Rekonstrukce malého domku - vytápění

Od: Datum: 23.07.15 18:50 odpovědí: 24 změna: 24.07.15 14:52

Tak to vypadá, že nám bude dovoleno rekonstruovat u tchýně na dvorku starý přízemní RD se suchým podložím, proto zde položím několik pro někoho možná hloupých dotazů.

1) kolik cm zateplit stěny (z venku) a vata či polystyren? popř. jaké info chcete, aby jsme s tím mohli začít pracovat? předpokládám tloušťku nosných stěn, které jsou v podstatě jen kolem dokola, je to pálená cihla

2) jaký způsob vytápění zvolit? Jedná se o dvě místnosti (cca 20 a cca 25m2), zítra to zkusím změřit přesně. Líbí se mi dvě varianty ... a) tepelné čerpadlo (+/- 20-30.000,-Kč - vzduch x vzduch) + el. bojler na ohřev TUV (5-8.000,-), případné dotápění krbovými kamny (5-20.000,-Kč) b) solární ohřev (20-30.000,-Kč)+ akumulační nádrž (5-10.000,-Kč)+ podlahové vytápění (?,-Kč) + případný dohřev výměníkem s krbovými kamny (5-25.000,-)

3) zateplení sedlové střechy s betonovými taškami bych volil asi jen volně rozloženou vatou na půdě, kterou neplánuji v současné době využívat, kolik cm výšku? (20-30cm?) - můžu mít za pěknou cenu cokoliv z rotaflexu ( http://www.rotaflex.cz/ ) např. UNI role

Co do popisu, jedná se o domek o rozměru cca 10-15m dlouhý a cca 4-5m široký. Nosné stěny jsou pouze obvodové, uvnitř jsou cca 10cm příčky. Při vstupu do domu se ocitneme na malé chodbičce, vlevo je vstup do koupelny a WC, naproti dveřím je vstup do celkem prostorné komory, kam bych umístil bojler, kotel či akumulační nádrž. Napravo je vstup do větší kuchyně cca 4x5(6)m, pak je vstup do ložnice cca 4x4m. Z ložnice a z kuchyně jde po jednom dvojitém oknu na stejnou stranu jako dveře. Z koupelny s WC jde malé okénko cca 20x20cm a z komory jen díra s kovovou mřížkou. Na oknech bych tak nešetřil, dal izolační trojsklo a profil Salamander, oboustraně barevné. Dveře bych asi nejspíše dal plastové či dřevěné. Elektrika byla původně ze sloupu na střechu, ta je odstřihlá, musela by se znovu napojit, asi v zemi? Do domu jde pouze studená voda, v současnosti asi také zaslepená. Dále odpad by měl být napojen do kanalizace. Střecha by se prozatím pouze vyměnily poškozené tašky, pokud by nebyly v čudu trámy, tak by to zůstalo. Co se týče podlahy, je dřevěná a na ní lino, takže asi vykopu, izolace proti radonu, vlhkosti, polystyren a beton. event. podřezat 3 zdi, čtvrtou úzkou zdí je to spojené se sousedovým obdobným domkem, který využívá jako chatu.

doplněno 23.07.15 18:56:

Ještě doplním, že vstup na půdu je z venčí. Stropy jsou rákosové a v moc pěkném stavu, nepopraskané, prasklá je jen zadní zeď, jelikož pod ní je údajně zasypaný sklep, který asi trošku klesnul, ale není to nic tragického.

doplněno 23.07.15 19:47:

Takže změna půdorysu viz. druhý obrázek, nosná zeď je i u vstupu do kuchyně, WC je zarohem. Nosné zdi jsou 30cm, příčky 12cm (s omítkou), takže 10cm. Zdi jsou z bílých cihel. Vlhkost trošku na stěnách je, ale v současnosti je to suché, myslím si, že je to hodně tím, že tam dlouhou dobu nikdo nebydlel a okolo tekla voda z okapů. Strop je uvnitř vysoký 220cm.

Vnitřní šířka domu je okolo 355cm (+/-). Kuchyň by tak měla mít 14,2m2, ložnice 13,49m2, komora cca 2,48m2, do koupelny jsem se nedostal, pouze pohledem, odhadem tak 5-6m2. Okna jsou 125x125cm.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.15 19:07

- má dům kvalitní základy?

