Jak nejlépe ohnout Al pásek?

Od: Datum: 28.07.15 17:20 odpovědí: 7 změna: 29.07.15 20:38
avatar

Potřebuji ohnout Al ( nebo slitina ) pásek š. 30 mm tl. 3 mm. Celková délka je 3 metry a asi 40 cm od kraje potřebují pásek ohnout cca pod úhlem 15°. Zkusila jsem ho z jedné strany opatrně naříznout, ale asi jsem byla málo trpělivá a pásek se mi zlomil. Teď mne ještě napadá v místě ohnutí pásek ztenčit klepáním...Musím to udělat venku, takže svěrák ne. Díky :)

doplněno 29.07.15 11:50:

Pásek by měl kopírovat již položený profil, takže ohnutí rukou nepřichází v úvahu a plyn nemám. Když se nepovede naklepání, budu muset pásek rozdělit na dva díly a spojit hliníkovou lepenkou. Jiná rada by nebyla? :)Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 28.07.15 17:28
avatar

Dobrý den, já bych to zkusil jenom v ruce - položit si pásek na zem, v požadovaném místě ho přišlápnout a za ten konec ho táhnout nahoru (k sobě) až do toho úhlu. Ale, pokud to je tvrdá a křehká slitina, tak praskne - hliník by se měl ohnout. Zdravím!

P.S. Dělal bych to postupně a pomaleji.

doplněno 29.07.15 12:24:

Jste náročná tazatelka . Stejně si myslím, že hliníkový pásek se dá ohnout v ruce.

Podle obrázku to vypadá na tvorbu nějakého obrubníku v zahrádce, tak o milimetry asi nejde. Když to neohnete, tak to uřízněte na dva díly - možná se ani nemusí spojovat a ta přihrnutá zemina je udrží v požadované poloze (a ještě si je dříve zakolíčkujete).

doplněno 29.07.15 19:09:

patronka - snad to není tak horké. Kolega to myslel dobře, ale byl to omyl - dalo se to pochopit i takto. Hlavně, že Vaše šikovnost zvítězila nad tou "neohebnou" hmotou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.07.15 20:20
avatar
Pokud je to slitina (např. dural), tak v místě ohybu nahřát plynovým hořákem a rychle schladit studenou vodou. Pak se dá jenou, dvakrát ohýbat v ruce. Aby byla hrana ostrá, zkuste to přes prkno a druhým prknem přitlačit. Podobné je to u mědi, ohýbání.
doplněno 29.07.15 18:37:

Když je otázka položena "potřebuji ohnout Al pásek tloušťky 3mm, nebo je to slitina" a ve skutečnosti to není "pásek" ale profil tvaru L, pak člověk radí špatně. Podávejte, a to platí pro hodně tázajících se, pokud možno co nejvíc podrobností, velmi dobré je v mnoha případech foto...pak stačí někdy jedna odpověď a další nemají co dodat...vše bylo řečeno...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.07.15 19:03
avatar

Pro @nonek - podívejte se prosím ještě jednou na snímek a já popíšu, co je tam vidět. Profil "L" ohraničuje kamenný koberec a je z něj vidět pouze horní hrana. Pásek jsem položila na to, aby byly vidět rozměry, ten se po ohnutí přiloží ke svislé části toho profilu a musí ho tvarově kopírovat. Stejně jsem vám dala body i když vaše odpověď nebyla pro mne použitelná ( za snahu ). Nejsem blbka, tak ji ze mne nedělejte :(

Datum: 29.07.15 20:38
avatar

Pro @patronka - teď je to jasné, původně jsem to viděl tak, že popisujete pásek a ve skutečnosti to je profil...omlouvám se, byla to moje chyba...jste dobrá, že jste to tak bravurně zvládla...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 29.07.15 12:37

hrana prkna a dvě kladiva, nebo mezi dvě prkna a stát na nich a kladivem ohnout... Ohyb na hraně..

Nařezávání a vyklepávání drážky ne. Nahřívání kvůli ohybu 15° je zbytečnost.

mmch. na tohle jsou obrubníky,ten pásek moc vhodný není

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lujs®
Datum: 29.07.15 13:32
avatar

Patronko mohla byste dát fotku již položeného profilu který má ten pásek kopírovat?

doplněno 29.07.15 15:33:

Šikovnáááá. *placni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 14:31
avatar

Ten profil je na fotce špatně vidět - je to "L" profil do kterého je zalícován kamenný koberec Piedra, stejný se používá k ukončení obkladu, nebo dlažby. Už to mám ohnuté, použila jsem z každé rady něco - z obou stran jsem opatrně vysekla sekáčem drážku, pak jsem plech sevřela v místě lomu svěrkami mezi dvě překližky a zbytek už šel ohnout ručně. Mezi plechem a trávníkem bude řádka malých dlažebních kostiček do písku, ale to až zas trošku zaprší. Všem děkuji :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.