Usazenina z aviváže

Od: Datum: 24.07.15 16:25 odpovědí: 12 změna: 27.07.15 10:34
avatar

Po mnoha letech praní se mi v zásobníku na aviváž vytvořila ohavná usazenina (vypadá jako plíseň). Je tam toho tolik, že zásobník začíná zlobit. Ať dělám, co dělám, nemůžu se toho zbavit *nevi* . Máte někdo nápad, jak se toho zbavit?

Nefunguje: studená voda, horká voda, jar, ocet, savo, sůl, kyselina solná, hydroxid sodný. Určitě by fungoval mokrý hadr a kartáč, ale je to uzavřená nádoba s malými komůrkami uvnitř a rozebrat se nedá. Taky by pomohlo koupit nový zásobník, ale pračka je stará 15 let, takže náhradní díly už asi nebudou :( . Jinak je pračka v pořádku a nechce se mi kvůli takové pitomosti kupovat novou.

doplněno 24.07.15 17:30:

Wamp - dík za radu, ale sprej ani kartáček na zuby mi moc nepomůže. Ten zásobník je svařený silonový výlisek, do kterého se ničím nedostanu, mechanické odstranění nepřipadá v úvahu. Usazenina je pochopitelně zevnitř. Jediná možnost je do něj nalít něco, co ten sajrajt rozpustí.

doplněno 24.07.15 17:57:

Tak jsem to našel jako náhradní díl na Internetu, ale chtějí za to jako za 1/3 nové pračky :(Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 24.07.15 16:35
avatar
Pomáhá Cif Power gel ve spray s chlórem.Na noc nastříkejte a ráno by to mělo být čisté jako slovo boží.Pokud tam ještě něco zbyde,použijte klasický kartáček na zuby ;)
doplněno 24.07.15 17:54:

Ajajaj,to mě mrzí...Dobře,že jste sem dal foto.Snad někdo jiný poradí *nevi* Mě napadá pouze zavolat odborníka,aby ten box vyměnil celý - nový.Jinak,nejlepší do budoucna bude,když prášek i aviváž budete dávat přímo do bubnu pračky.Tím pádem se nic nezacpe.Pračka má přece jen už svá léta...

doplněno 24.07.15 18:05:

A ještě pomoc...Což zkusit objet pár sběrných dvorů? Tam se válí věcí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 24.07.15 18:14
avatar

Dobrý den, nejsem si jistý, zda to vidím dobře, ale zdá se, že ten zásobník máte mimo pračku a je z plastu, který bude trochu pružný. Já bych to zkusil z toho zásobníku "vymlátit".

Tedy, s volbou správné intenzity a přes nějaký hadr to poklepávat kladívkem nebo promačkávat v ruce, aby se narušila ta krusta - potom vyklepat usazeninu ven a na zbytek použít chemii. Zdravím!

doplněno 24.07.15 19:14:

Ano, zkuste to sluníčko, jestli to ztvrdne a potom vybouchat (opatrně, aby nepraskl plast).

doplněno 24.07.15 21:01:

Možná by to ztuhlo po vychladnutí - no, do umývadla to asi přijít nemělo (volil bych WC).

doplněno 24.07.15 21:21:

Jo jo, to odložení problému Vám chválím - získate čas na lepší rozmyšlení, jak postupovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.15 19:05
avatar

To by možná šlo. Jenže vrstva je mokrá a měkká a nejsem si jistý, jestli po vysušení ztvrdne. Zkusím to nechat vyschnout, ale je to v uzavřeném prostoru, takže to tak snadno nepůjde. Zítra to hodím na sluníčko a uvidíme.

doplněno 24.07.15 19:56:

bbbb - je to ze 3 kusů, ale jsou k sobě svařené po celém obvodu. Sváry jsou jasně patrné. Napadlo mě nasypat tam hrst ocelových matiček a stěm i to prostě vymlátit. Zatím to vypadá nadějně, kolem otvorů, kde to může vysychat to vypadá, že začíná vrstva praskat.

doplněno 24.07.15 20:57:

Tak mi došla trpělivost, rozhodl jsem se urychlit vysychání a celou tu věc jsem strčil na pár minut do mikrovlnky. Vrstva uvnitř se ohřála a kupodivu neztvrdla, ale naopak zkapalněla a dala se částečně vylít. Vytekla z toho oranžovo-hnědá, mastná tekutina, která při styku se studeným umyvadlem okamžitě ztuhla a spolehlivě se na umyvadlo přilepila. Na omak i vzhledově připomíná parafín, či spíše měkký vosk. Bohužel, zbytky už se tímhle způsobem odstranit nedají. Takže zítra zkusím nějaké rozpoštědlo (benzín, toluen, petrolej...). Zásobník je pravděpodobně silonový, takže by to měl vydržet.