- je vyřešena hydroizolace pod podlahou a nosnou stěnou?

- v jakém stavu je nyní střecha?

.

pokud je něco z toho špatně, tak bych osobně do rekonstrukce nešel, ale na místě původního postavil novou stavbu u které se vyhnete nečekaným problémům a ve výsledku to bude i levnější.

Těžko ale dělat závěr jen z textového popisu.

.

Jinak co se týče vytápění, tak je nejprve potřeba stanovit tepelnou spotřebu objektu a podle toho vybrat vhodný zdroj a systém vytápění.

doplněno 23.07.15 21:09:

Dejte sem pár fotek nemovitosti, ať si uděláme představu.

Já bych v tomhle případě dům pouze rychle a levně "z obytnil" i za cenu lokálního topení na tuhá paliva (krb, krbové kamna, atd...) opravou střechy, vůbec bych se nezabýval podlahou, okny, ani nějakým extra zateplením. Na půdu jen naházet seno/slámu. atd...

A šetřil bych na nový dům.

.

Totiž to co popisujete je spousta práce/peněz na malou užitnou plochu, malý pozemek a ještě poblíž problémové "tchýně"

.

Nový dům podobné velikosti může klidně stát 400-600tis a to v hodně tepelně úsporné variantě

doplněno 23.07.15 21:49:

Pak je ještě otázka jak moc rychle potřebujete bydlet...

Protože jestli na to půjdete oficíální cestou, tak počítejte rok a více.

Já teď stavím dřevostavbu, zatím jsou hotové základy a podlahový rošt. Celkem je tam odpracováno 240člověkohodin, ale už se to táhne 2 roky (6m projekt, 6m stavební povolení, neustálé čekání na "něco", problémy s bankou atd...)

.

Takže z toho plyne, že jestli máte dostatek svých financí tak se vykašlat na nějakej projekt a stavební úřad a prostě to udělat.

- Zateplení fasády bez problémů zvládnete

- podlahu vykopat cca 40cm pod požadovanou úroveň> na spodek výkopu 5-8cm vyrovnávacího betonu> navařit hydro/radon izolaci (samozřejmě napojit na izolaci zdiva)> 25cm polystyrenu> finální vrstvu betonu s kari sítí

- jestli dům nemá vodorovnou izolaci, tak ji udělat dřív než podlahu. Budete k tomu mít krásný přístup a bude se to lépe dělat.

- okno trojsklo, 82mm profil 120x140cm = 10000,-, osazení těsně na venkovní stranu zdiva.

při montáži použít parotěsné pásky, případně parotěsnou pěnu

- rozhodně si do domu nainstalujte vzduchotechnickou rekuperační jednotku. vyhnete se tím budoucím problémům s plísní a nutností neustálého větrání utěsněného domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.15 20:00

Jelikož je to původní dům, starý min. 50-60 let, tak základy nebou moc hluboké, je to však na suchém podloží, hydroizolace dost pochybuji, jelikož je to však malý dům, počítám, že podlahy vykopu ven a v rámci toho by se udělalo podřezání a dodělání hydroizolace. Podlahu bych si pak představoval tak, že by se dal štěrk, udusal žábou, na to v nějakém správném pořadí hydroizolace a izolace proti radonu + polystyren + beton na původní výšku podlahy. Střecha z venku vypadá relativně dobře, pouze pár tašek je rozbitých, řešil bych to nahrazením novými a samozřejmě střechu nechal prohlédnout tesařem či střechařem. Na nový domek kolem 1.000.000,-Kč skutečně nemám, navíc jsme bohužel limitováni prostorem na dvoře a dále názorem tchýně. Lidé se pouštěli i do horších, já jsem přímo třeba zateplení nedělal, ale spoustu věcí si dokážu udělat sám, bohužel u stavby nového bych na to najednou neměl čas, takhle je to pro mne schůdnější.

