Promblém se sousedem

Od: Datum: 28.07.15 15:44 odpovědí: 9 změna: 29.07.15 06:24

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, mám problém se sousedem který má vedle mně zahradu, ale asi cca před 15lety jsem mu prodal kousek mého pozemku aby mohl k zahradě sjíždět z hráze. V kupní smlouvě je uvedeno, že pozemek kupují tak jak je. Po celou dobu nebyl problém, než se sousedi rozvedli a zahradu dostala jeho manželka, a ta ted hlásí na úřad vše možné, vše se podařilo vyřešit, ale teď napadla moji udírnu, která stoji už 20let a asi cca 15cm zasahuje do jejího pozemku(dříve mého) ,a požaduje zbourání udírny. Na internetu jsem našel nějaký pojem PŘESTAVEK, mohl by někdo nějak poradit? děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: trtr
Datum: 28.07.15 15:57

Zdravím, ať se uklidní, jinak pokud zadáte převytyčení hranic, tak se možná budete divat oba. Úřad neradno dráždit. Po digitalizaci katastru nemovitostí do programu Maruuska je tam tolik chyb, že člověk se až diví. Je to také trochu ponaučení, nic přístě neprodávat, ale jen udělit souhlas na neurčito.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: marekp
Datum: 28.07.15 16:06

děkuji za odpověď ale hranice přeměřovali asi cca před rokem kdy u soudu tu zahradu vyhrála, a na úřadě mi řekli něco vtom smyslu že je nový majitel, přitom v kupní smlouvě je taky uvedena.

Od: trtr
Datum: 28.07.15 16:13

No a Vám tam "něco nevadí"? Třeba jenom málo, nevhodně umístěný kompost (zápach), neuklizený materiál u příjezdu, nevhodná výsadba (zasahuje do vašeho pozemku-byť jen vzdušně); no něco určitě najdete a babu argumenty snad utlučete. *smich*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.07.15 16:15
avatar

Já Vám to našel Podle §1087 odst.1) zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákona

platí že Zasahuje-li trvalá stavba zřízená na vlastním pozemku jen malou částí na malou část cizího pozemku, stane se část pozemku zastavěného přestavkem vlastnictvím zřizovatele stavby; to neplatí, nestavěl-li zřizovatel stavby v dobré víře.

Že jste to stavěl v dobré víře se Vás týká. Ještě jde o to posoudit, zda se jedná o trvalou stavbu. A na to už bude třeba nějaký posudek odborníka. Pak platí bod 2 téhož § - cituji 2) Kdo stavěl v dobré víře, nahradí vlastníku pozemku, jehož část byla zastavěna přestavkem, obvyklou cenu nabytého pozemku.

Takže pokud je trvalá stavba stavěná v dobré víře, část zastavěného pozemku odkoupíte. To už ale bude muset asi dělat notář,ev. soud. A možná, že to za tu udírnu nestojí. Zvažte.

jmhad@seznam.cz

Ohodnoceno: 4x
 
Od: marekp
Datum: 28.07.15 17:38

děkuji asi to tak udělám, zksuim se dovolat na smlouvu a pokud to nepomuze zkusim ten přestavek :) o penize nejde taha mne po uradech asi rok kvuli okapum atd takze i tohle nevyhraje at to stoji co to stoji

Datum: 28.07.15 20:02

Nechci vám úplně kazit radost, ale jak vypadá ta udírna? Dá se to charakterizovat jako součást domu? Jde o to jestli je to stavba. Jestli je udírna jen "něco" dejme tomu 1x1 metr a stojí osamoceně, tak je otázka jestli je to přestavek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: an*
Datum: 28.07.15 16:39

Já bych jí písemně poslala návrh na odkoupení té zastavěné části pozemku.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: marekp
Datum: 28.07.15 17:41

poslat můžu ale ona na to nepřistoupi ji jde oto udelat zle, nejsem jediny komu dela problemy

Datum: 29.07.15 06:24
avatar
Myslím že i na ten kousek pozemku pod udírnou se vztahuje právo vydržení. Tam se říká že když jste v dobré víře využíval x let věc nebo část cizího pozemku a majitel proti tomu neprotestoval, tak s tím teď po letech nic nezmůže. A těch 15let je až až. Zákon myslím požaduje 5 let na vydržení. Takže máte na své straně krom přestavku i vydržení a zatímco za přestavek byste musel platit za vydržení platit nemusíte.
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.