Datum: 24.07.15 21:17
avatar

Ono toho zase nebylo tolik a zůstalo to přilepené na povrchu umyvadla, ke kanálu to ani nedoteklo. Takže to půjde dolů špachtlí. Ani po vychladnutí to není tvrdé, přirovnal bych to ke včelímu vosku. I pod studenou vodou je to mazlavě měkké a mastné, takže o vydrolení nemůže být řeč. Nicméně i když jsem to nedostal ven úplně, v tomhle stavu by už měl zásobník fungovat normálně. Takže další úspěch by byl vítaný, ale není bezpodmínečně nutný. Dneska už mě to nebaví, další krok odkládám na zítřek (nebo pozítří... ;) )

Datum: 24.07.15 23:33
avatar

Jak to tak čtu, napadlo mne jedno - když už máte "vzorek" té hmoty ze zásobníku venku (v umyvadle), využijte ho a na něm zkoušejte, co ho bude rozpouštět - ideálně nakapat na bílý hadřík (třeba kousek starého prostěradla) a hmotu potírat. Na hadřku bude vidět, jestli se to rozpouští. A podle toho pak teprve dotyčné (a úspěšně rozpouštějící) rozpouštědlo aplikujte (např. s malým množstvím čistého písku) do toho zásobníku;) Písek bude fungovat při protřepávání jako abrasivo a usazeniny v zásobníku se budou rychleji rozpouštět.
Můj tip, když píšete, že se to chová jako vosk, je, že to bude rozpouštět třeba líh nebo nějaký alkohol.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bbbb
Datum: 24.07.15 19:27

Já jsem čistil tenhle díl na indesitce a tam šel rozebrat zkuste se pořádně podívat jestli tam nejsou nějaké ůchytky.Takto tvarovaný díl asi nebude z jednoho kusu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 24.07.15 21:26

Nefunguje-li zásobníík, perte v gelu a ten dávat přímo do bubnu pračky.

doplněno 25.07.15 09:00:

ne ne magnon. Suším v létě v zimě venku na sluníčku a větříčku a nepouživám aviváž. Přece nebudu umělou vůni přebíjet krásně vonící prádlo z venku. Vyzkoušejte, nemá to chybu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.15 06:59
avatar

Takže nejezdí-li Vám auto, choďte pěšky. To není řešení.

doplněno 25.07.15 07:06:

Podle Vaší rady mám čekat u pračky, až proběhne příslušná část pracího programu, pak mám pračku vypnout, počkat (cca 3 minuty) až se odblokují dvířka, nalít aviváž, uzavřít pračku a pokračovat v programu *bzum* . V tom případě ale nepotřebuju, aby byla pračka automatická.

doplněno 25.07.15 11:00:

Uska - "...nebudu umělou vůni přebíjet krásně vonící prádlo z venku. Vyzkoušejte, nemá to chybu."

*haha* Tak jo já to teda zkusím. Jen mi poraďte, mezi která auta mám natáhnout šňůru. Nebo by to možná bylo lepší na dvoře *nevi*?

Od: xccal
Datum: 24.07.15 22:15

Kolik expertek používá aviváž a nedojde jim.že je to samá chemie,umělotina a patlají si to ještě na tělo s vypraným prádlem.Na lidské blbosti se dá hodně vydělat...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.07.15 14:47
avatar

Pokud máte, zkusil jste parní čistič? Horká pára je prevít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.15 10:24
avatar

*palec*A je to!

Takže to shrnu, třeba se to bude někomu hodit:

Nejdří jsem vyškrábal všechno, kam jsem se něčím dostal. Pak jsem celý zásobník ohřál v mikrovlnce (výhoda mikrovlnky je, že se ohřívá jen ta usazenina uvnitř a ne plast nádoby, ale asi by to šlo i jinak, nechat třeba na slunci) a roztavený obsah jsem vylil. Následně jsem vyzkoušel pár rozpouštědel: Líh - nefunguje, benzín, nitroředidlo - nic moc, toluen - docela dobré, ale bojím se ho nechat působit v plastové nádobě delší dobu. Nakonec jsem zvolil petrolej, sice taky nic moc, ale s ohledem na plast asi nejméně agresivní. Nalil jsem ho do nádoby, přisypal hrst hrubého písku a třepel a třepal... Pak jsem nechal působit 24 hodin a třepal a třepal... Kam jsem se dostal, vytřel jsem labirint kusem drátu omotaného hadrem. Následovalo důkladné vypláchnutí a odmaštění koncentrovaným roztokem pracího prášku. Výsledek není 100 % (uvnitř je docela složitý labirint kanálků, kam se nedostal ani ten písek), ale myslím, že to úplně stačí a že to zase pár let vydrží.

doplněno 27.07.15 10:30:

Wasube - "Horká pára je prevít."

No právě! Zásobník je z plastu a nemůžu riskovat, že se horkou párou zkroutí. Navíc by se pára asi do onoho labirintu úzkých kanálků jen těžko dostávala. A to ani nemluvím o tom, že parní čistič nevlastním :-D

Datum: 27.07.15 10:34

nikdy nepoužívám aviváž je to pěkné svinstvo - nakonec to sám vidíte

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.