doplněno 23.07.15 21:24: Sice Vám rozumim, jak to myslite a ze to myslite, ale bohuzel casove bych stavbu noveho domu sam nedal, firmam moc neverim a navic firmou by to stalo mnohem vic. Treba okna tam jsou velka dve, takze zitra si ze zajimavosti necham udelat cenovou nabidku. Firma prijede, namontuje a ja si pak udelam cas a poradne nactu jak spravne okna zapravit a udelam to. Doma jsem daval zevnitr polystyreb, lepidlo, perlinku, rohy a stuk. Takze i kdyz dneska vim, ze to nebylo na 100%dobre,vim, ze pokud budu vedet co a jak, tak to zvladnu udelat mozna lip nez firma. Jde o to, ze mam ted cas to delat sam postupne a shanet treba i material a pak se na to vrhnout. V byte jsem si delal sam omitky, ctvrta zed temer dokonale rovna, sam patlal co mi zkazil sdk cumel a po nem i znamy, ktery po tom blbovi delal opravy. Elektrikuy si navrhnu a zasekam a zapojim sam. Elektrikar mi to jen zkonzultuje, promeri a zapoji ofiko do jistice. Podlahy budu muset resit jelikoz za tech x let jsou uz neduveryhodne. Proste pokud nekdo rekne jsou to prkna na tramech a pod tim hlina, vyhod, vyber x cm hliny, nasyp to a to, pak x cm polystyrenu, x cm betonu apod, tak jsem schopny to udelat. Cim vic to tu zatim ctu, tak tim spis mam pocit, ze budu muset za nejakym projektantem a proste to udelat oficialne :( a jeste to nechat nezavisle zkontrolovat.
Datum: 23.07.15 21:30

Postavit nový dům je rychlejší než oprava starého a ve výsledku je nový dům levnější.

Já bych do toho nešel. Ještě jsem neslyšel nikoho, kdo opravoval starý barák a pak řekl " jo byla to dobrá volba"

doplněno 23.07.15 21:38:

Nebyla by fotka? Protože dle popisu se jedná o barák velikosti větší garsonky. :)

doplněno 23.07.15 21:50:

Možností je plno. Nikdy není pouze jedna možnost řešení.

U takhle malého objektu bych volil co nejlevnější řešení opravy a způsobu vytápění. Takže krbová kamna + v nepřítomnosti přímotop. Ani bych to nezateploval, pokuď bude hlavní topení na tuhá paliva.

Já bych to prostě jen tak nějak přizpůsobil dnešnímu bydlení a zachoval co nejvíce původního. Každou korunu co do toho vrazíš, tak se ti nikdy nevrátí.

Než začneš s nějakou přestavbou, tak si ošetři, že nebudeš jen tchýni zlepšovat její nemovitost. Znám plno lidí, co dřeli u tchána a tchýně. Poté následoval rozchod a byli zase na začátku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.07.15 21:36
To Vam verim, sam to tvrdim taky ale bohuzel jinou moznost nemam. Proto prosim o komplexni rady jako napr. jak udelat tu podlahu, kde najit fundovanou kalkulacku na tepelne ztraty (nasel jsem nekolik a pokazde jina cisla a nektere ani nefungovaly), rady a napady ohledne vytapeni co je podle Vas lepsi a proc apod. Spoustu lidi prede mnou opravovalo stary dum, nejsem prvni ani posledni takze pokud tchyne kyvne, tak to musim dat
Datum: 24.07.15 12:02
Jediny zpusob jak to osetrit mne napada schovavat si uctenky.
doplněno 24.07.15 12:03: Jinak oficialne by to byla rekonstrukce, povoleni a projekt bych tak nepotreboval, cislo popisne preslo na novy barak, takze to v podstate spada i pod ten stary, staci dat druhou schranku a popelnici
Datum: 23.07.15 20:03
avatar

Nemohu rekonstrukci posoudit komplexně,ale předně k vytápění.Pokud se rozhodneš použít podlahové vytápění,musíš počítat i s tepelnou izolací pod topením.Tedy 20 cm polystyrenu.Izolaci stěn,také 15 - 20cm polystyrenu,kvalitní plastová okna,podle použití půdy izolovat buď podstřeší,nebo podlahu nad obytnými místnostmi zase 20 cm polystyrenu,Pod něj folii jako parozábranu.Pokud bude izolována střecha,pak se parozábrana nepoužije.Přijde až na izolaci střešního pláště.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.15 20:09

Dům není podsklepen, je jen přízemí, střecha izolovaná nebude. Z toho důvodu bych dal vatu v roli pouze volně loženou (těsně k sobě) na podlahu půdy.

