloviny toho úhlu, tedy namířit jakoby doprostředka toho okna, tj. úhel 45 stupňů a pak zkusit vyklopit větračku. Jen velmi zvolna, abyste něco nepokazila, říkám, je to moje velmi mlhavá vzpoomínka, napište, zda funguje, zdravím.

Datum: 01.08.15 21:58

Tento mechanismus máme taky. Ta páka otáčí ozubeným kolečkem a to zasouvá, nebo vysouvá tu tyč po straně křídla. Někdy je to kolečko jen vypadnuté ze zubů tyče. Stačí plochý šroubovák a tím se dá odmontovat ten šroub v páce, následně lze páku sejmout a pak odmontovat šrouvy ve štítu mechanismu. Pak už lze sejmout ten bílý krycí plech a podívat se, co je na tom špatně.

Datum: 02.08.15 11:59

Super, mám radost že se našel někdo kdo to má taky doma, tak budu moc ráda když mi pomůžete to dát nějak dohromady jak to má vlastně fungovat. Už jsem to měla rozdělaný a ozubené kolečko svůj účel plní, když pohnu pákou do jedné nebo do druhé pozice tak se na boku pohybuje takový "plíšek" nahoru a dolů. Nijak ale nedosedá na ty tyče na boku, vůbec s nimi nehne, takže tam asi bude problém, ta tyč má "ležet na tom kovovém a to jí má zasouvat a vysouvat nahoru a dolů?

Datum: 02.08.15 14:51

Momentálně nejsem doma, jak budu, nafotím Vám to

Datum: 02.08.15 15:09

Děkuju

Datum: 02.08.15 22:12

Tak jsem to rozhodil - a podstatné je to, svislé že na konci té svislé tyče je vyfrézován ozub, do nějž zapadá ten ohnutý plech, který je posouván otáčením páky - na druhém snímku jej přidržuju šroubovákem.

Datum: 04.08.15 05:38
Děkuji, jste nejhodnější vypadá to že mám ty tyče na okraji pořád v poloze nahoře a nejdou dolů, v tom bude zakopanej pes, takže bude asi nutné rozdělat celá okna, tak snad to půjde..
Datum: 04.08.15 10:41

Tak ono je zbytečné rozdělávat celé okno, tím nic nezískáte. Stačí to rozdělat do té fáze, jak jsem Vám nafotil, tedy jen sundat onen plechový kryt. Pak se musíte přesvědčit, jestli není ožvýkaný ten zub na tyči, která se vysouvá a zasouvá. Někdy bývá proublém poze v tom, že to ozubené kolečko nezapadá správně do toho ohnutého plechu, který na foto držím šroubovákem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.