Od: rv
Datum: 23.07.15 20:09

Na malém domečku si natrénujte zednické práce a pak si postavte normální vedle s minimem chyb. Proto do rekonstrukce nedávejte moc peněz. Do kuchyně klidně kamna na vaření i vytápění. Na zdi klidně 15cm polystyrenu, když to budete dělat sami, tak materiál moc nestojí. Na strop položte těch 30cm vaty, nebo půdu naplňte slámou, senem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.15 20:10

Vedle dům je "novější", jde o to, že prozatím potřebujeme někde normálně bydlet jako lidi, uvažoval jsem i o mobilheimu. V budoucnu by jsme se přestěhovali do toho současného domu a tchýně místo nás do toho malého.

Datum: 23.07.15 20:34
avatar

1) síla zdi a její složení, jeké je zasklení oken.

2) to je třeba hodně info..

3) podle ostatních izolací, od 26 cm výše..

To chce ale prohlídku domu a několik hodin debaty..

doplněno 23.07.15 20:52:

pálená cihla a bílá cihla..jen 30 cm? To je hodně slabé..ale pak by měla být dole i hydroizolace. Páč to nebude starý barák..

Na zeď polyš 15-20cm síly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.15 20:40
1) 30cm, bílé cihly + dohromady cca 3-4cm omitky (dohromady), okna jsou dvojita asi bych rekl špaletová ale vzhledové vypadají jako stará paneláková, dvoukřídlá 125x125cm, sklo odhaduji 2-3mm
2) co vim, to povim, nebo se zeptam
3) ok
4) počítám s tím
Datum: 23.07.15 21:25
Cela zed je z bilych cihel, puvodne jsem myslel, ze jsou to klasicke cervene palene, jestli se i bile palili nevim :( a malo to asi je, u rodicu mam 50 prave palenou cihlu
Od: paw®
Datum: 23.07.15 20:39
Kdyz to shodis a postavis nove, bude to asi o 300 000 drazsi. Podle toho, co si udelas sam. Cihly oskrabat a pouzit znova, jinak musis udelat desku a strechu +platis zednika, zbytek te vyjde +- stejne jako rekonstrukce. Cihly budes mit svoje, kdyz tak dokoupis paletu nebo 2. Uz tak tu tvoji rekonstrukci odhaduju na 300 000 (zatepleni, okna, podlahy, koupelna+voda+topeni). Prace se nejspis nebojis, tak kde je problem. Jinak tasky jdou zebstrechy sundat a zase vratit, zalezi na stavu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.15 20:44
Problem je malo mista na dvore, tchyne a deda bohuzel :( prace se nebojim, pokud budu vedet jak, tak zvladnu dost veci udelat sam, minimalne tezkou praci jako bourani, prenaseni apod, veci jako slepovani trubek, spadovani odpadu ci pripevneni oken ci komina a pokladku dlazby prenecham zkusenejsim. Sekani, rezani, vrtani, bourani nemam problema. Rekonstruoval jsem si byt, tam jsem se dost veci naucil a i se z urcitych chyb poucil (mnou delany obklad wc treba :-D) ň bo zednikem zkazeny sdk strop (takhle jako on bych ho sam zvladl taky, dneska i lip).
Od: paw®
Datum: 24.07.15 10:22

Tak jestli se to chysta tak, ze vyhledove se do tohoto prestehuje tchyne, tak by to mohla pochopit a neco malo se pridat a udelat to poradne. jinak mi to prijde jako takove lepeni a znouzecnost, pridelas si zbytecne moc rpoblemu a cena bude mozna stejna jako pri shozenia postaveni. Zkontroluj strechu a krovy, co to chce a pak uvidis. To jsou nejdrazsi polozky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.15 07:48
Ohledne podlahy jsem odtud
http://zaujimavosti.net/prakt…hy-v-starom-dome-preco-a-ako/
pochopil, ze se ma vykopat 20 a pro podlahove vytapeni 30 cm. Pak oblibeny makadam (Milan bude vedet :-D), kari site 10x10 nebo 15x15, na to beton, IPA (napojit na vodorovnou hydroizolaci sten) na to polystyren (event. Podlahove vytapeni) a na to beton. Nyni jak velke vrstvy ceho?
Kari koupim ve srote, cca 7-10,-/kg, makadam asi stavebniny, beton betonarka, ipa sstavebniny, vyrobce nebo od nejakeho stavitele co mu zbylo.
doplněno 24.07.15 07:59: http://zaujimavosti.net/prakt…omu-je-velky-zasah-do-stavby/
Take dobre informace
Od: milhum
Datum: 24.07.15 10:15

Já do takovéto rekonstrukce šel, kvůli nízkým vstupním nákladům, kvůli lokalitě kde ten dům je a taky že se dá v něm hned bydlet a rekonstruovat postupně.

Je s tím víc práce než stavět nový, peněz to bude stát stejně, možná i něco víc, ale hold mám kde bydlet, nemusím platit nájem někde, nebydlím někde na větrné hůrce v satelitu za vesnicí kde není žádná občanská vybavenost.

Další výhodou je, že to je pořád ten stejný "historický" dům jako to byl, kdybych ho celý zboural, tak ten nový by už byl jen bezduchý dům.

Rekonstrukce je to taková, že z toho původního domu zůstanou jen obvodové zdi a 2 vnitřní příčky a to jsem to ještě celé podbetonoval, místo mělkých kamenných základů udělal betonové a hydroizolaci pod stěny.

Podlahy, střecha, strop, omítky, instalace, fasáda, komín, všechno prostě nové

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.15 12:01
No stejne to chci prave udelat i ja s tim rozdilem, ze zatim pokud to bude mozne ponecham strop a strechu.
Datum: 24.07.15 10:05
Foto, vapada to horsi, nez je, podrezani nosnych zdi do 20.000,- co mam primo od firmy
Od: milhum
Datum: 24.07.15 10:19

Vypadá to hrozně už z dálky :o) Bude to mokré, dveře a okna na vyhození, krov a stropy kdo ví jaké.

Tak to nebude jen o vytápění, šel bych zatím do přímotopů a nové elektřiny, vyloženě kvůli tomu topení ,to zas nebude taková investice, přenosná topidla z hornbachu za 400 kus cca 1500 W, (jinak rozvody i s rozvaděčem budou pod 10 000,-) měly by stačit 3 a zařídit si dvousazbový tarif vč boileru. Jak je voda, teplo a elektřina, tak už se tam dá bydlet

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 24.07.15 11:59
Jak jsem psal, vlhke to neni, jen na kousku jsou zevnitr mapy ale podle meho to vypada ze je to z duvodu, ze tam tekla voda z deraveho okapu.Rozvody jsou v medi, dovedu si navic nakoupit ve velkoskladu a natahat a zapojit sam. Stropy zevnitr jsou rakos a nejsou vubec popraskane. Zdi jsou take ok, jen na jednom miste je prasklina ale to je z duvodu sesednuti podkladu. Okna jsou v poradku ale z principu chci plastaky, byl jsem ted zadat poptavku tak uvidime co prijde. Podrezani by vyslo na necelych 20.000,- to uz jsem se informoval, zajima me prave hlavne podlaha, vytapeni, opraveni praskliny ve zdi.
doplněno 24.07.15 12:06: Futra tam jsou stare a nove dvere na ne nepasuji nebo se musi hodne prizpusobovat panty, nyni muzu mit troje nove futra za 200,-/ks coz je nadhera. Jsou tam celkem 4 interierove dvere + jedny vstupni, takze takova investice zas tak velka neni.
Od: rv
Datum: 24.07.15 12:20

Třicítky cihlové zdi s průběžnou spárou u takhle malého domku máte podříznuté za chvíli. Nezapomeňte na příčky a pod futry. Kupte si ruční pilu na ytong http://eshop.ytong.cz/vidiova-pila a za dva víkendy musí být hotovo. Líp se to dělá, když jsou vybrané podlahy a člověk při tom nemusí ležet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.15 12:29
Dekuju, cetl jsem o tom. Podlaha pujde pryc urcite. Pan co mi to nacenoval rikal cca dva dny prace. Ja spis nevim jaky material a nevim cim a jak to vyplnit aby mi to pak nesedlo.
Od: rv
Datum: 24.07.15 14:52

Prostě dle toho, jak zeď drží třeba 75cm podřezat, pak 50cm nechat a dalších 75 cm podřezat. V rámci odpočinku do těch 75cm zasunout ipu a nad ní třeba řídký beton, někdo tam natlouká plastové klínky. A až to zatuhne, podřízneš ty mezery a s přesahem vložíš zbytek ipy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.